Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 maja 2011 r.
14:42
Edytuj ten wpis

Moje gołębie zawsze wracają

Moje gołębie już są określane jako odrębna rasa i nazywane "Military Rogala” – nie kryje dumy Sławo
Moje gołębie już są określane jako odrębna rasa i nazywane \"Military Rogala” – nie kryje dumy Sławo

Na Mistrzostwach Świata Gołębi Młodych w Republice Południowej Afryki Polskę będzie reprezentowało dwóch zawodników. Robert Henkel z okręgu Zielona Góra i Sławomir Rogala z Czemiernik.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Niezwykle wytrzymałe gołębie pana Sławomira są zagadką dla wielu nie tylko polskich hodowców, którzy dziwią się, że jego ptaki – choć nie pochodzą ze słynnych światowych szczepów – biją rekordy przelotu.

Liczący prawie 70 lat Marian Rogala, ojciec Sławomira, wyjaśnia, że ich hodowla pochodzi ze starej polskiej linii gołębi wojskowych.

Tradycja rodzinna

– Już od małego dziecka zajmowałem się gołębiami. Mój kochany tata też lubił te ptaki, podobnie jak i wujek. Przywieźli mi z Ursusa sześć gołębi, które były wcześniej wykorzystywane przez wojskowych do specjalnej poczty. Wtedy kończyła się wojna. Po latach miałem stadko liczące 30-40 sztuk – wspomina Marian Rogala. – Kiedy spotykałem się ze znajomymi, nie rozmawialiśmy o alkoholu i babkach, tylko o gołębiach. Jestem dumny, że z pokolenia na pokolenie przeszło to zamiłowanie też na Sławka i dochowaliśmy się skrzydlatych mistrzów. Kiedy patrzy się z bliska na te ptaki, widać, jak są to mądre stworzenia...

Gołębie lepsze niż orły

Urodzony w 1968 r. w Czemiernikach Sławomir Rogala przyznaje, że w jego rodzinie sprawdziło się przysłowie głoszące, że niedaleko pada jabłko od jabłoni. Hodowla gołębi stała się rodzinnym hobby.

Pan Sławomir najpierw był znany jako waleczny napastnik w miejscowym klubie Orzeł w Czemiernikach. Grał też w Orlętach Radzyń Podlaski. Z czasem orły zamienił na gołębie.

Kazimierz Sobieszek, wójt Czemiernik, zna Sławomira Rogalę jeszcze z boiska. – Kiedy graliśmy ze Sławkiem, to był jednym z najlepszych zawodników. Jest takim człowiekiem, że jak za coś się weźmie, to doprowadza do znaczących sukcesów. Podobnie z hodowlą. Najpierw, w połowie lat dziewięćdziesiątych, zaczął się w to bawić, aż pasja przeszła w sport.

Wojskowe gołębie

Znający od dawna pana Sławomira inny czemiernicki hodowca gołębi Szymon Węgrzyn, przyznaje, że "niemal od zawsze” współpracuje z Rogalami. – Sławek jest życzliwy. Nie poskąpił innym hodowcom swoich gołębi, które pochodzą od wojskowych. Wojsko trzymało jeszcze w twierdzy Modlin do lat sześćdziesiątych wiele gołębi w piętrowym gołębniku. Naukowcy robili na nich badania.
Nasz bohater przyznaje, że ma sportową duszę. Po wielu latach hodowli, dopiero w 2003 roku zdobył pierwszy puchar. – Trzeba było łykać wiedzę i wyciągać wnioski z pierwszych porażek. Sukcesy nie przyszły łatwo. Wielu hodowców załamuje się, gdy już po 2–3 latach nie ma większych osiągnięć.

Tysiące kilometrów

W 2007 r. już zdobywał tytuły mistrzowskie w sekcji i w okręgu w Radzyniu Podlaskim. Posypały się pierwsze sukcesy krajowe. W 2008 roku na lot do Ostendy przeznaczył aż 25 gołębi, z czego 19 zameldowało się w domu. Pokonały prawie 1400 km. Gołębie Rogali zajęły trzy pierwsze miejsca na liście oddziałowej.

W roku 2009 czemiernickie gołębie brały udział w bardzo ciężkim locie z Barcelony. – Z tego lotu na trasie 2000 km wróciły mi 4 gołębie i 3 z nich zdobyły czołowe konkursy w Polsce i w strefie C. Z lotu na trasie 1600 km z Orleanu wróciło mi 5 gołębi, pokonując dystans 1600 km, a jeden z gołębi zajął pierwsze miejsce w Polsce w strefie C – wylicza Rogala. Przyznaje, że w 2009 r. z wielką radością w Sosnowcu, kolebce hodowli gołębi, odbierał puchary za mistrzostwo lotów długodystansowych.

Bardzo drogie gołębie

– Przekonałem się, że loty gołębi to normalny sport. Kulminacją emocji są loty, na które czeka się przez martwy, zimowy sezon. Kiedy jest niedziela i wypuszcza się gołębie o godz. 5 rano, adrenalina już działa! Człowiek patrzy w niebo, kiedy wreszcie przylecą ptaki. I nagle nadlatują. Jeden. Drugi. Trzeci! Wszystkie moje wracają do gołębnika! Gdy przyleciały gołębie z Barcelony, to cieszyłam się jak tyczkarz, który skoczył 6 metrów. Była "Bonanza” w Czemiernikach! – wspomina hodowca.

Te sukcesy powodują zainteresowanie hodowców nie tylko w Polsce. Już dwa gołębie Rogala sprzedał do Japonii. Otrzymał po 10 000 zł za sztukę.

Mistrzostwa

Pan Sławek wyjaśnia, że przed lotem gołębie, podobnie jak niektórzy sportowcy, są na specjalnej diecie. Inną mają po locie. Wtedy wycieńczonym ptakom trzeba dać nawet glukozę na odbudowę organizmu.

Jego dwa gołębie reprezentowały Polski Klub Dalekodystansowy na olimpiadzie w Poznaniu w 2011, a jeden z tych ptaków zajął pierwsze miejsce w kategorii wyczyn. Po tych zwycięstwach wspomniany klub długodystansowy wytypował pana Sławka do reprezentowania Polski w mistrzostwach świata w RPA.

We wtorek o godz. 12 na poczcie w Czemiernikach 42-letni hodowca wysłał w specjalnej skrzyneczce zamykanej na kłódkę trzy niebieskie, miesięczne gołębie. Trafią do Gdańska, skąd polecą w zbiorowym transporcie do RPA.

W specjalnym hangarze w RPA będą – wraz z 6000 reprezentantami innych krajów – trenowane do lotu finałowego, na który w styczniu wybierze się też samolotem pan Sławek.

Military Rogala

Czemiernicki hodowca liczy, że jego drużyna osiągnie sukces w przelocie na dystansie 680 km w Afryce. – Muszą sprawdzić się najlepsze geny. Dwa ptaki wysyłane do RPA pochodzą od gołębi, które zwyciężyły w Lotach Narodowych z Barcelony i Orleanu – mówi i zaraz dodaje, że jego gołębie pocztowe już są określane jako odrębna rasa i nazywane "Military Rogala”. – Charakteryzują się wielką zawziętością powrotu do gołębnika, jak i też odpornością na choroby.

W Czemiernikach wszyscy będą trzymać kciuki za pana Sławomira. Zresztą, on sam po cichu marzy o sukcesie.

W końcu główna nagroda w mistrzostwach świata w RPA to pół miliona dolarów.

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium