Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

26 lipca 2011 r.
17:20
Edytuj ten wpis

Plantatorzy agrestu, czarnej porzeczki i czereśni liczą zysk

0 18 A A
Mieliśmy nadzieję, że malina lenia w tym roku będzie droższa. Tym bardziej, że część roślin przemarz
Mieliśmy nadzieję, że malina lenia w tym roku będzie droższa. Tym bardziej, że część roślin przemarz

Agrest, czarna porzeczka i czereśnia – to owoce, które w tym roku przyniosły plantatorom największy dochód. Na jednym hektarze plantacji można było zarobić od 20 do 40 tys. zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Ci co mają roku agrest lub czarną porzeczkę to w tym roku królowie rynku – mówi Tomasz Solis, wiceprezes Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej. – Owoce porzeczki można było sprzedać w cenie od 5 do 5,20 zł za kg. A przy dobrej uprawie można było zebrać nawet 15-18 ton z hektara.

Według plantatorów w naszym województwie, te liczby są grubo przesadzone. – Z hektara można było zebrać najwyżej 10 ton. My z pół hektara mieliśmy 2,5 tony czarnych porzeczek. Odmiany, które miały dużo owoców w ubiegłym roku, w tym roku obrodziły już gorzej – mówi pani Małgorzata z powiatu kraśnickiego.

– Górne wyniki produkcyjne zdarzają się bardzo rzadko. Bardziej prawdopodobny jest zbiór tych owoców na poziomie 10 ton od hektara – dodaje Janusz Chudzik z Wilkołaza Dolnego, właściciel firmy prowadzącej skup owoców.

Chudzik potwierdza jednak, że zarówno na czarnej porzeczce jak na agreście w tym roku można było sporo zarobić. – Za kilogram agrestu skupy płaciły od 2,50 do 3,40 zł za kg – mówi.

Czyli przy zbiorze na poziomie 8-12 ton z hektara można było zarobić od 20 tys. zł. do nawet 40 tys. zł.

To był dobry sezon dla wczesnych odmian czereśni. – W hurcie kg owoców kosztował od 4,50 do 8 zł – mówi Solis.

Podobnie było w przypadku truskawki. Za odszypułkowane owoce płacono producentom od 4,0 do 5,5 zł/kg, a za truskawkę deserową od 5,0 do 6,5 zł/kg.
Sadownicy cieszą się z tegorocznych zysków, ale jak przewidują, za rok już tyle nie zarobią. – Gwarantuję, że w przyszłym roku cena za czarną porzeczkę będzie dużo niższa – mówi Solis. – Moim zdaniem będzie się kształtować w granicach 0,40-0,50 zł/kg. Nie pokryje to kosztów produkcji, więc za pieniądze zarobione w tym roku rolnicy będą musieli utrzymywać swoje plantacje przez kolejne lata.

W gorszej sytuacji są ci, którzy uprawiają maliny. Straty liczą m.in. plantatorzy z powiatu kraśnickiego, które jest malinowym zagłębiem. Według wstępnych szacunków w regionie Kraśnika zebrano maksymalnie 60-70 proc. tych owoców. Powód? Ulewne deszcze, które nie tylko pogorszyły jakość, ale również uniemożliwiły zbiór.

– Plantacje przestały się już opłacać – stwierdza Zofia Bieniecka z Popkowic, gmina Urzędów, która maliny uprawia od ponad 25 lat. – Środki ochrony roślin są drogie, do tego trzeba zapłacić ludziom, którzy pomagają przy zbiorze. Gdyby cena za kg malin była w granicach 3 zł, to można by mówić o tym, że koszty uprawy nam się zwróciły. A żeby coś zarobić, malina musiałaby kosztować 4,50-5 zł.

Tymczasem cena za kg maliny letniej na skupach wahała się w granicach od 1,60 zł do 2,80 zł/kg. Teraz to 2 zł.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Wójt Gminy Chodel / 2 sierpnia 2011 o 08:53
0
Szanowny Kolego Tomku Solis i Pani Redaktor artykułu
„Plantatorzy agrestu, czarnej porzeczki i czereśni liczą zyski”

- To pofantazjowaliście sobie podając w artykule ceny owoców z górnych półek, a zbiory tegoroczne chyba z pól doświadczalnych różnych Instytutów, – bo nie z upraw przeciętnego plantatora.
Nie słyszałem, aby którykolwiek producent porzeczki czarnej z terenu Gminy Chodel zebrał plon powyżej 6 ton z ha.
Z powodu najpierw mrozów i przymrozków a potem innych kaprysów aury, plony czarnej porzeczki na terenie Gminy wahały się najczęściej w przedziale 1-4 tony z ha, a jej cena w granicach 4.20 – 3.50 zł/kg.
Podobnie było z cenami maliny, która w większości przypadków kształtowała się na poziomie 3.0 – 1.80 zł/kg,a jej zbiory były mizerne i utrudnione ciągłymi opadami deszczu.

Apeluję!!
Nie psujcie krwi przeciętnemu producentowi owoców operując cenami i zbiorami z „górnych półek” i nie utwierdzajcie mieszkańców miast w fałszywym przekonaniu, że producenci owoców to ludzie żyjący w krainie mlekiem i miodem płynącej.
Prawda jest taka, że większość producentów owoców z terenu Gminy Chodel liczy, czy pozyskane przychody ze sprzedaży plonu pokryją koszty zakupu środków ochrony roślin i zbioru - a więc zyski mogą okazać się iluzoryczne.
W odniesieniu do maliny przeważą prawdopodobnie straty.

Jan Majewski - Wójt Gminy Chodel
Szanowny Kolego Tomku Solis i Pani Redaktor artykułu
„Plantatorzy agrestu, czarnej porzeczki i czereśni liczą zyski”

- To pofantazjowaliście sobie podając w artykule ceny owoców z górnych półek, a zbiory tegoroczne chyba z pól doświadczalnych różnych Instytutów, – bo nie z upraw przeciętnego plantatora.
Nie słyszałem, aby którykolwiek producent porzeczki czarnej z terenu Gminy Chodel zebrał plon powyżej 6 ton z ha.
Z powodu najpierw mrozów i przymrozków a potem innych kaprysów aury, plony czarnej porzeczki n... rozwiń
Avatar
zibi / 1 sierpnia 2011 o 11:20
0
no i pewnie dobra cena a przeciez to 1 litr ropy za komuny mozna za 1 kg maliny bylo wziasc 5 litry paliwa ale wszyscy strajkowali bo cos podniesiono o 10 procent a dzis zydokomuna czyli po i pis podnosi ile chce A PYTAM SIE GDZIE TERAZ SA ZWIAZKI co do ceny malin powinien sie tym zajac urzad ochrony konkurencji i konsumentow bo przeciez to widac ze to jawna zmowa cenowa
Avatar
badyl mital wierzbica / 29 lipca 2011 o 08:47
0
ten rok jest nie zaciekawy nie ma ceny na maliny a i czeczeny nie chca rwac za dwa zlote z flt tez mnie wylali bo na twb nie moglem sie wyrobic jak tak dalej bedzie z malina to przerzuce sie na gandzie
Avatar
Darek / 28 lipca 2011 o 13:24
0
Gość fantazjuje. Byc może najlepsze plantacje dały taki plon i najlepsze ceny może i oscylowały w tych granicach. Moja - przeciętna plantacja, dała taki dochód: czarna około 1tony z ha, cena 3,8-4,3, agrest 4t/ha 2,0zł/kg, czerwona 7t/ha cena 1,6zł/kg. Jak ktoś sobie policzy to wyjdzie mu czarno (czerwono) na białym, że największy dochód dał agrest i czerwona i tak jest to grubo poniżej fantazji wiceprezesa - kto go mianował na wiceprezesa????
Avatar
ruskowsianin / 28 lipca 2011 o 01:46
0
Moja babcia uczyla mnie takiej madrosci ludowej przekazywanej z pokolenia na pokolenie :

[size="5"]Nie licz z gory zysku, mozesz nie zjesc kesa, choc go masz przy pysku !![/size]
Avatar
robol z miasta / 28 lipca 2011 o 01:39
0
[size="4"]W Polsce[/size] [size="7"]NIC SIE NIE OPLACA !![/size]

[size="4"]W Polsce oplaca sie[/size]

[size="7"]TYLKO BRAC DOPLATY DO ROLNICTWA ![/size]
Avatar
maciek / 28 lipca 2011 o 00:09
0
Ta cena truskawki to chyba z kosmosu. W największym wysypie owoców 3,6zł plus vat.Ponad 4 złote to wtedy kiedy nie było co już zbierać.
Avatar
lu / 27 lipca 2011 o 20:56
0
Pan Solis jak widać nie ma realnego rozeznania na rynku. Skoro gwarantuje Pan spadek cen w kolejnym sezonie to może powinien Pan poszukać sposobu by wspierać rolników i sadowników w przeciwnym razie po co się tytułować wiceprezesem Związku. Po co cały związek skoro nie robi nic? Grunt mieć dobrą posadkę wtedy zapomina się o korzeniach. Wstyd!
Avatar
iga / 27 lipca 2011 o 19:59
0
podniesli ceny bo wiele plantacji ludzie skasowali a jak odnowia to za dwa lata beda bic potylku
Avatar
POLI / 27 lipca 2011 o 18:39
0
[quote name='Rafal' timestamp='1311776011' post='507482']
[size="7"]To teraz mają za co się ubezpieczyć a nie potem narzekać jak zalej lub zwieje szopę [/size]
[/quote]
Jeżeli ktoś nie ma pojęcia o pracy przy zbiorze porzeczek,to niech nie pisze uszczypliwych komentarzy.W okresie zbioru {nie każdy zbiera mechanicznie )osoby pracują naprawdę ciężko,czy to upał czy chłód od rana do wieczora kilkanaście dni.W tym roku cena była dość względna,ale w poprzednich latach nawet nie chce się wspominać.Jeżeli mowa o tegorocznych zbiorach,to nie były aż tak dochodowe jak pisze się w prasie,bo pogoda była niekorzystna.Najpierw deszcze a potem upał, tak,że owoce nie nadawały się zbytnio do zbioru ze względu na jakość.Taki jest dobry biznes,że w tym roku zlikwidowałam plantację.Jeżeli ktoś uważa,że rolnik ma kokosy,które same robią na duży zysk,to niech sam spróbuje tego biznesu.Można wydzierżawić od rolników pole i do dzieła!!!!!!!!Życzę powodzenia i dużego zysku bez pracy i nakładu na uprawę.
[quote name='Rafal' timestamp='1311776011' post='507482']
[size="7"]To teraz mają za co się ubezpieczyć a nie potem narzekać jak zalej lub zwieje szopę [/size]
[/quote]
Jeżeli ktoś nie ma pojęcia o pracy przy zbiorze porzeczek,to niech nie pisze uszczypliwych komentarzy.W okresie zbioru {nie każdy zbiera mechanicznie )osoby pracują naprawdę ciężko,czy to upał czy chłód od rana do wieczora kilkanaście dni.W tym roku cena była dość względna,ale w poprzednich latach nawet nie ... rozwiń
Avatar
Wójt Gminy Chodel / 2 sierpnia 2011 o 08:53
0
Szanowny Kolego Tomku Solis i Pani Redaktor artykułu
„Plantatorzy agrestu, czarnej porzeczki i czereśni liczą zyski”

- To pofantazjowaliście sobie podając w artykule ceny owoców z górnych półek, a zbiory tegoroczne chyba z pól doświadczalnych różnych Instytutów, – bo nie z upraw przeciętnego plantatora.
Nie słyszałem, aby którykolwiek producent porzeczki czarnej z terenu Gminy Chodel zebrał plon powyżej 6 ton z ha.
Z powodu najpierw mrozów i przymrozków a potem innych kaprysów aury, plony czarnej porzeczki na terenie Gminy wahały się najczęściej w przedziale 1-4 tony z ha, a jej cena w granicach 4.20 – 3.50 zł/kg.
Podobnie było z cenami maliny, która w większości przypadków kształtowała się na poziomie 3.0 – 1.80 zł/kg,a jej zbiory były mizerne i utrudnione ciągłymi opadami deszczu.

Apeluję!!
Nie psujcie krwi przeciętnemu producentowi owoców operując cenami i zbiorami z „górnych półek” i nie utwierdzajcie mieszkańców miast w fałszywym przekonaniu, że producenci owoców to ludzie żyjący w krainie mlekiem i miodem płynącej.
Prawda jest taka, że większość producentów owoców z terenu Gminy Chodel liczy, czy pozyskane przychody ze sprzedaży plonu pokryją koszty zakupu środków ochrony roślin i zbioru - a więc zyski mogą okazać się iluzoryczne.
W odniesieniu do maliny przeważą prawdopodobnie straty.

Jan Majewski - Wójt Gminy Chodel
Szanowny Kolego Tomku Solis i Pani Redaktor artykułu
„Plantatorzy agrestu, czarnej porzeczki i czereśni liczą zyski”

- To pofantazjowaliście sobie podając w artykule ceny owoców z górnych półek, a zbiory tegoroczne chyba z pól doświadczalnych różnych Instytutów, – bo nie z upraw przeciętnego plantatora.
Nie słyszałem, aby którykolwiek producent porzeczki czarnej z terenu Gminy Chodel zebrał plon powyżej 6 ton z ha.
Z powodu najpierw mrozów i przymrozków a potem innych kaprysów aury, plony czarnej porzeczki n... rozwiń
Avatar
zibi / 1 sierpnia 2011 o 11:20
0
no i pewnie dobra cena a przeciez to 1 litr ropy za komuny mozna za 1 kg maliny bylo wziasc 5 litry paliwa ale wszyscy strajkowali bo cos podniesiono o 10 procent a dzis zydokomuna czyli po i pis podnosi ile chce A PYTAM SIE GDZIE TERAZ SA ZWIAZKI co do ceny malin powinien sie tym zajac urzad ochrony konkurencji i konsumentow bo przeciez to widac ze to jawna zmowa cenowa
Avatar
badyl mital wierzbica / 29 lipca 2011 o 08:47
0
ten rok jest nie zaciekawy nie ma ceny na maliny a i czeczeny nie chca rwac za dwa zlote z flt tez mnie wylali bo na twb nie moglem sie wyrobic jak tak dalej bedzie z malina to przerzuce sie na gandzie
Avatar
Darek / 28 lipca 2011 o 13:24
0
Gość fantazjuje. Byc może najlepsze plantacje dały taki plon i najlepsze ceny może i oscylowały w tych granicach. Moja - przeciętna plantacja, dała taki dochód: czarna około 1tony z ha, cena 3,8-4,3, agrest 4t/ha 2,0zł/kg, czerwona 7t/ha cena 1,6zł/kg. Jak ktoś sobie policzy to wyjdzie mu czarno (czerwono) na białym, że największy dochód dał agrest i czerwona i tak jest to grubo poniżej fantazji wiceprezesa - kto go mianował na wiceprezesa????
Avatar
ruskowsianin / 28 lipca 2011 o 01:46
0
Moja babcia uczyla mnie takiej madrosci ludowej przekazywanej z pokolenia na pokolenie :

[size="5"]Nie licz z gory zysku, mozesz nie zjesc kesa, choc go masz przy pysku !![/size]
Avatar
robol z miasta / 28 lipca 2011 o 01:39
0
[size="4"]W Polsce[/size] [size="7"]NIC SIE NIE OPLACA !![/size]

[size="4"]W Polsce oplaca sie[/size]

[size="7"]TYLKO BRAC DOPLATY DO ROLNICTWA ![/size]
Avatar
maciek / 28 lipca 2011 o 00:09
0
Ta cena truskawki to chyba z kosmosu. W największym wysypie owoców 3,6zł plus vat.Ponad 4 złote to wtedy kiedy nie było co już zbierać.
Avatar
lu / 27 lipca 2011 o 20:56
0
Pan Solis jak widać nie ma realnego rozeznania na rynku. Skoro gwarantuje Pan spadek cen w kolejnym sezonie to może powinien Pan poszukać sposobu by wspierać rolników i sadowników w przeciwnym razie po co się tytułować wiceprezesem Związku. Po co cały związek skoro nie robi nic? Grunt mieć dobrą posadkę wtedy zapomina się o korzeniach. Wstyd!
Avatar
iga / 27 lipca 2011 o 19:59
0
podniesli ceny bo wiele plantacji ludzie skasowali a jak odnowia to za dwa lata beda bic potylku
Avatar
POLI / 27 lipca 2011 o 18:39
0
[quote name='Rafal' timestamp='1311776011' post='507482']
[size="7"]To teraz mają za co się ubezpieczyć a nie potem narzekać jak zalej lub zwieje szopę [/size]
[/quote]
Jeżeli ktoś nie ma pojęcia o pracy przy zbiorze porzeczek,to niech nie pisze uszczypliwych komentarzy.W okresie zbioru {nie każdy zbiera mechanicznie )osoby pracują naprawdę ciężko,czy to upał czy chłód od rana do wieczora kilkanaście dni.W tym roku cena była dość względna,ale w poprzednich latach nawet nie chce się wspominać.Jeżeli mowa o tegorocznych zbiorach,to nie były aż tak dochodowe jak pisze się w prasie,bo pogoda była niekorzystna.Najpierw deszcze a potem upał, tak,że owoce nie nadawały się zbytnio do zbioru ze względu na jakość.Taki jest dobry biznes,że w tym roku zlikwidowałam plantację.Jeżeli ktoś uważa,że rolnik ma kokosy,które same robią na duży zysk,to niech sam spróbuje tego biznesu.Można wydzierżawić od rolników pole i do dzieła!!!!!!!!Życzę powodzenia i dużego zysku bez pracy i nakładu na uprawę.
[quote name='Rafal' timestamp='1311776011' post='507482']
[size="7"]To teraz mają za co się ubezpieczyć a nie potem narzekać jak zalej lub zwieje szopę [/size]
[/quote]
Jeżeli ktoś nie ma pojęcia o pracy przy zbiorze porzeczek,to niech nie pisze uszczypliwych komentarzy.W okresie zbioru {nie każdy zbiera mechanicznie )osoby pracują naprawdę ciężko,czy to upał czy chłód od rana do wieczora kilkanaście dni.W tym roku cena była dość względna,ale w poprzednich latach nawet nie ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zarząd Motoru Lublin: Zgłosimy Krzysztofa Ropskiego jako naszego zawodnika

Zarząd Motoru Lublin: Zgłosimy Krzysztofa Ropskiego jako naszego zawodnika 0 4

Zamieszania z transferem Krzysztofa Ropskiego z Siarki Tarnobrzeg do Motoru ciąg dalszy. Najpierw w piątek spadkowicz z II ligi poinformował, że oddał pieniądze żółto-biało-niebieskim i przenosiny napastnika do Lublina zostały anulowane. Innego zdania są jednak działacze Motoru.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku chcą „ożywić” murale

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku chcą „ożywić” murale 0 1

Wpadli na pomysł, jak ożywić świdnickie murale, wzięli udział w ogólnopolskim ogólnopolskim konkursie i znaleźli się wśród laureatów. Dzięki projektowi Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku o ściennych malowidłach będzie można dowiedzieć się o wiele więcej niż dotychczas.

Katarzyna Kucharska z Lublina będzie świętować setne urodziny razem ze swoją rodziną. "Być kochanym, to najpiękniejsze co mam"
Magazyn

Katarzyna Kucharska z Lublina będzie świętować setne urodziny razem ze swoją rodziną. "Być kochanym, to najpiękniejsze co mam" 26 0

To będzie wyjątkowy weekend dla Katarzyny Kucharskiej. Do Lublina zjedzie rozproszona po całej Polsce cała jej wielopokoleniowa rodzina, by wspólnie z roześmianą seniorką świętować jej setne urodziny. Nikogo nie zabraknie, bo jak można byłoby nie stawić się na jubileuszu osoby bardzo kochanej?

Podwyżki dla sołtysów i przewodniczących rad osiedli z gminy Łęczna

Podwyżki dla sołtysów i przewodniczących rad osiedli z gminy Łęczna 0 1

Od stycznia sołtysi i przewodniczący rad osiedli z gminy Łęczna otrzymają podwyżkę. Wyższa dieta ma być recepta na spadające zainteresowanie objęciem tej funkcji.

Pan Marian z Markuszowa stracił w pożarze dom. Darczyńcy pomogli mu zakupić nowy

Pan Marian z Markuszowa stracił w pożarze dom. Darczyńcy pomogli mu zakupić nowy 25 6

W sierpniu ubiegłego roku drewniany dom pana Mariana z Markuszowa niemal doszczętnie spłonął, a mężczyzna tymczasowo zamieszkał u rodziny. Dzięki ofiarności darczyńców udało mu się zakupić nowy, typu holenderskiego. Pomogli strażacy, radni, sportowcy, parafianie oraz internauci.

"Zazdrośnice" Teatru ITP
21 stycznia 2020, 19:00

"Zazdrośnice" Teatru ITP 0 0

21 stycznia o godz. 19 w Centrum Transferu Wiedzy 02 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (al. Radziszewskiego 7) odbędzie się pokaz spektaklu "Zazdrośnice" w wykonaniu aktorów Teatru ITP.

Mieszkańcy boją się odlewni aluminium za płotem. Proszą prezydenta, aby powstrzymał inwestora

Mieszkańcy boją się odlewni aluminium za płotem. Proszą prezydenta, aby powstrzymał inwestora 21 23

Przeciw planowanej budowie odlewni aluminium protestują mieszkańcy domów stojących na pograniczu Lublina i Świdnika. Projektowana odlewnia za 40 mln zł miałaby przetapiać rocznie tysiące ton aluminiowego złomu. Sąsiedzi są przerażeni i proszą prezydenta, aby powstrzymał inwestora

Cudownie pełne miski bezdomnych kotów i psów. Mieszkańcy Hrubieszowa uzbierali dużo karmy dla zwierząt

Cudownie pełne miski bezdomnych kotów i psów. Mieszkańcy Hrubieszowa uzbierali dużo karmy dla zwierząt 0 2

Najedzą się do syta, niektóre pewnie pierwszy raz w życiu. Dzięki hojności ludzi z Hrubieszowa bezdomne psy i koty spokojnie przetrwają zimowe miesiące

Pszczółka Polski Cukier przegrała po zaciętej walce z gorzowiankami. Odpadła z Suzuki Pucharu Polski [zdjęcia]
galeria

Pszczółka Polski Cukier przegrała po zaciętej walce z gorzowiankami. Odpadła z Suzuki Pucharu Polski [zdjęcia] 4 18

Niewiele zabrakło, a Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin sprawiłaby sensację już pierwszego dnia Suzuki Pucharu Polski Kobiet. Lublinianki podejmowały w lubelskiej hali MOSiR w ćwierćfinale tych zmagań PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski i niemal przez całe spotkanie szły łeb w łeb z tym rywalem. Niemal, bo w czwartej kwarcie lepiej zagrali goście, którzy triumfowali 88:80

Szef Krajowej Administracji Skarbowej zapowiedział podczas wizyty w Łukowie podwyżki dla skarbówki i celników

Szef Krajowej Administracji Skarbowej zapowiedział podczas wizyty w Łukowie podwyżki dla skarbówki i celników 0 3

Piotr Walczak, szef Krajowej Administracji Skarbowej, zapowiada podwyżki dla pracowników KAS. Mówił o tym podczas wizyty w Urzędzie Skarbowym w Łukowie.

Trzeci transfer Wisły Puławy, czwarty w drodze

Trzeci transfer Wisły Puławy, czwarty w drodze 0 0

W piątek kontrakt z klubem z Puław podpisał Dominik Cheba, który ostatnio zakładał koszulkę KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Z kolei Wisła Sandomierz poinformowała, że do Dumy Powiśla przenosi się Dariusz Brągiel.

Otrzymali zgłoszenie o zaginięciu, znaleźli rozczłonkowane ciało kobiety
film

Otrzymali zgłoszenie o zaginięciu, znaleźli rozczłonkowane ciało kobiety 0 0