Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 grudnia 2010 r.
12:09
Edytuj ten wpis

Żuk i Hetman: Skarga na rząd do Komisji Europejskiej w sprawie drogi S17 (wideo)

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 43 A A

Jeżeli rząd odsunie w czasie budowy drogi ekspresowej S17 wraz z obwodnicą Lublina, wówczas władze województwa i Lublin wystosują skargę do Komisji Europejskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie, a pan premier Donald Tuski podejmie korzystną dla nas decyzję – mówi Krzysztof Hetman, marszałek województwa lubelskiego.

Hetman przypomniał, że liczy też na konsekwencję rządu. – W połowie lipca tego roku rząd ogłosił Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego na lata 2010–2020, gdzie S17 uznano z inwestycję priorytetową.

– Jeśli jednak rząd nie zdecyduje się na podjęcie decyzji o realizacji S17 na odcinku Lublin–Kurów, będziemy zmuszeni wystosować skargę na polski rząd do Komisji Europejskiej –oznajmił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Politycy przypomnieli, że budowa S17 jest połączona z wieloma planami, m.in. budową Portu Lotniczego w Świdniku, dróg dojazdowych i obwodnic miast.

Hetman i Żuk zwrócili także uwagę, że S17 jest zapisana jako priorytetowa inwestycja w unijnym programie "Infrastruktura i środowisko”. – Decyzja o przesunięciu terminu budowy tej drogi może doprowadzić do utraty europejskich dotacji – dodał prezydent Żuk.

– Będzie mi wstyd, że nie mogliśmy tego problemu rozwiązać we własnym, polskim gronie. Jeżeli decyzja będzie negatywna, to nie będzie innego wyjścia. Napiszemy skargę – mówił K. Hetman.

Żuk i Hetman: Jeśli trzeba, to złożymy skargę na rząd ws. S17. Konferencja prasowa:

Obaj politycy podkreślali, że natężenie ruchu na "siedemnastce" od Warszawy do Lublina jest 4-krotnie wyższe niż nad podkarpakcim odcinku A4, który właśnie trafił do realizacji.

- Liczymy na pana premiera Tuska, któremu rozwój Polski Wschodniej leży na sercu – powiedział Hetman. - Nie przewidujemy jednak blokad dróg czy akcji billboardowych. Jesteśmy poważnymi politykami samorządowymi.

Tymczasem dziś w ogólnopolskich dziennikach ukazał się list marszałka Krzysztofa Hetmana i prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka do ministrów Jacka Rostowskiego i Cezarego Grabarczyka o nieodsuwanie w czasie realizacji S17.

Politycy napisali m.in., że "inwestycja (S17 – przyp. red.) ma charakter priorytetowy i jest finansowana w unijnego Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko”, natomiast brak realizacji tego zadania spowoduje utratę środków unijnych”.

– Po raz pierwszy spotykam się z taką formą lobbingu. List wywołał spore zamieszanie w sferach rządowych. Nieoficjalnie wiem, że sprawą mocno interesuje się premier Tusk – powiedział nam anonimowo pracownik Ministerstwa Infrastruktury.

A może Wy macie pomysł na jak zaprotestować w sprawie S17? Piszcie na naszym forum i na stronie Ratujmy obwodnicę Lublina na Facebooku.


Komentarze 43

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
EJKUM TEJKUM / 27 grudnia 2010 o 17:29
0
jaka obwodnica w Tomaszowie?kpina jakas,250m drogi w samym centrum,
Avatar
condor / 24 grudnia 2010 o 14:46
0
[quote name='Cham' timestamp='1293188061' post='410789']
miła wiadomość, ale wyrazy szacunku będą jak będą efekty realizacji tych planów.
do szału doprowadzały mnie bilbordy pana Żuka, na których obiecywał "stadion przy Krochmalnej" zamiast drogi do Warszawy (przecież Lublin ma w centrum piękny, niewykorzystany stadion Miejski przy ul. Leszczyńskiego, no i "Motor").
S17 to dla Lubelszczyzny BYć ALBO NIE BYć w XXI wieku.
Pamiętajcie, trzeba rządzących z tego ROZLICZYĆ, ew. pogratulować jak się uda, czego im, Wam i sobie na Święta życzę.
[/quote]

ojakich pięknych stadionach piszesz???????? ja w Lublinie nie widzę ani jednego,chyba że patrzysz przez różowe okulary.
[quote name='Cham' timestamp='1293188061' post='410789']
miła wiadomość, ale wyrazy szacunku będą jak będą efekty realizacji tych planów.
do szału doprowadzały mnie bilbordy pana Żuka, na których obiecywał "stadion przy Krochmalnej" zamiast drogi do Warszawy (przecież Lublin ma w centrum piękny, niewykorzystany stadion Miejski przy ul. Leszczyńskiego, no i "Motor").
S17 to dla Lubelszczyzny BYć ALBO NIE BYć w XXI wieku.
Pamiętajcie, trzeba rządzących z tego ROZLICZYĆ, ew. p... rozwiń
Avatar
odp dla int ham / 24 grudnia 2010 o 13:13
0
Szanowny panie zgadzam sie z panem dopiero gratulowac po efektach pracy [obwodnicy a szczegolnie drogi ekspresowej do WAWY natomiast stadion jest potrzebny czy nowy czy remontowany ,poniewaz mozemy stracic nastepne 17 mil Euro. Na drodze to nie lezy podobnie na wszystkie remonty od Teatru w Budowie do Orlikow .Wazny pierwszy krok Hetmana i ratusza ze balon moze peknoc .Pozdrawiam pana int o ksywej Cham
Avatar
Cham / 24 grudnia 2010 o 11:54
0
miła wiadomość, ale wyrazy szacunku będą jak będą efekty realizacji tych planów.
do szału doprowadzały mnie bilbordy pana Żuka, na których obiecywał "stadion przy Krochmalnej" zamiast drogi do Warszawy (przecież Lublin ma w centrum piękny, niewykorzystany stadion Miejski przy ul. Leszczyńskiego, no i "Motor").
S17 to dla Lubelszczyzny BYć ALBO NIE BYć w XXI wieku.
Pamiętajcie, trzeba rządzących z tego ROZLICZYĆ, ew. pogratulować jak się uda, czego im, Wam i sobie na Święta życzę.
Avatar
Gość / 24 grudnia 2010 o 09:59
0
[quote name='condor' timestamp='1293112560' post='410439']
Schetyna ciągnie kase do Wroclawia,Tusk do Gdańska,Gronkiewicz Waltz do Warszawy a Lublinowi pokazują fige,trzeba znimi króciutko nawet do trybunału eurpoejskiego.Brawo Panie Prezydencie.
[/quote]

Gdzie ci panowie byli wcześniej? Teraz spadli z Marsa? Znali decyzję ale "obiecanki cacanki a głupim wyborcom radość" Tym "panom" już na początek. kop w DUPĘ się należy!!!
Avatar
Adzik / 24 grudnia 2010 o 09:22
0
BRAWA dla Panów za odważną decyzje w walce o dobro dla nas wszystkich Ciekaw jestem czy im się uda...
Avatar
jerry / 24 grudnia 2010 o 01:47
0
Hetman i Żuk to jest nowa jakość w Lublinie. Wiara powraca. Lublin nigdy nie będzie Polską A, ale może chociaż będzie się rozwijał równie szybko jak np. Poznań - dzięki temu dysproporcja nie będzie się powiększać...
Avatar
As / 23 grudnia 2010 o 22:15
0
Brawo Panowie!!! Tak trzymać!!! Pierwsi politycy, którzy stawiają interes naszego województwa ponad partyjne układy!!!
Avatar
madmax28 / 23 grudnia 2010 o 20:37
0
Ta droga powinna już powstać 20 lat temu, jako że TIRy w kierunku Ukrainy i z Ukrainy jeżdżą po niej przecież nie od dziś, i nie od dziś było wiadomo, jakie niesie to ze sobą skutki - koleiny. Poza tym w wielu zestawieniach bezpieczeństwa "17" oznaczona była zawsze CZARNYM kolorem, a to oznacza najwyższe ryzyko wypadków śmiertelnych.. No ale lepiej późno niż wcale, trzeba walczyć do skutków Panowie! Zatem do dzieła!
Avatar
wiesniak / 23 grudnia 2010 o 20:22
0
Zobaczcie wpisy ktorym na sercu lezy osmieszanie i tak w kolko a to nic nieda a to nie warto fałszywi doradcy lub z innych regionow celem zmylenia przeciwnika.Dzisiaj w TWN prezydend Gdanska biadolil ze on chce od razu drogi ekspresowe do wawy ,pomimo Gdansk ma stadion prawie lub ponad 700 mil zlotych rozbudowe lotniska do granic 22 wieku a to budowa linni tramwajowych do stadionu ,oby sie nie zesral z zachlannosci a Lublinowwi 400 tys drogi rowerowe ??pomimo duzego obciazenia miasta i trasy wawa - lublin droga prowadzi na Bialorus???a szczegolnie na Ukraine ,Slowacje i tak dalej
Avatar
EJKUM TEJKUM / 27 grudnia 2010 o 17:29
0
jaka obwodnica w Tomaszowie?kpina jakas,250m drogi w samym centrum,
Avatar
condor / 24 grudnia 2010 o 14:46
0
[quote name='Cham' timestamp='1293188061' post='410789']
miła wiadomość, ale wyrazy szacunku będą jak będą efekty realizacji tych planów.
do szału doprowadzały mnie bilbordy pana Żuka, na których obiecywał "stadion przy Krochmalnej" zamiast drogi do Warszawy (przecież Lublin ma w centrum piękny, niewykorzystany stadion Miejski przy ul. Leszczyńskiego, no i "Motor").
S17 to dla Lubelszczyzny BYć ALBO NIE BYć w XXI wieku.
Pamiętajcie, trzeba rządzących z tego ROZLICZYĆ, ew. pogratulować jak się uda, czego im, Wam i sobie na Święta życzę.
[/quote]

ojakich pięknych stadionach piszesz???????? ja w Lublinie nie widzę ani jednego,chyba że patrzysz przez różowe okulary.
[quote name='Cham' timestamp='1293188061' post='410789']
miła wiadomość, ale wyrazy szacunku będą jak będą efekty realizacji tych planów.
do szału doprowadzały mnie bilbordy pana Żuka, na których obiecywał "stadion przy Krochmalnej" zamiast drogi do Warszawy (przecież Lublin ma w centrum piękny, niewykorzystany stadion Miejski przy ul. Leszczyńskiego, no i "Motor").
S17 to dla Lubelszczyzny BYć ALBO NIE BYć w XXI wieku.
Pamiętajcie, trzeba rządzących z tego ROZLICZYĆ, ew. p... rozwiń
Avatar
odp dla int ham / 24 grudnia 2010 o 13:13
0
Szanowny panie zgadzam sie z panem dopiero gratulowac po efektach pracy [obwodnicy a szczegolnie drogi ekspresowej do WAWY natomiast stadion jest potrzebny czy nowy czy remontowany ,poniewaz mozemy stracic nastepne 17 mil Euro. Na drodze to nie lezy podobnie na wszystkie remonty od Teatru w Budowie do Orlikow .Wazny pierwszy krok Hetmana i ratusza ze balon moze peknoc .Pozdrawiam pana int o ksywej Cham
Avatar
Cham / 24 grudnia 2010 o 11:54
0
miła wiadomość, ale wyrazy szacunku będą jak będą efekty realizacji tych planów.
do szału doprowadzały mnie bilbordy pana Żuka, na których obiecywał "stadion przy Krochmalnej" zamiast drogi do Warszawy (przecież Lublin ma w centrum piękny, niewykorzystany stadion Miejski przy ul. Leszczyńskiego, no i "Motor").
S17 to dla Lubelszczyzny BYć ALBO NIE BYć w XXI wieku.
Pamiętajcie, trzeba rządzących z tego ROZLICZYĆ, ew. pogratulować jak się uda, czego im, Wam i sobie na Święta życzę.
Avatar
Gość / 24 grudnia 2010 o 09:59
0
[quote name='condor' timestamp='1293112560' post='410439']
Schetyna ciągnie kase do Wroclawia,Tusk do Gdańska,Gronkiewicz Waltz do Warszawy a Lublinowi pokazują fige,trzeba znimi króciutko nawet do trybunału eurpoejskiego.Brawo Panie Prezydencie.
[/quote]

Gdzie ci panowie byli wcześniej? Teraz spadli z Marsa? Znali decyzję ale "obiecanki cacanki a głupim wyborcom radość" Tym "panom" już na początek. kop w DUPĘ się należy!!!
Avatar
Adzik / 24 grudnia 2010 o 09:22
0
BRAWA dla Panów za odważną decyzje w walce o dobro dla nas wszystkich Ciekaw jestem czy im się uda...
Avatar
jerry / 24 grudnia 2010 o 01:47
0
Hetman i Żuk to jest nowa jakość w Lublinie. Wiara powraca. Lublin nigdy nie będzie Polską A, ale może chociaż będzie się rozwijał równie szybko jak np. Poznań - dzięki temu dysproporcja nie będzie się powiększać...
Avatar
As / 23 grudnia 2010 o 22:15
0
Brawo Panowie!!! Tak trzymać!!! Pierwsi politycy, którzy stawiają interes naszego województwa ponad partyjne układy!!!
Avatar
madmax28 / 23 grudnia 2010 o 20:37
0
Ta droga powinna już powstać 20 lat temu, jako że TIRy w kierunku Ukrainy i z Ukrainy jeżdżą po niej przecież nie od dziś, i nie od dziś było wiadomo, jakie niesie to ze sobą skutki - koleiny. Poza tym w wielu zestawieniach bezpieczeństwa "17" oznaczona była zawsze CZARNYM kolorem, a to oznacza najwyższe ryzyko wypadków śmiertelnych.. No ale lepiej późno niż wcale, trzeba walczyć do skutków Panowie! Zatem do dzieła!
Avatar
wiesniak / 23 grudnia 2010 o 20:22
0
Zobaczcie wpisy ktorym na sercu lezy osmieszanie i tak w kolko a to nic nieda a to nie warto fałszywi doradcy lub z innych regionow celem zmylenia przeciwnika.Dzisiaj w TWN prezydend Gdanska biadolil ze on chce od razu drogi ekspresowe do wawy ,pomimo Gdansk ma stadion prawie lub ponad 700 mil zlotych rozbudowe lotniska do granic 22 wieku a to budowa linni tramwajowych do stadionu ,oby sie nie zesral z zachlannosci a Lublinowwi 400 tys drogi rowerowe ??pomimo duzego obciazenia miasta i trasy wawa - lublin droga prowadzi na Bialorus???a szczegolnie na Ukraine ,Slowacje i tak dalej