Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

19 września 2021 r.
20:45

Lubelski radny PiS: uchwała anty-LGBT nie była do niczego potrzebna. "Trzeba z tego wybrnąć"

56 53 A A
Województwo lubelskie jest jednym z pięciu w Polsce, których sejmiki przyjęły dokumenty określane jako anty-LGBT
Województwo lubelskie jest jednym z pięciu w Polsce, których sejmiki przyjęły dokumenty określane jako anty-LGBT (fot. Krzysztof Mazur / archiwum)

O analizę, weryfikację i – jeśli zajdzie taka potrzeba – modyfikację tzw. uchwał anty-LGBT apeluje do polskich samorządów wiceminister z Prawa i Sprawiedliwości. – Z perspektywy czasu ta uchwała nie była do niczego potrzebna – przyznaje anonimowo jeden z wojewódzkich radnych PiS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pismo sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemara Budy adresowane do marszałków, starostów, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów opublikował na Facebooku Atlas Nienawiści. Wiceminister przypomina w nim, że wkrótce rozpoczną się negocjacje z Komisją Europejską projektu Umowy Partnerstwa 2021-2027. I zaznacza, że starające się o unijne dotacje samorządy muszą przestrzegać tzw. zasad horyzontalnych. Jedna z nich dotyczy zapobiegania wszelkiej dyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną. Polityk podkreśla, że brak respektowania tych zasad może wiązać się z utratą europejskich funduszy.

Dalej Buda nawiązuje do tzw. uchwał „anty-LGBT” przyjmowanych przez polskie samorządy i przypomina, że wszystkie tego typu dokumenty muszą pozostawać także w zgodzie z Konstytucją, która zakazuje dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym.

– Mając na uwadze powyższe, zwracam się do samorządów, których organy uchwałodawcze przyjęły tego typu dokumenty, o ich analizę i weryfikację czy nie zawierają one zapisów, które niekiedy – nawet wbrew intencjom organów stanowiących – mogłyby potencjalnie stać się przedmiotem nadinterpretacji w tym zakresie – pisze wiceminister.

Jego zdaniem do takiej nadinterpretacji często dochodzi w przypadku Samorządowych Kart Praw Rodzin, które w swoim zamyśle odnoszą się do wspierania rodziny i rodzicielstwa i „nie naruszają zasad dotyczących równości wszystkich obywateli wobec prawa oraz zakazu dyskryminacji z jakiejkolwiek przyczyny”.

– Bywa jednak, że nieprecyzyjne sformułowania tych dokumentów stanowią przedmiot dyskusji publicznej w kontekście dyskryminacji. W przypadku zidentyfikowania takich zapisów, uprzejmie proszę o podjęcie stosownych modyfikacji – podsumowuje.

Będą modyfikować?

Województwo lubelskie jest jednym z pięciu w Polsce, których sejmiki przyjęły takie dokumenty. Pod koniec sierpnia na nadzwyczajnej sesji doszło do próby uchylenia lubelskiej uchwały, ale pomysł przepadł głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości. Apel wiceministra Budy jest łączony z listem, jaki zaledwie kilkanaście dni temu trafił na biurka marszałków z regionów posiadających takie deklaracje. Komisja Europejska zaznaczyła w nim, że dokumenty mogą naruszać prawo o niedyskryminacji i poinformowała o wstrzymaniu negocjacji w ramach unijnego programu REACT-EU. W przypadku Lubelskiego chodzi o 26 mln zł z przeznaczeniem na wychodzenie gospodarki i ochrony zdrowia z kryzysu wywoływanego przez pandemię.

Urząd Marszałkowski ostatniego pisma z ministerstwa na razie nie komentuje. – Sprawa jest analizowana. Więcej będziemy mogli powiedzieć w poniedziałek – mówi Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka.

Według naszych ustaleń, w piątek Waldemar Buda spotkał się z marszałkami województw, których dotyczy ta sprawa. Na spotkaniu miała paść sugestia, by podejść na poważnie do uwag Komisji Europejskiej w kontekście kontrowersyjnych uchwał.

– Nie sądzę, żebyśmy uchylili nasze stanowisko, ale najprawdopodobniej będziemy je modyfikować. Jak? Tego jeszcze nie wiadomo, ale jakoś będzie trzeba z tego wybrnąć. Zapewne będziemy o tym rozmawiać na posiedzeniu klubu – mówi nam chcąc zachować anonimowość jeden z radnych PiS w sejmiku województwa.

– Z perspektywy czasu ta uchwała nie była do niczego potrzebna. Tylko podgrzewa atmosferę, a niczemu nie służy, bo nie ma nawet mocy prawnej. Gdyby jej nie było, nie miałoby to najmniejszego znaczenia – dodaje radny PiS.

Co zrobią inni?

W naszym regionie tego typu uchwały lub stanowiska przyjęło także kilka powiatów oraz ok. 20 gmin i miast. – Myślę, że w naszym stanowisku na pewno nie ma niczego, co uderzałoby w czyjąś godność. To po prostu była nasza odpowiedź na promowanie wartości, które nie są przyjmowane w społeczeństwie – mówi Paweł Matras wiceprzewodniczący puławskiej Rady Miasta i szef klubu radnych PiS. Jak zaznacza, rozmów o liście skierowanym przez wiceministra jeszcze nie było.

W podobnym tonie wypowiada się przewodniczący Rady Powiatu Puławskiego Janusz Wawerski. – My nikogo nie dyskryminujemy, ale mieliśmy odwagę, żeby symbolicznie sprzeciwić się narzucaniu nam obcej ideologii i wystąpić w obronie tradycyjnych wartości – mówi. I dodaje: - Jeśli jednak pojawiły się sygnały z rządu, by przyjrzeć się treści tego dokumentu, takie analizy z pewnością zostaną przeprowadzone.

Podobne dyskusje pojawią się w innych samorządach, których dotyczył apel wiceministra. – We wtorek mamy zarząd, na którym ten temat się pojawi. Zapraszam wtedy po informacje – mówi starosta kraśnicki Andrzej Rolla.

Z kolei wójt gminy Zakrzówek Józef Potocki przyznaje, że nie miał jeszcze okazji zapoznać się z treścią ministerialnego pisma. Zaznacza jednak: – Do tej pory nie było żadnej dyskusji na temat wycofania się ze stanowiska Rady Gminy. Zakładam, że się z niej nie wycofamy.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 53

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
bodana / 19 września 2021 r. o 23:23
+44
No kochani radni, teraz jednak od-szcze-ku-je-cie? Po co była ta uchwała? Była ona po to żeby pokazać całemu światu jakimi idiotami jesteście! Udało się - gratulacje, wszyscy wiedza, ze mamy radnych kompletnych durniów w Lublinie i okolicach - w przeważającej części są to radni z PiS, ale i z PO się zdarzają. Prawica się kompromituje koncertowo w Polsce. Europarlamentarzyści tacy jak Kępa, Szydło, Jaki i Legutko itd itp dopełniają obrazu Polski jako całkowitej katastrofy. Ciekawe co oni myślą jak długo ten obłęd da się jeszcze utrzymać? Poza tym Polska to przecież MOCARSTWO po co takiej wspaniałej Polsce lewackie fundusze Europejskie? Sami sobie poradzimy, może bogaty kler by się dołożył na elektrownie atomowe w Polsce? Elgiebety w Polsce prawicy przeszkadzają? To niech prawica popatrzy gdzie wiedzie ewolucja - kto wprowadził związki, małżeństwa i adopcje dzieci na zachodzie. Wcale nie wyłącznie lewica. Oni to wiedza ale się głupio krygują :) Polska prawica ma duży obszar do poprawy w najbliższym czasie i powinna to zrobić w podskokach.
No kochani radni, teraz jednak od-szcze-ku-je-cie? Po co była ta uchwała? Była ona po to żeby pokazać całemu światu jakimi idiotami jesteście! Udało się - gratulacje, wszyscy wiedza, ze mamy radnych kompletnych durniów w Lublinie i okolicach - w przeważającej części są to radni z PiS, ale i z PO się zdarzają. Prawica się kompromituje koncertowo w Polsce. Europarlamentarzyści tacy jak Kępa, Szydło, Jaki i Legutko itd itp dopełniają obrazu Polski jako całkowitej katastrofy. Ciekawe co oni myślą jak długo ten obłęd da się jeszcze utrzymać? P... rozwiń
Avatar
Max... / 19 września 2021 r. o 21:11
+38
PiS-kanalii są sprzedajne, co jakimś objawieniem dla nikogo nie jest! Uchwała będąca ponoć jakimś moralnym kredo tych błaznów wyląduje z koszu na śmieci tylko dlatego, że może kosztować kilkanaście mln.. Taka sobie Łatwa Zośka za EURO!
Avatar
martinez957 / 20 września 2021 r. o 02:16
+37
Podajcie nazwiska tych radnych. A tak z drugiej strony: może nie ma co sie martwić o te pieniadze z Unii??? Przeciez lubelszczyzna tego nie dostanie bo "Przekręt i Szwindel" i tak rozprowadzi to miedzy siebie
Avatar
Kroll / 19 września 2021 r. o 22:57
+34
"Uchwała była potrzebna - tom była nasza odpowiedź na potrzebę chwili. chwili wielkiego zagrożenia i przejawem wsparcia dla polityki Towarzysza Winnickiego i Andżeja II Dojnego kiedy musiał nastraszyć swojego suwerena i i powiedzie - "do mnie dziatki idźcie, do mnie jak ostoją waszą i niepokalana bramo dobroci". Teraz rozumiesz? Cykora nasi zasadzili żeby chłopy spać po nocach nie mogli. Socjotechnika taka. Nie socjalistyka. Socjotechnika. No i ci najbardziej podatni z duż wyobraźnią już widzieli tabuny obcokrajowców gwałcących ich samych i ich dziadków i synów. No i z takich myśli i takich motywacji rodzi nam się WŁADZA. I to jest socjotechnika. No. Czekaj, czekaj - a twoja córka to nie studiuje socjologii? Nie boisz się -to może coś za podobne. No stary - ty ja lepiej zabieraj z tego UMCS i do Zamościa na Uniwerse Cnót Niewieścich i Popularyzacji Wieprzowiny przepisz. N0 to na drugą nóżkę".
"Uchwała była potrzebna - tom była nasza odpowiedź na potrzebę chwili. chwili wielkiego zagrożenia i przejawem wsparcia dla polityki Towarzysza Winnickiego i Andżeja II Dojnego kiedy musiał nastraszyć swojego suwerena i i powiedzie - "do mnie dziatki idźcie, do mnie jak ostoją waszą i niepokalana bramo dobroci". Teraz rozumiesz? Cykora nasi zasadzili żeby chłopy spać po nocach nie mogli. Socjotechnika taka. Nie socjalistyka. Socjotechnika. No i ci najbardziej podatni z duż wyobraźnią już widzieli tabuny obcokrajowców gwałcący... rozwiń
Avatar
Jasin / 19 września 2021 r. o 21:37
+32
dlaczego Polska ma być tolerować dewiacje?
Dlaczego mamy tolerować dewiacje i aberracje umysłowe TECZOWEGO?
Avatar
Jasin / 19 września 2021 r. o 23:06
+30
Byłoby fajnie, gdyby wojewódzcy radni nie tylko w tej kwestii wypowiadali się pod własnym imieniem i nazwiskiem, bo od anonimowych wypowiedzi są respondenci sondaży, a nie utrzymywani przez podatników samorządowcy.
Byłoby najfajniej, gdyby (bez)radni z PiSu potrafili mówic swoim głosem, a nie głosem prezia, jak cała banda Porąbanych i Szurniętych. Ale to już tylko Twój problem, i to nie od wczoraj. Tylko solidny baranek, w jeszcze solidniejszy mur, zawodowy, nałogowy pieniaczu i awanturniku, mąciwodo, niedouku, za przeproszeniem sądzie ocenny, buhahahaha. Leczy wszystkie skrzywienia, dziwactwa, fijoły, zajoby, manie, fobie i zbączenia podobnych Tobie. Wystarczy, że w TiVi robisz małpie figle, małpi show dla ubogich (na umyśle) i straszysz ludzi. Tu już nie musisz, znamy Cię dość i nie boimy się .
Byłoby najfajniej, gdyby (bez)radni z PiSu potrafili mówic swoim głosem, a nie głosem prezia, jak cała banda Porąbanych i Szurniętych. Ale to już tylko Twój problem, i to nie od wczoraj. Tylko solidny baranek, w jeszcze solidniejszy mur, zawodowy, nałogowy pieniaczu i awanturniku, mąciwodo, niedouku, za przeproszeniem sądzie ocenny, buhahahaha. Leczy wszystkie skrzywienia, dziwactwa, fijoły, zajoby, manie, fobie i zbączenia podobnych Tobie. Wystarczy, że w TiVi robisz małpie figle, małpi show dla ubogich (na umyśle) i stras... rozwiń
Avatar
Max... / 19 września 2021 r. o 21:43
+30
Nie spodziewam się odpowiedzi, ale ciekawym byłoby wiedzieć, ile kosztują "niezachwiane" przekonania radnych PiS: Anna Baluch, Barbara Barszczewska, Robert Bondyra, Krzysztof Gałaszkiewicz, Leszek Kowalczyk, Ryszard Majkowski, Michał Mulawa, Michał Piotrowicz, Zdzisław Podkański, Mieczysław Ryba, Tomasz Solis, Ryszard Szczygieł, Jerzy Szwaj, Zdzisław Szwed, Marek Wojciechowski, Zbigniew Wojciechowski i Grzegorz Wróbel? Wszak to ich glosami tę haniebna uchwale podjęto!
Avatar
Sir_Fred / 19 września 2021 r. o 22:30
+29
Nie potrzebujemy Jewro od lewackiego brukselskiego okupanta ! Tylko modlitwa zdziała dobrobyt 
Avatar
Adam_z_Lublina / 20 września 2021 r. o 08:12
+27
Z perspektywy czasu to całe te rządy PiS-u nie były do niczego potrzebne.
Avatar
METATRON / 20 września 2021 r. o 07:55
+25
Skoro radni PIS chcieli mieć w Lubelskim Strefę Wolną od L.G.B.T., to niech teraz się tego trzymają. Stawiarski przecież nie będzie wycofywać homofobicznej uchwały, za którą Czarnek już rozdał nagrody i medale. Region pod wodzą PIS nie potrzebuje miliardów od europejskiego "okupanta", bo z PIS i Ziobrą wstaniemy z kolan bez eurocenta od Ursuli Von Der Leyen, bez niemieckich euro. Z PIS będziemy tak neizależni i konserwatywni jak Rosja Putina.
Avatar
_XD_ / 20 września 2021 r. o 19:17
0
Bredzisław KOMORUSKI : "zalecam lewatywę" - z cyklu słynne cytaty bronka
A ty, TECZOWY_ZSL, jak zwykle, bez ładu i składu, bez związku, bezmyślnie...
 Bo w trollowni nie miejsca na myślących. Jedyna fucha, to przeklejanie
Avatar
Lucy / 20 września 2021 r. o 15:53
0
Pan Redaktor znowu się poplątał, pan Matras jest wiceprzewodniczącym Rady miasta Puławy, jest dyrektorem Biura Posła PiS, a le nie jest szefem Klubu PiS w Radzie Miasta Puławy.
Avatar
___K___ / 20 września 2021 r. o 14:37
+8
Bredzisław KOMORUSKI : "zalecam lewatywę" - z cyklu słynne cytaty bronka
A ty, TECZOWY_ZSL, jak zwykle, bez ładu i składu, bez związku, bezmyślnie...
Avatar
Jasin / 20 września 2021 r. o 13:24
+10
LEWACKIE PRIKAZY: - jedyni prześladowani - LGBTqitp i żymianie; - jedyna nienawiść - homofobia ; - jedyny optymalizowany parametr - CO2 ; - jedyna choroba - Covid ......
Tyle masz szczeniackiej radochy, co sobie te durnoty powklejasz...Żymianie...bez komentarza....W te swoje gumioki wsadź sobie te wycinanki - wklejanki, będziesz wyższy. Opamiętanie przyjdzie z fakturą za prąd...
Avatar
TECZOWY_ZSL / 20 września 2021 r. o 13:17
-15
LEWACKIE PRIKAZY: - jedyni prześladowani - LGBTqitp i żymianie; - jedyna nienawiść - homofobia ; - jedyny optymalizowany parametr - CO2 ; - jedyna choroba - Covid ....
Avatar
TECZOWY_ZSL / 20 września 2021 r. o 13:11
-15
Bredzisław KOMORUSKI : "zalecam lewatywę" - z cyklu słynne cytaty bronka
Avatar
_XD_ / 20 września 2021 r. o 08:58
+21
Uchwała nie była do niczego potrzebna, ale jak dwa tygodnie temu była okazja się z niej wycofać z jako taką twarzą, nie zrobiliście tego. Teraz kombinujcie, bo dostaliście list z centrali. Pożyteczni durnie.
Avatar
_XD_ / 20 września 2021 r. o 08:51
+12
   Ozjasz SzECHTER -  działacz komunistyczny pochodzenia żydowskiego ,w 1934 skazany w procesie łuckim za szpiegostwo na rzecz ZSRR. Nie daleko pada jabłko od jabłoni.  
Tyle masz szczeniackiej radochy, co sobie powklejasz...W te swoje gumioki wsadź sobie te wycinanki - wyklejanki, będziesz wyższy
Helena Michnik wspominała: „ [...] późnym latem 1933 r. Rozenbusch, który wtedy był w kraju i był członkiem sekretariatu krajowego [KPZU] powiedział mi, że koniecznie potrzebny jest materiał zeznań oskarżonych i prowokatorów w procesie łuckim, że to trzeba koniecznie wydostać [...]. Mia- łam takie polecenie." - ***polska1918-89.pl
Idioto - i znowyu zapytam, jaki to ma związek z debilnymi PiSowskimi uchwałami w sprawie osób LGBT?
miłego dnia lewaku....
Wolę być lewakiem, niż prawicowym idiotą wklejającym bez ładu i składu, a przede wszystkim kompletnie bez sensu jakieś wstawki ch.j wie skąd.
lewackie  prowokacje sflaczałego organu schechtera mit Kameraden trzeba Polakom piętnować....
 Jak już próbujesz trollować w Polsce udając patriotę, naucz się najpierw języka. Ruski trollu
 Jak już próbujesz trollować w Polsce udając patriotę, naucz się najpierw języka. Ruski trollu rozwiń
Avatar
Jasin / 20 września 2021 r. o 08:49
+6
lewackie  prowokacje sflaczałego organu schechtera mit Kameraden trzeba Polakom piętnować....
Tyle masz szczeniackiej radochy, co sobie powklejasz...W te swoje gumioki wsadź sobie te wycinanki - wklejanki, będziesz wyższy. Opamiętanie przyjdzie z fakturą za prąd...
Avatar
___K___ / 20 września 2021 r. o 08:37
+18
   Ozjasz SzECHTER -  działacz komunistyczny pochodzenia żydowskiego ,w 1934 skazany w procesie łuckim za szpiegostwo na rzecz ZSRR. Nie daleko pada jabłko od jabłoni.  
Tyle masz szczeniackiej radochy, co sobie powklejasz...W te swoje gumioki wsadź sobie te wycinanki - wyklejanki, będziesz wyższy
Helena Michnik wspominała: „ [...] późnym latem 1933 r. Rozenbusch, który wtedy był w kraju i był członkiem sekretariatu krajowego [KPZU] powiedział mi, że koniecznie potrzebny jest materiał zeznań oskarżonych i prowokatorów w procesie łuckim, że to trzeba koniecznie wydostać [...]. Mia- łam takie polecenie." - ***polska1918-89.pl
Idioto - i znowyu zapytam, jaki to ma związek z debilnymi PiSowskimi uchwałami w sprawie osób LGBT?
miłego dnia lewaku....
Wolę być lewakiem, niż prawicowym idiotą wklejającym bez ładu i składu, a przede wszystkim kompletnie bez sensu jakieś wstawki ch.j wie skąd.
lewackie  prowokacje sflaczałego organu schechtera mit Kameraden trzeba Polakom piętnować....
"Lewackie"? "Polakom"? Ty już udowodniłeś, że bliżej ci do Rosji i komunistycznych Chin, niż do prawdziwej, niePISowskiej Polski.
"Lewackie"? "Polakom"? Ty już udowodniłeś, że bliżej ci do Rosji i komunistycznych Chin, niż do prawdziwej, niePISowskiej Polski. rozwiń