Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 czerwca 2012 r.
14:55
Edytuj ten wpis

Wroński: To będzie "Pogrom...”

0 9 A A
 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z pisarzem Marcinem Wrońskim, autorem serii o komisarzu Maciejewskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Postawił pan ostatnią kropkę w nowym "Maciejewskim”?

– Postawiłem. Choć jeszcze trochę pracy przy książce zostało. Ale najtrudniejszy etap za mną i mam nadzieję, że uślicznienia wprowadzę szybko.

• Jaki będzie tytuł piątego "Maciejewskiego”?

– "Pogrom w przyszły wtorek”.

• Zdradzi pan czytelnikom, o czym będzie tym razem?

– Zacznę od historii, bo jak zwykle ona jest istotnym tłem całej opowieści. Mamy 1945 rok, Lublin nie jest już stolicą, a na włosku wisi w mieście pogrom Żydów. Taki sam, do jakiego doszło w Krakowie i Kielcach. Przed żydowskimi kamienicami w Lublinie zbierają się tłumy ludzi żądnych zemsty, narasta nienawiść. Nawet pretekst jest taki sam – porwanie dziecka na macę.

• Tym dzieckiem jest…


– Czternastoletnia dziewczynka, mająca być właśnie zapisana do gimnazjum im. Vetterów, która – jak się wkrótce okazuje – uciekła z domu, gdyż podrobiła świadectwo szkolne. Dziecko zostaje odnalezione, porwania nie było, sprawa jest zamknięta. Ale, o czym warto wspomnieć, w naszym mieście nie doszło do eskalacji konfliktu polsko-żydowskiego, gdyż bezpieka zareagowała prawidłowo; odnalazła dziecko i nie dopuściła do pogromu. W innych miastach tego nie było. Tyle prawdziwej historii.

• A jaka w tym rola komisarza Maciejwskiego?

– Ano właśnie. Dlaczego u nas bezpieczniacy zachowali się inaczej niż w Krakowie i Kielcach? Pomyślałem, że do śledztwa musiał się wtrącić Zygmunt Maciejewski. I to był mój pisarski punkt wyjścia.

• Jaki Lublin zobaczymy w tej książce?

– To Lublin, w którym mieszka jeszcze sporo Żydów, ale towarzyszy im poczucie zagrożenia. Jednak to tylko część obrazu, bo przede wszystkim pokazuję miasto spekulancko-bandyckie, zmęczone i wściekłe, w którym wieczorem strach wyjść na ulicę, a na widok zwłaszcza sowieckiego żołnierza rozsądniej przejść na drugą stronę ulicy.

• Jak Maciejewski się w tym odnajduje?

– Nie odnajduje się; to nie jego Lublin. Przez miasto przewalają się tłumy ludzi; szabrowników, bandytów. Ludzie żyją tu w biedzie, smutku, ciasnocie. Atmosfera jest gęsta, duszna, bardzo nieprzyjemna. To będzie jeden z moich najbardziej mrocznych kryminałów, a na pewno najbardziej gangsterski.

• Jest szansa, że jeszcze w tym roku będziemy mogli przeczytać "Pogrom”?

– Na to liczę, "Pogrom” jest zapowiadany na jesień w katalogu Wydawnictwa W.A.B., ale lubię mówić o faktach. Optymistą być zacznę, kiedy z wydawcą zakończymy prace redakcyjne.

• A co pan pisze, kiedy nie pisze "Maciejewskiego”?

– Ostatnio napisałam opowiadanie lubelsko-francuskie w ramach projektu "Citybooks”, dzięki któremu odwiedziłem Chartres wiosną tego roku.

• Domyślałam się, że w tym przypadku również sięgnął pan do historii…

– Rzeczywiście, opowiadanie napisałem w oparciu o prawdziwą historię. Rzecz dotyczy żydowskiej rodziny Gryzoletów, która miała słynny sklep z futrami na rogu Krakowskiego Przedmieścia i Królewskiej w Lublinie. Swoją córkę wysłali przed wojną do Francji – wraz z biżuterią, dolarami, całym dorobkiem rodziny. Dzięki temu przeżyła wojnę w środowisku francuskich prostytutek. Gdy i we Francji zaczęło się polowanie na Żydów, Zofia Gryzolet nie wytrzymała w pewnym momencie napięcia i zatrzymana przez esesmana, przyznała się, że jest Żydówką. Niemiec, który sprawdzał jej dokumenty i bardzo się starał, by odczytać jej nazwisko z francuska, odpowiedział na to: "Zamknij się, kretynko. Za ładna jesteś na miejsce, do którego chcą cię zawieźć”...

• Znakomicie wpisała się ta historia w "Citybooks” i pana wizytę we Francji.


– Miałem ją w głowie od dawna, ale nie byłem pewien, czy historia Zofii Gryzolet mogła się wydarzyć w takim małym mieście jak Chartres. Jednak, gdy przyjechałem na miejsce, dowiedziałem się, że tu również ukrywali się w czasie wojny Żydzi z Polski. Powstało mocne opowiadanie, z którego jestem naprawdę zadowolony, a to nie taki częsty stan. Jest ono już w tłumaczeniu i wkrótce ukaże się na stronie projektu "Citybooks”.

• Ma pan jeszcze czas i ochotę na czytanie?


– Kiedy piszę, nie czytam. No, może czasem gazetę… A gdy nie piszę, to zazwyczaj czytam kryminały. Dla przyjemności, ale też trochę dlatego, że to jednak mój zawód i muszę wiedzieć, co się dzieje na rynku. Dla czystej przyjemności, niestety, rzadziej, niżbym chciał, książki zupełnie inne niż te, które sam piszę – jestem na przykład fanem Jacka Dehnela. No i, oczywiście, dużo historycznych tekstów, z których się uczę. Dzięki temu mogę możliwie wiernie przywoływać historię w "Maciejewskich”. Teraz z ciekawością czekam na nowy przewodnik po Lublinie, licząc, że czegoś się z niego dowiem, chociaż, oczywiście, nie zamykam swoich zainteresowań między rogatką warszawską a bychawską. Jedną z kolejnych powieści o Maciejewskim planuję umiejscowić w Zamościu lat 20.

• Czego panu życzyć w przededniu wydania nowej książki?

– Nie przesadzajmy z tym przededniem! Ale bardzo proszę o życzenia szybkiego zamknięcia prac redakcyjnych i ukazania się książki w tym roku. Zainteresowania czytelników nie mniejszego od dotychczasowego, chociaż i tak moi czytelnicy, nie tylko lubelscy, dają mi wiele powodów do radości. No i może nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszy kryminał 2011 roku? Wydaje mi się, że "A na imię jej będzie Aniela” ma szansę godnie powalczyć z konkurencją.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
bosman / 9 lutego 2014 o 11:49
0

ksiązka beznadziejna,a topografia zakłamana.Szczyt to pomylenie nazw rzek w Lublinie(a są tylko trzy).

Avatar
Przemysław Leniak / 7 grudnia 2012 o 11:18
0
sorrki 2 razy poszło
Avatar
Przemysław Leniak / 7 grudnia 2012 o 11:16
0
Wroński jest do bólu postmodernistyczny i poprawny ;-)
dobra bezpieka, komuniści do rany przyłóż itp itd.
taka moda to raz a dwa że pisze przecie głównie dla potomków tych komunistów i bezpieczniaków
nie pisze tak naprawdę o historii
jego książki są o tym co dzieje się dziś a właściwie nawet nie o tym co się dzieje tylko o tym co mogłoby się dziać
historyczna dekoracja jest tylko dekoracją
schemat książek Wrońskiego nie odbiega od wzorca
Maciejewskie są sztampowe - nie ma co ukrywać
ale czyta się raczej dobrze o ile traktuje się je jako czytadła a nie jako literaturę z jakimiś ambicjami
...
cóż to co mi osobiście przeszkadza najbardziej to nawet nie pewna naiwność fabuły - wiadomo taka nisza rynkowa czy plakatowość postaci bo tę rekompensuje odnajdywanie ich współczesnych pierwowzorów ale błędy wynikające z niechlujstwa takie jak czytanie przez Maciejewskiego gazety w jidisz (rozumiał bo znał niemiecki ale jak przeczytał nie wiadomo bo liter hebrajskich przecie nie znał) w pierwszej książce
cóż trochę tego popełnił niestety
...
w każdym razie nie ma co przesadzać
ani w zachwycie ani w oburzeniu
Wroński jest do bólu postmodernistyczny i poprawny ;-)
dobra bezpieka, komuniści do rany przyłóż itp itd.
taka moda to raz a dwa że pisze przecie głównie dla potomków tych komunistów i bezpieczniaków
nie pisze tak naprawdę o historii
jego książki są o tym co dzieje się dziś a właściwie nawet nie o tym co się dzieje tylko o tym co mogłoby się dziać
historyczna dekoracja jest tylko dekoracją
schemat książek Wrońskiego nie odbiega od wzorca
Maciejewskie są sztampowe - nie ma co ukrywać
ale czyta s... rozwiń
Avatar
gość / 7 grudnia 2012 o 10:15
0
Ten Wroński jest chory z nienawiści do Polaków mały człowiek .Z książki na książkę odkrywa sie bardziej . Paszkwil to za mało żeby to określić ,zawsze sie zastanawiam że jak tak żle tu żydom czego nie wyjada ,a historycznie tzw. pogrom kielecki zrobiło żydowskie ub hummer i spólka panie pseudo historyku.Może panie pisarzu napisze pan książkę jak pańscy pobratymcy maczali paluchy w mordowaniu tysięcy Polaków ,poczynając od 17 września 1939 roku do końca lat 50-atych .
Avatar
Karol / 1 lipca 2012 o 15:46
0
[quote name='Karol' timestamp='1341150253' post='644705']
@Cohen-to chyba zart z Twojej strony? Czy Twoim zdaniem,kazdy pisarz "manipuluje faktami"? Czlowieku,poamietaj sie!!!
[/quote] -Oczywiscie,powinno byc: "Czlowieku,opamietaj sie!!!
Avatar
Karol / 1 lipca 2012 o 15:44
0
[quote name='Cohen' timestamp='1341146912' post='644691']
Gratuluję Panie Wroński manipulacji faktami historycznymi i gloryfikowania bezpieki [/quote] @Cohen-to chyba zart z Twojej strony? Czy Twoim zdaniem,kazdy pisarz "manipuluje faktami"? Czlowieku,poamietaj sie!!!
Avatar
Gość / 1 lipca 2012 o 15:18
0
[quote name='Cohen' timestamp='1341146912' post='644691']
Gratuluję Panie Wroński manipulacji faktami historycznymi i gloryfikowania bezpieki.
[/quote]

do Cohena: manipulował historią nade wszystko sam Sienkiewicz pisząc np Trylogię, to jest literatura tu rządzi fikcja literacka, która jest na służbie samego pisarza,który może pisać co chce....to nie jest dokumpent, ani rozprawa historyczna czy naukowa, jeżeli się nie zgadzasz z tym co robi Wroński w swoich książkach to ich nie czytaj, a najlepiej napisz swoją ksiązkę, w której przedstawisz swoje spojrzenie na historię
[quote name='Cohen' timestamp='1341146912' post='644691']
Gratuluję Panie Wroński manipulacji faktami historycznymi i gloryfikowania bezpieki.
[/quote]

do Cohena: manipulował historią nade wszystko sam Sienkiewicz pisząc np Trylogię, to jest literatura tu rządzi fikcja literacka, która jest na służbie samego pisarza,który może pisać co chce....to nie jest dokumpent, ani rozprawa historyczna czy naukowa, jeżeli się nie zgadzasz z tym co robi Wroński w swoich książkach to ich nie czytaj, a najle... rozwiń
Avatar
Cohen / 1 lipca 2012 o 14:48
0
Gratuluję Panie Wroński manipulacji faktami historycznymi i gloryfikowania bezpieki.
Avatar
Irma / 1 lipca 2012 o 14:45
0
Zycze Panu " Szybkiego zamkniecia prac redakcyjnych i ukazania sie ksiazek"-serdecznie pozdrawiam i zycze wszystkiego co najlepsze.Oby do jesieni!!!
Avatar
bosman / 9 lutego 2014 o 11:49
0

ksiązka beznadziejna,a topografia zakłamana.Szczyt to pomylenie nazw rzek w Lublinie(a są tylko trzy).

Avatar
Przemysław Leniak / 7 grudnia 2012 o 11:18
0
sorrki 2 razy poszło
Avatar
Przemysław Leniak / 7 grudnia 2012 o 11:16
0
Wroński jest do bólu postmodernistyczny i poprawny ;-)
dobra bezpieka, komuniści do rany przyłóż itp itd.
taka moda to raz a dwa że pisze przecie głównie dla potomków tych komunistów i bezpieczniaków
nie pisze tak naprawdę o historii
jego książki są o tym co dzieje się dziś a właściwie nawet nie o tym co się dzieje tylko o tym co mogłoby się dziać
historyczna dekoracja jest tylko dekoracją
schemat książek Wrońskiego nie odbiega od wzorca
Maciejewskie są sztampowe - nie ma co ukrywać
ale czyta się raczej dobrze o ile traktuje się je jako czytadła a nie jako literaturę z jakimiś ambicjami
...
cóż to co mi osobiście przeszkadza najbardziej to nawet nie pewna naiwność fabuły - wiadomo taka nisza rynkowa czy plakatowość postaci bo tę rekompensuje odnajdywanie ich współczesnych pierwowzorów ale błędy wynikające z niechlujstwa takie jak czytanie przez Maciejewskiego gazety w jidisz (rozumiał bo znał niemiecki ale jak przeczytał nie wiadomo bo liter hebrajskich przecie nie znał) w pierwszej książce
cóż trochę tego popełnił niestety
...
w każdym razie nie ma co przesadzać
ani w zachwycie ani w oburzeniu
Wroński jest do bólu postmodernistyczny i poprawny ;-)
dobra bezpieka, komuniści do rany przyłóż itp itd.
taka moda to raz a dwa że pisze przecie głównie dla potomków tych komunistów i bezpieczniaków
nie pisze tak naprawdę o historii
jego książki są o tym co dzieje się dziś a właściwie nawet nie o tym co się dzieje tylko o tym co mogłoby się dziać
historyczna dekoracja jest tylko dekoracją
schemat książek Wrońskiego nie odbiega od wzorca
Maciejewskie są sztampowe - nie ma co ukrywać
ale czyta s... rozwiń
Avatar
gość / 7 grudnia 2012 o 10:15
0
Ten Wroński jest chory z nienawiści do Polaków mały człowiek .Z książki na książkę odkrywa sie bardziej . Paszkwil to za mało żeby to określić ,zawsze sie zastanawiam że jak tak żle tu żydom czego nie wyjada ,a historycznie tzw. pogrom kielecki zrobiło żydowskie ub hummer i spólka panie pseudo historyku.Może panie pisarzu napisze pan książkę jak pańscy pobratymcy maczali paluchy w mordowaniu tysięcy Polaków ,poczynając od 17 września 1939 roku do końca lat 50-atych .
Avatar
Karol / 1 lipca 2012 o 15:46
0
[quote name='Karol' timestamp='1341150253' post='644705']
@Cohen-to chyba zart z Twojej strony? Czy Twoim zdaniem,kazdy pisarz "manipuluje faktami"? Czlowieku,poamietaj sie!!!
[/quote] -Oczywiscie,powinno byc: "Czlowieku,opamietaj sie!!!
Avatar
Karol / 1 lipca 2012 o 15:44
0
[quote name='Cohen' timestamp='1341146912' post='644691']
Gratuluję Panie Wroński manipulacji faktami historycznymi i gloryfikowania bezpieki [/quote] @Cohen-to chyba zart z Twojej strony? Czy Twoim zdaniem,kazdy pisarz "manipuluje faktami"? Czlowieku,poamietaj sie!!!
Avatar
Gość / 1 lipca 2012 o 15:18
0
[quote name='Cohen' timestamp='1341146912' post='644691']
Gratuluję Panie Wroński manipulacji faktami historycznymi i gloryfikowania bezpieki.
[/quote]

do Cohena: manipulował historią nade wszystko sam Sienkiewicz pisząc np Trylogię, to jest literatura tu rządzi fikcja literacka, która jest na służbie samego pisarza,który może pisać co chce....to nie jest dokumpent, ani rozprawa historyczna czy naukowa, jeżeli się nie zgadzasz z tym co robi Wroński w swoich książkach to ich nie czytaj, a najlepiej napisz swoją ksiązkę, w której przedstawisz swoje spojrzenie na historię
[quote name='Cohen' timestamp='1341146912' post='644691']
Gratuluję Panie Wroński manipulacji faktami historycznymi i gloryfikowania bezpieki.
[/quote]

do Cohena: manipulował historią nade wszystko sam Sienkiewicz pisząc np Trylogię, to jest literatura tu rządzi fikcja literacka, która jest na służbie samego pisarza,który może pisać co chce....to nie jest dokumpent, ani rozprawa historyczna czy naukowa, jeżeli się nie zgadzasz z tym co robi Wroński w swoich książkach to ich nie czytaj, a najle... rozwiń
Avatar
Cohen / 1 lipca 2012 o 14:48
0
Gratuluję Panie Wroński manipulacji faktami historycznymi i gloryfikowania bezpieki.
Avatar
Irma / 1 lipca 2012 o 14:45
0
Zycze Panu " Szybkiego zamkniecia prac redakcyjnych i ukazania sie ksiazek"-serdecznie pozdrawiam i zycze wszystkiego co najlepsze.Oby do jesieni!!!
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego 0 3

Do piątku spodziewana jest dostawa ośmiu nowych autobusów zamówionych przez miasto w lubelskim Ursusie. Taki termin podał miastu dostawca pojazdów, który zgodnie z umową powinien je przekazać do 29 maja. Umowa dawała mu dodatkowy czas do 29 czerwca, ale i ten termin został przekroczony.

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą 0 0

Rozmowa z Jackiem Bąkiem, byłym piłkarzem, 96-krotnym reprezentantem Polski

Widowisko w hołdzie Michaelowi Jacksonowi w Lublinie
15 października 2018, 19:00

Widowisko w hołdzie Michaelowi Jacksonowi w Lublinie 3 0

Co Gdzie Kiedy. Już 15 października o godz. 19 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8) zaprezentowane zostanie niesamowite widowisko muzyczne w hołdzie Michaelowi Jacksonowi - Thriller LIVE!

Policjanci znaleźli zakrwawione niemowlę. Rodzice usłyszeli zarzuty gdy wytrzeźwieli
film

Policjanci znaleźli zakrwawione niemowlę. Rodzice usłyszeli zarzuty gdy wytrzeźwieli 4 2

Zielona Góra. 10-miesięczne dziecko z ranami głowy znaleźli zielonogórscy policjanci podczas interwencji w sprawie zakłócania ciszy nocnej w jednym z mieszkań. Niemowlę trafiło do szpitala, a rodzice do policyjnej celi. Oboje usłyszeli zarzuty narażenia dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Grozi im do pięciu lat więzienia. 

Wypadek na wesołym miasteczku. Nie żyje 9-latek

Wypadek na wesołym miasteczku. Nie żyje 9-latek 0 1

Do tragicznego wypadku doszło na wesołym miasteczku w Szczytnie. 9-latek wypadł z karuzeli, nie przeżył

Nowy basen w Wólce Rokickiej. Wiadomo, kiedy otwarcie
galeria

Nowy basen w Wólce Rokickiej. Wiadomo, kiedy otwarcie 0 3

W końcu znamy datę uruchomienia krytej pływalni w Wólce Rokickiej: pierwsze kąpiele 8 sierpnia o godzinie 14 lub 14.30.

Lublin: Jest zgoda na osiedle. To teren, który sprzedał UMCS

Lublin: Jest zgoda na osiedle. To teren, który sprzedał UMCS 15 10

400 mieszkań może powstać przy ul. Głębokiej naprzeciw os. Słowackiego. Ratusz zgodził się na budowę sporego osiedla na terenie sprzedanym przez UMCS prywatnemu inwestorowi. Uczelnia liczy na to, że nabywca ziemi zbuduje tu akademiki.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 29 9

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 9 4

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 29 2

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 183 18

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 448 18

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!