Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 listopada 2015 r.
9:15

Jedzenie w szpitalu dziecięcym: Rozcieńczona zupa, zero warzyw. "Jadłospis opracowany przez dietetyka"

0 51 A A
Szpital przekonuje, że te dania zostały przygotowane pod okiem dietetyka na podstawie obowiązujących norm i wytycznych Instytutu Żywności i Żywienia oraz WHO (Fot. Czytelnik)
Szpital przekonuje, że te dania zostały przygotowane pod okiem dietetyka na podstawie obowiązujących norm i wytycznych Instytutu Żywności i Żywienia oraz WHO (Fot. Czytelnik)

Za małe porcje, jedzenie „naładowane węglowodanami i polepszaczami”, brak warzyw i owoców. Tak według ojca 15-miesięcznego pacjenta miały wyglądać posiłki w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Szpital odpiera zarzuty i twierdzi, że jadłospis przygotowuje dietetyk.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szpital kliniczny powinien świecić przykładem, jeśli chodzi o żywienie, ale spotkało nas rozczarowanie – czytamy w liście do redakcji. – Pierwszego dnia na śniadanie nasz synek dostał trzy kromeczki chleba posmarowane margaryną, pół krążka pasztetu (papa zawierająca w 50 proc. mięso oddzielane mechanicznie i w pozostałej części skrobię) i mleczną zupę (mleko rozcieńczone wodą z dodatkiem chyba kaszki kukurydzianej) – opisuje szpitalne dania.

Jak relacjonuje zbulwersowany ojciec, do picia chłopiec dostał „coś przypominającego herbatę, oczywiście obficie posłodzoną”. – Na drugie śniadanie było coś w rodzaju drożdżówki, tzn. ciastko kształtu i wielkości palca wskazującego osoby dorosłej, bez żadnego nadzienia. Na obiad podano zupę zagęszczoną mąką, ziemniaki i gołąbka z sosem a’la pomidorowym – czytamy w liście. – Kolacja – trzy kromeczki bułki, trzy plasterki wędliny – wylicza ojciec chłopca i dodaje, że następnego dnia na obiad był rozgotowany makaron „z jakimś sosem barwy czerwonej, oczywiście zagęszczonym mąką, bez warzyw” (na zdjęciu z prawej).

– Przez cztery dni pobytu syn oprócz jednego jabłka nie dostał innych owoców, żadnego warzywa! – podkreśla autor listu. – Do obiadu nigdy nie było surówki, a nawet drobnego plasterka pomidora lub ogórka – dodaje.

O komentarz do listu i zdjęć szpitalnych dań, które przesłał nam ojciec chłopca, poprosiliśmy eksperta. – Takie menu ciężko nawet nazwać żywieniem, bo składników odżywczych w nim jak na lekarstwo – ocenia dietetyk Ewa Czekirda. – Zdrowa osoba, która żywiłaby się w ten sposób przez dłuższy czas, dość szybko rozchorowałaby się z powodu niedoborów pokarmowych – dodaje.

Jej zdaniem, lekarzom brakuje świadomości żywieniowej, dlatego kwestie prawidłowego odżywiania są w szpitalach zaniedbywane.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy odpiera zarzuty. – Jadłospis jest opracowywany przez dietetyka na podstawie obowiązujących norm i wytycznych Instytutu Żywności i Żywienia oraz WHO – zaznacza Agnieszka Osińska, rzeczniczka USD. – Składniki pokarmowe, z których przygotowuje się posiłki, są wysokiej jakości i pochodzą ze sprawdzonego źródła.

Jak tłumaczy rzeczniczka, diety są ustalane indywidualnie przez lekarza prowadzącego, a firma dostarczająca posiłki ma doświadczenie w zakresie żywienia dzieci chorych, „co jest potwierdzone posiadanymi certyfikatami jakości”. – Gdyby rodzic zgłosił swoje uwagi do lekarza prowadzącego lub pielęgniarki oddziałowej, reakcja na pewno by była. Jeśli nie byłoby przeciwwskazań medycznych, moglibyśmy zmodyfikować posiłki – zapewnia Osińska.

– To wszystko pokazuje fatalną sytuację żywieniową w polskich szpitalach, która ciągnie się od dawna – mówi Ewa Czekirda i podsumowuje: – Zdrowe żywienie może być smaczne i tanie, trzeba tylko chcieć.

Dyrekcja szpitala nie zgodziła się na podanie stawki żywieniowej. Jak tłumaczy rzeczniczka, jest ona „automatycznie” wyższa niż w innych szpitalach, bo USD serwuje pięć posiłków i korzysta z usług firmy zewnętrznej.

• Jak karmią w szpitalach – przyślij zdjęcie, napisz do nas: redakcja@dziennikwschodni.pl

Stawki żywieniowe w szpitalach *

Szpital przy al. Kraśnickiej Lublinie – 11,40 zł/osobę.
„Papieski” szpital w Zamościu – 18,30 zł/os.
SPSK4 w Lublinie – 6 zł/os (własna kuchnia)
Szpital wojskowy w Lublinie – 7 zł/os. (własna kuchnia). 

* dane za 2014 r.

Szpital przekonuje, że te dania zostały przygotowane pod okiem dietetyka na podstawie obowiązujących norm i wytycznych IInstytutu Żywności i Żywienia oraz WHO (Fot. Czytelnik)
Szpital przekonuje, że te dania zostały przygotowane pod okiem dietetyka na podstawie obowiązujących norm i wytycznych IInstytutu Żywności i Żywienia oraz WHO (Fot. Czytelnik)

Komentarze 51

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 21:46
0
Bardzo schudłam gdy byłam tam tydzień.
Avatar
Unikasz płacenia podatkow / 19 listopada 2015 o 12:54
0

Niestety potwierdzam. Przebywałam w szpitalu z synem w zeszłym roku i posiłki są opłakane. Rodzice sami muszą zadbać o dietę dziecka przynosząc obiady i resztę posiłków z domu.

pani zasrana jedna to nie pień się jak wsciekly pies!
Avatar
A od czego są rodzice? / 19 listopada 2015 o 12:53
0

nie o to chodzi w leczeniu ważne jest też opowiednie odzywianie

rucha się taka patologia po kontach i nie daje dziecku jeść, głodzi w domu! Tym ojcem dziecka powinien się kurator i prokurator zainteresować!
Avatar
A od czego są rodzice? / 19 listopada 2015 o 12:52
0

nie o to chodzi w leczeniu ważne jest też opowiednie odzywianie

rucha się taka patologia po kontach i nie daje dziecku jeść, głodzi w domu! Tym ojcem dziecka powinien się kurator i prokurator zainteresować!
Avatar
Gość / 19 listopada 2015 o 12:27
0
Niestety potwierdzam. Przebywałam w szpitalu z synem w zeszłym roku i posiłki są opłakane. Rodzice sami muszą zadbać o dietę dziecka przynosząc obiady i resztę posiłków z domu.
Avatar
ot co / 19 listopada 2015 o 09:43
0

Odpowiednie żywienie to podstawa leczenia.

W tym biednym kraju, jakim jest Polska dzięki rządom PO i PSL, zapomnieliśmy już co to znaczy jeśc i żyć normalnie. Tuskopolska to kraj nienormalności - więc jak można spodziewać się, że w takim szpitalu bęzie inaczej.

O więzienia dbają bardziej, bo w końcu tam trafią.

ciekawa jestem czy niektórzy pacjenci lepiej jedzą w domu?poza tym szpital ma leczyć pacjenta po pierwsze ,a przez te kilka dni pobytu nic siępocjentowi nie stanie jak trochę mniej zje. ciekawe czy jakby dyrektor szpitala przeznaczył więcej kasy na posiłki a zabrał kasę z badań -słowem co wolicie ? lepsze jedzenie czy więcej badań?wiecie jak jest w służbie zdrowia -z czegoś trzeba zabrać żeby komuś dołożyć

rozwiń
Avatar
Gość / 19 listopada 2015 o 09:40
0
Idą w zaparte - przykład popłynął z góry. Przez 8 lat pompowania peanów o postępie Polski mimo pogorszenia warunków bytowych Polaków szpital robi to samo - mówi że robią dobrze, nawet jeśli na obrazku widzimy inaczej. Nic nowego.
Avatar
Gość / 19 listopada 2015 o 08:28
0
Teraz te "wykształciuchy" wymyślają takie dietki, że przeciętny człowiek umarłby z głodu....
Avatar
Gość / 19 listopada 2015 o 08:05
0
To jest DIETA ?! - To raczej TRUTKA! To są skutki fatalnego cateringu i szeroko rozumianej pazerności szefostwa...
Avatar
Gość / 18 listopada 2015 o 22:59
0
Popieram wypowiedzi: Jestem stałym bywalcem w SPSK4 i Szpitalu Dziecinnym z uwagi na posiadanie 2 dzieci. Poświadczam że stan i forma podawanej żywności w szpitalu pediatrycznym woła o zmiłowanie, tym czy szczyci się dyrekcja tego powinna się wstydzić. Posiłki z KATERINGU po wygranym przetargu ! To czysta kpina zarabia szpital i firma kateringowa, to kto traci jeśli wszyscy zarabiają? Inna rzecz to jak można dostosować posiłek indywidualnie do pacjenta , czy firmę jest stać na zakup pojedynczych produktów czy czyni to hurtowo ? Jedzenie w DSK to świństwo ! Natomiast polecam PSK4 w Lublinie tu karmią jak w domu a to za sprawą własnej kuchni. Może i dietę ustala ktoś uczony ale posiłki przygotowuje firma kateringowa która sama sobie ustala menu no i oczywiście chodzi o jak największy zysk. Proponuję żeby ten dyrechtor szpitala albo jego menager stołowali się tym samym co pacjęci a wówczas mogą stwierdzić że było zgodnie co jest w modzie z regułami żywienia. Ciekawe ile stracą na wadze przez tydzień... bez podjadania. No cóż więźniowie mają o wiele lepiej. bo kuchnia powinna być szpitalna ale dyrciowi to na rękę bo ma z tego zysk gówniana firma dała więcej w łapę hehe szpital przyjazny dziecku i krzyże zasługi dostaje to towarzystwo wzajemnej adoracji tylko machloje i przekręty może ktoś wyżej przyjrzałby się co w tym przybytku się dzieje
Popieram wypowiedzi: Jestem stałym bywalcem w SPSK4 i Szpitalu Dziecinnym z uwagi na posiadanie 2 dzieci. Poświadczam że stan i forma podawanej żywności w szpitalu pediatrycznym woła o zmiłowanie, tym czy szczyci się dyrekcja tego powinna się wstydzić. Posiłki z KATERINGU po wygranym przetargu ! To czysta kpina zarabia szpital i firma kateringowa, to kto traci jeśli wszyscy zarabiają? Inna rzecz to jak można dostosować posiłek indywidualnie do pacjenta , czy firmę jest stać na zakup pojedynczych produktów czy czyni to hurtowo ? Jedzenie w D... rozwiń
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 21:46
0
Bardzo schudłam gdy byłam tam tydzień.
Avatar
Unikasz płacenia podatkow / 19 listopada 2015 o 12:54
0

Niestety potwierdzam. Przebywałam w szpitalu z synem w zeszłym roku i posiłki są opłakane. Rodzice sami muszą zadbać o dietę dziecka przynosząc obiady i resztę posiłków z domu.

pani zasrana jedna to nie pień się jak wsciekly pies!
Avatar
A od czego są rodzice? / 19 listopada 2015 o 12:53
0

nie o to chodzi w leczeniu ważne jest też opowiednie odzywianie

rucha się taka patologia po kontach i nie daje dziecku jeść, głodzi w domu! Tym ojcem dziecka powinien się kurator i prokurator zainteresować!
Avatar
A od czego są rodzice? / 19 listopada 2015 o 12:52
0

nie o to chodzi w leczeniu ważne jest też opowiednie odzywianie

rucha się taka patologia po kontach i nie daje dziecku jeść, głodzi w domu! Tym ojcem dziecka powinien się kurator i prokurator zainteresować!
Avatar
Gość / 19 listopada 2015 o 12:27
0
Niestety potwierdzam. Przebywałam w szpitalu z synem w zeszłym roku i posiłki są opłakane. Rodzice sami muszą zadbać o dietę dziecka przynosząc obiady i resztę posiłków z domu.
Avatar
ot co / 19 listopada 2015 o 09:43
0

Odpowiednie żywienie to podstawa leczenia.

W tym biednym kraju, jakim jest Polska dzięki rządom PO i PSL, zapomnieliśmy już co to znaczy jeśc i żyć normalnie. Tuskopolska to kraj nienormalności - więc jak można spodziewać się, że w takim szpitalu bęzie inaczej.

O więzienia dbają bardziej, bo w końcu tam trafią.

ciekawa jestem czy niektórzy pacjenci lepiej jedzą w domu?poza tym szpital ma leczyć pacjenta po pierwsze ,a przez te kilka dni pobytu nic siępocjentowi nie stanie jak trochę mniej zje. ciekawe czy jakby dyrektor szpitala przeznaczył więcej kasy na posiłki a zabrał kasę z badań -słowem co wolicie ? lepsze jedzenie czy więcej badań?wiecie jak jest w służbie zdrowia -z czegoś trzeba zabrać żeby komuś dołożyć

rozwiń
Avatar
Gość / 19 listopada 2015 o 09:40
0
Idą w zaparte - przykład popłynął z góry. Przez 8 lat pompowania peanów o postępie Polski mimo pogorszenia warunków bytowych Polaków szpital robi to samo - mówi że robią dobrze, nawet jeśli na obrazku widzimy inaczej. Nic nowego.
Avatar
Gość / 19 listopada 2015 o 08:28
0
Teraz te "wykształciuchy" wymyślają takie dietki, że przeciętny człowiek umarłby z głodu....
Avatar
Gość / 19 listopada 2015 o 08:05
0
To jest DIETA ?! - To raczej TRUTKA! To są skutki fatalnego cateringu i szeroko rozumianej pazerności szefostwa...
Avatar
Gość / 18 listopada 2015 o 22:59
0
Popieram wypowiedzi: Jestem stałym bywalcem w SPSK4 i Szpitalu Dziecinnym z uwagi na posiadanie 2 dzieci. Poświadczam że stan i forma podawanej żywności w szpitalu pediatrycznym woła o zmiłowanie, tym czy szczyci się dyrekcja tego powinna się wstydzić. Posiłki z KATERINGU po wygranym przetargu ! To czysta kpina zarabia szpital i firma kateringowa, to kto traci jeśli wszyscy zarabiają? Inna rzecz to jak można dostosować posiłek indywidualnie do pacjenta , czy firmę jest stać na zakup pojedynczych produktów czy czyni to hurtowo ? Jedzenie w DSK to świństwo ! Natomiast polecam PSK4 w Lublinie tu karmią jak w domu a to za sprawą własnej kuchni. Może i dietę ustala ktoś uczony ale posiłki przygotowuje firma kateringowa która sama sobie ustala menu no i oczywiście chodzi o jak największy zysk. Proponuję żeby ten dyrechtor szpitala albo jego menager stołowali się tym samym co pacjęci a wówczas mogą stwierdzić że było zgodnie co jest w modzie z regułami żywienia. Ciekawe ile stracą na wadze przez tydzień... bez podjadania. No cóż więźniowie mają o wiele lepiej. bo kuchnia powinna być szpitalna ale dyrciowi to na rękę bo ma z tego zysk gówniana firma dała więcej w łapę hehe szpital przyjazny dziecku i krzyże zasługi dostaje to towarzystwo wzajemnej adoracji tylko machloje i przekręty może ktoś wyżej przyjrzałby się co w tym przybytku się dzieje
Popieram wypowiedzi: Jestem stałym bywalcem w SPSK4 i Szpitalu Dziecinnym z uwagi na posiadanie 2 dzieci. Poświadczam że stan i forma podawanej żywności w szpitalu pediatrycznym woła o zmiłowanie, tym czy szczyci się dyrekcja tego powinna się wstydzić. Posiłki z KATERINGU po wygranym przetargu ! To czysta kpina zarabia szpital i firma kateringowa, to kto traci jeśli wszyscy zarabiają? Inna rzecz to jak można dostosować posiłek indywidualnie do pacjenta , czy firmę jest stać na zakup pojedynczych produktów czy czyni to hurtowo ? Jedzenie w D... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 51

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia]
galeria

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia] 0 1

Groźny wypadek w miejscowości Krupe. Na prostym odcinku drogi zderzyły się czołowo dwa volkswageny.

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą
Po naszej publikacji

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą 6 5

Prokuratura zajmie się sprawą śmierci 26-latka z okolic Poniatowej. Kamil Gnaś mimo silnego bólu, gorączki i wymiotów nie został przyjęty do miejscowego szpitala. Zmarł po kilku dniach.

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup”

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup” 1 0

W Narolu został rozegrany IV Turniej Oldbojów 35+ „Parkowa Cup”. W zawodach triumfował zespół Traper Lubaczów, który pokonał w finale ekipę gospodarzy dopiero po rzutach karnych (3:2)

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun
28 lipca 2018, 15:00

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun 2 0

Co Gdzie Kiedy.Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19) i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zapraszają na wernisaż wystawy Ewy Braun Odtwarzanie minionych światów... Otwarcie ekspozycji odbędzie się 28 lipca o godz. 15 i towarzyszyć będzie Festiwalowi Dwa Brzegi.

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy 45 10

Wojsko zapowiada powrót na dawny poligon na Majdanku. Będą tu ćwiczyć „terytorialsi”. Mieszkańcy bloków na pobliskim Felinie są zaniepokojeni. Obawiają się hałasu i sądzą, że może tutaj powstać strzelnica. Mundurowi uspokajają: nie będzie ani strzelnicy, ani czołgów.

Historyczny awans Bad Boys Zastawie

Historyczny awans Bad Boys Zastawie 0 0

BIALSKA KLASA OKRĘGOWA Bad Boys Zastawie po raz pierwszy w historii będą beniaminkiem w V lidze

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę
Kraj
film

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę 14 2

Zamykana w domu, głodna i zaniedbana. - Kiedyś chodziła z kubkiem po klatce schodowej i prosiła o wodę – opowiadają sąsiedzi. 61-letnia pani Halina ze Słupska potrzebowała natychmiastowej pomocy

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato
20 lipca 2018, 0:00

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato 2 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 20-22 lipca na Moście imienia Mariana Lutosławskiego wystąpią zespoły: PARA, Standard Brass Band oraz Lubelskie Babie Lato. Nie zabraknie również ciekawych warsztatów i zajęć dla dzieci.

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie
21 lipca 2018, 19:00

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie 4 6

W sobotę Kayah, Katarzyna Nosowska, Monika Brodka i Paulina Przybysz zaśpiewają swoje największe przeboje na pl. Zamkowym podczas bezpłatnego koncertu „Siła Kobiet”. Przy okazji o wyjątkowych kobietach przypomni też Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w swoim specjalnym wydawnictwie

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał 0 2