Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

5 października 2014 r.
15:30
Edytuj ten wpis

Azoty kołem napędowym polskiej chemii

0 12 A A

Rozmowa z Marianem Rybakiem, prezesem Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy SA.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Dużo ostatnio mówi się o ochronie Grupy Azoty przed wrogim przejęciem. Czy pracownicy rzeczywiście mogą być spokojni?
- Pracownicy mogą pracować i spać spokojnie. Obecne mechanizmy zapisane w statucie gwarantują Skarbowi Państwa kluczowy głos na walnym zgromadzeniu. Ważną decyzją było również wpisanie Grupy Azoty na listę spółek strategicznych. Kolejnym jeszcze silniejszym mechanizmem obronnym przed niechcianymi zagranicznymi inwestycjami będzie przygotowywana obecnie przez ministerstwo ustawa, która da pełną gwarancję zachowania kontroli skarbu państwa nad strategicznymi spółkami, w tym Grupą Azoty.
Ze swojej strony intensywnie pracujemy nad realizacją celów strategicznych. Do 2020 roku w całej Grupie Azoty na inwestycje wydamy 7 mld zł, gros z tych inwestycji będzie realizowanych w Puławach. Do tego Grupa planuje przejęcia innych podmiotów. Działania te zdecydowanie zwiększą wartość Grupy Azoty oraz jej wycenę giełdową. Im większa i mocniejsza będzie Grupa tym trudniej będzie stać się znaczącym jej akcjonariuszem.

• Inny gorący ostatnio temat to możliwe problemy z dostawami gazu z Rosji. W jaki sposób Azoty mogą się przed tym chronić?
- Polska odrobiła pracę domową i w ostatnich kilku latach dokonał się skok w zakresie liberalizacji rynku gazu ziemnego oraz budowy w infrastruktury przesyłowej łączącej nasz kraj z zachodem i południem. Obecnie Grupa kupuje już 30% gazu spoza kontraktu z PGNiG. Gaz zakupujemy od takich zagranicznych korporacji jak RWE czy Statoil. Surowiec ten pochodzi zza zachodniej granicy i sprowadzany jest do Polski za pomocą rewersu na gazociągu jamalskim. Dodatkowo, gaz zakupujemy na giełdzie towarowej, gdzie w chwili obecnej jest on tańszy niż ten kontraktowy. W najbliższym czasie oddamy też do użytku potężny stokaż amoniaku w Puławach, który dodatkowo poprawi bezpieczeństwo surowcowe.

• Co znaczy dla "Puław” przedłużenie ceł antydumpingowych na saletrę z Rosji?
- Ma to dla nas ogromne znaczenie. Puławy są największym w kraju producentem saletry amonowej, która jest najpopu-larniejszym nawozem azotowym w Polsce. Rosja weszła do WTO (Światowej Organizacji Handlu - red.) i zobowiązała się do wprowadzenia jednolitych cen na gaz dla wszystkich klientów, tymczasem stosuje tzw dual priceing czyli niskie ceny dla rosyjskich producentów, a zdecydowanie wyższe dla zachodnich. To powoduje, że gaz mamy trzykrotnie droższy i przed tą zaburzoną konkurencją chronią nas cła unijne. Rosja ponadto stosuje wybiórczą politykę handlową - wprowadza embargo na polskie produkty rolne a chce sprzedawać rolnikom nawozy - każdy chyba zauważy, że nie jest to zbyt uczciwe. Ogromne znaczenie w przeforsowaniu tych rozwiązań miała aktywna rola naszych przedstawicieli w europejskiej organizacji zrzeszającej producentów nawozów Fertilizer Europe.

• Jak pan ocenia z perspektywy czasu fuzję Puław i Tarnowa. Czy wszystko się udało?
- Możemy czuć się zdecydowanie silniejsi w Grupie Azoty i nie mam tu tylko na myśli naszej puławskiej spółki ale wszystkich polskich firm chemicznych. Żyjemy przecież w czasach globalizmu. Grupa Azoty zrzesza obecnie 50 podmiotów i zatrudnia blisko 14 tys. pracowników. Przychody osiągają pułap 10 mld zł - dzięki temu jesteśmy zauważaną na arenie międzynarodowej grupą chemiczną, a w naszym kraju jednym z championów narodowych.
W Grupie Azoty, jako Puławy pokazaliśmy, że nasze kompetencje technologiczne, inwestycyjne, handlowe mogą być wzorem dla innych podmiotów. Wiele naszych rozwiązań znajduje teraz miejsce w pozostałych firmach krajowych (jak choćby przeprowadzone modernizacje instalacji amoniakalnych), wielu naszych menagerów zarządza teraz procesami w całej Grupie. To pokazuje, że puławska spółka jest kołem napędowym polskiej chemii i czujemy się z tego dumni.
• Dlaczego przyjmowanie umowy społecznej w puławskich Azotach trwało tak długo?
- Tego typu umowy nie są standardem. Łatwo jest obiecywać, ale wszystkie nasze zobowiązania musiały być sumiennie sprawdzone, czy będziemy mogli się z nich wywiązywać w przyszłości. Po drugiej stronie nie mieliśmy też łatwego partnera do negocjacji. Ważne, że osiągnęliśmy kompromis. Dzięki umowie nasi puławscy pracownicy zyskali wyższe świadczenia socjalne oraz jeszcze większą pewność zatrudnienia w spółce.

• Na jakim etapie jest realizacja Elektrowni Puławy? Czy projekt nadal jest aktualny?
- Kończymy wspólne analizy tego przedsięwzięcia z naszym partnerem. Mamy przygotowane konkretne decyzje w tej sprawie i w tym roku przedstawimy już konkretny plan związany z realizacją tego przedsięwzięcia. Elektrociepłownia jest Puławom niezbędna, a z punku widzenia kosztów modernizacji obecnej jednostki zdecydowanie lepszym dla nas rozwiązaniem jest zbudowanie nowej, sprawniejszej instalacji, z korzyścią również dla miasta.

• Ostatnio Azoty poinformowały o współpracy "Puław” z malezyjskimi spółkami. Po co naszej firmie taka współpraca?
- Mamy ogromne kompetencje w obszarze produkcji i przetwórstwa mocznika. Produkujemy z niego roztwory o wielu za-stosowaniach, nawozy, melaminę. Te kompetencje zostały dostrzeżone przez malezyjskiego giganta jakim jest Petronas. Firma ta chce nas widzieć jako swojego partnera. Analizujemy teraz możliwość i formę współpracy. Jeśli nie z nami, zapewne z kimś zrealizują ten projekt, a Malezja ma dostęp do tańszego niż polska surowca więc przedsięwzięcie wygląda ciekawie.

Pozostałe informacje

Orlen Oil Motoru Lublin nie dał szans ebut.pl Stali Gorzów

Orlen Oil Motoru Lublin nie dał szans ebut.pl Stali Gorzów

Pełny stadion, wspaniała atmosfera i pierwsze domowe zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin w nowym sezonie. „Koziołki” rozbiły w piątkowy wieczór ebut.pl Stal Gorzów Wielkopolski 55:35, a goście z 15 biegów byli w stanie wygrać ledwie jeden

Kibice Orlen Oil Motor Lublin - tak świętowali (ZDJĘCIA)
galeria

Kibice Orlen Oil Motor Lublin - tak świętowali (ZDJĘCIA)

Lubelscy kibice wypełnili po brzegi trybuny przy Al. Zygmuntowskich

Disco ponad wszystko. Zdjęcia z koncertu Defis
foto
galeria

Disco ponad wszystko. Zdjęcia z koncertu Defis

Zapraszamy do obejrzenia niezwykłej fotorelacji z wieczoru pełnego muzyki, w wykonaniu zespołu DEFIS, który rozgrzał klub Serce do czerwoności.

galeria

Trzynastego wszystko zdarzyć się może, trzynastego świat w różowym kolorze (...) - nie inaczej było w Pięknej Pszczole. Zobaczcie, jak szalał Lublin i co się działo na parkiecie!

Party jak w roku 2000!
foto
galeria

Party jak w roku 2000!

W ubiegły piątek odbyła się w klubie Helium szalona impreza w stylu R&B z lat 2000! To było prawdziwe odegranie wspomnień, gdy Beyoncé, Usher, Destiny's Child i inni rządzili na listach przebojów! Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Kto w Lubelskiem znajdzie się na liście KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
WYBORY 2024

Kto w Lubelskiem znajdzie się na liście KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do poniedziałku (22 kwietnia) partie mają czas na poinformowanie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego. Do 2 maja powinny z kolei zgłosić listy kandydatów na posłów do Europarlamentu. Platforma Obywatelska w województwie lubelskim kandydatów na listę już ma. Zarekomendowała ich Zarządowi Krajowemu PO. Ten decyzję o ostatecznym jej kształcie podejmie w przyszłym tygodniu.

Orlen Oil Motor Lublin rozbija ebut.pl Stal Gorzów (zapis relacji na żywo)

Orlen Oil Motor Lublin rozbija ebut.pl Stal Gorzów (zapis relacji na żywo)

O godzinie 20.30 mistrzowie Polski po raz pierwszy w tym sezonie zaprezentują się lubelskiej publiczności. Orlen Oil Motor Lublin rywalizować będzie z ebut.pl Stalą Gorzów Wielkopolski

Piąteczek, piątunio z Trzydziestką
foto
galeria

Piąteczek, piątunio z Trzydziestką

Wiadomo, że Lublin lubi i potrafi się bawić, jak mało które miasto w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z imprezki w popularnym lubelskim klubie 30. Jesteście ciekawi co się działo na parkiecie? Tego dowiecie się oglądając naszą fotorelację.

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Konrad Sawicki nie tylko nie będzie w najbliższej kadencji ponownie zasiadał w Sejmiku Województwa Lubelskiego, ale także w Radzie Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie.

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM
23 kwietnia 2024, 18:00

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM

Dom Kultury LSM oraz Szkoła Muzyczna Rytm i Melodia zapraszają na koncert "Wiosenne ballady", który odbędzie się w najbliższy wtorek 23 kwietnia o godzinie 18.00. Wstęp wolny!

Jeżyny z larwami

Jeżyny z larwami

Ponad 7,5 mrożonych jeżyn importowanych z Serbii nie trafi na rynek do sklepów na Lubelszczyźnie. W czwartek Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie wydała decyzję o zakazie wprowadzenia tej partii owoców do obrotu. Przyczyną: larwy i pleśń

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie
Zdjęcia
galeria

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie

57 sesji, w tym także prowadzone w okresie pandemii sesje zdalne, 836 podjętych uchwał, 15 stanowisk i apeli, 365 posiedzeń komisji oraz 787 opinii i wniosków. Dobiegła końca VI kadencja Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Sezon alergiczny w pełni. Jak powinniśmy postępować i jakie są metody leczenia alergii, rozmawiamy z dr n. med. Markiem Michnarem z Oddziału Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK nr 4 w Lublinie.

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]

W czwartek kibice Bogdanki LUK mieli ostatnią okazję, żeby w tym sezonie obejrzeć swoich pupili w Lublinie. Drużyna Massimio Bottiego pożegnała się z fanami w bardzo dobrym stylu, bo w pierwszym meczu o piąte miejsce pokonała Trefla Gdańsk 3:0.

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W powiecie opolskim wyborcza rozgrywka dalej się toczy. Już 21 kwietnia mieszkańcy trzech gmin będą musieli ponownie zadecydować o tym, kogo widzą na stanowisku wójta lub burmistrza.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!