Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

12 sierpnia 2022 r.
20:40

Samorządy obawiają się podwyżek cen prądu. Instalacje fotowoltaiczne na ratunek

Autor: Zdjęcie autora agdy
41 0 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Odkręcasz kran, a tam leci słoneczna woda. Samorządy uciekają przed podwyżkami cen prądu i gdzie mogą, montując instalacje fotowoltaiczne. Takie rozwiązania już zastosowano w Łaziskach, a będą w Wilkowie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Inflacja i rosnące ceny to nie tylko problem gospodarstw domowych mieszkańców, ale także samorządów. Te już odczuwają wyższe rachunki za energię elektryczną czy gaz.

Kto może, próbuje zużywać mniej, na przykład dzięki słońcu. W gminie Łaziska wszystkie stacje wodociągowe dostały instalacje fotowoltaiczne.

– W 2021 roku złożyliśmy wniosek w ramach Polskiego Ładu o dofinansowanie wykonania instalacji fotowoltaicznych na terenie stacji wodociągowych w gminie. Został pozytywnie rozpatrzony i otrzymaliśmy pieniądze. Już wszystkie instalacje fotowoltaiczne działają. Ale jeszcze za wcześnie, żeby oszacować oszczędności, o które nam chodziło. Potrzeba około roku, żeby je policzyć. Można przyjąć, że energia z paneli fotowoltaicznych w takim stopniu pokrywa zużycie prądu, że nie odczuwamy podwyżki cen. To ważne zwłaszcza latem, kiedy pobór wody jest największy i największe zużycie – wyjaśnia Radosław Dolak, kierownik Referatu Promocji Gminy, Planowania Przestrzennego i Inwestycji w Łaziskach.

W gminie wodę mieszkańcom dostarcza pięć hydroforni, o różnej mocy, każda z nich dostała projektowaną na jej potrzeby instalację fotowoltaiczną. Panele zostały zamontowane na gminnych działkach.

– Takie rozwiązanie było próbą znalezienia oszczędności, bo już wiosną było wiadomo, że ceny energii bardzo idą w górę, a hydrofornie dużo jej zużywają. Instalacje fotowoltaiczne nie pokryją zapotrzebowania w stu procentach, ale i to odczujemy w budżecie – dodaje kierownik.

Wkład własny Łazisk w przedsięwzięcie to około 50 tys. złotych.

– W tym roku w instalacje fotowoltaiczne zostaną wyposażone obie nasze stacje poboru wody w Lubomirce i Rogowie. Szacujemy, że pokryją prawie całe zapotrzebowanie hydroforni na energię elektryczną. Wcześniej, bo przed 1 września powinna się zakończyć termomodernizacja budynku szkoły podstawowej w Wilkowie. Przy okazji będzie rozbudowana instalacja fotowoltaiczna. Dzięki niej wystarczy energii dla całej szkoły, a może będzie jej nawet więcej niż potrzebuje placówka – wylicza Daniel Kuś, wójt gminy Wilków, pytany, czy gmina prowadziła, a może właśnie realizuje inwestycje, których efektem będą niższe rachunki.

Ocieplanie stropu i ścian siedziby podstawówki, do której razem z oddziałami przedszkolnymi chodzi około 200 dzieci, to ważne przedsięwzięcie. Ma pozwolić na mniejsze zużycie gazu potrzebnego do ogrzania klas i korytarzy. Jak wyliczają władze gminy, litr gazu przed agresją Rosji na Ukrainie kosztował 1,70 zł, w lutym po wybuchu wojny: 3 zł. Ile dostawcy będą chcieli teraz, a gmina właśnie przygotowuje przetarg na dostawę, nie wiadomo.

– To by był cud, gdyby termomodernizacja dała takie oszczędności, żeby na rachunkach nie było widać podwyżki cen paliwa – komentuje wójt, choć władze zabierając się za szkolną inwestycję, bardzo na to liczyły.

W planach jest też poprawa efektywności energetycznej budynku Urzędu Gminy w Wilkowie.

Na wszystkie przedsięwzięcia gmina dostała dofinansowanie z programów wspierających efektywność energetyczną i gospodarkę niskoemisyjną.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

To było do przewidzenia. Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrało wybory w powiecie tomaszowskim i władzą z nikim dzielić się nie musi. Poniedziałkowa, inauguracyjna sesja tylko to potwierdziła.

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać
Wybory 2024

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać

Wyraźnego zwycięzcy nie było. Do 17-osobowej Rady Powiatu Hrubieszowskiego weszli przedstawiciele aż pięciu komitetów wyborczych. Musieli się więc dogadać w kwestii sprawowania władzy i podziału stanowisk. Jak wyszło? Pokazały głosowania podczas poniedziałkowej sesji.

Big bag, czyli wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla przemysłu

Big bag, czyli wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla przemysłu

Worki Big Bag, znane również jako FIBC, stanowią nieodłączny element w przemyśle, zapewniając wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla transportu i przechowywania różnych materiałów sypkich. Ich popularność w różnych gałęziach przemysłu wynika z prostoty obsługi, wytrzymałej konstrukcji i możliwości wielokrotnego użytkowania. Dowiedz się więcej o tym niezwykle przydatnym produkcie z poniższego artykułu.

Na burmistrza próbował, ale nie wyszło. Nadal będzie starostą

Na burmistrza próbował, ale nie wyszło. Nadal będzie starostą

Chociaż nie kandydował do rady, to i tak został starostą. W powiecie parczewskim władzę utrzymał Janusz Hordejuk z PSL.

Nowoczesne mieszkania w okolicach Szczecina

Nowoczesne mieszkania w okolicach Szczecina

Mieszkania na sprzedaż w zachodniopomorskim. Poznaj ofertę godną XXI wieku!

Podsłuch na posiedzeniu Rady Ministrów
Z KRAJU

Podsłuch na posiedzeniu Rady Ministrów

W Katowicach, gdzie ma odbyć się dzisiaj wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów wykryto podsłuch. Poinformował o tym Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

6 zasad, jak zadbać o baterię w iPhone?

6 zasad, jak zadbać o baterię w iPhone?

Każdy użytkownik iPhone'a pragnie, aby jego urządzenie służyło mu jak najdłużej. Jednak jak każdy element elektroniczny, bateria w iPhone'ie ma ograniczoną żywotność. Okazuje się jednak, że w dużej mierze to od użytkownika zależy, jak długo będzie nam służyła..

Matury czas start. Jakie nastroje przed egzaminem?
NA ŻYWO
film

Matury czas start. Jakie nastroje przed egzaminem?

Punktualnie o godzinie 9, blisko 19 tys. osób w województwie lubelskim zasiądzie do egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Do końca sezonu 23/24 na zapleczu ekstraklasy pozostały jeszcze trzy kolejki. Na 99 procent nikt nie odbierze już awansu przede wszystkim Lechii Gdańsk, ale i Arce Gdynia. Na górze tabeli trwa jeszcze walka o strefę barażową. A uczestniczy w niej siedem ekip, w tym: Motor Lublin i Górnik Łęczna. Nasze kluby obecnie zajmują jednak miejsca poza czołową szóstką.

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli
Wybory 2024

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli

Wygrała w pierwszej turze, deklasując dwójkę rywali i właśnie rozpoczęła kolejną kadencję. Rządzić powinno się płynnie, bo Marta Majewska ma za sobą w nowej radzie zdecydowaną większość. Jej radni tworzą całe prezydium.

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

266 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego weźmie udział w nowym programie edukacyjno-obronnym pn. „Edukacja z wojskiem”. To odpowiedź na współczesne potrzeby

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę
10 maja 2024, 9:00

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę

Niezwykłe muzeum po raz ósmy wyruszy w trasę po Polsce. W maju i czerwcu – odwiedzi 10 miejscowości z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego oraz lubelskiego. Początek w niedzielę (10 maja) w Końskowoli.

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Kreatywność, precyzja i lekkość to drugie imię ich konstrukcji. Studenci Politechniki Lubelskiej osiągnęli sukces w architektonicznym konkursie

Grzegorz Turnau w CSK
10 maja 2024, 19:00

Grzegorz Turnau w CSK

Piosenki takie jak: „Bracka”, „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic” sprawiły, że Grzegorz Turnau skradł serca słuchaczy. W tym roku artysta obchodzi jubileusz 40-lecia twórczości. Jubileuszowy koncert już w najbliższy piątek w lubelskim CSK.

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury
9 maja 2024, 19:00

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury

Michał Kutek zaprezentuje najnowszy program „Bilans żenady własnej”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 19:00 w sali widowiskowej ŁOK.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium