Nowa hala do produkcji chemikaliów może stanąć w dzielnicy Zadębie. Działająca tutaj firma chce rozbudować zakład o linie do produkcji związków molibdenu i kobaltu. Jej plany zależą od tego, czy dostanie od Ratusza decyzję środowiskową. Przed jej wydaniem urząd zaczął zbierać uwagi od wszystkich zainteresowanych.
Swoje uwagi, zastrzeżenia i opinie może zgłosić Urzędowi Miasta dosłownie każdy, nie tylko bliscy sąsiedzi planowanej hali, która miałaby powstać w dzielnicy Zadębie przy ul. Metalurgicznej. Właśnie tutaj mieści się lubelski zakład spółki „Centrum Metal Odczynniki Chemiczne-Midas Investment”.
Co już produkuje zakład
Firma powstała na bazie Przedsiębiorstwa Przemysłowo-Handlowego „Odczynniki Chemiczne”, zajmuje się konfekcjonowaniem oraz produkcją różnych substancji, środków ochrony roślin i produktów biobójczych. Przy Metalurgicznej wytwarzane są m.in. sole kwasów: azotowego, solnego, siarkowego, octowego i 2-etyloheksanowego z takimi metalami jak cynk, molibden, miedź, nikiel i mangan.
Co zamierzają zbudować
Nową częścią zakładu ma być lekka hala produkcyjna o długości 100, szerokości 18 i wysokości 11 metrów. W jej wnętrzu ma zostać zamontowana kompletna linia produkcyjna do wytwarzania molibdenianu sodu, produkowany ma być również koncentrat kobaltowo-niklowy.
Zakład ma pracować na trzy zmiany od poniedziałku do piątku. – W przypadku dużych zamówień również w weekendy – czytamy w raporcie środowiskowym dostarczonym przez inwestora do Urzędu Miasta. Firma planuje też zainstalowanie nowego kotła gazowego
Firma: to jest bezpieczne
W raporcie znalazły się zapewnienia, że nowa instalacja nie będzie zbyt głośna dla budynków mieszkalnych, bo te najbliższe oddalone są od miejsca inwestycji o 490 metrów. Inwestor twierdzi też, że zakład spełni wszelkie wymogi środowiskowe.
– Autorzy technologii na podstawie wieloletniego doświadczenia nie przewidują powstawania innych zanieczyszczeń powietrza, poza pyłem – stwierdza poznańska „Kancelaria Ekologiczna”, która opracowała raport środowiskowy dla Urzędu Miasta. Zapewnia, że inwestor jest zainteresowany zamontowaniem skutecznych urządzeń zatrzymujących pył, bo zawiera on „cenne metale, które mogą zostać ponownie wykorzystane do produkcji”.
Decyzję podejmie Ratusz
O tym, czy firma będzie mogła rozbudować swój zakład, przesądzi miejski Wydział Ochrony Środowiska. Jego urzędnicy muszą przed wydaniem decyzji przyjąć wszelkie uwagi i zastrzeżenia dotyczące planowanej inwestycji. Można je zgłaszać do 3 lutego włącznie: przez telefon (81 466 26 22), mailem (srodowisko@lublin.eu) lub listownie (Wydział Ochrony Środowiska, ul. Zana 38, 20-601 Lublin).