Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

3 stycznia 2025 r.
6:51

Przemówienie Kamila Haidara podczas otwarcia mostu. "Zareagowałem emocjonalnie, ale mam do tego prawo"

Autor: Zdjęcie autora eb
Kamil Haidar
Kamil Haidar (fot. UM)

Rozmowa z Kamilem Haidarem, synem Riada Haidara, lekarza i posła, który zmarł po ciężkiej chorobie w maju 2023 roku. 20 grudnia ubiegłego roku podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej Kamil Haidar stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Pytamy o to, dlaczego takie słowa padły i jak rodzina dowiedziała się o planowanej alei im. śp. Riada Haidara.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Czy pamięta Pan, kiedy dowiedział się o propozycji z Białej Podlaskiej, by nazwać nowy most imieniem śp. Riada Haidara?

Tak, ale wrócę jeszcze do momentu, gdy mój ojciec zmarł i do momentu pogrzebu, który odbył się kilka dni później. Wówczas jego nazwisko było odmieniane przez wszystkie możliwe przypadki – zarówno przez media z całej Polski, jak i polityków ze wszystkich opcji. Z całego kraju płynęła też do naszej rodziny masa wsparcia od ludzi, z którymi tata pracował, ale przede wszystkim od pacjentów i przyjaciół. To dodawało nam otuchy w trudnym czasie. Wówczas też padało wiele deklaracji w obecności władz centralnych dotyczących upamiętnienia mojego ojca w mieście. I wtedy pojawił się wątek alei imienia mojego świętej pamięci ojca w Białej Podlaskiej. Nikt tego z nami nie konsultował, a później dowiedzieliśmy się, że była to inicjatywa samorządowców. Do naszej rodziny dotarła po prostu informacja, że w mieście będzie aleja śp. Riada Haidara.

  • Jak to państwo odebraliście?

Bardzo to było nobilitujące. Przede wszystkim dla mojej mamy w tym trudnym czasie był to ogromny zastrzyk otuchy. Później przez kolejne miesiące nic się nie działo. Aż nagle usłyszeliśmy, tuż przed wyborami samorządowymi, że pojawiła się kontrpropozycja nazwy alei (świętego Jozafata Kuncewicza – przyp. red.), nie wiem przez kogo inspirowana. Moja mama stwierdziła wówczas, że nawet po śmierci nie chcą dać ojcu spokoju. Uderzyło to emocjonalnie w naszą rodzinę. Było nam przykro, że nawet przy tak szlachetnej sprawie zaistniał zgrzyt. Uznaliśmy to jako afront. A ja jako politolog i fan historii prześledziłem życiorys świętego Kuncewicza. Nie zamierzam brnąć w kwestie religijne, uważam jednak, że ta propozycja nie była przypadkowa, a znam wielu świętych czy błogosławionych, którzy nie budzą żadnych kontrowersji i byliby godnymi patronami takiej inwestycji. Przy okazji dodam, że w planach było odsłonięcie tablicy pamięci na oddziale neonatologicznym, który ojciec stworzył w bialskim szpitalu. To też nie była nasza inicjatywa, tylko władz placówki. Nawet już byliśmy na uroczystość zaproszeni, bo był ustalony termin. Jednak tuż przed tą datą jakoś dziwnie temat ucichł, a uroczystość nie doszła do skutku.

  • Jaki był cel pańskiego przemówienia podczas otwarcia mostu?

Podczas otwarcia mostu zareagowałem emocjonalnie, ale mam do tego prawo. Zwłaszcza, że gdy stałem tam i słuchałem, jak znowu nazwisko mojego świętej pamięci ojca pada co drugie zdanie, a nikt tak naprawdę wcześniej nie zajął twardego i jednoznacznego stanowiska w jego obronie. Postanowiłem zareagować. Z nikim nie konsultowałem wystąpienia, zresztą nie musiałem – umiem nazwać rzeczy po imieniu. Poza tym, wcześniej dostałem wiele głosów oburzenia, zarówno od społeczności prawosławnej, jak i od katolików, którzy nie zgadzają się na taką kontrpropozycję. Ci ludzie stali za nami jako rodziną i pamięcią mojego śp. ojca murem. Stwierdziłem wówczas, że również im się takie słowa należą – w ramach wdzięczności. Chciałem dać im sygnał, że ich głos jest ważny.

  • To w takim razie, w Białej Podlaskiej powinna być aleja imienia śp. Riada Haidara czy nie?

Ta decyzja nie należy do nas. Jeśli pani pyta czy mu się takie upamiętnienie należy, to zdecydowanie tak, bo mój ojciec swoją działalnością zawodową, charytatywną i polityczną rozsławił miasto, jak mało kto. Zawsze był dumny z tego, gdzie mieszka i pracuje. Walczył o rozwój tego miasta i cała Polska wiedziała, że to jest „ten doktor z Białej”.  Ale na pewno mojemu ojcu należy się wieczny odpoczynek. Swoje pomniki w tym mieście już postawił, a najwięcej tych żywych, w postaci ponad 30 tys. pacjentów, którym uratował życie. Tego nikt mu nie odbierze.  Natomiast nie chciałbym, by kwestia nadania imienia tej alei budziła kontrowersje czy służyła komukolwiek jako oręż do walki politycznej. Doskonale wiem, że to nazwisko jest nośne, nie tylko w Polsce i wiem jaka jest pokusa by tego używać. Nam nie wypada prosić ani zabiegać o taką aleję. Jeśli to się stanie, będziemy zaszczyceni i dumni. Jeśli nie – przyjmiemy to z godnością, a mój ojciec i tak pozostanie symbolem Białej Podlaskiej, czy to się komuś to podoba czy nie.

Dziękuję za rozmowę.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium