Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 października 2010 r.
14:44
Edytuj ten wpis

98,2 FM: Akademickie Radio Centrum ma już 15 lat

Jest listopad 2003 roku. "Apelujemy o podjęcie działań, dzięki którym możliwe byłoby dalsze funkcjonowanie Akademickiego Radia Centrum” – pod petycją w obronie studenckiej rozgłośni podpisuje się ponad 2 tys. osób: studentów, uczniów i starszych fanów "Nieaktualnej Listy Przebojów”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Los radia staje pod znakiem zapytania, bo UMCS stwierdza, że nie podoła dalej finansowaniu studenckiej rozgłośni. Niska słuchalność to kolejny powód decyzji o zamknięciu stacji.

Na spotkaniu z rektorem UMCS młodzi dziennikarze deklarują, że mogą o 50 tys. zł rocznie obniżyć koszty utrzymania. Rektor Marian Harasimiuk jest sceptyczny – A skąd wziąć pozostałe 350 tys. zł? – pyta.

Pospolite ruszenie w obronie rozgłośni

Losy radia ważą się od kilku miesięcy. O planach zamknięcia studenckiej rozgłośni donoszą wszystkie lubelskie media. Do radia zgłaszają się wolontariusze. Jedni by zbierać podpisy pod petycją, inni by nabierać dziennikarskiego szlifu. W studiu przy Radziszewskiego spędzają całe dnie, czasem zarywają noce. Pieniądze? Nikt o to nie pyta. O funduszach mówi tylko rektor. – Uczelni nie stać na radio – powtarza.

– Jesteśmy najtańszym radiem w Polsce – śmieje się Mateusz Żydek, od dwóch lat redaktor naczelny Akademickiego Radia Centrum. – Roczny budżet warszawskiego Radio Kampus to 1 mln zł. My z naszej uczelni dostajemy od 10-15 proc. tej kwoty. Resztę musimy zarobić sami.

W styczniu 2004 powstaje Akademicka Grupa Medialna, twór wzorowany na mediach ogólnopolskich. Na jej czele staje Krzysztof Łątka (dziś sekretarz lubelskiego Ratusza i prawa ręka posła Janusza Palikota). – Skoro tam się sprawdził, to dlaczego nie spróbować Lublinie? – przekonują rektora studenci. Ten daje rozgłośni czas do końca roku i 100 tysięcy rocznego dofinansowania. Ta kwota niewiele zmieniła się do dziś.




Stawiamy na rock

Dziś tamte wydarzenia mało kto w studenckim radiu pamięta. Po korytarzach rozgłośni kręcą się inni ludzie: młodzi, ambitni, ale chyba już nie tak zdeterminowani. Jeśli ktoś wspomina rewolucję w stacji, to raczej tą sprzed 5 lat; gdy Radio Centrum postawiło na jeden muzyczny gatunek. W badaniach wyszło, że z eteru studenckiego radia powinien popłynąć rock. Więc popłynął.

– Z formatu rock - hip-hop - house, który mieścił w sobie w zasadzie wszystko, przekształciliśmy się w stację stricte rockową. Na początku była to droga przez mękę. Niekompletne play listy, chaos, dopiero się tego uczyliśmy – wspomina Karol Szcześniak. – Kiedyś bawiliśmy się w radio. Teraz je robimy.

W eterze jest coraz ciaśniej. A konkurować z komercyjną Eską Rock nie jest łatwo. Zamiast pieniędzy na badania, co ludzie chcą usłyszeć, mają tylko własną intuicję. Ale też pełną swobodę w wyborze utworów. – Nikt nam niczego nie narzuca, gramy co chcemy. Ale antena nie jest z gumy, jakaś selekcja musi być.

Efekty? 3,8 proc. udziału w rynku na terenie województwa (badania RadioTrack). Dla porównania: Eska Rock ma 6,3 proc., Radio Lublin – 5,39 proc., a Radio Maryja – 1,96 proc. Absolutni liderzy w naszym województwie to Radio Zet (17 proc.), RMF FM (15 proc.) i Radio Eska (13 proc.)

Wielozadaniowe roboty

Karol jednocześnie prowadzi audycję, rozmawia ze mną, przez gadu-gadu z jednym ze słuchaczy i odbiera telefony. Mówi o sobie "robot wielozadaniowy”. Takich ludzi tu jest więcej. Pasjonatów i profesjonalistów, którzy w radiu spędzają więcej czasu niż w domu i (co ważne) o pieniądze pytają rzadko lub wcale. Około dwadzieścia twarzy można spotkać tu codziennie. Kolejne 60 osób z radiem współpracuje.

– Mnóstwo studentów przychodzi dzień w dzień, a potem znika na dwa tygodnie. Ludzie mają dziś mają słomiany zapał. Dlatego średnio co pół roku robimy nabory – mówi Mateusz Żydek.



Historia na ścianie

Pierwsze, co rzuca się w oczy po wejściu do reżyserki to dwie ściany płyt. Kompletowana od 15 lat kolekcja liczy ponad 10 tysięcy egzemplarzy. Tzn. liczyłby, gdyby krążki "czasem nie dostawały nóżek”. Nie wróciły na miejsce też te oznaczone pierwszymi trzema numerami. Odpowiednio: Warren G., Snoop Dog i Mc Hammer.

Czasy gdy radio (jako radiowęzeł) nadawało z pokoju w akademiku Amor pamięta jeszcze Maciej Przysucha, kiedyś realizator, dziś zakopany w papierach sekretarz akademickiej rozgłośni. Gdy trafił tu 28 lat temu program nadawany był tylko przez cztery godziny dziennie: od 20 do północy. Informacje i publicystykę poprzedzały kawałki Led Zeppelin, Deep Purple, czy Czerwonych Gitar.

– Wiedzieliśmy, że mamy gumowe ucho na łączach. Trzeba się było hamować, ale i tak ciągle chodziliśmy tłumaczyć się na Narutowicza. Kilka osób wyleciało, bo zrobili retransmisję z radia Wolna Europa – wspomina Maciej Przysucha. – Byliśmy zwariowani, bo do tego zmuszała nas komuna. Dziś jest inaczej. Młodzi ludzie myślą, że wszystko im się należy. Mają demokracje, internet, dopalacze. My mieliśmy tylko radio.

Koncerty na 15-urodziny
Okrągłe urodziny zobowiązują. Swoje 15-lecie Radio Centrum będzie świętować trzema koncertami i serią rockowych imprez w pubie Publika. Zagrają Kamp! (24.11) i Muchy (28.11). Więcej o urodzinowych imprezach czytaj TUTAJ

Pozostałe informacje

Zaczęli fatalnie, a potem próbowali gonić. Sparingowa porażka Motoru Lublin z Widzewem Łódź

Zaczęli fatalnie, a potem próbowali gonić. Sparingowa porażka Motoru Lublin z Widzewem Łódź

Planowo w ten weekend Motor Lublin miał zmierzyć się na wyjeździe z Pogonią Szczecin. Jednak ze względu na udział „Portowców” na PGE Stadionie w finale Pucharu Polski spotkanie zostało odwołane. Lublinianie nie próżnowali jednak i w piątek w meczu sparingowym zmierzyli się z innym zespołem, który miał w ten weekend przymusowe wolne od walki o punkty czyli Widzewem Łódź

MPK w długi weekend, czyli autobusy w Lublinie

MPK w długi weekend, czyli autobusy w Lublinie

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Piłkarze Wisły Puławy w sobotę zagrają na wyjeździe z Wieczystą Kraków

Wisła Puławy w sobotę zagra na wyjeździe z Wieczystą Kraków

Wisła Puławy kontynuuje granie na wyjazdach. Po zeszłotygodniowej wysokiej porażce w Bytomiu tamtejszą Polonią podopieczni trenera Macieja Tokarczyka pojadą szukać punktów do innego z faworytów rozgrywek – Wieczystej Kraków. Spotkanie zaplanowano na sobotę (godz. 15)

Orlen Oil Motor Lublin w pierwszym domowym meczu pokonał drużynę z Częstochowy. Teraz chce zrobić to samo z ekipą z Rybnika

Orlen Oil Motor Lublin podejmie w piątek Innpro ROW Rybnik. Faworyt jest tylko jeden

Jeszcze na dobre nie opadły emocje po wyjazdowej wygranej w hicie trzeciej kolejki nad Betard Spartą Wrocław, a już w piątek żużlowcy Orlen Oil Motoru otworzą zmagania w czwartej serii. Do Lublina przyjedzie skazywany na pożarcie beniaminek – Innpro ROW Rybnik. Każdy inny wynik niż pewna wygrana trzykrotnych mistrzów Polski będzie sensacją

Rzym kusi zabytkami
CITY BREAK
galeria

Z Lublina do Rzymu. Do zobaczenia w Wiecznym Mieście

Lot z Lublina to szybki i wygodny sposób, by odkryć uroki Wiecznego Miasta. A Port Lotniczy Lublin nawiązał współpracę z włoskimi liniami Aeroitalia.

Sekrety idealnych firan lnianych - profesjonalne wskazówki i częste błędy

Sekrety idealnych firan lnianych - profesjonalne wskazówki i częste błędy

Firany lniane mają niezwykłą moc transformacji wnętrza w elegancką przestrzeń pełną charakteru. Nawet najbardziej luksusowe tkaniny nie podkreślą jednak urody pomieszczenia, jeśli nie zostaną odpowiednio zawieszone. W tym artykule poznasz 5 kluczowych zasad wieszania firan lnianych oraz dowiesz się, jakich błędów unikać, by stworzyć wnętrze o nienagannej estetyce. Niezależnie od tego, czy urządzasz salon, sypialnię czy kuchnię, te wskazówki pomogą Ci osiągnąć profesjonalny efekt, który zachwyci domowników i gości.

Dlaczego warto postawić na ocieplenie metodą wdmuchiwania celulozy?

Dlaczego warto postawić na ocieplenie metodą wdmuchiwania celulozy?

Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych i budynków szkieletowych odkrywa, że izolacja celulozą to doskonały sposób na stworzenie przytulnego wnętrza bez nadmiernych kosztów i skomplikowanych prac budowlanych. Granulat powstający z recyklingu papieru, wzbogacony o środki ognio- i pleśniochronne, wdmuchuje się pod ciśnieniem w przestrzenie między krokwiami i belkami, gdzie wypełnia każdą szczelinę. Taka warstwa zatrzymuje ciepło zimą i blokuje nadmiar upałów latem, a przy okazji „oddycha”, pomagając regulować wilgotność powietrza. Dzięki temu dom zyskuje zdrowy mikroklimat, który docenią alergicy i osoby wrażliwe na suchość powietrza.

Pełnomocnik ISO 9001 – jak skutecznie zarządzać systemem jakości w firmie?

Pełnomocnik ISO 9001 – jak skutecznie zarządzać systemem jakości w firmie?

Wdrożenie i utrzymanie systemu zarządzania jakością zgodnego z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001:2015 wymaga nie tylko znajomości przepisów i dokumentacji, ale przede wszystkim kompetentnej osoby, która będzie czuwać nad jego prawidłowym funkcjonowaniem. Tę rolę pełni pełnomocnik ds. systemu zarządzania jakością. To właśnie on odpowiada za to, by procesy w firmie były spójne, zgodne z normą i przynosiły zamierzone efekty. Aby dobrze przygotować się do tej funkcji, niezbędne jest szkolenie pełnomocnik ISO 9001, które dostarcza nie tylko wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim umiejętności praktycznych. Dowiedz się, jak efektywnie pełnić tę rolę i na czym skupić się, aby współpraca z jednostką certyfikującą przebiegała bez zakłóceń.

Najczęstsze błędy na stronach internetowych deweloperów i jak ich unikać?

Najczęstsze błędy na stronach internetowych deweloperów i jak ich unikać?

W dobie cyfrowej profesjonalna strona internetowa to jeden z najważniejszych elementów skutecznego marketingu deweloperskiego. To właśnie od witryny często zaczyna się kontakt potencjalnego klienta z ofertą inwestycji.

Złodziej tuż po zatrzymaniu przez policjantów z Lublina

Multirecydywista namierzony przez lubelskich kryminalnych

Kryminalni z KWP w Lublinie zatrzymali 61-latka z woj. zachodniopomorskiego, który włamywał się do mieszkań w całej Polsce. Rozpracowali go po tym, jak włamał się do mieszkań na lubelskiej Kalinie oraz Czechowie.

Bez kasku i uprawnień fiknął kozła. Poleciał do szpitala

Bez kasku i uprawnień fiknął kozła. Poleciał do szpitala

Kierujący motocyklem z obrażeniami został przetransportowany do szpitala. To skutek zdarzenia z wczoraj na drodze pomiędzy miejscowościami Zdziłowice – Otrocz (powiat janowski). Wstępne ustalenia wskazują, że kierujący motocyklem stracił panowanie nad pojazdem i się przewrócił.

Imprezy klubowe w weekend (2 – 3 maja)
Imprezy
2 maja 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (2 – 3 maja)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Jesteśmy w trakcie długiego weekendu, który sprzyja wyjściom do klubu. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje. Zobacz, jak wyglądały obchody tego święta w Lublinie
Dużo zdjęć
galeria

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje. Zobacz, jak wyglądały obchody tego święta w Lublinie

2 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych a zarazem radosnych świąt państwowych. - Flaga symbolizuje naszą przynależność do narodu i państwa – mówi dr hab. Robert Kozyrski, prof. KUL z Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Piłkarze Victorii Łukowa (zielone stroje) w 23. kolejce odnieśli 15. zwycięstwo w tym sezonie

Victoria Łukowa znowu zwycięska. W weekend kolejne mecze zamojskiej klasy okręgowej

Na rozpoczęcie weekendu majowego rozegrano 23. kolejkę w „najciekawszej lidze świata”. Wszystkie zespoły ze ścisłej czołówki sięgnęły po trzy punkty, a mecz derbowy pomiędzy Pogonią 96 Łaszczówka, a Koroną Łaszczów zakończył się remisem

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?
film

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?

Lublin stał się doskonałym miejscem na początek interesujących wycieczek? Jakie wakacyjne kierunki oferuje lubelskie lotnisko? Dokąd polecimy przez cały rok? O tych rzeczach rozmawiamy z Piotrem Jankowskim z Portu Lotniczego Lublin w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium