Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 grudnia 2010 r.
12:09
Edytuj ten wpis

Żuk i Hetman: Skarga na rząd do Komisji Europejskiej w sprawie drogi S17 (wideo)

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 43 A A

Jeżeli rząd odsunie w czasie budowy drogi ekspresowej S17 wraz z obwodnicą Lublina, wówczas władze województwa i Lublin wystosują skargę do Komisji Europejskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie, a pan premier Donald Tuski podejmie korzystną dla nas decyzję – mówi Krzysztof Hetman, marszałek województwa lubelskiego.

Hetman przypomniał, że liczy też na konsekwencję rządu. – W połowie lipca tego roku rząd ogłosił Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego na lata 2010–2020, gdzie S17 uznano z inwestycję priorytetową.

– Jeśli jednak rząd nie zdecyduje się na podjęcie decyzji o realizacji S17 na odcinku Lublin–Kurów, będziemy zmuszeni wystosować skargę na polski rząd do Komisji Europejskiej –oznajmił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Politycy przypomnieli, że budowa S17 jest połączona z wieloma planami, m.in. budową Portu Lotniczego w Świdniku, dróg dojazdowych i obwodnic miast.

Hetman i Żuk zwrócili także uwagę, że S17 jest zapisana jako priorytetowa inwestycja w unijnym programie "Infrastruktura i środowisko”. – Decyzja o przesunięciu terminu budowy tej drogi może doprowadzić do utraty europejskich dotacji – dodał prezydent Żuk.

– Będzie mi wstyd, że nie mogliśmy tego problemu rozwiązać we własnym, polskim gronie. Jeżeli decyzja będzie negatywna, to nie będzie innego wyjścia. Napiszemy skargę – mówił K. Hetman.

Żuk i Hetman: Jeśli trzeba, to złożymy skargę na rząd ws. S17. Konferencja prasowa:

Obaj politycy podkreślali, że natężenie ruchu na "siedemnastce" od Warszawy do Lublina jest 4-krotnie wyższe niż nad podkarpakcim odcinku A4, który właśnie trafił do realizacji.

- Liczymy na pana premiera Tuska, któremu rozwój Polski Wschodniej leży na sercu – powiedział Hetman. - Nie przewidujemy jednak blokad dróg czy akcji billboardowych. Jesteśmy poważnymi politykami samorządowymi.

Tymczasem dziś w ogólnopolskich dziennikach ukazał się list marszałka Krzysztofa Hetmana i prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka do ministrów Jacka Rostowskiego i Cezarego Grabarczyka o nieodsuwanie w czasie realizacji S17.

Politycy napisali m.in., że "inwestycja (S17 – przyp. red.) ma charakter priorytetowy i jest finansowana w unijnego Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko”, natomiast brak realizacji tego zadania spowoduje utratę środków unijnych”.

– Po raz pierwszy spotykam się z taką formą lobbingu. List wywołał spore zamieszanie w sferach rządowych. Nieoficjalnie wiem, że sprawą mocno interesuje się premier Tusk – powiedział nam anonimowo pracownik Ministerstwa Infrastruktury.

A może Wy macie pomysł na jak zaprotestować w sprawie S17? Piszcie na naszym forum i na stronie Ratujmy obwodnicę Lublina na Facebooku.


Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 43

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
EJKUM TEJKUM / 27 grudnia 2010 r. o 17:29
0
jaka obwodnica w Tomaszowie?kpina jakas,250m drogi w samym centrum,
Avatar
condor / 24 grudnia 2010 r. o 14:46
0
[quote name='Cham' timestamp='1293188061' post='410789']
miła wiadomość, ale wyrazy szacunku będą jak będą efekty realizacji tych planów.
do szału doprowadzały mnie bilbordy pana Żuka, na których obiecywał "stadion przy Krochmalnej" zamiast drogi do Warszawy (przecież Lublin ma w centrum piękny, niewykorzystany stadion Miejski przy ul. Leszczyńskiego, no i "Motor").
S17 to dla Lubelszczyzny BYć ALBO NIE BYć w XXI wieku.
Pamiętajcie, trzeba rządzących z tego ROZLICZYĆ, ew. pogratulować jak się uda, czego im, Wam i sobie na Święta życzę.
[/quote]

ojakich pięknych stadionach piszesz???????? ja w Lublinie nie widzę ani jednego,chyba że patrzysz przez różowe okulary.
[quote name='Cham' timestamp='1293188061' post='410789']
miła wiadomość, ale wyrazy szacunku będą jak będą efekty realizacji tych planów.
do szału doprowadzały mnie bilbordy pana Żuka, na których obiecywał "stadion przy Krochmalnej" zamiast drogi do Warszawy (przecież Lublin ma w centrum piękny, niewykorzystany stadion Miejski przy ul. Leszczyńskiego, no i "Motor").
S17 to dla Lubelszczyzny BYć ALBO NIE BYć w XXI wieku.
Pamiętajcie, trzeba rządzących z tego ROZLICZYĆ, ew. p... rozwiń
Avatar
odp dla int ham / 24 grudnia 2010 r. o 13:13
0
Szanowny panie zgadzam sie z panem dopiero gratulowac po efektach pracy [obwodnicy a szczegolnie drogi ekspresowej do WAWY natomiast stadion jest potrzebny czy nowy czy remontowany ,poniewaz mozemy stracic nastepne 17 mil Euro. Na drodze to nie lezy podobnie na wszystkie remonty od Teatru w Budowie do Orlikow .Wazny pierwszy krok Hetmana i ratusza ze balon moze peknoc .Pozdrawiam pana int o ksywej Cham
Avatar
Cham / 24 grudnia 2010 r. o 11:54
0
miła wiadomość, ale wyrazy szacunku będą jak będą efekty realizacji tych planów.
do szału doprowadzały mnie bilbordy pana Żuka, na których obiecywał "stadion przy Krochmalnej" zamiast drogi do Warszawy (przecież Lublin ma w centrum piękny, niewykorzystany stadion Miejski przy ul. Leszczyńskiego, no i "Motor").
S17 to dla Lubelszczyzny BYć ALBO NIE BYć w XXI wieku.
Pamiętajcie, trzeba rządzących z tego ROZLICZYĆ, ew. pogratulować jak się uda, czego im, Wam i sobie na Święta życzę.
Avatar
Gość / 24 grudnia 2010 r. o 09:59
0
[quote name='condor' timestamp='1293112560' post='410439']
Schetyna ciągnie kase do Wroclawia,Tusk do Gdańska,Gronkiewicz Waltz do Warszawy a Lublinowi pokazują fige,trzeba znimi króciutko nawet do trybunału eurpoejskiego.Brawo Panie Prezydencie.
[/quote]

Gdzie ci panowie byli wcześniej? Teraz spadli z Marsa? Znali decyzję ale "obiecanki cacanki a głupim wyborcom radość" Tym "panom" już na początek. kop w DUPĘ się należy!!!
Avatar
Adzik / 24 grudnia 2010 r. o 09:22
0
BRAWA dla Panów za odważną decyzje w walce o dobro dla nas wszystkich Ciekaw jestem czy im się uda...
Avatar
jerry / 24 grudnia 2010 r. o 01:47
0
Hetman i Żuk to jest nowa jakość w Lublinie. Wiara powraca. Lublin nigdy nie będzie Polską A, ale może chociaż będzie się rozwijał równie szybko jak np. Poznań - dzięki temu dysproporcja nie będzie się powiększać...
Avatar
As / 23 grudnia 2010 r. o 22:15
0
Brawo Panowie!!! Tak trzymać!!! Pierwsi politycy, którzy stawiają interes naszego województwa ponad partyjne układy!!!
Avatar
madmax28 / 23 grudnia 2010 r. o 20:37
0
Ta droga powinna już powstać 20 lat temu, jako że TIRy w kierunku Ukrainy i z Ukrainy jeżdżą po niej przecież nie od dziś, i nie od dziś było wiadomo, jakie niesie to ze sobą skutki - koleiny. Poza tym w wielu zestawieniach bezpieczeństwa "17" oznaczona była zawsze CZARNYM kolorem, a to oznacza najwyższe ryzyko wypadków śmiertelnych.. No ale lepiej późno niż wcale, trzeba walczyć do skutków Panowie! Zatem do dzieła!
Avatar
wiesniak / 23 grudnia 2010 r. o 20:22
0
Zobaczcie wpisy ktorym na sercu lezy osmieszanie i tak w kolko a to nic nieda a to nie warto fałszywi doradcy lub z innych regionow celem zmylenia przeciwnika.Dzisiaj w TWN prezydend Gdanska biadolil ze on chce od razu drogi ekspresowe do wawy ,pomimo Gdansk ma stadion prawie lub ponad 700 mil zlotych rozbudowe lotniska do granic 22 wieku a to budowa linni tramwajowych do stadionu ,oby sie nie zesral z zachlannosci a Lublinowwi 400 tys drogi rowerowe ??pomimo duzego obciazenia miasta i trasy wawa - lublin droga prowadzi na Bialorus???a szczegolnie na Ukraine ,Slowacje i tak dalej
Avatar
EJKUM TEJKUM / 27 grudnia 2010 r. o 17:29
0
jaka obwodnica w Tomaszowie?kpina jakas,250m drogi w samym centrum,
Avatar
condor / 24 grudnia 2010 r. o 14:46
0
[quote name='Cham' timestamp='1293188061' post='410789']
miła wiadomość, ale wyrazy szacunku będą jak będą efekty realizacji tych planów.
do szału doprowadzały mnie bilbordy pana Żuka, na których obiecywał "stadion przy Krochmalnej" zamiast drogi do Warszawy (przecież Lublin ma w centrum piękny, niewykorzystany stadion Miejski przy ul. Leszczyńskiego, no i "Motor").
S17 to dla Lubelszczyzny BYć ALBO NIE BYć w XXI wieku.
Pamiętajcie, trzeba rządzących z tego ROZLICZYĆ, ew. pogratulować jak się uda, czego im, Wam i sobie na Święta życzę.
[/quote]

ojakich pięknych stadionach piszesz???????? ja w Lublinie nie widzę ani jednego,chyba że patrzysz przez różowe okulary.
[quote name='Cham' timestamp='1293188061' post='410789']
miła wiadomość, ale wyrazy szacunku będą jak będą efekty realizacji tych planów.
do szału doprowadzały mnie bilbordy pana Żuka, na których obiecywał "stadion przy Krochmalnej" zamiast drogi do Warszawy (przecież Lublin ma w centrum piękny, niewykorzystany stadion Miejski przy ul. Leszczyńskiego, no i "Motor").
S17 to dla Lubelszczyzny BYć ALBO NIE BYć w XXI wieku.
Pamiętajcie, trzeba rządzących z tego ROZLICZYĆ, ew. p... rozwiń
Avatar
odp dla int ham / 24 grudnia 2010 r. o 13:13
0
Szanowny panie zgadzam sie z panem dopiero gratulowac po efektach pracy [obwodnicy a szczegolnie drogi ekspresowej do WAWY natomiast stadion jest potrzebny czy nowy czy remontowany ,poniewaz mozemy stracic nastepne 17 mil Euro. Na drodze to nie lezy podobnie na wszystkie remonty od Teatru w Budowie do Orlikow .Wazny pierwszy krok Hetmana i ratusza ze balon moze peknoc .Pozdrawiam pana int o ksywej Cham
Avatar
Cham / 24 grudnia 2010 r. o 11:54
0
miła wiadomość, ale wyrazy szacunku będą jak będą efekty realizacji tych planów.
do szału doprowadzały mnie bilbordy pana Żuka, na których obiecywał "stadion przy Krochmalnej" zamiast drogi do Warszawy (przecież Lublin ma w centrum piękny, niewykorzystany stadion Miejski przy ul. Leszczyńskiego, no i "Motor").
S17 to dla Lubelszczyzny BYć ALBO NIE BYć w XXI wieku.
Pamiętajcie, trzeba rządzących z tego ROZLICZYĆ, ew. pogratulować jak się uda, czego im, Wam i sobie na Święta życzę.
Avatar
Gość / 24 grudnia 2010 r. o 09:59
0
[quote name='condor' timestamp='1293112560' post='410439']
Schetyna ciągnie kase do Wroclawia,Tusk do Gdańska,Gronkiewicz Waltz do Warszawy a Lublinowi pokazują fige,trzeba znimi króciutko nawet do trybunału eurpoejskiego.Brawo Panie Prezydencie.
[/quote]

Gdzie ci panowie byli wcześniej? Teraz spadli z Marsa? Znali decyzję ale "obiecanki cacanki a głupim wyborcom radość" Tym "panom" już na początek. kop w DUPĘ się należy!!!
Avatar
Adzik / 24 grudnia 2010 r. o 09:22
0
BRAWA dla Panów za odważną decyzje w walce o dobro dla nas wszystkich Ciekaw jestem czy im się uda...
Avatar
jerry / 24 grudnia 2010 r. o 01:47
0
Hetman i Żuk to jest nowa jakość w Lublinie. Wiara powraca. Lublin nigdy nie będzie Polską A, ale może chociaż będzie się rozwijał równie szybko jak np. Poznań - dzięki temu dysproporcja nie będzie się powiększać...
Avatar
As / 23 grudnia 2010 r. o 22:15
0
Brawo Panowie!!! Tak trzymać!!! Pierwsi politycy, którzy stawiają interes naszego województwa ponad partyjne układy!!!
Avatar
madmax28 / 23 grudnia 2010 r. o 20:37
0
Ta droga powinna już powstać 20 lat temu, jako że TIRy w kierunku Ukrainy i z Ukrainy jeżdżą po niej przecież nie od dziś, i nie od dziś było wiadomo, jakie niesie to ze sobą skutki - koleiny. Poza tym w wielu zestawieniach bezpieczeństwa "17" oznaczona była zawsze CZARNYM kolorem, a to oznacza najwyższe ryzyko wypadków śmiertelnych.. No ale lepiej późno niż wcale, trzeba walczyć do skutków Panowie! Zatem do dzieła!
Avatar
wiesniak / 23 grudnia 2010 r. o 20:22
0
Zobaczcie wpisy ktorym na sercu lezy osmieszanie i tak w kolko a to nic nieda a to nie warto fałszywi doradcy lub z innych regionow celem zmylenia przeciwnika.Dzisiaj w TWN prezydend Gdanska biadolil ze on chce od razu drogi ekspresowe do wawy ,pomimo Gdansk ma stadion prawie lub ponad 700 mil zlotych rozbudowe lotniska do granic 22 wieku a to budowa linni tramwajowych do stadionu ,oby sie nie zesral z zachlannosci a Lublinowwi 400 tys drogi rowerowe ??pomimo duzego obciazenia miasta i trasy wawa - lublin droga prowadzi na Bialorus???a szczegolnie na Ukraine ,Slowacje i tak dalej
Zobacz wszystkie komentarze 43

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pióropusz dymu nad Bejrutem. Miastem wstrząsnęła potężna eksplozja
film

Pióropusz dymu nad Bejrutem. Miastem wstrząsnęła potężna eksplozja

Bejrut, Liban. Potężna eksplozja wstrząsnęła portową dzielnicą Bejrutu. Według libańskiego ministerstwa zdrowia, do wybuchu doszło wskutek pożaru magazynu wypełnionego fajerwerkami. Wiele osób jest rannych. Władze weryfikują wstępne hipotezy na temat okoliczności eksplozji.

W Polsce urodziło się wyjątkowe dziecko. "Spodziewaliśmy się, że będzie duże, ale nie aż tak"
film

W Polsce urodziło się wyjątkowe dziecko. "Spodziewaliśmy się, że będzie duże, ale nie aż tak"

Piekary Śląskie (woj. śląskie). W Piekarach Śląskich przyszła na świat dziewczynka ważąca prawie 7 kg i mierząca 66 cm. Maja jest jednym z największych noworodków w Polsce. Przyszła na świat drogą cesarskiego cięcia. Zarówno 35-letnia mama, jak i dziecko czują się dobrze.

"Pobiegnij z Marszałkiem" - akcja na 100-lecie Bitwy Warszawskiej w Puławach
16 sierpnia 2020, 14:00

"Pobiegnij z Marszałkiem" - akcja na 100-lecie Bitwy Warszawskiej w Puławach

Aż cztery trasy, w tym symboliczną na 1920 metrów, przygotowali organizatorzy wyjątkowej sportowej akcji w Puławach na 100. rocznicę Cudu nad Wisłą. 16 sierpnia w Pałacu Czartoryskich odbędzie się wspólne świętowanie z inicjatywą "Pobiegnij z Marszałkiem" na czele.

Sposób na wnętrza z PRL. Odnawiamy łazienkę

Sposób na wnętrza z PRL. Odnawiamy łazienkę

Remont łazienek zaprojektowanych w czasach PRL to często spore wyzwanie. Utrudnieniem może być złe rozplanowanie pomieszczenia, czy instalacja poprowadzona na ścianach. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić

Wiaty do odpoczynku w toną w śmieciach. "Być może to miejsce sprzątane jest zbyt rzadko"

Wiaty do odpoczynku w toną w śmieciach. "Być może to miejsce sprzątane jest zbyt rzadko"

W ciągu ostatnich lat w mieście i okolicznych gminach powstało kilka nowych miejsc wypoczynku – chodzi o drewniane wiaty stojące przy pieszych i rowerowych szlakach. Niestety większość z nich dotyka ten sam problem – są regularnie zaśmiecane.

Zamość: Miasto dbało o pijanych przez ponad 40 lat. Teraz będzie to robić policja

Zamość: Miasto dbało o pijanych przez ponad 40 lat. Teraz będzie to robić policja

Policjanci już się szkolą, bo to głównie oni będą zajmować się nietrzeźwymi, którzy teraz trafiają do Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych. Miejska placówka jest droga w utrzymaniu i od 31 października przestanie istnieć. Co ciekawe, zyskają na tym trzeźwiejący. Policja chce mniej za taki pobyt niż miasto

Tytani Lublin zagrają w trzech mini turniejach

Tytani Lublin zagrają w trzech mini turniejach

Powoli zawodnicy z najróżniejszych dyscyplin sportowych wracają do gry. To samo można powiedzieć także na temat futbolu amerykańskiego. W najbliższych tygodniach rozgrywki będą wyglądały jednak zupełnie inaczej. Rywalizacja będzie się toczyć w ramach trzech turniejów.

Biedronka wycofuje produkt ze sklepów. GIS ostrzega przed jego spożywaniem

Biedronka wycofuje produkt ze sklepów. GIS ostrzega przed jego spożywaniem

Biedronka wycofała jedną partię produktu "Mielonka Tyrolska" Kraina Wędlin ze sprzedaży po tym, jak wykryto w niej bakterie Listeria monocytogenes. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że spożycie tego jedzenia może grozić chorobą.

Lubelskie: Radnego dziwią wydatki gminy. Wyłączają latarnie, ale budują boisko

Lubelskie: Radnego dziwią wydatki gminy. Wyłączają latarnie, ale budują boisko

Radnego dziwią wydatki gminy na boisko w sytuacji, gdy oszczędza się na oświetleniu ulicznym. – Trzeba pomóc – odpowiada wójt gminy Biała Podlaska.

Lublin: Albo rury, albo drzewa na Czechowie. Po wizji lokalnej mniej drzew do wycinki
galeria

Lublin: Albo rury, albo drzewa na Czechowie. Po wizji lokalnej mniej drzew do wycinki

18 drzew z os. Szymanowskiego planował wyciąć LPEC, a 2 Spółdzielnia Mieszkaniowa Czechów. Po poniedziałkowej wizji lokalnej przedstawicieli inwestora i Biura Miejskiego Architekta Zieleni skala wycinki będzie mniejsza

Koncert poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 w Lublinie
12 sierpnia 2020, 19:00

Koncert poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 w Lublinie

Organizatorzy XXIV Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin-Czuby 2020 zapraszają na koncert z udziałem Roberta Grudnia i Jerzego Zelnika poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920. Wydarzenie odbędzie się 12 sierpnia o godz. 19 w Kościele pw. Świętej Rodziny (ul. Jana Pawła II).

Znów podwyżka. W przyszłym roku zapłacimy więcej za abonament RTV

Znów podwyżka. W przyszłym roku zapłacimy więcej za abonament RTV

W przyszłym roku trzeba będzie więcej zapłacić za używanie radia lub telewizora. Zdecydowała o tym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Gorąca kawa lub lody. Lubelska Kawiarenka Sezonowa na pl. Litewskim już działa [zdjęcia]
galeria

Gorąca kawa lub lody. Lubelska Kawiarenka Sezonowa na pl. Litewskim już działa [zdjęcia]

Od dzisiaj czynna jest już Lubelska Kawiarenka Sezonowa na pl. Litewskim. Na przestrzeni użyczonej bezpłatnie przez miasto lokal uruchomił Zakład Aktywności Zawodowej prowadzony przez Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”. Lokal serwuje kawę i lody, nie kupimy tu alkoholu. Kafejka ma być czynna od godz. 10 do 22 we wszystkie dni tygodnia.

Spowiedź księdza: Jak pobiłem koronawirusa. "Byłem leczony lekami na malarię i na HIV"
Rozmowa

Spowiedź księdza: Jak pobiłem koronawirusa. "Byłem leczony lekami na malarię i na HIV"

Rozmowa z ks. Emilem Mazurem, dyrektorem Spotkań Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej (SMAL), który pokonał koronawirusa

W Łęcznej też nie będą kosić niektórych trawników

W Łęcznej też nie będą kosić niektórych trawników

Miasto ograniczy koszenie trawników w miejscach, w których nie będzie to powodowało zagrożenia. Powstaną także łąki kwietne na miejskich terenach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!