Rolnicy, który w tym roku ponieśli straty w wyniku ulew, huraganu, suszy czy też gradu mogą starać się o pomoc finansową. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków w tej sprawie. Nabór potrwa do końca października.
Na wsparcie będą mogli liczyć rolnicy, o ile straty, które ponieśli w danej uprawie wynoszą co najmniej 70 procent. Do pomocy kwalifikują się też szkody powstałe na powierzchni co najmniej 70 procent upraw w szklarniach i tunelach foliowych.
W grupie tej znajdą się m.in. rolnicy z gminy Potok Wielki w powiecie janowskim, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku czerwcowej nawałnicy.
– Mamy ok. 20 protokołów z szacowania strat w gospodarstwach rolnych, które kwalifikują się do tego wsparcia – usłyszeliśmy wczoraj w Urzędzie Gminy Potok Wielki.
W skali województwa takich gospodarstw może być około tysiąca. – Mamy protokoły z 2017 gospodarstw rolnych –mówi Radosław Brzózka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego. – Szacujemy, że połowa z nich będzie się kwalifikowała do tej formy pomocy.
Poszkodowani rolnicy mogą składać wnioski na pomoc klęskową do 31 października w biurach powiatowych ARiMR. Do wniosku trzeba dołączyć m.in. kopię protokołu oszacowania szkód i kopię polisy ubezpieczeniowej, o ile w dniu wystąpienia szkody co najmniej 50 procent powierzchni upraw rolnych było ubezpieczonych od co najmniej jednego z ryzyk.
Stawki pomocy
W przypadku rolników ubezpieczonych:
• 900 zł na 1 ha powierzchni upraw, w tym owocujących upraw drzew i krzewów owocowych, w których wystąpiły szkody w wysokości co najmniej 70 proc. spowodowane przez grad, huragan, deszcz nawalny lub suszę
• 100 zł na 100 mkw. powierzchni upraw w szklarniach i tunelach foliowych, w których szkody spowodowane wystąpieniem gradu, huraganu, deszczu nawalnego lub suszy powstały na powierzchni co najmniej 70 proc.
Jeśli rolnik nie posiada polisy ubezpieczeniowej podane wyżej stawki będą o połowę niższe.