Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 stycznia 2007 r.
17:24
Edytuj ten wpis

Zostanie legenda

0 0 A A

Teddy Kollek legendarny burmistrz Jerozolimy był jednym z najsłynniejszym Żydów w świecie. W Lublinie uhonorowano go "Sercem dla Serc”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W Jerozolimie zmarł 2 stycznia Teddy Kollek, legendarny burmistrz Jerozolimy. Kierował miastem zamieszkałym przez przedstawicieli trzech wielkich religii monoteistycznych przez 28 lat, podczas których pięciokrotnie nominowano go do Pokojowej Nagrody Nobla. Miał 95 lat.
Theodor Kollek urodził się 27 maja 1911 w węgierskim miasteczku Nagyvázsony 120 km od Budapesztu, a wychowywał i młode lata spędził w Wiedniu. Rodzice Alfred i Margareta Fleischer nadali mu imię na cześć Theodora Herzla, twórcy ideologii syjonizmu.
Realizując te idee Teddy w 1935 roku przybył jako osadnik do Palestyny znajdującej się wtedy w rękach brytyjskich. Zakładał nad Jeziorem Tyberiadzkim słynny kibuc Ein Gev. Ściśle współpracował Davidem Ben-Gurionem, wywodzącym się z Polski wizjonerem stworzenia niepodległego Izraela. W czasie II wojny przebywał w Europie, gdzie reprezentował żydowską organizację bojową Haganę i organizował dla niej pomoc. Po uzyskaniu niepodległości w 1948 roku i sformowaniu rządu Izraela na czele z Ben-Gurionem, pełni szereg ważnych funkcji, w tym ministerialnych.

W 1965 roku po raz pierwszy wybrano go na burmistrza Jerozolimy, którym pozostawał kolejno przez sześć następnych kadencji. Pod jego rządami historyczna stolica Żydów, z lokalnego prowincjonalnego miasta bliskowschodniego, przeszła metamorfozę do rangi nowoczesnej międzynarodowej metropolii. Została zmodernizowana, rozbudowana, otrzymała nowoczesną infrastrukturę. Zbudowano w niej szereg prestiżowych instytucji, m.in. Muzeum Narodowe Izraela i Teatr Jerozolimski, parki, ogrody botaniczne i "biblijne” ZOO.
Wszystko to stało się możliwe po zjednoczeniu miasta w 1967 roku i przekształceniu w jeden integralny organizm miejski, po przegranej przez kraje arabskie agresji na Izrael w wyniku tzw. wojny sześciodniowej.
Prowadząc miasto w burzliwych czasach, Teddy Kollek z szacunkiem odnosił się do jego wielo religijnego dziedzictwa i mieszkańców wszystkich narodowości, czym zjednał sobie nawet uznanie Arabów. Z wielkim uznaniem wypowiadał się o nim Jan Paweł II. Niestety, za kadencji burmistrza Kolleka nie udało się zrealizować pielgrzymki papieża-Polaka do Jerozolimy.

Stał się najpopularniejszą postacią Izraela i bez trudu mógłby zostać wybrany na urząd prezydenta lub premiera. Zawsze jednak wybierał jako miejsce realizacji swych ambicji i służby Jerozolimę, stolicę narodu żydowskiego.
Posiadał prawdziwą galerię nagród i wyróżnień z całego świata, wśród których niezasłużenie zabrakło Pokojowej Nagrody Nobla lecz nie zabrakło ekumenicznego Wyróżnienia "Serce dla Serc”, przyznanego mu w Lublinie w 1992 roku. Na uroczystość wręczenia nie mógł przybyć lecz skierował do inicjatora wyróżnienia, polskokatolickiego kapłana, ks. infułata Bogusława Wołyńskiego wzruszający list i przekazał dar w postaci menory, tradycyjnego świecznika żydowskiego dla kościoła Matki Bożej Wniebowziętej, stojącego w Lublinie przy ul. Kunickiego na miejscu dawnej synagogi "Na Piaskach”.

W 1993 roku Teddy Kollek został zastąpiony w roli burmistrza Jerozolimy przez Ehuda Olmerta, któremu pozycja ta utorowała drogę na polityczne szczyty i urząd premiera. Na emeryturze legendarny ojciec miasta zajął się propagowaniem Jerozolimy w świecie. W 2001 roku w atmosferze wielkiego święta honorowe obywatelstwo sprezentował mu jego rodzinny Wiedeń.
Teddy Kollek z wielkim szacunkiem odnosił się do Polaków. W gronie naszych rodaków, których cenił najbardziej, lokował - obok Jana Pawła II - profesora Jana Karskiego i Krzysztofa Pendereckiego, których miał okazję gościć. Pierwszego, gdy otrzymywał tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata w 1982 roku, drugiego przy kilku okazjach, m.in. w 1974 roku, gdy zaproponował mu napisanie specjalnej kompozycji na 3000-lecie Jerozolimy.
Utwór otrzymał tytuł "Siedem Bram Jerozolimy”, a premiera dzieła odbyła się 9 stycznia 1997 roku w Jerozolimie. W historycznym koncercie udział wzięły połączone orkiestry The Jerusalem Symphony Orchestra oraz Orkiestra Symfoniczna Radia Bawarskiego. Także z Niemiec zaproszono trzy chóry, a całością dyrygował Lorin Maazel. Teddy Kollek, mimo że już eks-burmistrz, był centralną postacią tego wydarzenia.
Po legendarnym burmistrzu Jerozolimy płacze dziś Izrael, a smutek nosi kazdy Żyd w świecie. Świat wspomina go z podziwem dla dzieła, ktorego dokonał, a które jest marzeniem kazdego ojca, kazdego miasta. Pomnikiem Teddy Kolleka jest cała Jerozolima, o jakim innym burmistrzy da się to powiedzieć?

Patryk Małecki, Nowy Jork

Pozostałe informacje

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów
ZDJĘCIA
galeria
film

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów

Wyjątkowe warsztaty odbyły się w czwartek, 25 kwietnia w puławskiej Mediatece.

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia
26 kwietnia 2024, 18:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Weekend tuż, tuż. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto najciekawsze naszym zdaniem propozycje.

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Dokładnie 376 751,10 zł to wygrana w grze Mini Lotto, która padła w Międzyrzecu Podlaskim. 

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium