Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Muzyka

1 września 2020 r.
14:09

Budki Suflera zabraknie na koncercie ku czci Romualda Lipki. TVP odpowiada: Muzycy byli zaproszeni

(fot. Archiwum)

Budka Suflera nie wykona piosenek zmarłego kompozytora Romualda Lipki podczas wrześniowego festiwalu w Opolu. Muzycy nie kryją żalu z powodu takiej decyzji. Telewizja Polska, organizator wydarzenia, odpowiada, że owszem, muzycy byli zaproszeni, ale tylko dwaj

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O sprawie pisaliśmy wczoraj. Dla przypomnienia: w niedzielę Budka Suflera opublikowała na swoim oficjalnym profilu na Facebooku list otwarty. Muzycy napisali w nim, że nie rozumieją, dlaczego podczas koncertu poświęconego pamięci ich kolegi z zespołu – Romualda Lipki (6 września podczas 57. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu) – nie wystąpi Budka Suflera.

– Może ktoś zapomniał, że Romek był przez całe życie związany z Budką i że z tym zespołem nagrał wszystkie swoje płyty – mówił nam wczoraj Mieczysław Jurecki, członek grupy. Jak dodał, zespół dowiedział się o decyzji organizatora festiwalu, czyli Telewizji Polskiej, z mediów.

O nieobecność artystów zapytaliśmy Centrum Informacji TVP i otrzymaliśmy odpowiedź. – Muzycy ci (Tomasz Zeliszewski i Mieczysław Jurecki, którzy podpisali się pod listem w imieniu całego zespołu – dop. red.) zostali zaproszeni jako goście honorowi koncertu poświęconego pamięci Romualda Lipki – tłumaczy Centrum Informacji TVP.

Jak czytamy dalej w przesłanej nam odpowiedzi, po raz pierwszy z Tomaszem Zeliszewskim w marcu tego roku skontaktował się Bolesław Pawica, reżyser koncertu "Cisza jak ta – muzyka Romualda Lipki". Prace nad organizacją festiwalu w Opolu zostały jednak wstrzymane ze względu na pandemię koronawirusa. Propozycję ponowił w sierpniu Marek Sierocki, dziennikarz muzyczny publicznej telewizji i dyrektor artystyczny festiwali w Opolu i w Sopocie. Tym razem również muzycy odmówili.

– Pan Zeliszewski oczekiwał, że będzie to koncert z utworami, które Romuald Lipko napisał dla Budki Suflera. Twórcy koncertu postanowili jednak uczcić pamięć Romualda Lipki poprzez zaprezentowanie całej twórczości tego wyjątkowego artysty, a nie tylko utworów, które stworzył dla Budki Suflera. Ta koncepcja nie spodobała się członkom zespołu, którzy odmówili występu tego wieczora na deskach amfiteatru opolskiego – pisze nam Centrum Informacji TVP.

Rozmawialiśmy z Tomaszem Zeliszewskim i Mieczysławem Jureckim. Pierwszy z nich przyznał, że obaj byli zapraszani do udziału w koncercie w rozmowach prywatnych, ale nie jako zespół.

– Kategorycznie stwierdzamy, że zespół Budka Suflera nie został zaproszony, ani wzięty pod uwagę przy planowaniu koncertu poświęconego pamięci naszego przyjaciela Romualda Lipko na tegorocznym Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Tydzień temu redaktor Marek Sierocki w rozmowie telefonicznej poinformował nas, że jako nowy dyrektor potwierdza nieobecność Budki Suflera na tym koncercie. Oznajmił również, że absolutnie on tego zmienić nie może. Nie potrafił również odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się stało. Na osłodę zaproponował nam akompaniament do utworu "Jolka, Jolka". Nie mogąc wyjść na scenę jako Budka Suflera, podziękowaliśmy za zaproszenie panu Markowi – mówi nam Tomasz Zeliszewski. I dodaje: – Reżyser koncertu Bolek Pawica na początku marca nie mógł nas nigdzie zaprosić, bo ani on, ani nikt na temat festiwalu nic nie wiedział. Zapytał mnie, czy może na nas liczyć, jeśli festiwal kiedyś tam się odbędzie. Zapewniliśmy go, że oczywiście "tak".

– Czy wyobraża pan sobie koncert poświęcony pamięci Ryśka Riedla, na którym nie mógłby wystąpić zespół Dżem? – pyta z kolei Mieczysław Jurecki.

Na koncercie upamiętniającym Romualda Lipkę wystąpią, między innymi: Krzysztof Cugowski (były wokalista Budki), Felicjan Andrzejczak (obecny wokalista zespołu) czy Marek Raduli (dawny gitarzysta lubelskiej grupy).

===

Pełna treść przesłanego nam stanowiska Telewizji Polskiej (pisownia oryginalna):

W odpowiedzi na list panów Tomasza Zeliszewskiego i Mieczysława Jureckiego TVP informuje, że muzycy ci zostali zaproszeni jako goście honorowi koncertu poświęconego pamięci Romualda Lipki. Pierwszy raz w marcu br. z panem T. Zeliszewskim kontaktował się Bolesław Pawica, reżyser koncertu. Ze względu na pandemię prace nad organizacją festiwalu zostały wstrzymane. Po wznowieniu prac i przeniesieniu festiwalu na wrzesień, w sierpniu br. Marek Sierocki, dyrektor artystyczny festiwalu złożył kolejną propozycję udziału w koncercie, ale muzycy również z niej nie skorzystali.
 
Pan Zeliszewski oczekiwał, że będzie to koncert z utworami, które Romuald Lipko napisał dla Budki Suflera. Twórcy koncertu postanowili jednak uczcić pamięć Romualda Lipki poprzez zaprezentowanie całej twórczości tego wyjątkowego artysty, a nie tylko utworów, które stworzył dla Budki Suflera. Ta koncepcja nie spodobała się członkom zespołu, którzy odmówili występu tego wieczoru na deskach amfiteatru opolskiego.
 
Podczas koncertu „Cisza, jak ta. Muzyka Romualda Lipki” na scenie pojawi się Krzysztof Cugowski, wieloletni wokalista Budki Suflera oraz współzałożyciel zespołu. Swoją obecność potwierdzili  także związani wcześniej z zespołem - wokalista Felicjan Andrzejczak i gitarzysta Marek Raduli oraz wielu innych znakomitych artystów polskiej sceny muzycznej, którzy w godny sposób oddadzą hołd twórcy nieśmiertelnych polskich przebojów. Towarzyszyć im będzie Orkiestra pod dyrekcja Grzegorza Urbana.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium