Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

8 maja 2021 r.
15:24

Matura 2021. Komentarze uczniów i nauczycieli. Prokurator też się przyjrzy tegorocznym egzaminom

(fot. Jacek Szydłowski)

Absolwenci techników i liceów ogólnokształcących mają już za sobą trzy najważniejsze egzaminy – język polski, matematykę i język angielski. Wszystkie na poziomie podstawowym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym roku egzamin maturalny ze względu na trwające prawie rok zdalne nauczanie nie tylko odbywa się w reżimie sanitarnym, ale także jest znacznie łatwiejsza niż w latach ubiegłych. Pytania oparte są nie na podstawie programowej, ale na wymogach egzaminacyjnych. Obowiązkowa jest tylko część pisemna egzaminu, czyli język polski, matematyka i wybrany język obcy nowożytny na poziomie podstawowym.

Do ustnego egzaminu przystąpią tylko chętni, którym na przykład wynik z niego potrzebny jest do rekrutacji na wyższe uczelnie. W całym kraju taką chęć zadeklarowały zaledwie 842 osoby.

Nauczyciele

– Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym od lat budzi wiele emocji. Jest to najtrudniejszy, jak pokazują statystyki, egzamin obowiązkowy – komentuje Marcin Boryc, nauczyciel matematyki w MLO Paderewski. – W tym roku egzamin przybrał nieco zmodyfikowaną formę (więcej pytań testowych, mniej otwartych, ograniczone wymagania egzaminacyjne). Jak co roku, tak i tym razem, zdania uczniów o egzaminie są bardzo podzielone. Moim zdaniem arkusz zawierał standardowe zadania i nie oceniałbym go jako trudny. Wielu uczniów z pewnością ucieszył fakt, że nie musieli mierzyć się z dowodem geometrycznym. Najwięcej trudności sprawiło uczniom ostatnie zadanie otwarte, z geometrii analitycznej, którego rozwiązanie wymagało przemyślenia kilkuetapowego schematu rozwiązania oraz dokładności rachunkowej.

– Oczywiście pierwszy egzamin w sesji maturalnej obarczony był dużym stresem, ale „Lalka” była spodziewaną lekturą. Temat ambicji wydaje się dobrany odpowiednio do wieku i zainteresowań maturzystów. Z kolei drugi temat rozprawki z „Ziemi obiecanej” o mieście pojawił się w materiałach CKE o zbliżonym brzmieniu – mówi Ewa Kalbarczyk, nauczycielka języka polskiego Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego Paderewski.

Uczniowie 

W tym roku, inaczej niż w latach poprzednich także maturzyści uważają, że matura z przedmiotów podstawowych nie była trudna. Boją się tylko rozszerzeń.

– Z podstawowej matematyki jestem bardzo zadowolona, spodziewam się ponad 90 proc. Arkusz był przystępny, więc może na matematyce rozszerzonej też tak będzie – mówi Ula, uczennica MLO Paderewski. – Obawiam się matematyki rozszerzonej, ale jestem pozytywnie nastawiona.

– Najbardziej obawiam się chemii, gdyż to jest jeden z najtrudniejszych przedmiotów. Ale przyznam, że dużo pracy włożyłem w przygotowanie i jestem pozytywnie nastawiony – dodaje jej kolega Grzegorz. – Do tej pory matura nie zaskoczyła mnie. Na egzaminie z polskiego spodziewałem się „Lalki” po sprawdzeniu co było w ubiegłych latach. Temat trochę mnie zaskoczył, bo musieliśmy pisać o ambicjach, ale był dla mnie przystępny. Mam nadzieję, że z wyników też będę zadowolony.

Szkoła

Uczniowie przyznają, że przygotowanie do egzaminu maturalnego było niespotykane ze względu na niemożność stacjonarnego udziału w lekcjach.

– Mimo tej trudnej sytuacji, jaka nam się przytrafiła, czyli nauki zdalnej, nauczyciele byli dla nas wyrozumiali i bardzo nas wspierali motywacją oraz dodatkowymi materiałami. Ja oprócz tego przygotowywałam się w domu rozwiązując arkusze z poprzednich lat. Wszystko złączone w jedno dało mi dobre przygotowanie do matury – mówi Ula.

– Szkoła dużo nam dała – podkreśla Grzegorz. – Starałem się wszystkiego uczyć w domu, ale myślę, że te spotkania stacjonarne bardzo nam pomogły. Podczas spotkań z nauczycielami mogliśmy sprawdzić lub uzupełnić wiedzę. Dawali nam też wsparcie emocjonalne i powtarzali, abyśmy do końca próbowali, spokojnie podchodzili do zadań i byli dobrej myśli, nie poddawali się.

– Nauka zdalna ma oczywiście swoją specyfikę. To, na ile jest skuteczna zależy w dużej mierze od doświadczenia nauczycieli i ich biegłości w korzystaniu z nowoczesnych technologii w pracy dydaktycznej – uważa Agnieszka Bojczuk, dyrektor MLO Paderewski i podkreśla, że w jej placówce nie była niczym zupełnie nowym. – Nauczamy z wykorzystaniem narzędzi TIK już od ponad dekady – na długo przed pandemią uczyliśmy z laptopami i tabletami, korzystaliśmy z wielu aplikacji w pracy z uczniami, tworzyliśmy cyfrowe materiały dla uczniów. Dzięki temu mogliśmy efektywnie pracować z maturzystami podczas zajęć online. Warto podkreślić, że w klasach maturalnych nauczaliśmy również stacjonarnie - oferowaliśmy konsultacje z przedmiotów rozszerzonych oraz z matematyki, zgodnie z rozporządzeniem MEiN.

Prokuratura

Tegoroczna matura nie odbywa się zupełnie bez problemów. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
powiadomił policję i prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przed maturami z języka polskiego i matematyki.

– W związku z przekazywanymi do CKE informacjami dotyczącymi możliwego ujawnienia treści arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego i matematyki na poziomie podstawowym przed rozpoczęciem egzaminu z danego przedmiotu przez osoby prawnie zobowiązane do ochrony materiałów egzaminacyjnych przed ujawnieniem, uprzejmie informuję, że Centralna Komisja Egzaminacyjna złożyła w tej sprawie doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa do właściwych organów tj. policji i prokuratury – czytamy w oświadczeniu dyrektora CKE Marcina Smolika.

Jak wcześniej informowały media, kilka godzin przed rozpoczęciem egzaminu odnotowano wyraźny wzrost wyszukiwania w internecie hasła „ambicje Lalka”.

Przyszłość

Tegoroczne matury potrwają do 20 maja. Wiadomo już jak będzie wyglądał egzamin dojrzałości za rok.

– W przyszłym i kolejnym roku maturzyści przystąpić będą musieli do jednego egzaminu z przedmiotu rozszerzonego, ale nie będzie tu limitu zdobytych punktów – podkreśla Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Dopiero w 2023 roku egzaminy będą prowadzone w oparciu o podstawę programową.

W 2022 roku egzaminy zewnętrzne zostaną przeprowadzone w większości na tych samych zasadach. A to oznacza:

• oparcie pytań na wymogach egzaminacyjnych

• obowiązkowa będzie tylko część pisemna egzaminu, tj. język polski, matematyka i wybrany język obcy nowożytny na poziomie podstawowym

• przystąpienie do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym będzie obowiązkowe (to zmiana w stosunku do 2021 r.), ale nie będzie limitu punktów, które trzeba zdobyć

• w przypadku egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym zdający będą mieli trzy tematy wypracowania do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretację tekstu poetyckiego – jeden temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi temat rozprawki z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych

• w przypadku egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym będzie mniej zadań otwartych

• w przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym oczekiwanym średnim poziomem biegłości językowej, w tym w zakresie środków językowych w wypowiedziach pisemnych, będzie poziom A2+/B1 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych.

Matura 2021. Egzamin w XVIII LO Lublinie

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium