Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 października 2010 r.
17:44
Edytuj ten wpis

Lublin będzie ESK 2016? Dużo obietnic do spełnienia (lista inwestycji)

0 0 A A

Lublin przekonał ekspertów, że może skutecznie walczyć o miano Europejskiej Stolicy Kultury. Nasza aplikacja pęka od obietnic. Teraz trzeba udowodnić, że jesteśmy w stanie je spełnić. Egzamin w połowie przyszłego roku. Jeśli zdamy, czekają nas potężne wydatki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O przejście do drugiego etapu walki o ESK starało się 11 miast. Komisja 13 ekspertów przesłuchała ich przedstawicieli. Wyłoniono najlepszą piątkę. Lublin pokonał m.in. Łódź i Toruń. Przeszliśmy do finału wraz z Gdańskiem, Katowicami, Warszawą i Wrocławiem.

– To pierwszy sukces, ale mamy bardzo silnych konkurentów – mówił po ogłoszeniu wyników Adam Wasilewski, prezydent Lublina. – Przed nami olbrzymie wyzwanie, ale i szansa na wyjście z marginalizacji.

Wielkie wydatki

Eksperci oceniali kandydatów, opierając się m.in. na złożonych aplikacjach. W lubelskiej księdze określono, co i jak zamierzamy zrobić, jeśli zdobędziemy tytuł. Europejską Stolicę Kultury 2016 poznamy w połowie przyszłego roku. Co czeka Lublin w razie zwycięstwa? Jakich środków potrzeba, by przygotować się do rocznego święta kultury? Ogólnych odpowiedzi dostarcza nasza aplikacja.
W przyszłym roku wydatki miasta na kulturę wzrosną ponad dwukrotnie, do 0,65 mln euro. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na promocję, zarówno na poziomie lokalnym, jak i europejskim.

Kulturalny budżet ma rosnąć z roku na rok. Jeśli wygramy, to w 2016 roku trzeba będzie wydać 14 000 000 euro. Miasto ma zapewnić blisko połowę tej kwoty. Resztę powinny wyłożyć władze województwa. Samorządowcy mają już za sobą pierwsze ustalenia w tej sprawie. Lublin liczy również na pomoc rządu i prywatnych sponsorów. Po kilka procent kosztów mają pokryć zagraniczne instytucje i fundacje.

Od teatrów po drogi

Całkowity koszt obchodów w latach 2012-2017 wyniesie 28 050 000 euro. Ponad połowa pieniędzy zostanie przeznaczona na realizację programu kulturalnego. Resztę pochłonie organizacja wydarzeń i marketing.

To budżet na świętowanie. Wcześniej miasto musi się do tego przygotować. To oznacza wielokrotnie wyższe koszty. Do 2016 roku na infrastrukturę kulturalną, turystyczną i renowacje powinniśmy przeznaczyć 598,5 mln euro.

Ta kwota obejmuje zarówno realizowane inwestycje, jak i te, które wciąż planujemy: od teatrów po drogi.
W lubelskiej aplikacji władze miasta obiecują zakończenie szeregu projektów. Na liście obietnic znalazł się m.in. remontowany Teatr Stary. Eksperci zobaczyli też dzisiejszy Teatr w Budowie. Dziurawe mury mają się zamienić w nowoczesne Centrum Spotkania Kultur, ozdobę śródmieścia. Na listę kluczowych inwestycji trafiły także renowacja klasztoru przy ul. Peowiaków, Warsztatów Kultury przy ul. Popiełuszki oraz budowa nowej biblioteki publicznej na Czubach.

Jak dojechać

Miasto obiecało również rewitalizację Podzamcza i Placu Litewskiego. Nad Zalewem Zemborzyckim powstać ma nowoczesne kąpielisko z basenami i przystanią dla żeglarzy. Ekspertów zapewniono również, że w 2014 roku na terenie byłej cukrowni stanie nowy stadion, który pomieści 15 tys. widzów.
Do miast, które zdobyły tytuł Europejskiej Stolicy Kultury ciągnęły miliony turystów. Jak dostaną się do nas? Miasto stawia na port lotniczy w Świdniku, który będzie w stanie obsłużyć ponad 3 mln pasażerów rocznie. Wojewoda wydał właśnie pozwolenie na budowę lotniska. Ze Świdnika turyści mają dotrzeć do Lublina w kilkanaście minut. Pomoże w tym szybkie połączenie kolejowe.

Na tym nie koniec. Autorzy aplikacji przekonują, że do 2015 trasa Warszawa-Lublin-Lwów zamieni się w dwupasmówkę. Połączy się z z obwodnicami Lublina i mniejszych miast. Dzięki temu ze stolicy Polski do stolicy kultury dojedziemy w dwie godziny.

Obietnice

Za około dwa tygodnie eksperci przygotują raport, w którym zawrą swoje uwagi i wskazówki dla Lublina. Wtedy zacznie się praca nad przygotowaniem szczegółowego programu. Władze miasta będą musiały dokładnie określić, jak dotrzymają obietnic, z których wiele od lat pozostaje na papierze.
Co inni zyskali dzięki tytułowi ESK

Jednym z nich jest Liverpool, który był Europejską Stolicą Kultury w 2008 roku. Miasto konkurowało z m.in. z Newcastle, Cardiff i Oxfordem. Dwa pierwsze ośrodki kojarzyły się raczej z przemysłem, niż miejscem, które każdy turysta powinien zaznaczyć na swojej mapie. Liverpool turyści odwiedzali przede wszystkim dla muzeum Beatlesów.

10 000 000 turystów

Kiedy tylko ogłoszono, że tytuł wędruje do miasta Johna Lennona, ceny tamtejszych nieruchomości wzrosły o kilkanaście procent. Miasto stało się jedną z głównych atrakcji turystycznych Wielkiej Brytanii. Odwiedzających przyciągały nie tylko ambitne wydarzenia kulturalne, ale i wielkie imprezy masowe. Przykładem może być choćby rozdanie muzycznych nagród MTV. Olbrzymia hala widowiskowa pękała w szwach, a transmisję z Liverpoolu oglądali widzowie na całym świecie.

Liczba turystów odwiedzających miasto wzrosła o ponad jedną trzecią. Liverpool odwiedziło ponad 10 mln turystów. Mieli co podziwiać, bo tylko w 2008 roku w mieście odbyło się ok. 7 000 imprez kulturalnych. Liczba sprzedanych noclegów rosła proporcjonalnie do liczby turystów. Ci zaś dali zarobić nie tylko hotelarzom; w restauracjach i sklepach też zostawili ogromne sumy. Miejska kasa wzbogaciła się o 800 mln funtów.

12 000 nowych miejsc pracy

Zyskali również mieszkańcy. Organizacja obchodów ESK wymusiła bowiem budowę nowoczesnej infrastruktury. Od hoteli, restauracji i dróg, po hale widowiskowe i szereg innych obiektów kulturalnych. W mieście zrealizowano 250 inwestycji, wartych cztery miliardy funtów, m.in. nowoczesne centrum kongresowe. Powstało ponad 12 tys. nowych miejsc pracy.

Tytuł ESK pozwolił także na renowację zniszczonego nabrzeża, tzw. Albert Docks. Dziś to jedna z wizytówek miasta i jedno z najciekawszych przedsięwzięć architektonicznych w Europie. W ramach projektu Liverpool ONE wzniesiono i wyremontowano ponad 30 budynków. Powstały tam eleganckie apartamenty, sklepy i restauracje. Obrazu dopełniają duży park i nowe drogi. Za wszystko zapłacili prywatni inwestorzy. Okrągły miliard funtów.

Dzięki ESK ożywili się też lokalni przedsiębiorcy. Liczba nowych firm z branży kreatywnej wzrosła tam o 8 proc. Miasto stało atrakcyjne dla inwestorów i zyskało olbrzymią promocję. Tylko w roku 2008 na temat Liverpoolu ukazało się ponad 10 000 artykułów. Zarówno w mediach lokalnych, jak międzynarodowych. W ten sposób kultura rozkręciła lokalną gospodarkę.




20 procent więcej

Przykłady Na to, że ESK się opłaca, mamy również w Polsce. W 2000 roku miano Europejskiej Stolicy Kultury dzierżył Kraków. To jedyne polskie miasto, które zdobyło ten tytuł. Dzięki temu znacznie wzrosły fundusze, jakie miasto przeznacza na kulturę. W roku obchodów sięgnęły one 5,7 mln euro. Zanotowano również 20-procentowy wzrost liczby turystów. O kilkanaście procent wzrosła liczba odwiedzających Kraków cudzoziemców. W ankietach, wielu z nich deklarowało, że przybyli do miasta ze względu na bogaty program kulturalny.

W tej chwili do grodu Kraka przybywa prawie 7 mln turystów rocznie. Ponad połowa to cudzoziemcy. Co ważne, nie wyjeżdżają z miasta po obejrzeniu najważniejszych zabytków, a zostają na kilka dni. To oznacza znacznie większe dochody dla całej branży turystycznej, kulturalnej i rozrywkowej.
W mieście powstało również Krakowskie Biuro Festiwalowe, które co roku organizuje szereg prestiżowych festiwali. Koordynuje również informację kulturalną i turystyczną Krakowa.

To się opłaca

W tym roku tytuł ESK trafił wyjątkowo do trzech miast. Możliwe, że w 2016 roku swoją szansę będzie miał Lublin. Ekspertom oceniającym naszą kandydaturę obiecaliśmy wiele. Koszty wszystkich projektów znacznie przewyższają możliwości miejskiego i regionalnego budżetu. Same obchody będą nas kosztować blisko 30 mln euro. Przykłady innych miast pokazują jednak, że taka inwestycja jest wyjątkowo opłacalna.

Pozostałe informacje

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)
imprezy
13 grudnia 2024, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie.

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci
galeria

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci

W pożarze domu w Idalinie (gm. Józefów nad Wisłą) zginęły cztery osoby. Strażacy dotarli na miejsce, gdy cały budynek był w płomieniach.

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Polskie wojsko poderwało myśliwce. Ma to związek z kolejnym atakiem rosyjskich rakiet na zachodnią Ukrainę.

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż
film

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż

Jak zwierzęta, szczególnie te w schroniskach i nie mające swoich domów radzą sobie zimą? Co zrobić, gdy widzimy nieodpowiednie traktowanie pupili? Jak pomagać zwierzętom w ramach fundacji i na własną rękę? Na wszystkie te pytania odpowie Aleksandra Lipianin-Białogrzywy z fundacji Wzajemnie Pomocni - Fundacja dla Ludzi i Zwierząt. Dowiemy się również jak w najbliższą sobotę zrobienie tatuażu czy piercingu może wesprzeć walkę o dobro dla zwierząt.

Koszykarze Startu mają ostatnio sporo powodów do radości

Start Lublin dzisiaj podejmie Zastal Zielona Góra. Walczą o udział w pucharze

W piątkowy wieczór Start Lublin podejmie Zastal Zielona Góra. Czy podopieczni Wojciecha Kamińskiego przedłużą serię zwycięstw?

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

We wtorek Sąd Rejonowy w Lubartowie na wniosek prokuratury aresztował na trzy miesiące 54-letnią Ewę T. mieszkankę Niedźwiady, która kilka dni wcześniej zabiła swojego młodszego konkubenta. Kobieta dźgnęła go nożem w klatkę piersiową uszkadzając serce. Zeznała, że to był wypadek.

Samuel Mraz zdobył już w tym sezonie 9 goli

Samuel Mraz w czołówce snajperów PKO BP Ekstraklasy. Dlaczego napastnik Motoru zaczął strzelać gole?

Pewnie nie było kibica Motoru, który po dziesięciu kolejkach nie psioczył na Samuela Mraza. Napastnik ze Słowacji po tych dziesięciu występach miał na koncie... jednego gola i mnóstwo zmarnowanych sytuacji. Sztab szkoleniowcy ekipy z Lublina zachował jednak spokój, przeanalizował sytuację i wprowadził małe korekty. Jakie były efekty wszyscy doskonale wiedzą. 27-latek zakończył 2024 rok w czołówce strzelców PKO BP Ekstraklasy.

Inscenizacja interwencji ZOMO
43. rocznica stanu wojennego/dużo zdjęć
galeria

„Teleranek” rozjechały czołgi

13 grudnia 1981 r. było zimno i biało. Jak zwykle o 9 rano w telewizorze miał być emitowany kultowy program dla dzieci „Teleranek”. Zamiast bajek pojawił się generał w ciemnych okularach, który zapowiedział stan wojenny. Kreskówki Disneya zastąpiły czołgi jeżdżące po ulicach Lublina. I nie był to kolejny sezon „Czterech pancernych i psa”.

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dnia 29 listopada 2024 roku w siedzibie Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie przy ul. Wojciechowskiej 9A Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa (UMWL) w Lublinie Anna Brzyska, wręczyli nagrody Laureatom oraz Wyróżnionym w piątej edycji konkursu plastycznego pn. Lubelskie Pięknieje. Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoja okolicę.

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach
historia
galeria

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach

W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przypominamy te tragiczne wydarzenia, których celem była eliminacja opozycji demokratycznej w PRL i umocnienie władzy komunistycznej.

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych
galeria

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych

Wczoraj XXX LO, a dzisiaj SP29 odwiedziła złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław. Lublinianka rozmawiała z najmłodszymi o sporcie, wyzwaniach i codziennym życiu zawodowych sportowców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium