Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

19 grudnia 2018 r.
14:29

Nie chcą cmentarza pod oknami. Protest mieszkańców os. Borek

Autor: Zdjęcie autora aa
0 33 A A
Cmentarz ma powstać wzdłuż drogi serwisowej przy S12
Cmentarz ma powstać wzdłuż drogi serwisowej przy S12

Cmentarz, który budzi wątpliwości niektórych mieszkańców osiedla Borek (gmina Wólka k. Lublina), znalazł się w nowym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. To dokument stanowiący podstawę do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Studium uchwalili w czwartek radni gminy Wólka. – Projekt został przegłosowany zgodnie z pierwotnym zamierzeniem – mówi Edwin Gortat, wójt gminy Wólka. – Cmentarz w proponowanej lokalizacji został wpisany do tego dokumentu.

Chodzi o dwie działki o powierzchni 28 arów znajdujące się w pobliżu drogi ekspresowej S12, wzdłuż drogi serwisowej. Jak już pisaliśmy w ubiegłym tygodniu – tej lokalizacji cmentarza parafialnego w pobliżu osiedla Borek w Turce sprzeciwiają się niektórzy mieszkańcy. Pod protestem podpisało się ok. 200 osób. Kilkadziesiąt osób uczestniczyło również w ostatniej sesji Rady Gminy Wólka, podczas której omawiano projekt. Protestujący obawiają się, że przez tę inwestycję spadnie wartość ich działek.

Mieszkańcy osiedla Borek, którzy przyszli na ostatnią sesję, postulowali, aby przeprowadzić konsultacje w tej sprawie. – Spotkanie dotyczące cmentarza na pewno będzie i to niejedno – zapowiada wójt Gortat. – Mamy na to sporo czasu. Nie wiem, czy jeszcze jakieś inne lokalizacje będą się nadawały pod takie przeznaczenie. Tyle że pewnie nie wcześniej niż za 2-3 lata to się nie wyjaśni. 

Założona w 2009 r. parafia pw. Jezusa Miłosiernego w Turce nie ma cmentarza parafialnego. Wierni z tej parafii są schowani na cmentarzu komunalnym na Majdanku w Lublinie.

Czytaj więcej o:

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 o 14:33
+25
Nie chcą bo? Jakich lepszych sąsiadów można mieć? To mieszkańcy woleliby bar albo drugi blok?
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 o 14:37
+21
Najlepiej wszystko lokalizować pod innymi oknami. Proboszcz też nie jest zadowolony że muszą go wozić na Majdanek. Będzie na miejscu to i jakaś kasa wpadnie.
Avatar
LLB / 19 grudnia 2018 o 15:34
+19
KAŻDY CHCE BYC POCHOWANY ALE NIKT NIE CHCE MIEC CMENTARZA W OKOLICY...CIEKAWE, TO TAK JAK Z KOMORKAMI KAZDY CHCE DZWONIC I KORZYSTAC Z TELEFONOW ALE MASZTOW TO JUZ NIKT NIE CHCE CZY ZE STACJAMI BENZYNOWYMI...
Avatar
Never / 19 grudnia 2018 o 16:01
+15
Proszę bardzo pod kościołem cmentarz, ale nieeee ... trzeba go wywalić na koniec osiedla 1,5 km od kościoła, pod samymi oknami bloków! Bo ksiądz pazerny, na kasę za kwatery, chociaż w środku Turki jeden cmentarz już jest! Oddajcie te działki przy trasie Lublin-Łęczna! Dlaczego nie? Może za drogie dla gminy ! Gortat idziesz na noze z mieszkańcami! 
Avatar
sasis / 19 grudnia 2018 o 14:59
+15
Rozpusta. W Lublinie jest około 40 parafii. Czy trzeba do tego 40 cmentarzy? W Turce zaraz za szkoła jest cmentarz. To trochę więcej jak kilometr od osiedla. Najlepiej zbudować jeszcze porodówkę i będziemy rodzili się i umierali na miejscu. Widocznie proboszcz sam chce ustalać swoje ceny na pochówek. Na Majdanku jest gościem. Może od rodziny pobrać tylko za "usługę", nie ma już opłat za grób,możliwość postawienia pomnika. Pazerność nie ma końca. Jeszcze postawią kilka bloków na Borku i potrzebny będzie nowy kościół.
Avatar
abc / 19 grudnia 2018 o 15:17
+12
Na osiedlu powinni wybudować szkołe, przedszkole i żłobek w pierwszej kolejności.
Avatar
mieszkaniec osiedla / 19 grudnia 2018 o 17:11
+11
Jestem przeciwny    usytuowaniu  cmentarza w tak bliskiej odległosci od  osiedla  , wrecz  przed  oknami  mieszkańców. Tam należałoby  posadzic   drzewa  i  krzewy  , zeby  oczyszczały  powietrze   z  dwutlenku węgla i tłumiły  szum  z   obwodnicy.  Cmentarz  mozna  wybudowac   za  laskiem   tam na   nieużytkach a  nie ludziom przed  oknami. Panie  wójcie   Edwin  opamiętaj  sie  człowieku
Avatar
Magda / 19 grudnia 2018 o 16:17
+11
Osiedlu brakuje terenów stricte rekreacyjnych, miejsca na bezpieczną jazdę rowerem, na rolkach czy na desce. Cmentarz jest 1,5km od osiedla, tuż obok szkoły w Turce. Swoją drogą nie zauważyłam, by w Lublinie każde osiedle posiadało cmentarz. Na dodatek koncepcja zabudowy przestrzennej osiedla jest tak chaotyczna, że nie zdziwiłabym się gdyby wybudowali tu kolejną Ikeę. Bloki są poprzeplatane z domkami i szeregówkami. Totalny bezsens. Jak ktoś buduje się, to pewnie wolałby mieć trochę prywatności a nie 30 rodzin zerkających mu do ogródka i poirytowanych cosobotnim koszeniem trawy
Osiedlu brakuje terenów stricte rekreacyjnych, miejsca na bezpieczną jazdę rowerem, na rolkach czy na desce. Cmentarz jest 1,5km od osiedla, tuż obok szkoły w Turce. Swoją drogą nie zauważyłam, by w Lublinie każde osiedle posiadało cmentarz. Na dodatek koncepcja zabudowy przestrzennej osiedla jest tak chaotyczna, że nie zdziwiłabym się gdyby wybudowali tu kolejną Ikeę. Bloki są poprzeplatane z domkami i szeregówkami. Totalny bezsens. Jak ktoś buduje się, to pewnie wolałby mieć trochę prywatności a nie 30 rodzin zerkających mu do ogródka i po... rozwiń
Avatar
Mieszkanka gminy Wólka / 19 grudnia 2018 o 15:49
+11
To teraz najpierw tworzy się plan i go zatwierdza na zebraniach Radnych a potem konsultuje się to z mieszkańcami osiedla? Chyba nie taka powinna być kolejność. Nie dziwię się mieszkańcom tego osiedla że nie chcą tego cmentarza w tym miejscu, ale może warto znaleść kompromis i ze strony Wójta i mieszkańców os.Borek i znaleść inne miejsce na cmentarz. Fakt cmentarz tam jest potrzebny, ale nie w takim miejscu. Jak ktoś już tu zaznaczył zmały spokoju przy ekspresówce nie zazna. Szkoda że mieszkańcy Borka najpierw z wielką checią poszli głosować na obecnego Wójta a teraz mu coś wytykają. Zły głos/zła decyzja męczyć będziemy się jeszcze tylko przez 5 lat..
To teraz najpierw tworzy się plan i go zatwierdza na zebraniach Radnych a potem konsultuje się to z mieszkańcami osiedla? Chyba nie taka powinna być kolejność. Nie dziwię się mieszkańcom tego osiedla że nie chcą tego cmentarza w tym miejscu, ale może warto znaleść kompromis i ze strony Wójta i mieszkańców os.Borek i znaleść inne miejsce na cmentarz. Fakt cmentarz tam jest potrzebny, ale nie w takim miejscu. Jak ktoś już tu zaznaczył zmały spokoju przy ekspresówce nie zazna. Szkoda że mieszkańcy Borka najpierw z wielką checią poszli głosować ... rozwiń
Avatar
Kris / 19 grudnia 2018 o 15:07
+8
Wszyscy wierni są tam "schowani"?
Avatar
Gość / 21 grudnia 2018 o 15:01
+2
Jaki parafialny cmentarz? A to ziemia kościoła? Jak już to komunalny bo ziemia jest gminy. A tak na prawdę to nie rozumiem po co każdej parafii cmentarz. Jest na Majdanku i wystarczy. Ksiądz kasę za pogrzeb bierze to niech rusza 4 litery na Majdanek.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2018 o 08:27
+1
W Turce to jest nasz cmentarz A nie dla osiedla.Chcieliscie kościół to chciejcie i cmentarz.
Avatar
emeryt / 20 grudnia 2018 o 10:38
+1
jestem za cmentarzem w Turce...
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 o 10:01
+2
W czym ludziom przeszkadza cmentarz?! Lepszy parking, hipermarket, bloki okno w okno albo smrodzące osiedle domków? I tak wszyscy umrzecie...
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 o 07:08
0
Palić trupy!
Avatar
Opamiętajcie sie / 20 grudnia 2018 o 00:08
+1
Miezkałem przy Kleberga z widokiem na cmentarz. Widok może początkowo upiorny, ale z czasem można docenić, cisza, spokój (z wyjątkiem 1-11), dużo zieleni. O wiele lepiej mieć pod domem cmentarz niż inne bloki, sklepy (patrz ten skandaliczny LECLERC w centrum osiedla) lub (sąd - dramat mieszkańców Wallenroda), kościół (sławna swego czasu afera z księdzem, co puszczał z głośników dźwięki dzwonów ok 6:00 ) Por. GW: Sąd uznał, że ksiądz zakłócił kościelnymi dzwonami spoczynek nocny mieszkańców wsi i skazał go na 30 godzin prac społecznych. "Teraz dzwon bił co godzinę, także nocą: o godzinie 23 jedenaście razy, a potem tylko raz co godzinę aż do 5 nad ranem, gdy witał nowy dzień pięcioma gongami. Do tego trzy razy na dobę - o godzinie 6, w południe i o 18 - tuż po zegarowych gongach odzywały się kuranty. Grały kilka minut. I jeszcze pieśni - bo zegar księdza W. wygrywał również melodie. Codziennie o 15: "Jezu, ufam Tobie". O 21 - "Apel Jasnogórski". 37 minut później - w godzinę śmierci papieża - "Barkę".
Miezkałem przy Kleberga z widokiem na cmentarz. Widok może początkowo upiorny, ale z czasem można docenić, cisza, spokój (z wyjątkiem 1-11), dużo zieleni. O wiele lepiej mieć pod domem cmentarz niż inne bloki, sklepy (patrz ten skandaliczny LECLERC w centrum osiedla) lub (sąd - dramat mieszkańców Wallenroda), kościół (sławna swego czasu afera z księdzem, co puszczał z głośników dźwięki dzwonów ok 6:00 ) Por. GW: Sąd uznał, że ksiądz zakłócił kościelnymi dzwonami spoczynek nocny mieszkańców wsi i skazał go na 30 godzin prac społecznych. &... rozwiń
Avatar
mieszkaniec z osiedla borek / 19 grudnia 2018 o 23:35
-1
Nie no najlepiej to chować zmarłych po okolicznych cmentarzach a niech inni mają pod oknami, tylko taka mała uwaga w Turce czy na Majdanku też mieszkają ludzie którym może przeszkadzać to że chowa się u nich zmarłych np. z Borka i równie dobrze też mogą protestować.Jak najbardziej jestem za cmentarzem na osiedlu uważam że każda parafia powinna mieć swój cmentarz czy komuś się to podoba czy nie
Avatar
godzący / 19 grudnia 2018 o 22:09
+3
ja bym odpuścił i proponował chowanie zmarłych za Bugiem lub za Odrą bo chowanie zmarłych w Polsce obniża wartość tutejszych gruntów
Avatar
Anabel / 19 grudnia 2018 o 21:53
0
Ludzie !!!!! może byście się opamiętali. Wrzeszczycie, że nie chcecie cmentarza a lepiej zastanówcie się nad tym co Was czeka. Każdy bez wyjątku, każdy skończy na cmentarzu !!!!!!! Nikt nie chce budować domu przy obwodnicy bo hałas, pochowanym nie będzie przeszkadzać. Macie po 30 lat, zdrowie, pieniądze, mieszkanie na kredyt i wydaje Wam się, że będziecie żyć wiecznie !!!!! Nie i nie protestujcie bo cmentarz może przydać Ci się jutro !!!! Najgorsze jest to, że hejtują ci, których to nie dotyczy.
Avatar
robert / 19 grudnia 2018 o 20:21
+1
200 osób z osiedla Borek uznało się za nieśmiertelne? Bo chyba nie liczą, że po śmierci spoczną w mauzoleum jak lenin??? Ja nie wyrażam zgody na taką inwestycję na osiedlu!A może ci protestujący mają już przygotowane grobowce w rodzinnych wioskach i celowo blokują tych, którzy mieszkają na osiedlu od kilkudziesięciu lat i czują się związani z tym miejscem.