Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 sierpnia 2010 r.
16:31
Edytuj ten wpis

Rekonstrukcja bitwy pod Cycowem już w niedzielę (program)

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

Trup ściele się gęsto, powietrze rwą szrapnele, a gryzący dym wciska się w oczy. Tętent kopyt miesza się z jękiem bolszewików, sieczonych ułańskimi szablami pod dowództwem rotmistrza Zygmunta Piaseckiego. Cyców obroniony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Prawie dokładnie 90 lat później w Cycowie ponownie rozegra się bitwa. Tym razem na niby, za pieniądze Unii.

Cmentarz wojenny w Cycowie, pomnik ku pamięci bitwy oraz szkolna izba pamięci lśnią czystością. Cyców już jest gotowy na przyjęcie 5000 gości, którzy chcą obejrzeć rekonstrukcję bitwy z 16 sierpnia 1920 roku.

W młodych siła

Radek Kister i Michał Pakuła, jak wielu innych młodych ludzi z Cycowa, od dwóch tygodni porządkowali miejsca związane z wydarzeniami sprzed lat. – Posprzątaliśmy cmentarz wojenny żołnierzy poległych w latach 1915–1920 i otoczenie pomnika upamiętniającego Bitwę Cycowską. Na koniec wspólnie z kolegami wypucowaliśmy szkolną izbę pamięci w Zespole Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie – wylicza Michał Pakuła.

– To fajna praca na wakacje, bo można dotknąć prawdziwej szabli ułańskiej. A poza tym, jako wolontariusze, będziemy bliżej wszystkich wydarzeń w najbliższą niedzielę – dodaje Radek Kister, który razem z Michałem należy do szkolnego koła PTTK.

Bitwa z unijnym wsparciem

Wynik, podobnie jak pod Grunwaldem, jest znany. W niedzielnej rekonstrukcji bitwy wygra Wojsko Polskie. Bój pod Cycowem zostanie odtworzony przez lubelską Grupę Rekonstrukcji Historycznej 8 Pułku Piechoty Legionów.

– W rekonstrukcji zagra 100 aktorów ubranych w mundury z epoki – mówi Kamil Zydlewski z GRH 8 Pułku Piechoty Legionów. – Na grupę 30 strzelców bolszewickich natrze polska szarżą ułanów w liczbie 25 szabel.

Ponaddwugodzinne widowisko podzielono na cztery epizody, z udziałem ludności cywilnej, Policji Państwowej, przesłuchania polskiego jeńca przez bolszewików i finałową, decydującą szarżę ułanów.

– Przygotujemy liczne palby karabinowe i atak kawalerii. To zrobi wrażenie – zapewnia Zydlewski. Wojsko Polskie będzie wspierane przez ciężarówkę ford z 1920 roku. Swoje trzy grosze dołożą także pirotechnicy, którzy zapewnią masę wybuchów i dużo dymu.

Rekonstrukcja bitwy cycowskiej organizowana jest w ramach projektu "Magia miejsc: promocja walorów turystycznych Lubelszczyzny”. – Widowisko będzie kosztować

88 000 złotych, z czego większość zostanie pokryta ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007–2013 – mówi Jan Baczyński, wójt gminy Cyców.

Nie zabraknie współczesnej armii

Rekonstrukcja historyczna to nie jedyne militarne atrakcje najbliższej niedzieli w Cycowie. Poza uroczystościami czysto patriotycznymi, wojsko z Lublina zaprezentuje sprzęt militarny, a żołnierze 7 Dywizjon Kawalerii Powietrznej im. Ułanów Lubelskich z Tomaszowa Lubelskiego pokażą – tuż po rekonstrukcji bitwy – swoje umiejętności bojowe.

– Z bliska także będzie można przyjrzeć się uzbrojeniu i umundurowaniu polskich żołnierzy z 1920 roku. Chętni będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z ułanami czy czerwonoarmistami – dodaje Zydlewski.

Historia jest tragiczna

Bitwa w Cycowie rozegrała się 16 sierpnia 1920 roku. W okolice tego miasteczka dotarła bolszewicka brygada piechoty generała Dotola z Grupy Mozyrskiej, która parła na Lublin. Walki zaczęły się świtem 15 sierpnia od potyczki w okolicach Zabrodzia. 16 sierpnia decydujące walki rozegrały się w okolicach Cycowa. Piechota polska skutecznie broniła się przed atakami bolszewików. 7 Pułk Ułanów Lubelskich otrzymał rozkaz wsparcia batalionów piechoty kapitana Zajchowskiego. Początkowo natarcie 7 pułku miało pełnić charakter pomocniczy, jednak nieoczekiwanie stało się decydującym o zwycięstwie. Szarża 7 pułku pod dowództwem rotmistrza Piaseckiego przeważyła szalę zwycięstwa na polską stronę.

Zygmunt Piasecki, bohater spod Cycowa, dosłużył się w polskiej armii stopnia generała. Przez prawie 10 lat był dowódcą 7 Pułku Ułanów Lubelskich. W kampanii wrześniowej dowodził Krakowską Brygadą Kawalerii, z którą zakończył szlak bojowy w bitwie tomaszowskiej. Do końca wojny był uwięziony w stalagu Murnau. Po wojnie nie wrócił do kraju. Zmarł w Nicei w 1954 roku. Więcej o generale Piaseckim można się dowiedzieć, odwiedzając w niedzielę izbę pamięci w Zespole Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie.

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium