Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 lipca 2019 r.
8:01

Nowy system biletowy w Lublinie. Szykują rewolucyjne zmiany

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
56 54 A A
(fot. Archiwum)

Cena biletu będzie zależała od liczby przejechanych przystanków, przejazdówkę kupimy na dowolną liczbę dni, a autobus przyjmie płatność kartą zbliżeniową. Takie możliwości mają się pojawić po biletowej rewolucji, której przeprowadzenia chcą się podjąć cztery firmy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Uruchomienie systemu planowane jest na sierpień 2021 r. – informuje Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego, który otworzył już oferty od firm zainteresowanych opracowaniem rozwiązań informatycznych. Planowane jest stworzenie m.in. aplikacji na telefony komórkowe, a jedną z jej funkcji będzie moduł planowania podróży, który pozwoli pasażerom… zapłacić mniej. – Będzie sugerował najkorzystniejszy bilet dla danego przejazdu.

Miejskie zlecenie dotyczy nie tylko prac informatycznych, ale również dostawy sprzętu. Chodzi m.in. o 55 ulicznych automatów sprzedających bilety i 50 podobnych automatów do zamontowania w autobusach i trolejbusach. – Pojazdy komunikacji miejskiej zostaną również wyposażone w czytniki zbliżeniowych kart płatniczych umożliwiające proste pobranie opłaty za przejazd bezpośrednio z karty bankowej – zapowiada Góźdź.

To nie są tanie rzeczy. Najtańsza z chętnych firm zażyczyła sobie 15,3 mln zł. Na taką kwotę opiewa oferta złożona przez konsorcjum spółek Mera Systemy i R&G Plus, które jako jedyne zmieściło się w kwocie 22,6 mln zł zarezerwowanej przez miasto na zapłatę. Pozostałe oferty są zbyt drogie: 27 mln zł oczekuje konsorcjum spółek Atos Polska, Avista i Atos Global Delivery Center Polska, na 29 mln zł wyceniły swoją pracę startujące wspólnie firmy Mennica Polska i Emtest, natomiast przeszło 33 mln zł oczekuje Asseco Data Systems.

Zanim ZTM wybierze wykonawcę musi się wnikliwie przyjrzeć najtańszej ofercie, bo jej cena wyraźnie odstaje od pozostałych ofert oraz wyliczonego przez miasto kosztorysu. W tej sytuacji urzędnicy są zobowiązani (wymaga tego ustawa) wezwać firmę do wyjaśnień, by ustalić, czy jej cena nie jest „rażąco niska”. Jeżeli firma nie przekona urzędników, że jest w stanie wykonać zlecenie za proponowaną cenę, to jej oferta nie będzie brana pod uwagę.

Zamawiany system będzie mógł się przydać nie tylko w autobusach i trolejbusach. – Zakłada się w przyszłości możliwość jego integracji z innymi usługami miejskimi – potwierdza ZTM. Oznacza to, że Lublin może się doczekać czegoś w rodzaju karty miejskiej, która przydałaby się np. przy parkowaniu albo korzystaniu z basenów.

Sama „karta” przestanie być nośnikiem danych i jej zgubienie nie będzie już oznaczać zgubienia biletu. Równie dobrze będzie można się posłużyć zainstalowaną w telefonie aplikacją. – Każdy użytkownik będzie miał swoje konto – wyjaśnia Góźdź. – Wszelkie operacje, takie jak zakup biletów, usług, płatności, skasowania, ewentualne punkty w programie lojalnościowym, zapisywane będą on-line. Karta i aplikacja będą jedynie identyfikatorem użytkownika.

e-Wydanie

Komentarze 54

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 lipca 2019 o 20:19
+22
Szkoda, że nie zapytano mieszkańców-pasażerów czy chcą takiej rewolucji, jakieś sondy, ankiety, gdzie tam! kasa z unii idzie trzeba wdrożyć, bo się zawsze wmawia, żeśmy zacofani, co jest bzdurą albo inne gadki wciska, że społeczeństwo oczekuje innowacji itp. itd.. Dla mnie osobiście zakładanie kolejnego konta( w tym wypadku pasażera) to kolejny system informatyczny, w którym muszę pamiętać login i hasło - a więc durna i zbędna rzecz, a ktoś ma na tacy podane moje płatności i dane - nie podoba mi się to rozwiązanie. Obecny system biletowy(mam na myśli przejazdówki) funkcjonuje optymalnie i jest wygodnie - skończy mi się okres ważności to ładuję na 30, 90 czy 150 dni i odpowiednio za to płacę oraz wybieram na ile linii chcę i jaki to bilet(ulgowy czy normalny). Wiem o co tutaj chodzi - grupa wiekowa do 15 roku życia -nie płaci, grupa 65+ i kombatanci wojenni -nie płacą. Czyli młodzież licealna oraz ludzie 20+, 30+, 40+ i 50+ mają zakładać konta pasażera tak? To jakieś kuriozum. Mam nadzieję, że klasyczne papierowe bilety nie znikną z obiegu na rzecz zinformatyzowania? To byłoby kuriozalne. Dla mnie osobiście opieranie funkcjonowania ludzi na dostępie do wi-fi oraz uzależniania życia od smartfonów i smartfonowych aplikacji w ramach "nowych modeli biznesowych" to głupota i traktowanie ludzi jak stado baranów, którzy uwierzą, że to modne i postępowe. I etap rewolucji cyfrowej - smartfony i wi-fi, II etap biometrie, bezgotówkowe systemy i III może internet rzeczy i sieć 5g? No wyręczę się naprawdę. Cyfrowa komuna nadciąga moi drodzy państwo, urzędnik polski zobaczy unijne dotacje i palma mu odbija, myśli, że wszystkie pomysły unijne to dobrodziejstwo? W bajki też wierzą? Papierowe dokumenty zostaną zinformatyzowane, gotówka ustąpi bezgotówkowości - słowem system niewolniczy, internet niegdyś był synonimem wolności, od ostatnich kilku lat staje się systemem zniewolenia powszechnego. Ministerstwo Cyfryzacji za PO i PSL i tak samo za PIS daje zielone światełko na wszelkie cyfrowo-technologiczno-telekomunikacyjne fetysze bez pytania ludzi o zdanie o zgodzie nie mówiąc - kabaret a nie demokracja. Smartfony, wi-fi, biometrie, bezgotówkowość, sieć 5g, internet rzeczy - wszystko to służy temu by przy jednoczesnym rozleniwianiu, ogłupianiu i uzależnianiu pozbawiać ludzi czasu, prywatności, zdrowia, niekiedy bezpieczeństwa oraz nasilać podziały poglądowe ale także infantylizować społeczeństwo. Żyjemy pod rządami tetrarchii mediów, marketingu, cyfryzacji i przemysłu technologicznego - one razem używają socjotechniki i psychologii mas by modelować nam rzeczywistość i przyszłość jaka nas ma czekać za kilka-kilkanaście lat. Roboty pozbawią nas większości miejsc pracy, algorytmy będą za nas myśleć - my zaś będziemy marginalizowani, coraz bardziej niesamodzielni, nie mający własnego zdania, traktujący postęp jak swoistego bożka, który nas zbawi od robienia i myślenia. Narodzie obudź się, bo na własne życzenie staniesz się narodem zniewolonym, poprzez swoją niefrasobliwość, zaganianie i uważanie, że jak mam internet i ciepłą wodę w kranie, mam jeść, co pić i gdzie mieszkać to wszystko czego mi trzeba - gdyby tak było to nikt nie miałby nic przeciwko ale są na świecie osobistości bardzo wpływowe, które swoimi działaniami chcą nam zgotować bardzo ciężkostrawną rzeczywistość. Jak tak dalej będzie to za kilka lat będziemy mogli mówić do siebie per "cyfrowy towarzyszu", reżim technokratyczny i cyfrowa komuna nadciąga a nasz rząd jest albo ślepy albo sprzedajny, bo postępowe oszołomienie przysłania im realne spojrzenie na rzeczywistość, niepokoi fakt bagatelizowania zagrożeń. Ostrzegałem, ostrzegam i ostrzegać będę
Szkoda, że nie zapytano mieszkańców-pasażerów czy chcą takiej rewolucji, jakieś sondy, ankiety, gdzie tam! kasa z unii idzie trzeba wdrożyć, bo się zawsze wmawia, żeśmy zacofani, co jest bzdurą albo inne gadki wciska, że społeczeństwo oczekuje innowacji itp. itd.. Dla mnie osobiście zakładanie kolejnego konta( w tym wypadku pasażera) to kolejny system informatyczny, w którym muszę pamiętać login i hasło - a więc durna i zbędna rzecz, a ktoś ma na tacy podane moje płatności i dane - nie podoba mi się to rozwiązanie. Obecny system biletowy(mam... rozwiń
Avatar
Witek / 20 lipca 2019 o 21:46
+20
To jest poprostu chore żeby wydawac na utomaty do sprzedaży biletów 15-22 miliony złoty które będzie działać tak samo jak zielona fala na skrzyżowaniach (ale najważniejsze ze pójdzie kasa )
Avatar
Gość / 20 lipca 2019 o 08:27
+19
Cena biletu powinna być zależna od tego, czy autobusy w ogóle kursują.
Avatar
Gość / 20 lipca 2019 o 14:36
+18
przy lubelskich zarobkach i słabej jakości komunikacji bilet mpk normalny nie powinien kosztować więcej niż 2 zł.
Avatar
olol / 20 lipca 2019 o 10:54
+18
A co z jednorazowymi przejazdami? Ktoś mnie odwiedza z daleka i mam mu kazać instalować aplikację i płacić? Teraz kumpeli to ja kupię papierowe bilety przed przyjazdem i jak uznamy, że trzeba skoczyć do knajpy na starym mieście, to kasujemy i jedziemy..
Avatar
Gość / 20 lipca 2019 o 08:17
+18
Lepiej przygotujcie nowe autobusy.
Avatar
abc / 20 lipca 2019 o 15:01
+17
Tak, jakość jest słaba. Ale żeby to wiedzieć trzeba wyjechać z Lublina i porównać sobie jakość komunikacji w innych polskich miastach, nie mówiąc już o europejskich
Avatar
Japolan / 20 lipca 2019 o 15:44
+14
Tak, jakość jest słaba. Ale żeby to wiedzieć trzeba wyjechać z Lublina i porównać sobie jakość komunikacji w innych polskich miastach, nie mówiąc już o europejskich
Trudno jest wyjechać komuś, kto w nowej siedzibie ma wygodę, w tym klimatyzację.
Avatar
Rks / 20 lipca 2019 o 14:06
+14
Autobusy kupują zdezelowane za jakieś grosze z Wawy a na nowe kasowniki 15mln chcą zdać, normalnie geniusze zarządzania pieniędzmi.
Avatar
nemo / 20 lipca 2019 o 14:25
+13
Dokładnie, tak jak ktoś już pisał porównując bilety choćby z Lublina i Warszawy. Warszawa - zarobki niemal dwukrotnie wyższe. Bilety symbolicznie droższe (Warszawa - bilet 20-min.- 3,40 zł, Lublin - bilet 30-min. - 3,20, miesięczne Wa-wa - 110zł, Lublin 92zł). Dodam jeszcze częstotliwość kursowania pojazdów, która jest kilkakrotnie większa niż w Lublinie (np. w dzień powszedni - trolejbusy jeźdzą średnio co 10 min, w Warszawie autobusy - co 5 min, niedziela: Lublin - co 30 min., Warszawa - co 10 min.) W Lublinie komunikacja miejska jest bardzo droga w stosunku do oferowanej słabej jakości. Szczerze mówiąc unikam lubelskiego MPK jak mogę. Do pracy chodzę na piechotę (30 min spacerem) badź rowerem. Nie zamierzam dopłacać do tego dziadostwa.
Dokładnie, tak jak ktoś już pisał porównując bilety choćby z Lublina i Warszawy. Warszawa - zarobki niemal dwukrotnie wyższe. Bilety symbolicznie droższe (Warszawa - bilet 20-min.- 3,40 zł, Lublin - bilet 30-min. - 3,20, miesięczne Wa-wa - 110zł, Lublin 92zł). Dodam jeszcze częstotliwość kursowania pojazdów, która jest kilkakrotnie większa niż w Lublinie (np. w dzień powszedni - trolejbusy jeźdzą średnio co 10 min, w Warszawie autobusy - co 5 min, niedziela: Lublin - co 30 min., Warszawa - co 10 min.) W Lublinie komunikacja miejska jest ba... rozwiń
Avatar
Obserwator / 30 lipca 2019 o 21:45
0
Wyświetlacze i owszem są, ale wyłącznie na zachód od linii zamku. Wschód Lublina raczej wyświetlaczy nie "uwidzi" :(
Avatar
abc / 30 lipca 2019 o 14:49
+3
A jak mają sobie poradzić osoby przyjezdne, czasem starsze, sporadycznie korzystające np przy okazji wizyt u lekarzy? Czy ktoś o tym pomyślał? Nie wszyscy mają ponad 75 lat. Bywa, że wcześniej potrzeba nawiedzić "metropolię". I co? Kupować kartę? Ściągać aplikację, jak się nie ma smartfona? Lublin już dawno nie jest przyjazny podróżującym transportem publicznym. Bilety drogie, komfort jazdy- bardzo różny, niektóre trasy dziwaczne, wymagające przesiadek. Z tego artykułu wynika, że zostają tylko biletomaty i wcześniejsze wyliczenia, ile przystanków jest z punktu A do B, czyli na każdą linię łączącą te 2 punkty trzeba będzie mieć inny bilet! Ot, ułatwienie! A jak padnie bateria w smartfonie, to kicha. Największy problem będą mięli ci, co jedynie bywają w Lublinie- służbowo, u lekarza, po zakupy, z wizytą. Taki mały "ukłon miasta w stronę gości" !
A jak mają sobie poradzić osoby przyjezdne, czasem starsze, sporadycznie korzystające np przy okazji wizyt u lekarzy? Czy ktoś o tym pomyślał? Nie wszyscy mają ponad 75 lat. Bywa, że wcześniej potrzeba nawiedzić "metropolię". I co? Kupować kartę? Ściągać aplikację, jak się nie ma smartfona? Lublin już dawno nie jest przyjazny podróżującym transportem publicznym. Bilety drogie, komfort jazdy- bardzo różny, niektóre trasy dziwaczne, wymagające przesiadek. Z tego artykułu wynika, że zostają tylko biletomaty i wcześniejsze wyliczenia,... rozwiń
Avatar
Porażka Ztm / 29 lipca 2019 o 19:05
+2
Wydaje mi się, że to jest wszystko specjalnie by odstraszyć pasażerów. Jest co raz gorzej, przesiadka sie na auto.
Avatar
Gość / 22 lipca 2019 o 08:04
+3
RandG nie ma kaski i trzeba ustawić kolejny geszft dla swoich? Ledwie powstał jeden system z automatami i kasownikami, już będziecie wprowadzać nowy? A za przeprogramowanie kasowników i automatów kto zapłaci - pani, pan... wszyscy państwo. Plus nowe automaty, bo jak rozumiem najstarsze nie mają czytników NFC... A taniej nie będzie na pewno, ktoś już musiał dobrze policzyć, że więcej pasażerów jeździ w Lublinie an długich trasach i zapłacą więcej. Sami zresztą pomyślcie, ile przystanków średni przejeżdżacie. Plus ten planer podróży w mieście z chorymi taktami i bez możliwości przesiadek, z fatalnie skomunikowanymi obrzeżami miasta i połową nowych osiedli.... Kolejny już planer, pewnie równie udany jak poprzedni internetowy, a cała appka równie udana jak oferowane przez firmy trzecie jakdojade, mybus i reszta obecnych cudów ergonomii i programowania z Google Play
RandG nie ma kaski i trzeba ustawić kolejny geszft dla swoich? Ledwie powstał jeden system z automatami i kasownikami, już będziecie wprowadzać nowy? A za przeprogramowanie kasowników i automatów kto zapłaci - pani, pan... wszyscy państwo. Plus nowe automaty, bo jak rozumiem najstarsze nie mają czytników NFC... A taniej nie będzie na pewno, ktoś już musiał dobrze policzyć, że więcej pasażerów jeździ w Lublinie an długich trasach i zapłacą więcej. Sami zresztą pomyślcie, ile przystanków średni przejeżdżacie. Plus ten planer podróży w mieśc... rozwiń
Avatar
kazik / 21 lipca 2019 o 16:35
+5
Autobusy stare a opłaty nowe niema jak w Lublinie gieszeft goni geszeft.
Avatar
góral z Biłgoraja / 21 lipca 2019 o 15:11
0
Ja 70+ więc te 'rewlacje" zwisają jak kilo kitu na agrafce przy rozporku 
Avatar
Glorian / 21 lipca 2019 o 11:22
+12
15,20,30 milionów złotych to nie lepiej pozostawić taką kwotę i obniżyć ceny biletów ?
Avatar
Gość / 21 lipca 2019 o 09:27
+11
Czy mieszkańcom potrzebna jest taka rewolucja? Czy miasto stać na tego typu bezsensowne wydatki? I kluczowe pytanie: Czy obecny system biletowy jest zły??? Czyje interesy znowu wchodzą w grę bo na pewno nie mieszkańców. Nie ma pilniejszych wydatków żeby wykładać pieniądze na jakieś nikomu niepotrzebne rewolucje? Dramat.
Avatar
Witek / 20 lipca 2019 o 21:46
+20
To jest poprostu chore żeby wydawac na utomaty do sprzedaży biletów 15-22 miliony złoty które będzie działać tak samo jak zielona fala na skrzyżowaniach (ale najważniejsze ze pójdzie kasa )
Avatar
Klemens / 20 lipca 2019 o 21:24
+2
экипа Жука никого не ошука
Już jest tak kiepsko, że musicie zatrudniać ruskie trolle.
To nie Rosjanie, tylko jakieś polskie nieuki. Oszukać po rosyjsku to    обманывать. A    ошука to znaczy szumowina. To zdanie jest bez sensu.
 Szumowina? A nie jest to,zbyt ostry epitet?