Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

12 czerwca 2021 r.
7:59

Puławy mają Pomnik Historii. Punkty nie tylko do prestiżu

Zabytkowy pałac wraz z całym otoczeniem trafił na listę Pomników Historii. To szóste takie wyróżnienie przyznane obiektowi z województwa lubelskiego
Zabytkowy pałac wraz z całym otoczeniem trafił na listę Pomników Historii. To szóste takie wyróżnienie przyznane obiektowi z województwa lubelskiego (fot. UM Puławy)

Rośnie ranga puławskiego zespołu pałacowo-parkowego. Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie, w którym przyznał jej status Pomnika Historii. Starania o to trwały od lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Status Pomnika Historii jest zarezerwowany dla najcenniejszych obiektów historycznych w kraju. Na Lubelszczyźnie dotychczas takim tytułem mogło pochwalić się jedynie pięć miejsc:

  • Kazimierz Dolny,
  • zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce,
  • Stare Miasto w Zamościu,
  • historyczny zespół urbanistyczny Lublina ze wzgórzem zamkowym i Starym Miastem,
  • stadnina koni w Janowie Podlaskim.

Teraz do tego zacnego grona dołączył właśnie zespół pałacowo-parkowy miasta Puławy.

Rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie nie było dziełem przypadku. Starania o wpisanie puławskiego Pałacu Czartoryskich wraz z parkiem na listę pomników historii rozpoczęły się kilka lat temu.

– Ja chodziłem za tym jakieś siedem lat. Rozmawiałem bezpośrednio z ministrem kultury, Piotrem Glińskim. Wykonaliśmy w instytucie zakrojony na szeroką skalę projekt opisujący historię tego miejsca, sposób zarządzania obiektami. Gościliśmy także komisję oceniającą, która jednomyślnie rekomendowała wpisanie nas na listę. To wszystko wymagało zaangażowania wielu osób – mówi Wiesław Oleszek, dyrektor Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa. Jak dodaje, pomocy Puławom udzielił m.in. wojewódzki konserwator zabytków, Dariusz Kopciowski.

– Puławy są silnym ośrodkiem o znaczeniu historycznym, a takie wyróżnienie jeszcze bardziej wzmacnia naszą pozycję i podnosi nasz prestiż. Nadanie zespołowi pałacowo-parkowemu statusu pomnika historii świetnie zbiegło się też w czasie z 220. rocznicą powstania Świątyni Sybilli, którą wkrótce będziemy obchodzili – uzupełnia Łukasz Kołodziej, kierownik Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej w puławskim Ratuszu.

Ale pomnik historii to nie tylko tytuł, którym można się chwalić przyciągając turystów. To również konkretne benefity ułatwiające pozyskiwanie ministerialnych dotacji.

– Starając się o rządowe wsparcie finansowe dla naszych projektów często brakowało nam kilku punktów. Teraz powinno być o to łatwiej, bo każdy pomnik historii dostaje dodatkowe dziesięć punktów. To bardzo dużo – tłumaczy dyrektor Oleszek.

Pomysłów na inwestycje w ramach osady pałacowo-parkowej nie brakuje. Najbliższe plany to m.in. remont sali kolumnowej, w której sto lat temu mieścił się sztab wojskowy Józefa Piłsudskiego. Do dzisiaj znajduje się tam oryginalny, sześciokątny stół, przy którym zapadały decyzje o znaczeniu militarnym w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. IUNG chce wyremontować także Bramę Rzymską przy ul. Głębokiej.

Przypominamy, że pomnikiem historii został nie tylko Pałac Czartoryskich, ale także cały park z Domem Gotyckim, Domkiem Greckim, wspomnianą Świątynią Sybilli, pałacem „Marynki”, Altaną Chińską, Domkiem Aleksadryjskim, pałacową kaplicą, grotami itp.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium