Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 grudnia 2007 r.
13:58
Edytuj ten wpis

Sumoczka

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 4 A A

Gdy występowała na dohyo w Tajlandii, jej walki obserwowała cała męska część sumoków walczących w mistrzostwach świata amatorów w sumo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od razu nadali jej tytuł miss zawodów. Ale dla Justyny najważniejsze były walki. Zajęła piąte miejsce, a do medalu zabrakło naprawdę niewiele.

Justyna Murgała całe życie toczy walkę. Z kontuzjami, brakiem sponsorów i całą tą mizerotą dnia codziennego, jaka otacza człowieka z pasją. Jej wielkim życiowym wyzwaniem jest sport walki - dla nas nieco egzotyczne - sumo. Trenuje już połowę swojego życia. Najpierw były zapasy, potem kontuzja kolana, a od dwóch lat sumo w łęczyńskim klubie LUMKS Pojezierze, pod okiem trenera Aleksandra Sztanuchina.

Kontuzja

- Przez kilka lat trenowałam zapasy. Zawsze to czułam - opowiada Justyna. - Po prostu lubię rywalizacje na macie. Niestety, przyszła kontuzja kolana i po zapasach pozostało wspomnienie. Ale dwa lata temu trener Aleksander Sztanuchin namówił mnie na powrót do sportu. Tym razem na dohyo; matę do sumo. Od razu to polubiłam.
A sumo polubiło Justynę, bo na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy zajęła piąte miejsce w swojej kategorii wagowej do 65 kg, a w tym roku na Mistrzostwach Europy 5 miejsce indywidualnie i srebrny medal w drużynie. - Teraz podjęłam kolejne wyzwanie, czyli mistrzostwa świata w Tajlandii.

Lot do Chiang Mai

- Bardzo chciałam pojechać do Tajlandii. Kwalifikacje sportowe w zawodach krajowych przeszłam bez trudu, ale Polski Związek Sumo postawił jeden warunek: sponsor. Niestety, ze względów formalnych nie uzyskałam stypendium na wyjazd z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie - wspomina nerwowe chwile Justyna.
Samolot był zarezerwowany, a kasy nie było. - W ostatniej chwili 6,5 tysiąca złotych wyłożyli szefowie mojej firmy, Tryumf ze Stalowej Woli.
I tak Justyna została rodzynkiem w polskiej 7-osobowej reprezentacji sumo. Z Warszawy do Bangkoku leciała dwie doby. - Gdy wysiedliśmy z samolotu, uderzyła nas fala ciepła i wilgoci. Jeszcze tylko kilka godzin pociągiem i byliśmy w Chiang Mai. To tu miałam walczyć.

Mocne rywalki

Chiang Mai, leżące na północy Tajlandii, tętni życiem przez cała dobę, jak każde tajskie miasto. Trzykołowe tuk-tuki, zastępujące taksówki, śmigają po ulicach wożąc turystów. Na każdym rogu działa uliczny bar, czyli dwa garnki, ognisko i skuter. - Olbrzymi ruch. Wszędzie pełno ludzi, dzień i noc. Tam życie nie staje w miejscu. Nie ma czasu na sen - opowiada sumoczka.
W grupie wagowej do 65 kilogramów nasza zawodniczka miała 11 przeciwniczek. Sama elita światowa. Włoszki, Rosjanki, Tajki, Mongołki. - Pierwsze dwie walki wygrałam bez problemu. Zawodniczki z Hongkongu i Tajlandii nie stanowiły dla mnie problemu. Dopiero walka z Mongołką była przegrana - opowiada Murgała. - Ruszyłam na nią z impetem. Udało mi się zbić prawie do granicy dohyo, ale ona stała jak skała. Nie udało mi się jej przepchnąć. Włoszka była jeszcze mocniejsza, a przy tym doskonale znała sporty walki. W efekcie zajęłam piąte miejsce. To jest bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że tak naprawdę trenuję sumo hobbystycznie, dwa, trzy razy w tygodniu - dodaje Murgała.

Miss i słonie

Justyna Murgała była ozdobą zawodów w Chiang Mai. - Koledzy z drużyny mi powiedzieli, że zostałam okrzyknięta nieformalną miss zawodów. Miłe, ale dla mnie bez znaczenia. Każdy chciał ze mną pogadać - dodaje z uśmiechem Justyna. A to dla niej żaden problem, bo jako świeży magister zarządzania i marketingu na Politechnice Lubelskiej doskonale włada dwoma językami: angielskim i rosyjskim. - Sumocy to fajni ludzie. Na bankietach wszyscy ze sobą rozmawiają, jesteśmy przyjaciółmi. Nie ma zawiści czy wrogości, mimo że kilka godzin wcześniej stawaliśmy naprzeciwko siebie. Na macie jest tylko koncentracja i walka, ale bez złej atmosfery.
W przerwach między walkami był czas na zwiedzanie. - Wszędzie słonie, narodowy symbol kraju. Pojechaliśmy do dżungli na grzbiecie tego olbrzyma. Oglądaliśmy show, w którym słonie tańczyły i malowały. Najbardziej jednak urzekła mnie tajska ulica. Setki skuterków, wszędzie dymiące garnki z niesamowicie ostrym jedzeniem oraz wiecznie idący mali ludzie. Miasto nie zasypia. Nocą żyje ze zdwojoną siłą. Uliczne bary, stragany. Pojechałam także do świątyni Doi Suthep, w górach, jakieś 25 km od miasta. Trzeba było się do niej wdrapać po stromych schodach. Specjalnie na ten wyjazd musiałam założyć długą spódnicę, bo po świątyni trzeba chodzić boso, z maksymalnie zakrytym ciałem. Gdy wróciliśmy do hotelu, cały budynek był oblepiony gekonami. Było na co popatrzeć - dodaje. - Aż żal było wyjeżdżać.

Dwa dni do szarości

Znowu dwa dni lotu i Polska przywitała sumoków śniegiem i zimnem. - Od niedawna mieszkam przy Lubartowskiej. Mam fajnych sąsiadów, bo jak się niedawno wprowadzałam to nawet rwali się do pomocy - śmieje się Justyna. - Ale najważniejsze jest sumo. Kocham je i myślę, że jeszcze długo powalczę na dohyo. W końcu mam dopiero 24 lata.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
malibu.lublin / 4 stycznia 2008 o 22:04
0
Jarabi napisał:
Stefan ty wspaniały profesoze co jast tak chaakterystycznego dla sumo odp.Widac jestes nieobyty w świecie. Justynko teraz byłas 5 następnym razem bedziesz 10,silna i ładna lecz głupiutka : POZDRÓW SPONSORA


[size=2]Myślę, że nie tylko jesteś durniem, ale i fizycznym gniotem. Za ten tekst o Justynce chetnie bym ci przyłożył. Justynka też na pewno by ci wstydu narobiła. Naucz się więc szacunku dla innych, a dla kobiet w szczególności. Już tylko gwoli formalności dodam, że Justynka jest bardzo miłą i inteligentną dziewczyną, która ukończyła marketing i zarządzanie. Sądząc po twoim tekście, nie dorównujesz Jej do pięt.
Stefan > [url="http://www.malibu.lublin.pl"]Odwiedź moją stronę[/url]
[/size]


[size=2]Myślę, że nie tylko jesteś durniem, ale i fizycznym gniotem. Za ten tekst o Justynce chetnie bym ci przyłożył. Justynka też na pewno by ci wstydu narobiła. Naucz się więc szacunku dla innych, a dla kobiet w szczególności. Już tylko gwoli formalności dodam, że Justynka jest bardzo miłą i inteligentną dziewczyną, która ukończyła marketing i zarządzanie. Sądząc po twoim tekście, nie dorównujesz Jej do pięt.
... rozwiń
Avatar
Jarabi / 2 stycznia 2008 o 15:31
0
Stefan ty wspaniały profesoze co jast tak chaakterystycznego dla sumo odp.Widac jestes nieobyty w świecie. Justynko teraz byłas 5 następnym razem bedziesz 10,silna i ładna lecz głupiutka : POZDRÓW SPONSORA
Avatar
ZAPASNIK / 11 grudnia 2007 o 14:43
0
NIE DZIWIE SIE ZE ZOSTAŁAS WYBRANA MISS TURNIEJU, MI RÓWNIEZ SIE BARDZO PODOBASZ. BYŁEM NA OSTATNIM TYRNIEJU W ŁECZNEJ SUPER WYGLĄDASZ NIGDY BYM NIE POWIEDZIAŁ ZE TRENUJESZ SUMO, POZDRAWIAM!!!!TRZYMAM KCIUKI !!!
Avatar
malibu.lublin / 9 grudnia 2007 o 21:17
0
[size=3]Brawo Justynka !!! Ciekawe i oryginalne zainteresowanie, ale pamiętaj, żebyś sięgając szczytów sukcesu nie osiągnęła tego, co dla sumo tak bardzo charakterystyczne. Zachowaj więc swoje piekno jak najdłużej !!!
Pozdrawiam Stefan>www.malibu.lublin.pl [/size]
Avatar
malibu.lublin / 4 stycznia 2008 o 22:04
0
Jarabi napisał:
Stefan ty wspaniały profesoze co jast tak chaakterystycznego dla sumo odp.Widac jestes nieobyty w świecie. Justynko teraz byłas 5 następnym razem bedziesz 10,silna i ładna lecz głupiutka : POZDRÓW SPONSORA


[size=2]Myślę, że nie tylko jesteś durniem, ale i fizycznym gniotem. Za ten tekst o Justynce chetnie bym ci przyłożył. Justynka też na pewno by ci wstydu narobiła. Naucz się więc szacunku dla innych, a dla kobiet w szczególności. Już tylko gwoli formalności dodam, że Justynka jest bardzo miłą i inteligentną dziewczyną, która ukończyła marketing i zarządzanie. Sądząc po twoim tekście, nie dorównujesz Jej do pięt.
Stefan > [url="http://www.malibu.lublin.pl"]Odwiedź moją stronę[/url]
[/size]


[size=2]Myślę, że nie tylko jesteś durniem, ale i fizycznym gniotem. Za ten tekst o Justynce chetnie bym ci przyłożył. Justynka też na pewno by ci wstydu narobiła. Naucz się więc szacunku dla innych, a dla kobiet w szczególności. Już tylko gwoli formalności dodam, że Justynka jest bardzo miłą i inteligentną dziewczyną, która ukończyła marketing i zarządzanie. Sądząc po twoim tekście, nie dorównujesz Jej do pięt.
... rozwiń
Avatar
Jarabi / 2 stycznia 2008 o 15:31
0
Stefan ty wspaniały profesoze co jast tak chaakterystycznego dla sumo odp.Widac jestes nieobyty w świecie. Justynko teraz byłas 5 następnym razem bedziesz 10,silna i ładna lecz głupiutka : POZDRÓW SPONSORA
Avatar
ZAPASNIK / 11 grudnia 2007 o 14:43
0
NIE DZIWIE SIE ZE ZOSTAŁAS WYBRANA MISS TURNIEJU, MI RÓWNIEZ SIE BARDZO PODOBASZ. BYŁEM NA OSTATNIM TYRNIEJU W ŁECZNEJ SUPER WYGLĄDASZ NIGDY BYM NIE POWIEDZIAŁ ZE TRENUJESZ SUMO, POZDRAWIAM!!!!TRZYMAM KCIUKI !!!
Avatar
malibu.lublin / 9 grudnia 2007 o 21:17
0
[size=3]Brawo Justynka !!! Ciekawe i oryginalne zainteresowanie, ale pamiętaj, żebyś sięgając szczytów sukcesu nie osiągnęła tego, co dla sumo tak bardzo charakterystyczne. Zachowaj więc swoje piekno jak najdłużej !!!
Pozdrawiam Stefan>www.malibu.lublin.pl [/size]
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 13 listopada 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 13 listopada 2018 roku 0 0

Port Lotniczy Lublin: Jesień na lotnisku gorsza niż przed rokiem

Port Lotniczy Lublin: Jesień na lotnisku gorsza niż przed rokiem 0 5

W październiku Port Lotniczy Lublin obsłużył 37,7 tys. pasażerów, czyli o prawie 5,4 tys. mniej niż w październiku zeszłego roku (spadek o 12,46 proc.).

Tragiczny cios na Arenie Lublin. Znaleźli martwego mężczyznę dwa dni po meczu

Tragiczny cios na Arenie Lublin. Znaleźli martwego mężczyznę dwa dni po meczu 43 2

Dożywocie grozi mężczyźnie, który w stadionowej toalecie uderzył pięścią w twarz innego kibica. Uderzony mężczyzna zmarł. Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko napastnikowi

Lubelski Rower Miejski w wersji elektrycznej? Pomysły aktywistów trafiły do prezydenta

Lubelski Rower Miejski w wersji elektrycznej? Pomysły aktywistów trafiły do prezydenta 0 4

Zagęszczenie sieci Lubelskiego Roweru Miejskiego i uzupełnienie jej o pojazdy elektryczne proponują działacze Porozumienia Rowerowego. Aktywiści przekazali prezydentowi swoje sugestie dotyczące tego, jak powinien być zorganizowany następny system publicznych rowerów mający zastąpić ten, który działa obecnie

Lublin: Mieszkańcy zablokują drogę w godzinach szczytu? Nie chcą objazdów przez ich ulice

Lublin: Mieszkańcy zablokują drogę w godzinach szczytu? Nie chcą objazdów przez ich ulice 1 18

Blokadą dróg grożą mieszkańcy ulic, przez które wyznaczono objazdy dla kierowców omijających przebudowywane skrzyżowanie ul. Diamentowej z Krochmalną. – Nikt nie nadzoruje tego objazdu – skarży się przewodnicząca rady dzielnicy. Demonstracje mają się odbywać na jezdni przez kilka dni w godzinach szczytu

Lublin: Szczęśliwy finał poszukiwań 75-latka

Lublin: Szczęśliwy finał poszukiwań 75-latka 66 0

Mężczyzna, który przebywał na leczeniu w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie w niedzielę opuścił oddział. Udało się go znaleźć w poniedziałek.

Codziennie do Wisły trafiają ścieki. Nowa oczyszczalnia miała już ruszać, ale są opóźnienia

Codziennie do Wisły trafiają ścieki. Nowa oczyszczalnia miała już ruszać, ale są opóźnienia 10 1

Do Wisły codziennie płynie od 100 do 150 metrów sześciennych ścieków. Linia oczyszczania powinna ruszyć w listopadzie ale budowa ma blisko dwa miesiące opóźnienia – alarmuje przedsiębiorca. Będą kontrole

Stal Poniatowa – LKS Stróża 1:1. Pozostałe mecze lubelskiej klasy okręgowej

Stal Poniatowa – LKS Stróża 1:1. Pozostałe mecze lubelskiej klasy okręgowej 7 2

Mecz obserwowało ponad 400 kibiców. Tak duża frekwencja była spowodowana akcją charytatywną. Piłkarze zagrali dla chorej dziewczynki

Orion Niedrzwica – Granit Bychawa 2:0. Mają mistrza jesieni

Orion Niedrzwica – Granit Bychawa 2:0. Mają mistrza jesieni 0 5

Orion Niedrzwica wygrał najważniejsze spotkanie rundy jesiennej i zakończył tę część sezonu na pierwszym miejscu

"Nie zmieniajmy się!". Nagrody Ambasador Wschodu 2018 przyznane

"Nie zmieniajmy się!". Nagrody Ambasador Wschodu 2018 przyznane 1 1

Na gali wręczenia statuetek Ambasadorów Wschodu – dorocznych nagród przyznawanych przez magazyn „Kraina Bugu”, słowa „wschód” i „wschodni”, odmieniane przez wszystkie przypadki, padały wielokrotnie i tylko w najlepszym kontekście.

Sparta Rejowiec Fabryczny najlepsza na półmetku rozgrywek

Sparta Rejowiec Fabryczny najlepsza na półmetku rozgrywek 0 3

Na półmetku rywalizacji drużyna z Rejowca Fabrycznego przewodzi stawce ekip z trzema punktami przewagi nad drugim Bratem Siennica Nadolna

Lubelskie: Nowa galeria handlowa czeka na otwarcie

Lubelskie: Nowa galeria handlowa czeka na otwarcie 19 8

W środę w Biłgoraju otwarty zostanie jeden z największych kompleksów handlowych w mieście – Metro Park Biłgoraj.

NiXes - koncert w Radiu Lublin
23 listopada 2018, 19:00

NiXes - koncert w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 23 listopada o godz. 19 na scenie Radia Lublin wystąpi grupa NiXes z Anią Rusowicz.

Puławy: Trwa festiwal Wszystkie Strony Świata [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Puławy: Trwa festiwal Wszystkie Strony Świata [zdjęcia, wideo] 1 6

Występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka otworzył tegoroczny, dziewiąty już Puławski Festiwal Muzyczny "Wszystkie Strony Świata". Koncerty odbywają się w Sali Kongresowej Pałacu Czartoryskich oraz Restauracji Sybilla.

Potrącenie pieszego w Spławach. Mężczyzna był pijany

Potrącenie pieszego w Spławach. Mężczyzna był pijany 1 5

Policjanci wyjaśniają okoliczności potrącenia 65-latka. Do zdarzenia doszło wczoraj w miejscowości Spławy (powiat opolski). Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna szedł nieprawidłową stroną drogi. Nie miał też żadnych elementów odblaskowych. Poza tym był pijany.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!