Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 kwietnia 2004 r.
13:23
Edytuj ten wpis

Wszystkie wesela i pomidor

0 0 A A

Miejsce akcji: gmina Milejów, powiat Łęczna. Główni bohaterowie: wójt i jego przeciwnicy. Główne oskarżenie: granie i śpiewanie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rozwalony mur przy cmentarzu. Kilka sklepów, gdzie wszyscy robią zakupy „na zeszyt” i ogólny marazm. Pracy nie ma i nie będzie. Perspektyw też nie ma i raczej nie będzie. Młodzi uciekają, a starszym już wszystko jedno. Byle do pierwszego. Życie w Milejowie toczy się utartym torem. Kiedyś było lepiej, bo zakład w Milejowie zatrudniał tysiąc dwieście osób. Teraz niewiele ponad trzysta.
Wójt od około 8 lat ma swój zespół muzyczny i gra na weselach i zabawach. Mieszkańcy biorą go na wesela, żeby mieć znajomości – tak zaczyna się list, który przyszedł do naszej redakcji. Pojawiają się zarzuty wobec innych przedstawicieli miejscowych władz. W tym do przewodniczącego Rady Gminy, Krzysztofa Niewiadomskiego. Przywłaszczył sobie cztery tysiące złotych. Proszę o ukaranie jego i żeby oddał nasze pieniądze – pisze informator.
Na miejscu okazuje się, że przewodniczący nie zgłosił na czas oświadczenia, że jego żona, matka i brat prowadzą działalność na terenie gminy, w której przewodniczący Niewiadomski jest radnym. Zgodnie z przepisami musi teraz oddać pobrane diety radnego w wysokości 3904 zł.
Czy zarzuty wobec wójta są równie prawdziwe? I w ogóle o co chodzi z tą orkiestrą?
Na saksofonie
• Na jakim gra pan instrumencie? – pytamy wójta, Tomasza Surysia. Jest wyraźnie zaskoczony tym pytaniem. Zapala papierosa. – Ale to moja prywatna sprawa,
• Gra pan, czy nie?
– Od dwunastu lat się w to bawię i nikomu to nie przeszkadzało. Śpiewam, gram i czasami wystąpimy z żoną na jakiejś rodzinnej imprezie... – mówi wójt. – Ale to moja prywatna sprawa. Szukacie jakiejś sensacji? Chcecie napisać, że wójt gra na saksofonie?
Teraz już wiemy na czym gra wójt.
• A to prawda, że zmonopolizował pan rynek występów artystycznych w Milejowie i okolicach?
– Ja tylko na rodzinnych imprezach gram. Zresztą, proszę spytać ludzi.
Spytaliśmy. W „Kastino” pustki. Tylko jeden klient, ale są właściciele: Zbigniew i Elżbieta Pawlak. Wójt wcale tu nie gra. – Jak wszędzie, tak i w Milejowie jest walka polityczna – mówi pan Zbigniew. – Ale ten wójt to w porządku człowiek. Cichy chłopak bez układów.
Jedna palma i tony pomidorów
Wójt Suryś też wspomina o walce politycznej. – Ja się zresztą spodziewałem, że ktoś będzie komentował moje prywatne zainteresowania.. Bo ja nie jestem stąd, tylko z innej gminy – mowi. – Ale ludzie mi zaufali i pokonałem trzech miejscowych kandydatów.
Kto więc pisze „pisma” na wójta? – Nikogo nie zwolniłem. Nie mam politycznego zaplecza. Udało mi znaleźć akceptację części rady dla swoich pomysłów. A teraz takie prywatne podjazdy. To żałosne – mówi wójt. – Napiszcie jeszcze, że od dwunastu lat gram także w piłkę nożną. Teraz pomagam naszemu klubowi. Właśnie kupiłem rękawice dla naszego bramkarza. Może to też komuś przeszkadza?
Tomasz Suryś mówi, że nie poszedł na wójta, żeby robić karierę polityczną. – A po wyborach palma mi nie odbiła – dodaje. – Ja chcę po prostu pracować.
I pracuje. Za kilkanaście dni Milejów, tak jak reszta kraju, będzie w Unii Europejskiej. Czy wykorzysta swoją szansę? – Robimy wodociągi. Właśnie mamy pięćset nowych podłączeń. Potrzebujemy jeszcze kanalizacji i infrastruktury – wylicza wójt. – Poza tym Milejów jest zagłębiem pomidorowym. Niedawno założyliśmy grupę producencką.
Grupa zrzesza trzystu dwudziestu hodowców pomidora. Rok temu do milejowskich zakładów trafiło trzydzieści trzy tysiące ton pomidorów. Dlaczego? Bo są dobre.
Warzywa mają tu świetne warunki do rozwoju. Grupa producenka liczy na korzystniejsze warunki w kontraktach handlowych i na dopłaty z Unii. Dla wielu rolników to „być albo nie być”, bo żyją tylko z pomidora.
Żółtymi płacą
A żyją coraz gorzej. Anna studiuje w Lublinie. Liczy, że dzięki temu zdobędzie lepszą pracę. A na razie pracuje w małym sklepiku. – Sprzedaje na zeszyt. Normalna sprawa. To znak naszych czasów – śmieje się. Co ludzie kupują? To co niezbędne i tanie. Bo na więcej ich nie stać. – Tydzień temu to wszyscy cukier kupowali, ale teraz podrożał i nie ma już wzięcia.
No bo kogo stać na trzy czterdzieści złotych za kilo cukru?
– Bieda jest i tyle – podkreśla Zbigniew Pawlak. – U nas młodzież za piwo płaci głównie „żółtymi”. Często im brakuje dziesięć czy dwadzieścia groszy. Daruję, bo co mam zrobić? Przynajmniej ktoś siedzi i jest ruch. Bo latem to już pustki. Wszyscy w plener idą. Ale teraz chyba ku lepszemu idzie. Chociaż trochę.
W Milejowie mieszka około dziewięciu tysięcy ludzi. I właściwie wszyscy się znają. – Do wójta nic nie mamy. Zastał gminę w długach, to ma związane ręce – mówi Mieczysław Baczerski, emeryt.
– Ale coś się dzieje. Wodę podłączają, kawałek rzeki wybrali przy kładce. Bo jak woda wylewała, to ludzie nie mieli jak chodzić – dodaje Stanisław Szponar.
– Wójtem się bywa – przekonuje Tomasz Suryś. – Dla mnie liczy się efekt mojej pracy. I to ludzie mnie ocenią. A że niektórzy szukają dziury w całym? Że im się moje nie granie nie podoba? Wyborcy to ocenią.

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium