Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

15 marca 2014 r.
10:15
Edytuj ten wpis

Lekarki nie wykryły guza. Pacjent walczy o życie

52 17 A A

Dwie lekarki ze szpitala w Puławach staną przed sądem. Odpowiedzą za błąd w sztuce. Nie wykryły u pacjenta guza mózgu, czym naraziły go na utratę życia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Główną oskarżoną w tej sprawie jest Elżbieta W., ordynator Oddziału Udarowego i Neurologii Szpitala Specjalistycznego w Puławach. Przed sądem stanie również Anna S.P., lekarka z oddziału neurologicznego, która opiekowała się pacjentem. 57-letni Zbigniew P. trafił do puławskiego szpitala w lutym 2011 roku. Chorował na nadciśnienie, miał zaburzenia mowy. Mężczyzna został skierowany na tomografię głowy, którą przeprowadzono bez podania tzw. kontrastu. Badanie wykazało niedokrwienie lewej półkuli mózgowej. Mężczyzna dostał leki i kiedy jego stan się poprawił, wypisano go do domu. Do maja 2011 roku trzy razy pojawiał się na wizytach kontrolnych w niepublicznym ośrodku opieki zdrowotnej, u doktor Elżbiety W. Mężczyzna zgłaszał m.in. kłopoty z widzeniem. W maju powróciły problemy z mową, więc Zbigniew P. ponownie trafił do szpitala w Puławach. Tym razem lekarze wykonali tomografię z podaniem kontrastu. Wykryli guza mózgu. 57-latek został zakwalifikowany do operacji i wypisany do domu. Nie kontynuował już jednak leczenia w Puławach. Badanie w prywatnym ośrodku w Lublinie potwierdziło, że w lewej półkuli mózgu znajduje się guz. W czerwcu 2011 roku mężczyzna trafił do lubelskiego szpitala SPSK 4, gdzie przeszedł operację. Jesienią nastąpił jednak nawrót choroby. Mężczyznę poddano kolejnemu zabiegowi. 57-latek wciąż walczy z nowotworem. Na początku tego roku lekarze stwierdzili, że guz znów się rozrasta. W sprawie powołano biegłych z uczelni we Wrocławiu i Białymstoku. Wszyscy zgodnie orzekli, że dla prawidłowej diagnozy konieczne było wykonanie tomografii z podaniem kontrastu. Należało również zlecić rezonans magnetyczny. Okazało się, iż guz w mózgu pacjenta powstał, zanim ten zgłosił się do puławskiego szpitala. Biegli uznali, że "zaniechanie diagnostyki było błędem lekarskim”. W rezultacie lekarze z Puław zmniejszyli szanse na wygraną z nowotworem. Obie lekarki odpowiedzą za nieumyślne narażenie życia pacjenta. Nie przyznają się do winy. Z aktu oskarżenia wynika, że wzajemnie obciążają się odpowiedzialnością. Wskazują również na innych lekarzy ze swojego szpitala. Polemizują także z ustaleniami biegłych.
Czytaj więcej o:

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
paweł / 17 marca 2014 o 12:26
+1

Chorobę ma się w genach. Nie można obwiniać lekarzy,że ma się chorobę. A co do dr Elżbiety Witkowskiej to już od bardzo dawna od 1994 roku mam do niej 100 % zaufania. Jest wspaniałym i bardzo dobrym lekarzem. Jednym przypadkiem, który wystąpił nie można niszczyć takiego spaniałego człowieka. Temu choremu i rodzinie chyba najbardziej chodzi o odszkodowanie bo jest okazja. Do Sądu pojadę i będę bronił panią doktor Witkowską. ( edward  )

Co Ty pier***isz z leczenia Witkowskiej śmieją się już nawet w szpitalach w Lublinie, że nie zna się na tym co robi. To nie jest jedyny przypadek z jej udziałem. Ludziom nie zawsze chodzi o pieniądze ale o to żeby takie przypadki nie zdarzały się bo w puławskim szpitalu olewają chorych. 

Co Ty pier***isz z leczenia Witkowskiej śmieją się już nawet w szpitalach w Lublinie, że nie zna się na tym co robi. To nie jest jedyny przypadek z jej udziałem. Ludziom nie zawsze chodzi o pieniądze ale o to żeby takie przypadki nie zdarzały się bo w puławskim szpitalu olewają chorych. 

rozwiń
Avatar
Gość / 13 października 2016 o 21:55
0
A radiolog nie stanie przed sądem ? Bo to on powinien podac kontrast przy pierwszej tomografii i to on nie rozpoznał guza.
Avatar
Zbulwersowany / 20 stycznia 2016 o 18:20
0
Oddział udarowy - chamstwo pielęgniarek, chamstwo lekarzy, pacjent zdany sam na siebie i rodzinę.Omijać szerokim łukiem jeśli się tylko da!!!!
Avatar
B / 16 sierpnia 2014 o 09:18
0

Oddział udarowy w Puławach jest zdecydowanie najgorszy, dosłownie brud, chaos, brak panowania, Do tej pory z powodu róznych chorób widziałam wiele, ale to przerosło wyobrażanie. 21 wiek!!! Jak rodzina nie przyjdzie posrzątać, przebrac i nakarmić to jest to nie zrobione, Na podłodze kałuże moczu, pampersy zmieniane 2 razy dzinnie i nie ma że pacjent prosi o zmiane czy basen. A karmienie wygląda w ten sposób, że pielęgniarka dla nieprzytomnego pacjeta przynosi talez zupy i zostawia później go odbieraja.

Sytuacja miała miejsce w lipcu br część z personelu była na urlopach, nie było kompletnego panowania na sytuacją, Nie wiadomo kto kogo zasteuje, coś strasznego. Róbcie wszystko żeby wasze rodziny tam nie trafiły.

A i jeszcze jedna z lekarek potrafiła sie w żywe oczy wypierac rozmowy przeprowadoznej z członkiem rodziny dzien wcześniej.

Jesli chodz o personel to liczba zarówno lekarzy jak i pielegniarek powinna byc wystarczająca nawet w sezonie urolpowym wystarczyłoby tylko trochę zwykłego ogranięcia i ściśnięcia towarzystwa za jaja!!!

Jesli jeden lekarz opiekuje się salą na której jest max 6 osób do tego pielegniarki to raczaj powinno się dać nad tym zapanować.

Pozdrawiam i trzymajcie się zdaleka od tego oddziału.

Oddział udarowy w Puławach jest zdecydowanie najgorszy, dosłownie brud, chaos, brak panowania, Do tej pory z powodu róznych chorób widziałam wiele, ale to przerosło wyobrażanie. 21 wiek!!! Jak rodzina nie przyjdzie posrzątać, przebrac i nakarmić to jest to nie zrobione, Na podłodze kałuże moczu, pampersy zmieniane 2 razy dzinnie i nie ma że pacjent prosi o zmiane czy basen. A karmienie wygląda w ten sposób, że pielęgniarka dla nieprzytomnego pacjeta przynosi talez zupy i zostawia później go odbieraja.

Sytuacja miała miejsce w lipcu... rozwiń

Avatar
tym / 24 marca 2014 o 12:51
0

lek. med. Anna Stefanek-Pilarska
lek. med. Elżbieta Witkowska ordynator
Pułąwskie koniowały nie oddał bym im zwierzaka żywego do leczenia,a co dopiero człowieka.Niech społęczeństwo wie jak się nazwywają.Albo imie i nazwisko albo wizerunek niech pokarzą twarze tym,ala lekarzy.

Sam się karzesz swoim pisaniem.

Avatar
olo / 18 marca 2014 o 08:05
0

Co, znowu im szkoda było wydac parę zł na kontrast? Przypomina mi się sprawa rodziców zmarłego synka, któremu pożałowano badań krwi.... parę zło przegrało z życiem.

Avatar
Karolina / 16 marca 2014 o 18:04
0

Ma po prostu to w genach a nie wina lekarzy. O odszkodowanko się walczy?. Ochyda.

Z treści artykułu wynika, że nie chodzi o to, że pacjent zachorował, bo to rzeczywiście kwestia przypadku, ale że przez błąd w sztuce/niekompetencje lekarek został za późno zdiagnozowany, przez co opóźniło się leczenie (operacja), przez co złe rokowania jeszcze bardziej się pogorszyły. Z treści wynika, że winą lekarzy jest to, że zaniedbali/zaniechali działań mających wpływ na dalszy proces leczenia.

Z treści artykułu wynika, że nie chodzi o to, że pacjent zachorował, bo to rzeczywiście kwestia przypadku, ale że przez błąd w sztuce/niekompetencje lekarek został za późno zdiagnozowany, przez co opóźniło się leczenie (operacja), przez co złe rokowania jeszcze bardziej się pogorszyły. Z treści wynika, że winą lekarzy jest to, że zaniedbali/zaniechali działań mających wpływ na dalszy proces leczenia.

rozwiń
Avatar
norek / 16 marca 2014 o 16:05
0

Musze Cie zmartwić ale w tym przypadku nie panowało przekonanie "zlewczo-olewcze" bo lekarze stwierdzili w lutym udar a dopiero w maju guz a ten guz to glejak (poczytaj o tym świństwie i módl się żeby nikt z Twojej rodziny nie przechodził tej choroby) bo ja i Moja Rodzina przez błąd lekarzy walczymy o życie już Taty 3 lata!!!!!!!!!!

Ma po prostu to w genach a nie wina lekarzy. O odszkodowanko się walczy?. Ochyda.

Avatar
Edward / 16 marca 2014 o 15:59
0

Chorobę ma się w genach. Nie można obwiniać lekarzy,że ma się chorobę. A co do dr Elżbiety Witkowskiej to już od bardzo dawna od 1994 roku mam do niej 100 % zaufania. Jest wspaniałym i bardzo dobrym lekarzem. Jednym przypadkiem, który wystąpił nie można niszczyć takiego spaniałego człowieka. Temu choremu i rodzinie chyba najbardziej chodzi o odszkodowanie bo jest okazja. Do Sądu pojadę i będę bronił panią doktor Witkowską. ( edward  )

Avatar
tyle / 16 marca 2014 o 08:25
0

a czy rodzina była w gabinecie ww konowałów i rozmawiała w cztery oczy z tym konowałkami, po uwiennieniu kochliwej Sawickiej i garlickiego,teraz większość konowałów nabrała wigoru do rozmów w cztery oczy

Avatar
Gość / 13 października 2016 o 21:55
0
A radiolog nie stanie przed sądem ? Bo to on powinien podac kontrast przy pierwszej tomografii i to on nie rozpoznał guza.
Avatar
Zbulwersowany / 20 stycznia 2016 o 18:20
0
Oddział udarowy - chamstwo pielęgniarek, chamstwo lekarzy, pacjent zdany sam na siebie i rodzinę.Omijać szerokim łukiem jeśli się tylko da!!!!
Avatar
B / 16 sierpnia 2014 o 09:18
0

Oddział udarowy w Puławach jest zdecydowanie najgorszy, dosłownie brud, chaos, brak panowania, Do tej pory z powodu róznych chorób widziałam wiele, ale to przerosło wyobrażanie. 21 wiek!!! Jak rodzina nie przyjdzie posrzątać, przebrac i nakarmić to jest to nie zrobione, Na podłodze kałuże moczu, pampersy zmieniane 2 razy dzinnie i nie ma że pacjent prosi o zmiane czy basen. A karmienie wygląda w ten sposób, że pielęgniarka dla nieprzytomnego pacjeta przynosi talez zupy i zostawia później go odbieraja.

Sytuacja miała miejsce w lipcu br część z personelu była na urlopach, nie było kompletnego panowania na sytuacją, Nie wiadomo kto kogo zasteuje, coś strasznego. Róbcie wszystko żeby wasze rodziny tam nie trafiły.

A i jeszcze jedna z lekarek potrafiła sie w żywe oczy wypierac rozmowy przeprowadoznej z członkiem rodziny dzien wcześniej.

Jesli chodz o personel to liczba zarówno lekarzy jak i pielegniarek powinna byc wystarczająca nawet w sezonie urolpowym wystarczyłoby tylko trochę zwykłego ogranięcia i ściśnięcia towarzystwa za jaja!!!

Jesli jeden lekarz opiekuje się salą na której jest max 6 osób do tego pielegniarki to raczaj powinno się dać nad tym zapanować.

Pozdrawiam i trzymajcie się zdaleka od tego oddziału.

Oddział udarowy w Puławach jest zdecydowanie najgorszy, dosłownie brud, chaos, brak panowania, Do tej pory z powodu róznych chorób widziałam wiele, ale to przerosło wyobrażanie. 21 wiek!!! Jak rodzina nie przyjdzie posrzątać, przebrac i nakarmić to jest to nie zrobione, Na podłodze kałuże moczu, pampersy zmieniane 2 razy dzinnie i nie ma że pacjent prosi o zmiane czy basen. A karmienie wygląda w ten sposób, że pielęgniarka dla nieprzytomnego pacjeta przynosi talez zupy i zostawia później go odbieraja.

Sytuacja miała miejsce w lipcu... rozwiń

Avatar
tym / 24 marca 2014 o 12:51
0

lek. med. Anna Stefanek-Pilarska
lek. med. Elżbieta Witkowska ordynator
Pułąwskie koniowały nie oddał bym im zwierzaka żywego do leczenia,a co dopiero człowieka.Niech społęczeństwo wie jak się nazwywają.Albo imie i nazwisko albo wizerunek niech pokarzą twarze tym,ala lekarzy.

Sam się karzesz swoim pisaniem.

Avatar
olo / 18 marca 2014 o 08:05
0

Co, znowu im szkoda było wydac parę zł na kontrast? Przypomina mi się sprawa rodziców zmarłego synka, któremu pożałowano badań krwi.... parę zło przegrało z życiem.

Avatar
paweł / 17 marca 2014 o 12:26
+1

Chorobę ma się w genach. Nie można obwiniać lekarzy,że ma się chorobę. A co do dr Elżbiety Witkowskiej to już od bardzo dawna od 1994 roku mam do niej 100 % zaufania. Jest wspaniałym i bardzo dobrym lekarzem. Jednym przypadkiem, który wystąpił nie można niszczyć takiego spaniałego człowieka. Temu choremu i rodzinie chyba najbardziej chodzi o odszkodowanie bo jest okazja. Do Sądu pojadę i będę bronił panią doktor Witkowską. ( edward  )

Co Ty pier***isz z leczenia Witkowskiej śmieją się już nawet w szpitalach w Lublinie, że nie zna się na tym co robi. To nie jest jedyny przypadek z jej udziałem. Ludziom nie zawsze chodzi o pieniądze ale o to żeby takie przypadki nie zdarzały się bo w puławskim szpitalu olewają chorych. 

Co Ty pier***isz z leczenia Witkowskiej śmieją się już nawet w szpitalach w Lublinie, że nie zna się na tym co robi. To nie jest jedyny przypadek z jej udziałem. Ludziom nie zawsze chodzi o pieniądze ale o to żeby takie przypadki nie zdarzały się bo w puławskim szpitalu olewają chorych. 

rozwiń
Avatar
Karolina / 16 marca 2014 o 18:04
0

Ma po prostu to w genach a nie wina lekarzy. O odszkodowanko się walczy?. Ochyda.

Z treści artykułu wynika, że nie chodzi o to, że pacjent zachorował, bo to rzeczywiście kwestia przypadku, ale że przez błąd w sztuce/niekompetencje lekarek został za późno zdiagnozowany, przez co opóźniło się leczenie (operacja), przez co złe rokowania jeszcze bardziej się pogorszyły. Z treści wynika, że winą lekarzy jest to, że zaniedbali/zaniechali działań mających wpływ na dalszy proces leczenia.

Z treści artykułu wynika, że nie chodzi o to, że pacjent zachorował, bo to rzeczywiście kwestia przypadku, ale że przez błąd w sztuce/niekompetencje lekarek został za późno zdiagnozowany, przez co opóźniło się leczenie (operacja), przez co złe rokowania jeszcze bardziej się pogorszyły. Z treści wynika, że winą lekarzy jest to, że zaniedbali/zaniechali działań mających wpływ na dalszy proces leczenia.

rozwiń
Avatar
norek / 16 marca 2014 o 16:05
0

Musze Cie zmartwić ale w tym przypadku nie panowało przekonanie "zlewczo-olewcze" bo lekarze stwierdzili w lutym udar a dopiero w maju guz a ten guz to glejak (poczytaj o tym świństwie i módl się żeby nikt z Twojej rodziny nie przechodził tej choroby) bo ja i Moja Rodzina przez błąd lekarzy walczymy o życie już Taty 3 lata!!!!!!!!!!

Ma po prostu to w genach a nie wina lekarzy. O odszkodowanko się walczy?. Ochyda.

Avatar
Edward / 16 marca 2014 o 15:59
0

Chorobę ma się w genach. Nie można obwiniać lekarzy,że ma się chorobę. A co do dr Elżbiety Witkowskiej to już od bardzo dawna od 1994 roku mam do niej 100 % zaufania. Jest wspaniałym i bardzo dobrym lekarzem. Jednym przypadkiem, który wystąpił nie można niszczyć takiego spaniałego człowieka. Temu choremu i rodzinie chyba najbardziej chodzi o odszkodowanie bo jest okazja. Do Sądu pojadę i będę bronił panią doktor Witkowską. ( edward  )

Avatar
tyle / 16 marca 2014 o 08:25
0

a czy rodzina była w gabinecie ww konowałów i rozmawiała w cztery oczy z tym konowałkami, po uwiennieniu kochliwej Sawickiej i garlickiego,teraz większość konowałów nabrała wigoru do rozmów w cztery oczy

Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 3

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 3 0

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 2 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 3

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 6 4

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 1 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 24 9

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 6

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 12 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu
Magazyn
galeria

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu 0 0

Dziś rocznica urodzin księdza Ignacego Kłopotowskiego. Był związany z Lublinem ponad 20 lat. Pomagał wykluczonym. Mając ich sporo pod opieką, był specjalistą crowdfundingu i nie był mu obcy fundraising. Z konieczności propagował i stosował idee zero waste. Twórca konsorcjum wydawniczego, publicysta wykorzystujący mechanizmy marketingu i public relations. Co w tym niezwykłego? Błogosławiony ksiądz Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu.