Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Muzyka

1 września 2020 r.
14:09

Budki Suflera zabraknie na koncercie ku czci Romualda Lipki. TVP odpowiada: Muzycy byli zaproszeni

4 2 A A
(fot. Archiwum)

Budka Suflera nie wykona piosenek zmarłego kompozytora Romualda Lipki podczas wrześniowego festiwalu w Opolu. Muzycy nie kryją żalu z powodu takiej decyzji. Telewizja Polska, organizator wydarzenia, odpowiada, że owszem, muzycy byli zaproszeni, ale tylko dwaj

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O sprawie pisaliśmy wczoraj. Dla przypomnienia: w niedzielę Budka Suflera opublikowała na swoim oficjalnym profilu na Facebooku list otwarty. Muzycy napisali w nim, że nie rozumieją, dlaczego podczas koncertu poświęconego pamięci ich kolegi z zespołu – Romualda Lipki (6 września podczas 57. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu) – nie wystąpi Budka Suflera.

– Może ktoś zapomniał, że Romek był przez całe życie związany z Budką i że z tym zespołem nagrał wszystkie swoje płyty – mówił nam wczoraj Mieczysław Jurecki, członek grupy. Jak dodał, zespół dowiedział się o decyzji organizatora festiwalu, czyli Telewizji Polskiej, z mediów.

O nieobecność artystów zapytaliśmy Centrum Informacji TVP i otrzymaliśmy odpowiedź. – Muzycy ci (Tomasz Zeliszewski i Mieczysław Jurecki, którzy podpisali się pod listem w imieniu całego zespołu – dop. red.) zostali zaproszeni jako goście honorowi koncertu poświęconego pamięci Romualda Lipki – tłumaczy Centrum Informacji TVP.

Jak czytamy dalej w przesłanej nam odpowiedzi, po raz pierwszy z Tomaszem Zeliszewskim w marcu tego roku skontaktował się Bolesław Pawica, reżyser koncertu "Cisza jak ta – muzyka Romualda Lipki". Prace nad organizacją festiwalu w Opolu zostały jednak wstrzymane ze względu na pandemię koronawirusa. Propozycję ponowił w sierpniu Marek Sierocki, dziennikarz muzyczny publicznej telewizji i dyrektor artystyczny festiwali w Opolu i w Sopocie. Tym razem również muzycy odmówili.

– Pan Zeliszewski oczekiwał, że będzie to koncert z utworami, które Romuald Lipko napisał dla Budki Suflera. Twórcy koncertu postanowili jednak uczcić pamięć Romualda Lipki poprzez zaprezentowanie całej twórczości tego wyjątkowego artysty, a nie tylko utworów, które stworzył dla Budki Suflera. Ta koncepcja nie spodobała się członkom zespołu, którzy odmówili występu tego wieczora na deskach amfiteatru opolskiego – pisze nam Centrum Informacji TVP.

Rozmawialiśmy z Tomaszem Zeliszewskim i Mieczysławem Jureckim. Pierwszy z nich przyznał, że obaj byli zapraszani do udziału w koncercie w rozmowach prywatnych, ale nie jako zespół.

– Kategorycznie stwierdzamy, że zespół Budka Suflera nie został zaproszony, ani wzięty pod uwagę przy planowaniu koncertu poświęconego pamięci naszego przyjaciela Romualda Lipko na tegorocznym Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Tydzień temu redaktor Marek Sierocki w rozmowie telefonicznej poinformował nas, że jako nowy dyrektor potwierdza nieobecność Budki Suflera na tym koncercie. Oznajmił również, że absolutnie on tego zmienić nie może. Nie potrafił również odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się stało. Na osłodę zaproponował nam akompaniament do utworu "Jolka, Jolka". Nie mogąc wyjść na scenę jako Budka Suflera, podziękowaliśmy za zaproszenie panu Markowi – mówi nam Tomasz Zeliszewski. I dodaje: – Reżyser koncertu Bolek Pawica na początku marca nie mógł nas nigdzie zaprosić, bo ani on, ani nikt na temat festiwalu nic nie wiedział. Zapytał mnie, czy może na nas liczyć, jeśli festiwal kiedyś tam się odbędzie. Zapewniliśmy go, że oczywiście "tak".

– Czy wyobraża pan sobie koncert poświęcony pamięci Ryśka Riedla, na którym nie mógłby wystąpić zespół Dżem? – pyta z kolei Mieczysław Jurecki.

Na koncercie upamiętniającym Romualda Lipkę wystąpią, między innymi: Krzysztof Cugowski (były wokalista Budki), Felicjan Andrzejczak (obecny wokalista zespołu) czy Marek Raduli (dawny gitarzysta lubelskiej grupy).

===

Pełna treść przesłanego nam stanowiska Telewizji Polskiej (pisownia oryginalna):

W odpowiedzi na list panów Tomasza Zeliszewskiego i Mieczysława Jureckiego TVP informuje, że muzycy ci zostali zaproszeni jako goście honorowi koncertu poświęconego pamięci Romualda Lipki. Pierwszy raz w marcu br. z panem T. Zeliszewskim kontaktował się Bolesław Pawica, reżyser koncertu. Ze względu na pandemię prace nad organizacją festiwalu zostały wstrzymane. Po wznowieniu prac i przeniesieniu festiwalu na wrzesień, w sierpniu br. Marek Sierocki, dyrektor artystyczny festiwalu złożył kolejną propozycję udziału w koncercie, ale muzycy również z niej nie skorzystali.
 
Pan Zeliszewski oczekiwał, że będzie to koncert z utworami, które Romuald Lipko napisał dla Budki Suflera. Twórcy koncertu postanowili jednak uczcić pamięć Romualda Lipki poprzez zaprezentowanie całej twórczości tego wyjątkowego artysty, a nie tylko utworów, które stworzył dla Budki Suflera. Ta koncepcja nie spodobała się członkom zespołu, którzy odmówili występu tego wieczoru na deskach amfiteatru opolskiego.
 
Podczas koncertu „Cisza, jak ta. Muzyka Romualda Lipki” na scenie pojawi się Krzysztof Cugowski, wieloletni wokalista Budki Suflera oraz współzałożyciel zespołu. Swoją obecność potwierdzili  także związani wcześniej z zespołem - wokalista Felicjan Andrzejczak i gitarzysta Marek Raduli oraz wielu innych znakomitych artystów polskiej sceny muzycznej, którzy w godny sposób oddadzą hołd twórcy nieśmiertelnych polskich przebojów. Towarzyszyć im będzie Orkiestra pod dyrekcja Grzegorza Urbana.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Przed nami kolejna chłodna, a miejscami nawet mroźna noc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o przymrozkach w wielu powiatach województwa lubelskiego.

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Na kary bezwzględnego więzienia skazane zostało rodzeństwo z Zamościa. Wyrok, który zapadł w czwartek to finał głośnej swego czasu interwencji z czasu pandemii. Mateusz i Kamila K. zostali oskarżeni m.in. o czynną napaść na funkcjonariuszy, którzy zwrócili im uwagę na brak maseczek.

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna
galeria

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna

Dzieci z Wysokiego w gminie Zamość, ale też wszystkie inne, które odwiedzą Centrum Kultury Dawnej w tej miejscowości mogą już korzystać z nowego placu zabaw. Jest piękny, ekologiczny i bezpieczny. Wszystkie elementy są drewniane, a całość nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje.

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Nazwa zobowiązuje, więc szykuje się prawdziwa kulturalna impreza. Katolicki Uniwersytet Lubelski przedstawił lineup tegorocznych Dni Kultury Studenckiej – KULturalia 2024, które w tym roku będą wyjątkowe.

Ponowna ewakuacja w piątek. Sprawdź, czy dotyczy również ciebie
biała podlaska

Ponowna ewakuacja w piątek. Sprawdź, czy dotyczy również ciebie

Już wiadomo, jak ma wyglądać ponowna ewakuacja mieszkańców Białej Podlaskiej. W piątek saperzy będą kontynuować akcję przy ulicy Sidorskiej

Zacieśnia się współpraca Dziennika Wschodniego z UMCS

Zacieśnia się współpraca Dziennika Wschodniego z UMCS

Umowa podpisana. Rusza współpraca Dziennika Wschodniego z Wydziałem Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium