Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

26 lipca 2011 r.
17:20
Edytuj ten wpis

Plantatorzy agrestu, czarnej porzeczki i czereśni liczą zysk

16 18 A A
Mieliśmy nadzieję, że malina lenia w tym roku będzie droższa. Tym bardziej, że część roślin przemarz
Mieliśmy nadzieję, że malina lenia w tym roku będzie droższa. Tym bardziej, że część roślin przemarz

Agrest, czarna porzeczka i czereśnia – to owoce, które w tym roku przyniosły plantatorom największy dochód. Na jednym hektarze plantacji można było zarobić od 20 do 40 tys. zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Ci co mają roku agrest lub czarną porzeczkę to w tym roku królowie rynku – mówi Tomasz Solis, wiceprezes Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej. – Owoce porzeczki można było sprzedać w cenie od 5 do 5,20 zł za kg. A przy dobrej uprawie można było zebrać nawet 15-18 ton z hektara.

Według plantatorów w naszym województwie, te liczby są grubo przesadzone. – Z hektara można było zebrać najwyżej 10 ton. My z pół hektara mieliśmy 2,5 tony czarnych porzeczek. Odmiany, które miały dużo owoców w ubiegłym roku, w tym roku obrodziły już gorzej – mówi pani Małgorzata z powiatu kraśnickiego.

– Górne wyniki produkcyjne zdarzają się bardzo rzadko. Bardziej prawdopodobny jest zbiór tych owoców na poziomie 10 ton od hektara – dodaje Janusz Chudzik z Wilkołaza Dolnego, właściciel firmy prowadzącej skup owoców.

Chudzik potwierdza jednak, że zarówno na czarnej porzeczce jak na agreście w tym roku można było sporo zarobić. – Za kilogram agrestu skupy płaciły od 2,50 do 3,40 zł za kg – mówi.

Czyli przy zbiorze na poziomie 8-12 ton z hektara można było zarobić od 20 tys. zł. do nawet 40 tys. zł.

To był dobry sezon dla wczesnych odmian czereśni. – W hurcie kg owoców kosztował od 4,50 do 8 zł – mówi Solis.

Podobnie było w przypadku truskawki. Za odszypułkowane owoce płacono producentom od 4,0 do 5,5 zł/kg, a za truskawkę deserową od 5,0 do 6,5 zł/kg.
Sadownicy cieszą się z tegorocznych zysków, ale jak przewidują, za rok już tyle nie zarobią. – Gwarantuję, że w przyszłym roku cena za czarną porzeczkę będzie dużo niższa – mówi Solis. – Moim zdaniem będzie się kształtować w granicach 0,40-0,50 zł/kg. Nie pokryje to kosztów produkcji, więc za pieniądze zarobione w tym roku rolnicy będą musieli utrzymywać swoje plantacje przez kolejne lata.

W gorszej sytuacji są ci, którzy uprawiają maliny. Straty liczą m.in. plantatorzy z powiatu kraśnickiego, które jest malinowym zagłębiem. Według wstępnych szacunków w regionie Kraśnika zebrano maksymalnie 60-70 proc. tych owoców. Powód? Ulewne deszcze, które nie tylko pogorszyły jakość, ale również uniemożliwiły zbiór.

– Plantacje przestały się już opłacać – stwierdza Zofia Bieniecka z Popkowic, gmina Urzędów, która maliny uprawia od ponad 25 lat. – Środki ochrony roślin są drogie, do tego trzeba zapłacić ludziom, którzy pomagają przy zbiorze. Gdyby cena za kg malin była w granicach 3 zł, to można by mówić o tym, że koszty uprawy nam się zwróciły. A żeby coś zarobić, malina musiałaby kosztować 4,50-5 zł.

Tymczasem cena za kg maliny letniej na skupach wahała się w granicach od 1,60 zł do 2,80 zł/kg. Teraz to 2 zł.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Wójt Gminy Chodel / 2 sierpnia 2011 o 08:53
0
Szanowny Kolego Tomku Solis i Pani Redaktor artykułu
„Plantatorzy agrestu, czarnej porzeczki i czereśni liczą zyski”

- To pofantazjowaliście sobie podając w artykule ceny owoców z górnych półek, a zbiory tegoroczne chyba z pól doświadczalnych różnych Instytutów, – bo nie z upraw przeciętnego plantatora.
Nie słyszałem, aby którykolwiek producent porzeczki czarnej z terenu Gminy Chodel zebrał plon powyżej 6 ton z ha.
Z powodu najpierw mrozów i przymrozków a potem innych kaprysów aury, plony czarnej porzeczki na terenie Gminy wahały się najczęściej w przedziale 1-4 tony z ha, a jej cena w granicach 4.20 – 3.50 zł/kg.
Podobnie było z cenami maliny, która w większości przypadków kształtowała się na poziomie 3.0 – 1.80 zł/kg,a jej zbiory były mizerne i utrudnione ciągłymi opadami deszczu.

Apeluję!!
Nie psujcie krwi przeciętnemu producentowi owoców operując cenami i zbiorami z „górnych półek” i nie utwierdzajcie mieszkańców miast w fałszywym przekonaniu, że producenci owoców to ludzie żyjący w krainie mlekiem i miodem płynącej.
Prawda jest taka, że większość producentów owoców z terenu Gminy Chodel liczy, czy pozyskane przychody ze sprzedaży plonu pokryją koszty zakupu środków ochrony roślin i zbioru - a więc zyski mogą okazać się iluzoryczne.
W odniesieniu do maliny przeważą prawdopodobnie straty.

Jan Majewski - Wójt Gminy Chodel
Szanowny Kolego Tomku Solis i Pani Redaktor artykułu
„Plantatorzy agrestu, czarnej porzeczki i czereśni liczą zyski”

- To pofantazjowaliście sobie podając w artykule ceny owoców z górnych półek, a zbiory tegoroczne chyba z pól doświadczalnych różnych Instytutów, – bo nie z upraw przeciętnego plantatora.
Nie słyszałem, aby którykolwiek producent porzeczki czarnej z terenu Gminy Chodel zebrał plon powyżej 6 ton z ha.
Z powodu najpierw mrozów i przymrozków a potem innych kaprysów aury, plony czarnej porzeczki n... rozwiń
Avatar
zibi / 1 sierpnia 2011 o 11:20
0
no i pewnie dobra cena a przeciez to 1 litr ropy za komuny mozna za 1 kg maliny bylo wziasc 5 litry paliwa ale wszyscy strajkowali bo cos podniesiono o 10 procent a dzis zydokomuna czyli po i pis podnosi ile chce A PYTAM SIE GDZIE TERAZ SA ZWIAZKI co do ceny malin powinien sie tym zajac urzad ochrony konkurencji i konsumentow bo przeciez to widac ze to jawna zmowa cenowa
Avatar
badyl mital wierzbica / 29 lipca 2011 o 08:47
0
ten rok jest nie zaciekawy nie ma ceny na maliny a i czeczeny nie chca rwac za dwa zlote z flt tez mnie wylali bo na twb nie moglem sie wyrobic jak tak dalej bedzie z malina to przerzuce sie na gandzie
Avatar
Darek / 28 lipca 2011 o 13:24
0
Gość fantazjuje. Byc może najlepsze plantacje dały taki plon i najlepsze ceny może i oscylowały w tych granicach. Moja - przeciętna plantacja, dała taki dochód: czarna około 1tony z ha, cena 3,8-4,3, agrest 4t/ha 2,0zł/kg, czerwona 7t/ha cena 1,6zł/kg. Jak ktoś sobie policzy to wyjdzie mu czarno (czerwono) na białym, że największy dochód dał agrest i czerwona i tak jest to grubo poniżej fantazji wiceprezesa - kto go mianował na wiceprezesa????
Avatar
ruskowsianin / 28 lipca 2011 o 01:46
0
Moja babcia uczyla mnie takiej madrosci ludowej przekazywanej z pokolenia na pokolenie :

[size="5"]Nie licz z gory zysku, mozesz nie zjesc kesa, choc go masz przy pysku !![/size]
Avatar
robol z miasta / 28 lipca 2011 o 01:39
0
[size="4"]W Polsce[/size] [size="7"]NIC SIE NIE OPLACA !![/size]

[size="4"]W Polsce oplaca sie[/size]

[size="7"]TYLKO BRAC DOPLATY DO ROLNICTWA ![/size]
Avatar
maciek / 28 lipca 2011 o 00:09
0
Ta cena truskawki to chyba z kosmosu. W największym wysypie owoców 3,6zł plus vat.Ponad 4 złote to wtedy kiedy nie było co już zbierać.
Avatar
lu / 27 lipca 2011 o 20:56
0
Pan Solis jak widać nie ma realnego rozeznania na rynku. Skoro gwarantuje Pan spadek cen w kolejnym sezonie to może powinien Pan poszukać sposobu by wspierać rolników i sadowników w przeciwnym razie po co się tytułować wiceprezesem Związku. Po co cały związek skoro nie robi nic? Grunt mieć dobrą posadkę wtedy zapomina się o korzeniach. Wstyd!
Avatar
iga / 27 lipca 2011 o 19:59
0
podniesli ceny bo wiele plantacji ludzie skasowali a jak odnowia to za dwa lata beda bic potylku
Avatar
POLI / 27 lipca 2011 o 18:39
0
[quote name='Rafal' timestamp='1311776011' post='507482']
[size="7"]To teraz mają za co się ubezpieczyć a nie potem narzekać jak zalej lub zwieje szopę [/size]
[/quote]
Jeżeli ktoś nie ma pojęcia o pracy przy zbiorze porzeczek,to niech nie pisze uszczypliwych komentarzy.W okresie zbioru {nie każdy zbiera mechanicznie )osoby pracują naprawdę ciężko,czy to upał czy chłód od rana do wieczora kilkanaście dni.W tym roku cena była dość względna,ale w poprzednich latach nawet nie chce się wspominać.Jeżeli mowa o tegorocznych zbiorach,to nie były aż tak dochodowe jak pisze się w prasie,bo pogoda była niekorzystna.Najpierw deszcze a potem upał, tak,że owoce nie nadawały się zbytnio do zbioru ze względu na jakość.Taki jest dobry biznes,że w tym roku zlikwidowałam plantację.Jeżeli ktoś uważa,że rolnik ma kokosy,które same robią na duży zysk,to niech sam spróbuje tego biznesu.Można wydzierżawić od rolników pole i do dzieła!!!!!!!!Życzę powodzenia i dużego zysku bez pracy i nakładu na uprawę.
[quote name='Rafal' timestamp='1311776011' post='507482']
[size="7"]To teraz mają za co się ubezpieczyć a nie potem narzekać jak zalej lub zwieje szopę [/size]
[/quote]
Jeżeli ktoś nie ma pojęcia o pracy przy zbiorze porzeczek,to niech nie pisze uszczypliwych komentarzy.W okresie zbioru {nie każdy zbiera mechanicznie )osoby pracują naprawdę ciężko,czy to upał czy chłód od rana do wieczora kilkanaście dni.W tym roku cena była dość względna,ale w poprzednich latach nawet nie ... rozwiń
Avatar
Wójt Gminy Chodel / 2 sierpnia 2011 o 08:53
0
Szanowny Kolego Tomku Solis i Pani Redaktor artykułu
„Plantatorzy agrestu, czarnej porzeczki i czereśni liczą zyski”

- To pofantazjowaliście sobie podając w artykule ceny owoców z górnych półek, a zbiory tegoroczne chyba z pól doświadczalnych różnych Instytutów, – bo nie z upraw przeciętnego plantatora.
Nie słyszałem, aby którykolwiek producent porzeczki czarnej z terenu Gminy Chodel zebrał plon powyżej 6 ton z ha.
Z powodu najpierw mrozów i przymrozków a potem innych kaprysów aury, plony czarnej porzeczki na terenie Gminy wahały się najczęściej w przedziale 1-4 tony z ha, a jej cena w granicach 4.20 – 3.50 zł/kg.
Podobnie było z cenami maliny, która w większości przypadków kształtowała się na poziomie 3.0 – 1.80 zł/kg,a jej zbiory były mizerne i utrudnione ciągłymi opadami deszczu.

Apeluję!!
Nie psujcie krwi przeciętnemu producentowi owoców operując cenami i zbiorami z „górnych półek” i nie utwierdzajcie mieszkańców miast w fałszywym przekonaniu, że producenci owoców to ludzie żyjący w krainie mlekiem i miodem płynącej.
Prawda jest taka, że większość producentów owoców z terenu Gminy Chodel liczy, czy pozyskane przychody ze sprzedaży plonu pokryją koszty zakupu środków ochrony roślin i zbioru - a więc zyski mogą okazać się iluzoryczne.
W odniesieniu do maliny przeważą prawdopodobnie straty.

Jan Majewski - Wójt Gminy Chodel
Szanowny Kolego Tomku Solis i Pani Redaktor artykułu
„Plantatorzy agrestu, czarnej porzeczki i czereśni liczą zyski”

- To pofantazjowaliście sobie podając w artykule ceny owoców z górnych półek, a zbiory tegoroczne chyba z pól doświadczalnych różnych Instytutów, – bo nie z upraw przeciętnego plantatora.
Nie słyszałem, aby którykolwiek producent porzeczki czarnej z terenu Gminy Chodel zebrał plon powyżej 6 ton z ha.
Z powodu najpierw mrozów i przymrozków a potem innych kaprysów aury, plony czarnej porzeczki n... rozwiń
Avatar
zibi / 1 sierpnia 2011 o 11:20
0
no i pewnie dobra cena a przeciez to 1 litr ropy za komuny mozna za 1 kg maliny bylo wziasc 5 litry paliwa ale wszyscy strajkowali bo cos podniesiono o 10 procent a dzis zydokomuna czyli po i pis podnosi ile chce A PYTAM SIE GDZIE TERAZ SA ZWIAZKI co do ceny malin powinien sie tym zajac urzad ochrony konkurencji i konsumentow bo przeciez to widac ze to jawna zmowa cenowa
Avatar
badyl mital wierzbica / 29 lipca 2011 o 08:47
0
ten rok jest nie zaciekawy nie ma ceny na maliny a i czeczeny nie chca rwac za dwa zlote z flt tez mnie wylali bo na twb nie moglem sie wyrobic jak tak dalej bedzie z malina to przerzuce sie na gandzie
Avatar
Darek / 28 lipca 2011 o 13:24
0
Gość fantazjuje. Byc może najlepsze plantacje dały taki plon i najlepsze ceny może i oscylowały w tych granicach. Moja - przeciętna plantacja, dała taki dochód: czarna około 1tony z ha, cena 3,8-4,3, agrest 4t/ha 2,0zł/kg, czerwona 7t/ha cena 1,6zł/kg. Jak ktoś sobie policzy to wyjdzie mu czarno (czerwono) na białym, że największy dochód dał agrest i czerwona i tak jest to grubo poniżej fantazji wiceprezesa - kto go mianował na wiceprezesa????
Avatar
ruskowsianin / 28 lipca 2011 o 01:46
0
Moja babcia uczyla mnie takiej madrosci ludowej przekazywanej z pokolenia na pokolenie :

[size="5"]Nie licz z gory zysku, mozesz nie zjesc kesa, choc go masz przy pysku !![/size]
Avatar
robol z miasta / 28 lipca 2011 o 01:39
0
[size="4"]W Polsce[/size] [size="7"]NIC SIE NIE OPLACA !![/size]

[size="4"]W Polsce oplaca sie[/size]

[size="7"]TYLKO BRAC DOPLATY DO ROLNICTWA ![/size]
Avatar
maciek / 28 lipca 2011 o 00:09
0
Ta cena truskawki to chyba z kosmosu. W największym wysypie owoców 3,6zł plus vat.Ponad 4 złote to wtedy kiedy nie było co już zbierać.
Avatar
lu / 27 lipca 2011 o 20:56
0
Pan Solis jak widać nie ma realnego rozeznania na rynku. Skoro gwarantuje Pan spadek cen w kolejnym sezonie to może powinien Pan poszukać sposobu by wspierać rolników i sadowników w przeciwnym razie po co się tytułować wiceprezesem Związku. Po co cały związek skoro nie robi nic? Grunt mieć dobrą posadkę wtedy zapomina się o korzeniach. Wstyd!
Avatar
iga / 27 lipca 2011 o 19:59
0
podniesli ceny bo wiele plantacji ludzie skasowali a jak odnowia to za dwa lata beda bic potylku
Avatar
POLI / 27 lipca 2011 o 18:39
0
[quote name='Rafal' timestamp='1311776011' post='507482']
[size="7"]To teraz mają za co się ubezpieczyć a nie potem narzekać jak zalej lub zwieje szopę [/size]
[/quote]
Jeżeli ktoś nie ma pojęcia o pracy przy zbiorze porzeczek,to niech nie pisze uszczypliwych komentarzy.W okresie zbioru {nie każdy zbiera mechanicznie )osoby pracują naprawdę ciężko,czy to upał czy chłód od rana do wieczora kilkanaście dni.W tym roku cena była dość względna,ale w poprzednich latach nawet nie chce się wspominać.Jeżeli mowa o tegorocznych zbiorach,to nie były aż tak dochodowe jak pisze się w prasie,bo pogoda była niekorzystna.Najpierw deszcze a potem upał, tak,że owoce nie nadawały się zbytnio do zbioru ze względu na jakość.Taki jest dobry biznes,że w tym roku zlikwidowałam plantację.Jeżeli ktoś uważa,że rolnik ma kokosy,które same robią na duży zysk,to niech sam spróbuje tego biznesu.Można wydzierżawić od rolników pole i do dzieła!!!!!!!!Życzę powodzenia i dużego zysku bez pracy i nakładu na uprawę.
[quote name='Rafal' timestamp='1311776011' post='507482']
[size="7"]To teraz mają za co się ubezpieczyć a nie potem narzekać jak zalej lub zwieje szopę [/size]
[/quote]
Jeżeli ktoś nie ma pojęcia o pracy przy zbiorze porzeczek,to niech nie pisze uszczypliwych komentarzy.W okresie zbioru {nie każdy zbiera mechanicznie )osoby pracują naprawdę ciężko,czy to upał czy chłód od rana do wieczora kilkanaście dni.W tym roku cena była dość względna,ale w poprzednich latach nawet nie ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wstęp na aukcję Pride of Poland dla osób z grubym portfelem. Wysokie ceny zaproszeń

Wstęp na aukcję Pride of Poland dla osób z grubym portfelem. Wysokie ceny zaproszeń 1 0

Każdy kto w tym roku będzie chciał zobaczyć aukcję Pride of Poland będzie musiał zapłacić za zaproszenie. I to nie mało. Organizatorzy właśnie podali, że zaproszenie kosztować będzie 450 zł.

Ciężarówka zaczęła się palić w trakcie jazdy. Strażacy musieli ją najpierw dogonić
Alarm 24

Ciężarówka zaczęła się palić w trakcie jazdy. Strażacy musieli ją najpierw dogonić 11 2

Do zdarzenia doszło w Zemborzycach Tereszyńskich na drodze krajowej nr 19 pod Lublinem.

"Szewcy" z Krakowa w Teatrze Starym w Lublinie
22 września 2018, 16:00

"Szewcy" z Krakowa w Teatrze Starym w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 22 września o godz. 16 i 20 w Teatrze Starym (ul. Jezuicka) wystąpią artyści z Narodowego Starego Teatru w Krakowie ze spektaklem Szewcy.

Grzegorz Bonin w Motorze Lublin!

Grzegorz Bonin w Motorze Lublin! 57 10

To prawdziwy hit tego lata! Kontrakt z żółto-biało-niebieskimi podpisał były zawodnik Górnika Łęczna, Grzegorz Bonin

Dwa nowe żądła Górnika Łęczna

Dwa nowe żądła Górnika Łęczna 0 0

PIŁKARSKA II LIGA W sobotę Górnik Łęczna rozegra pierwszy mecz nowego sezonu gdzie w Wejherowie zagra z tamtejszym Gryfem. Na kilka dni przed tym spotkaniem do klubu dołączyło dwóch zawodników, którzy mają stanowić o sile ofensywnej zielono-czarnych

Plantacje malin na Ukrainie zniszczą polskie rolnictwo? Ministerstwo wsparło, marszałek już nie patronuje
film

Plantacje malin na Ukrainie zniszczą polskie rolnictwo? Ministerstwo wsparło, marszałek już nie patronuje 23 15

Czy 10 jednohektarowych plantacji ekologicznych malin na Ukrainie zniszczy polskie rolnictwo? Poseł Jarosław Sachajko twierdzi, że tak właśnie się stanie. I wypomina marszałkowi objęcie tej inicjatywy honorowym patronatem.

Biała Podlaska: Parkowanie w tym miejscu będzie płatne

Biała Podlaska: Parkowanie w tym miejscu będzie płatne 0 2

Miasto chce wprowadzić szlabany na nowo powstałym parkingu przy urzędzie miasta.

Budowa szkoły w Kazimierzu Dolnym wraca do prokuratury. "Decyzja o umorzeniu była przedwczesna"
galeria

Budowa szkoły w Kazimierzu Dolnym wraca do prokuratury. "Decyzja o umorzeniu była przedwczesna" 3 2

Prokuratura ponownie zbada sprawę budowy szkoły w Kazimierzu Dolnym. Chodzi o nieprawidłowości przy przetargu oraz zabezpieczeniu pobliskiej skarpy. Pierwsze postępowanie w tej sprawie umorzono.

"Włóczęgi" i "Dwie korony". Projekcje filmów przy Królewskiej 3
20 lipca 2018, 21:00

"Włóczęgi" i "Dwie korony". Projekcje filmów przy Królewskiej 3 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek i sobotę (20-21 lipca, godz. 21) w kinie plenerowym przy ul. Królewskiej 3 odbędą się projekcje filmów Włóczęgi i Dwie korony.

Koniec popularnej kawiarni w centrum Lublina. Przedsiębiorca oskarża wiceprezydenta

Koniec popularnej kawiarni w centrum Lublina. Przedsiębiorca oskarża wiceprezydenta 7 19

Doniesienie do prokuratury składa przedsiębiorca, któremu Centrum Kultury wypowiedziało umowę najmu pomieszczeń na lokal gastronomiczny „Szklarnia”. Sugeruje, że stał za tym zastępca prezydenta. – Nie było takich nacisków – mówi dyrektor CK. I tłumaczy, że przedsiębiorca po prostu naruszył zasady współpracy

Koncert przebojów Anny Jantar w Nałęczowie
20 lipca 2018, 19:00

Koncert przebojów Anny Jantar w Nałęczowie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 19 w Zabytkowych Podziemiach w Nałęczowie (ul. Lipowa 27) odbędzie się wyjątkowy koncert przebojów Anny Jantar z udziałem Anny Kostkiewicz i Fryderyka Pieńkosia.

Biegał nago po ulicy w Lublinie. Chciał udowodnić dziewczynie, że ją kocha

Biegał nago po ulicy w Lublinie. Chciał udowodnić dziewczynie, że ją kocha 134 4

Mężczyzna, który biegał nago po al. Tysiąclecia usłyszał prokuratorskie zarzuty. 32-latek odpowie za posiadanie narkotyków. Biegając bez ubrania po ulicy chciał zaimponować swojej dziewczynie.

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu 2 0

Trzy osoby trafiły do szpitala po wypadku do którego doszło w Dąbrowie. Wśród nich jest 6-letnie dziecko.

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie 2 3

Znów nie udało się rozpocząć procesu byłego policjanta i trzech jego kolegów oskarżonych o wyłudzenia. Panowie nie stawili się w sądzie, a były mundurowy – mimo że ma taki obowiązek – nie melduje się regularnie na komisariacie

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 22 19

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!