Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

8 sierpnia 2022 r.
20:07

Opole Lubelskie. Budżet obywatelski nabiera tempa. Terminy, zasady, kwoty

Autor: Zdjęcie autora agdy
8 0 A A
Obywatelski plac zabaw już jest używany przez najmłodszych obywateli. W tym roku ich starsi, bo 13-letni koledzy pójdą głosować w BO2024
Obywatelski plac zabaw już jest używany przez najmłodszych obywateli. W tym roku ich starsi, bo 13-letni koledzy pójdą głosować w BO2024 (fot. SP im. św. Jana Pawła II w Kluczkowicach)

Można już składać projekty do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego w Opolu Lubelskim. Chodzi o inwestycje, na których realizację jest 60 tys. złotych. Uwaga, są zmiany w regulaminie! Laureaci mają dać szansę innym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od poniedziałku w Punkcie Obsługi Klienta UM w Opolu Lubelskim można składać projekty do budżetu obywatelskiego na 2023 rok. Pomysły, które mieszkańcy wybiorą podczas październikowego głosowania mają szanse na realizację w przyszłym roku.

Przedsięwzięcia, które wybrano w poprzedniej edycji są gotowe.

– Otwarcie placu zabaw, który został zmodernizowany i rozbudowany za pieniądze z budżetu obywatelskiego było w maju. Z tego miejsca korzystają nie tylko nasi uczniowie, ale wszystkie dzieci z Kluczkowic, bo to ogólnodostępna przestrzeń. Plac zabaw przy naszej szkole był już wcześniej, ale teraz jest dwa razy większy i ma wiele atrakcji – mówi Leszek Goliszek, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Kluczkowicach, którzy przyznaje, że placówka złożyła projekt w ramach BO po raz pierwszy.

Pod wnioskiem podpisał się dyrektor i Elżbieta Jóźwicka, kierowniczka świetlicy.

– Oczywiście, że była akcja reklamowa, promowaliśmy pomysł zachęcając, żeby jak najwięcej osób wzięło udział w głosowaniu. W propagowaniu projektu spierali nas uczniowie, pracownicy, straż pożarna i się udało, mieliśmy najlepszy wynik – wspomina dyrektor, który w tym roku też planuje złożenie wniosku i walkę o fundusze potrzebne szkole ale tym razem w Ćwiętalce.

Jest pomysł, ale...

W przypadku Ćwiętalki urządzenia i przestrzeń do zabaw muszą spełniać szczególne wymagania. W placówce są trzy oddziały przedszkolne, integracyjny oraz oddziały przedszkolne i klasy dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Podopieczni mają gdzie się bawić i spędzać czas, ale plac zabaw może być większy i bardziej atrakcyjny. Dzięki funduszom z BO będzie to można zrobić.

Może być z tym problem, bo w nowym regulaminie, jaki obowiązuje pomysłodawców i głosujących, napisano, że laureaci powinni zrobić sobie przerwę.

– Byłem inicjatorem zmian w regulaminie, żeby głosowanie było demokratyczne, przejrzyste i jasne. Budżet obywatelski jest organizowany od wielu lat i zawsze wygrywają go ci sami. Trzeba dać szansę innym, zwłaszcza, że okręgi na które podzielona jest gmina są różnie zaludnione. Tam gdzie mieszka mniej osób nie ma szans na ilość głosów potrzebną do zrealizowania projektu. Pomysłodawcy, których projekty wygrały w jednym roku, nie mogą startować w kolejnym. Wprowadziliśmy też dolną granicę wieku uznając, że trzeba mieć 13 lat, by móc brać udział w głosowaniu. Do tej pory za kilkuletnie dzieci, które przecież nie miały świadomości jaki projekt wybierają, głosowali dorośli – tłumaczy radny Wiesław Gałek, który był inicjatorem zmian, które obowiązują w trwającej edycji BO 2023.

Wynika z tego, że podstawówka w Kluczkowicach, która zrealizowała swój pomysł nie będzie mogła się ubiegać o plac dla Ćwiętalki.

– Chyba, że o modernizację w Ćwiętalce będzie walczyło sołectwo, a nie szkolna placówka – dodaje radny Gałek, który w tym roku ma zamiar złożyć projekt na wyposażenie placu zabaw na osiedlu Młodzieżowym przy ul. Kopernika. Plac jest już ogrodzony, ale – jak tłumaczy radny – stało się to w poprzednich latach, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by znów walczył o głosy.

Ścianka zdążyła

Bez możliwości aplikowania do budżetu został też drugi laureat – radny Marcin Buczek, który napisał projekt zamykający urządzanie placu zabaw przy ul. Wiejskiej.

– Dobrze, że udało nam się przed zmianą regulaminu. Dzięki temu mamy w trochę zapomnianej dzielnicy Opola Lubelskiego jaką jest dawna wieś Janiszkowice, świetne miejsce. Gdyby zmiany weszły wcześniej zostalibyśmy z ogrodzonym i monitorowanym pustym placem, a tak właśnie zakończyliśmy urządzać teren dla dzieci, na którym jest nawet ścianka wspinaczkową. W okolicach sporo się buduje, a najbliższy plac jest 2-3 kilometry dalej, przy przedszkolu – relacjonuje radny Buczek, który w trzech kolejnych BO pisał projekty dotyczące tego miejsca. I wygrywał.

W ten sposób około 100 tysięcy obywatelskich złotych poszło na miejsce dla najmłodszych. Dbają o nie głównie strażacy, bo jest zlokalizowane na gruncie OSP, który strażacy użyczyli gminie. Dzięki temu pomysły na ul. Wiejską 7 w ogóle były brane pod uwagę.

Zmiany w regulaminie BO 2024 radni przegłosowali w czerwcu, przeszły większością głosów.

Wymyślaj, pisz, głosuj

Nabór trwa od poniedziałku, wczoraj jeszcze nikt się z wnioskiem nie pojawił. Do 16 września złożone projekty będą ocenione i trafią na listę, która zostanie dopuszczona pod głosowanie. Głosowanie będzie trwało od 10 do 21 października. Opublikowanie wyników 31 października.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból
Dzień Wschodzi
film

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból

O bólu i zdrowym starzeniu się w dzisiejszej porannej rozmowie Dzień Wschodzi, Krzysztof Kot rozmawia z prof. Tomaszem Blicharskim — szefem Kliniki Rehabilitacji i Ortopedii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

Piękny Wschód to prawdziwy symbol parczewskiego kolarstwa i jedna z najważniejszych imprez dla miłośników rowerów. Od poprzedniego roku ma jednak  dodatkowe znaczenie. Ten ultramaraton jest połączony z Dniem Sportu i Zdrowego Trybu Życia w Wojsku Polskim, stąd jednym z partnerów jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego.

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych

Elektroniczny system na granicy ma rozładować kolejki TIR-ów. Taki plan ma lubelski urząd wojewódzki.

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

553 uczelni technicznych z 50 krajów. W III edycji rankingu Research.com, Politechnika Lubelska zajęła 3. miejsce w Polsce i 262. na świecie w dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotniczej.

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Na finiszu sezonu każdy punkt może się okazać bezcenny. Dlatego w czwartek wszyscy liczą na zwycięstwo z niżej notowanym rywalem. Motor zmierzy się na Arenie Lublin z Chrobrym Głogów. Goście też mają jednak o co grać, bo ich przewaga nad strefą spadkową jest niewielka. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18. Transmisja na kanale Polsat Sport Premium 1.

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

33-latek był w domu tyranem. Znęcał się nad żoną, groził nożem. Kobieta w końcu pękła.

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium