Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 stycznia 2010 r.
15:14
Edytuj ten wpis

UMCS wychodzi z długów i planuje podwyżki dla pracowników naukowych

0 10 A A

Po raz pierwszy od 16 lat zamknęliśmy budżet za 2009 r. z wynikiem dodatnim – poinformował dziś rektor UMCS. I już zapowiedział dalsze zmiany na uczelni: podwyżki dla wykładowców i przebudowę uczelnianej administracji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rektor i kanclerz UMCS zorganizowali dziś specjalną konferencję prasową na temat sytuacji finansowej uczelni. Ten pierwszy jednym tchem wymienił – jak to określił – "dobre informacje”.

– Uzyskaliśmy płynność finansową – podkreśla prof. Andrzej Dąbrowski. – Nie mamy żadnych zobowiązań wobec podmiotów zewnętrznych i pracowników. A ogólne zadłużenie uczelni w porównaniu z październikiem 2008 r. (gdy nowa ekipa obejmowała władzę na uczelni – red.) zmniejszyło się o 15-16 mln zł. Z ok. 65 mln zł, które zastaliśmy, do ok. 50 mln teraz.

Rektor zapowiedział, że do końca tego roku uczelnia spłaci kredyty w banku (które sięgają teraz 3,5 mln zł). – A do końca przyszłego roku chcemy w ogóle pozbyć się zadłużenia – mówi. – Możemy odejść od stwierdzenia, że uniwersytet tonie w długach. On z tych długów po prostu wychodzi.

Jak to możliwe? Rok temu władze uczelni wprowadziły program oszczędnościowy "UMCS 2011”. Większość pracowników straciła, przyznawane wcześniej na niejasnych zasadach, premie. Umowy na wynajem lokali zostały renegocjowane na lepsze dla uczelni warunki. Uniwersytet zlikwidował umowy o dzieło, umowy-zlecenia i nie przyjmował nowych pracowników na umowy stałe.

Za to ponad 180 osób odeszło w tzw. sposób naturalny (przejścia na emeryturę, zakończenie dotychczasowej umowy, likwidacja stanowisk). 138 kolejnym (głównie sprzątaczkom, szatniarzom i portierom) władze uczelni wręczyły wypowiedzenia. Te osoby odejdą do końca marca.

– Rektor ma się czym chwalić. Przybyło mu pieniędzy w budżecie, bo wyrzucił ludzi na bruk – komentuje sprzątaczka, która zachowała pracę na uczelni. – Mnie się udało. Ale co mają powiedzieć ci, którzy nie będą teraz mieli za co żyć?

Ostro wypowiadają się także wykładowcy. – Uczelnia dostała pieniądze na badania, na nową aparaturę. Ale my nie widzieliśmy ani złotówki – oburza się jeden z profesorów. – Fajnie, że uniwersytet wychodzi na prostą. Tylko kiedy my to odczujemy?

Rektor zapowiada, że już w tym roku. – Planujemy podwyżki płac dla wszystkich pracowników naukowych. I dodatki za wysoką jakość pracy – zapowiada prof. Dąbrowski.

– Będą nagrody za szybkie awanse naukowe: 15 tys. za habilitację przed 40 rokiem życia (4 pierwsze nagrody wręczone wczoraj – red.) i 25 tys. zł za tytuł profesora przed 50 rokiem życia. Kolejne 250 tys. zł zostanie przeznaczone na fundusz dla doktorantów.

W rektoracie będzie też specjalna pula dla wybitnych profesorów, którzy co semestr mają gościnnie wykładać na każdym z wydziałów.

– To mają być nazwiska-magnesy, przyciągające do nas studentów – podkreśla rektor. – Chcemy też położyć nacisk na rekrutację studentów z zagranicy (powstanie specjalne biuro – red.), zwiększyć liczbę studiów w językach obcych, nawiązać kontakty z absolwentami i poprawić obsługę studentów.

Od tego roku uczelnię czeka też reorganizacja. Powstaną nowe działy (np. dział innowacji i transferu technologii, wspólny dział kadr i płac, dział funduszy zewnętrznych). A każdy z wydziałów będzie dostawał pulę pieniędzy, która ma mu wystarczyć na całą bieżącą działalność. Wydziały deficytowe będą musiały wprowadzić programy naprawcze.

W tym roku powstanie też strategia dla UMCS na lata 2010-2020.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Nescafe / 8 lutego 2010 o 13:06
0
"UMCS planuje podwyżki dla pracowników (...)"

Jestem wzruszona! Jestem wzruszona dobrodusznością Jego Magnificencji Rektora, bo chce przyznać podwyżki wyłącznie najbiedniejszym na uniwersytecie - Profesorom...
Avatar
Krosta-na-wardze / 28 stycznia 2010 o 12:15
0
cysta napisał:
A co tego deficytu czy jak to sie nazywa to pewnie miał w tym swój udział, ale podobno był "mało sympatyczny"


Malo sympatyczny? To malo powiedziane -- okresle go dosadnie: (...), (...), (...), no moze nawet (...).
Avatar
Wacław / 28 stycznia 2010 o 12:08
0
Po zwolnieniu 138 czy ilustam sprzataczek, jakos brudniej nie jest. Podejrzewam, ze po zwolnieniu 20-30% administracji tez gorzej by nie bylo.
Avatar
FundaTor / 27 stycznia 2010 o 23:40
0
TomekLBN napisał:
Mylisz chyba zadłużenie z deficytem. Żadna publiczna uczelnia w Polsce nie przynosi zysków. A 15 mln złotych nadwyżki budżetu to bardzo dobry wynik:) oby tak dalej:)

Jak zwał tak zwał - 50 mln PLN zadłużenia jest faktem. 15 milionów nadwyżki jest pewnie wynikiem kreatywnej księgowości. Pamiętaj też, że ta "publiczna" uczelnia prowadzi odpłatne zajęcia dla studentów zaocznych i dysponuje potencjałem na 50 ml nadwyżki a nie zadłużenia.
Cała prawda wyjdzie jak skończą sie pieniądze z UE i poprzylepiane do UMCS fundacje będą musiały same na siebie zarobić.
Oby tak dalej?

Jak zwał tak zwał - 50 mln PLN zadłużenia jest faktem. 15 milionów nadwyżki jest pewnie wynikiem kreatywnej księgowości. Pamiętaj też, że ta "publiczna" uczelnia prowadzi odpłatne zajęcia dla studentów zaocznych i dysponuje potencjałem na 50 ml nadwyżki a nie zadłużenia.
Cała prawda wyjdzie jak skończą sie pieniądze z UE i poprzylepiane do UMCS fundacje będą musiały same na siebie zarobić.
Oby tak dalej? rozwiń
Avatar
mosquito / 27 stycznia 2010 o 20:13
0
Zwolnienie grupowe 138 osób na obecną sytuację nie ma absolutnie żadnego wpływu bo terminy ich wypowiedzeń kończą się w marcu a więc UMCS jeszcze płaci im wynagrodzenia a potem musi im wypłacić jeszcze odprawy. Nie utwierdzajcie się w przekonaniu, że to było konieczne. Było to tylko zagranie "boga" zarządzania, bez pojęcia i potrzeby. Restrukturyzacja zatrudnienia natomiast to zupełnie inna sprawa.
Avatar
cysta / 27 stycznia 2010 o 20:06
0
... napisał:
Kwestor Mazur to dobry fachowiec. Jego zwolnienie było błędem. Cieszę się że uczelnia wychodzi na prostą.

Ja tam się nieznam, ale ostatnio na zapłatę za fakturę (w październiku ub.r) czekałem zgodnie z terminem (21 dni). Teraz jak nie ma kwestora jest 14 dni po terminie, a ja czekam dalej... Jestem więc skłonny przyznać ci rację. A co tego deficytu czy jak to sie nazywa to pewnie miał w tym swój udział, ale podobno był "mało sympatyczny"

Ja tam się nieznam, ale ostatnio na zapłatę za fakturę (w październiku ub.r) czekałem zgodnie z terminem (21 dni). Teraz jak nie ma kwestora jest 14 dni po terminie, a ja czekam dalej... Jestem więc skłonny przyznać ci rację. A co tego deficytu czy jak to sie nazywa to pewnie miał w tym swój udział, ale podobno był "mało sympatyczny" rozwiń
Avatar
TomekLBN / 27 stycznia 2010 o 18:24
0
WierzyCiele napisał:
"A ogólne zadłużenie uczelni w porównaniu z październikiem 2008 r. (gdy nowa ekipa obejmowała władzę na uczelni – red.) zmniejszyło się o 15-16 mln zł. Z ok. 65 mln zł, które zastaliśmy, do ok. 50 mln teraz."
50 mln strat wobec 65 mln to naprawde sukces - ale zeby dac w traby i uruchamiac podwyzki to tylko chyba w budzetowce mozliwe jest.
"Staliśmy nad przepaścią, a teraz zrobiliśmy wielki krok do przodu ..." 50 mln zadluzenia... 50.000.000,00...
Teraz juz wiesz ile nas podatnikow kosztuje utrzymanie jednego z najwiekszych pracodawcow w Lublinie...

Mylisz chyba zadłużenie z deficytem. Żadna publiczna uczelnia w Polsce nie przynosi zysków. A 15 mln złotych nadwyżki budżetu to bardzo dobry wynik:) oby tak dalej:)

Mylisz chyba zadłużenie z deficytem. Żadna publiczna uczelnia w Polsce nie przynosi zysków. A 15 mln złotych nadwyżki budżetu to bardzo dobry wynik:) oby tak dalej:) rozwiń
Avatar
WierzyCiele / 27 stycznia 2010 o 17:29
0
"A ogólne zadłużenie uczelni w porównaniu z październikiem 2008 r. (gdy nowa ekipa obejmowała władzę na uczelni – red.) zmniejszyło się o 15-16 mln zł. Z ok. 65 mln zł, które zastaliśmy, do ok. 50 mln teraz."
50 mln strat wobec 65 mln to naprawde sukces - ale zeby dac w traby i uruchamiac podwyzki to tylko chyba w budzetowce mozliwe jest.
"Staliśmy nad przepaścią, a teraz zrobiliśmy wielki krok do przodu ..." 50 mln zadluzenia... 50.000.000,00...
Teraz juz wiesz ile nas podatnikow kosztuje utrzymanie jednego z najwiekszych pracodawcow w Lublinie...
"A ogólne zadłużenie uczelni w porównaniu z październikiem 2008 r. (gdy nowa ekipa obejmowała władzę na uczelni – red.) zmniejszyło się o 15-16 mln zł. Z ok. 65 mln zł, które zastaliśmy, do ok. 50 mln teraz."
50 mln strat wobec 65 mln to naprawde sukces - ale zeby dac w traby i uruchamiac podwyzki to tylko chyba w budzetowce mozliwe jest.
"Staliśmy nad przepaścią, a teraz zrobiliśmy wielki krok do przodu ..." 50 mln zadluzenia... 50.000.000,00...
Teraz juz wiesz ile nas podatnikow kosztuje utrzyman... rozwiń
Avatar
... / 27 stycznia 2010 o 16:44
0
Kwestor Mazur to dobry fachowiec. Jego zwolnienie było błędem. Cieszę się że uczelnia wychodzi na prostą.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2010 o 15:44
0
Pytanie, czy słuszne było zwalnianie kwestora, czy wyniki finansowe nie są po części jego zasługą???
Avatar
Nescafe / 8 lutego 2010 o 13:06
0
"UMCS planuje podwyżki dla pracowników (...)"

Jestem wzruszona! Jestem wzruszona dobrodusznością Jego Magnificencji Rektora, bo chce przyznać podwyżki wyłącznie najbiedniejszym na uniwersytecie - Profesorom...
Avatar
Krosta-na-wardze / 28 stycznia 2010 o 12:15
0
cysta napisał:
A co tego deficytu czy jak to sie nazywa to pewnie miał w tym swój udział, ale podobno był "mało sympatyczny"


Malo sympatyczny? To malo powiedziane -- okresle go dosadnie: (...), (...), (...), no moze nawet (...).
Avatar
Wacław / 28 stycznia 2010 o 12:08
0
Po zwolnieniu 138 czy ilustam sprzataczek, jakos brudniej nie jest. Podejrzewam, ze po zwolnieniu 20-30% administracji tez gorzej by nie bylo.
Avatar
FundaTor / 27 stycznia 2010 o 23:40
0
TomekLBN napisał:
Mylisz chyba zadłużenie z deficytem. Żadna publiczna uczelnia w Polsce nie przynosi zysków. A 15 mln złotych nadwyżki budżetu to bardzo dobry wynik:) oby tak dalej:)

Jak zwał tak zwał - 50 mln PLN zadłużenia jest faktem. 15 milionów nadwyżki jest pewnie wynikiem kreatywnej księgowości. Pamiętaj też, że ta "publiczna" uczelnia prowadzi odpłatne zajęcia dla studentów zaocznych i dysponuje potencjałem na 50 ml nadwyżki a nie zadłużenia.
Cała prawda wyjdzie jak skończą sie pieniądze z UE i poprzylepiane do UMCS fundacje będą musiały same na siebie zarobić.
Oby tak dalej?

Jak zwał tak zwał - 50 mln PLN zadłużenia jest faktem. 15 milionów nadwyżki jest pewnie wynikiem kreatywnej księgowości. Pamiętaj też, że ta "publiczna" uczelnia prowadzi odpłatne zajęcia dla studentów zaocznych i dysponuje potencjałem na 50 ml nadwyżki a nie zadłużenia.
Cała prawda wyjdzie jak skończą sie pieniądze z UE i poprzylepiane do UMCS fundacje będą musiały same na siebie zarobić.
Oby tak dalej? rozwiń
Avatar
mosquito / 27 stycznia 2010 o 20:13
0
Zwolnienie grupowe 138 osób na obecną sytuację nie ma absolutnie żadnego wpływu bo terminy ich wypowiedzeń kończą się w marcu a więc UMCS jeszcze płaci im wynagrodzenia a potem musi im wypłacić jeszcze odprawy. Nie utwierdzajcie się w przekonaniu, że to było konieczne. Było to tylko zagranie "boga" zarządzania, bez pojęcia i potrzeby. Restrukturyzacja zatrudnienia natomiast to zupełnie inna sprawa.
Avatar
cysta / 27 stycznia 2010 o 20:06
0
... napisał:
Kwestor Mazur to dobry fachowiec. Jego zwolnienie było błędem. Cieszę się że uczelnia wychodzi na prostą.

Ja tam się nieznam, ale ostatnio na zapłatę za fakturę (w październiku ub.r) czekałem zgodnie z terminem (21 dni). Teraz jak nie ma kwestora jest 14 dni po terminie, a ja czekam dalej... Jestem więc skłonny przyznać ci rację. A co tego deficytu czy jak to sie nazywa to pewnie miał w tym swój udział, ale podobno był "mało sympatyczny"

Ja tam się nieznam, ale ostatnio na zapłatę za fakturę (w październiku ub.r) czekałem zgodnie z terminem (21 dni). Teraz jak nie ma kwestora jest 14 dni po terminie, a ja czekam dalej... Jestem więc skłonny przyznać ci rację. A co tego deficytu czy jak to sie nazywa to pewnie miał w tym swój udział, ale podobno był "mało sympatyczny" rozwiń
Avatar
TomekLBN / 27 stycznia 2010 o 18:24
0
WierzyCiele napisał:
"A ogólne zadłużenie uczelni w porównaniu z październikiem 2008 r. (gdy nowa ekipa obejmowała władzę na uczelni – red.) zmniejszyło się o 15-16 mln zł. Z ok. 65 mln zł, które zastaliśmy, do ok. 50 mln teraz."
50 mln strat wobec 65 mln to naprawde sukces - ale zeby dac w traby i uruchamiac podwyzki to tylko chyba w budzetowce mozliwe jest.
"Staliśmy nad przepaścią, a teraz zrobiliśmy wielki krok do przodu ..." 50 mln zadluzenia... 50.000.000,00...
Teraz juz wiesz ile nas podatnikow kosztuje utrzymanie jednego z najwiekszych pracodawcow w Lublinie...

Mylisz chyba zadłużenie z deficytem. Żadna publiczna uczelnia w Polsce nie przynosi zysków. A 15 mln złotych nadwyżki budżetu to bardzo dobry wynik:) oby tak dalej:)

Mylisz chyba zadłużenie z deficytem. Żadna publiczna uczelnia w Polsce nie przynosi zysków. A 15 mln złotych nadwyżki budżetu to bardzo dobry wynik:) oby tak dalej:) rozwiń
Avatar
WierzyCiele / 27 stycznia 2010 o 17:29
0
"A ogólne zadłużenie uczelni w porównaniu z październikiem 2008 r. (gdy nowa ekipa obejmowała władzę na uczelni – red.) zmniejszyło się o 15-16 mln zł. Z ok. 65 mln zł, które zastaliśmy, do ok. 50 mln teraz."
50 mln strat wobec 65 mln to naprawde sukces - ale zeby dac w traby i uruchamiac podwyzki to tylko chyba w budzetowce mozliwe jest.
"Staliśmy nad przepaścią, a teraz zrobiliśmy wielki krok do przodu ..." 50 mln zadluzenia... 50.000.000,00...
Teraz juz wiesz ile nas podatnikow kosztuje utrzymanie jednego z najwiekszych pracodawcow w Lublinie...
"A ogólne zadłużenie uczelni w porównaniu z październikiem 2008 r. (gdy nowa ekipa obejmowała władzę na uczelni – red.) zmniejszyło się o 15-16 mln zł. Z ok. 65 mln zł, które zastaliśmy, do ok. 50 mln teraz."
50 mln strat wobec 65 mln to naprawde sukces - ale zeby dac w traby i uruchamiac podwyzki to tylko chyba w budzetowce mozliwe jest.
"Staliśmy nad przepaścią, a teraz zrobiliśmy wielki krok do przodu ..." 50 mln zadluzenia... 50.000.000,00...
Teraz juz wiesz ile nas podatnikow kosztuje utrzyman... rozwiń
Avatar
... / 27 stycznia 2010 o 16:44
0
Kwestor Mazur to dobry fachowiec. Jego zwolnienie było błędem. Cieszę się że uczelnia wychodzi na prostą.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2010 o 15:44
0
Pytanie, czy słuszne było zwalnianie kwestora, czy wyniki finansowe nie są po części jego zasługą???