Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

1 października 2019 r.
9:34

Grupa terroryzuje miasto, ludzie boją się wychodzić. 67-latek nie żyje [wideo]

Grupa młodych, agresywnych mężczyzn terroryzuje mieszkańców Dusznik Zdroju. Liczne wymuszenia, zastraszanie, a ostatnio śmiertelne pobicie 67-latka spowodowały, że mieszkańcy boją się wychodzić wieczorem z domu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na początku września bestialsko zamordowany został 67- letni mieszkaniec Dusznik-Zdroju. - Brat rano pojechał na ryby. Po godzinie 18 zadzwonił kolega mojego męża z informacją, że brat nie żyje – opowiada Małgorzata Cieślik, siostra zabitego.

67-latek zmarł w skutek pobicia. - Był tak pobity, że nie pozwolono nam go zobaczyć. Napastnik kopał go po głowie, skakał po nim - mówi Cieślik i dodaje: Tam było wiele osób, nikt nie zareagował. Jak przyjechała policja, na miejscu nie było już nikogo. Brat był schorowanym człowiekiem, nawet nie miał siły się bronić.

O zabójstwo oskarżony jest 17-letni Maciej B. Mężczyzna wraz z trójką starszych braci i kolegami stworzył bandę, która budzi strach wśród mieszkańców Dusznik Zdroju. Nastolatek został aresztowany na trzy miesiące. Nie przyznaje się do winy.

- Mój brat stanął w obronie faceta bitego przez tego 17-latka. Ten mężczyzna wpadł w krzaki i zemdlał, potem gówniarz skoczył do brata. Podobno – mówi siostra zamordowanego 67-latka i dodaje: Ten mężczyzna, w którego obronie stanął brat wyszedł już ze szpitala, ale nie chce zeznawać, bo się boi.

Członkowie bandyckiej grupy są doskonale znani zarówno mieszkańcom, jak i policji. Bracia B. mają od 17 do 25 lat. - Po zmroku nie wychodzę już z domu, boję się. Chodzą, demolują, ćpają, a policji nie ma – mówi jedna z mieszkanek miasta.

Bracia B. nie pracują. Według mieszkańców żyją z rozbojów, wymuszeń i sprzedaży narkotyków. Są silni, agresywni i czują się bezkarni.

Tylko w ostatnich trzech miesiącach pobitych zostało kilku starszych mieszkańców Dusznik. Wszystkie ofiary trafiły do szpitala. - Od kilku lat na ulicach Dusznik nie widać patroli policji. Nikt nie dba o nasze bezpieczeństwo. Sami musimy o nie zadbać, nie wychodząc z domu, czy zmieniając stronę ulicy, jak ich spotkamy – mówi Robert Kowal, radny miasta.

Mieszkańcy skarżą się, że nie mogą liczyć na pomoc policji, bo w Dusznikach Zdroju nie ma otwartego całą dobę komisariatu. Posterunek policji, obsługiwany przez jednego lub dwóch funkcjonariuszy. Po godzinie 15 jest już zamknięty.

- Wielokrotnie dzwoniłam wieczorami na policję. Zawsze otrzymywałam informację, że patrol przyjedzie, albo już jest w drodze. Ostatnio czekałam półtorej godziny – opowiada Urszula Karpowicz, mieszkanka Dusznik Zdroju i dodaje: Zazwyczaj zawiadamiam policjantów z sąsiednich miejscowości, bo od kilku lat nie spotkałam nikogo w naszym lokalnym komisariacie.

Policja nie dostrzega problemu, bo według statystyk Duszniki Zdrój to spokojne i bezpieczne uzdrowisko. - Mieszkańcy zawsze mogą liczyć na naszą pomoc. Tylko od początku lipca policjanci wypisali w Dusznikach 45 mandatów za picie alkoholu w miejscach publicznych i dziesięć mandatów o charakterze porządkowym – wylicza kom. Krzysztof Bal, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku.

Sytuacja w mieście stała się na tyle niebezpieczna, że mieszkańcy poprosili o spotkanie z policją.

- To nie jest zorganizowana grupa przestępcza, której celem jest terroryzowanie miasta. Owszem, są uciążliwi dla mieszkańców, ale to nie tak, że policja nie interweniuje w ich sprawie – mówi kom. Krzysztof Bal, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku.

- Mówiono nam, że jesteśmy współodpowiedzialni tej trudnej sytuacji, bo nie zgłaszamy wszystkich incydentów na policję. Zasugerowano, że takie, jakie jest społeczeństwo, taka jest policja, czyli w tym przypadku bezczynna i bezradna – odpowiada Urszula Karpowicz.

Po serii napadów Komendant Wojewódzki Policji skierował do Dusznik Zdroju dwóch wrocławskich policjantów prewencji. To jednak nie rozwiązuje problemu, mieszkańcy boją się, że kiedy funkcjonariusze wrócą do Wrocławia, w Dusznikach znowu będzie niebezpieczne. Dlatego, chcą, by posterunek funkcjonował przez całą dobę.

- Jeśli będzie u nas komisariat, to zapewne będzie bezpieczniej. Ludzie widząc na swoich ulicach patrole policji nie będą tak sparaliżowani strachem jak obecnie – kwituje Robert Kowal, radny miasta.

Od kilku dni mieszkańcy Dusznik-Zdroju mogą podpisywać petycję o utworzenie komisariatu. Burmistrz miasta w piątek zamierza ją wysłać do premiera i Komendy Głównej Policji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Martwe psy w okolicy Puław: zatrzymany 25-latek, który rozkładał wnyki

Martwe psy w okolicy Puław: zatrzymany 25-latek, który rozkładał wnyki

Trzy zarzuty znęcania się nad zwierzętami usłyszał 25-letni mieszkaniec Puław, który podejrzany jest o zabicie psa w lesie w Trzciankach. W domu mężczyzny znaleziono narzędzia wykorzystywane do kłusowania.

Sprzedawali chronione gatunki bez odpowiednich zezwoleń

Sprzedawali chronione gatunki bez odpowiednich zezwoleń

Nielegalny handel chronionymi gatunkami zwierząt podczas targów egzotycznych w Lublinie. Policjanci zabezpieczyli 6 żółwi błotnych, 3 kameleony oraz 25 pytonów królewskich.

Rowerem po ekspresówce

Rowerem po ekspresówce

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 23-letni rowerzysta, który pod drodze krajowej S19 poruszał się rowerem.

 Gala Thanksgiving 2025 w Chatce Żaka

Gala Thanksgiving 2025 w Chatce Żaka

Gala Thanksgiving to wyjątkowe i pełne podniosłej atmosfery święto wymiany kulturowej, organizowane przez fundację Abraham D. Ministry, która od wielu lat wspiera dialog międzykulturowy poprzez sztukę, modę, muzykę i performance.

Główna część uroczystości odbyła się na Placu dr. E. Łuczkowskiego
galeria

Chełm świętował Niepodległość. Wspólna duma i pamięć o bohaterach

Msza za Ojczyznę, salwa honorowa, defilada, bieg i koncert pełen emocji – tak Chełm uczcił Narodowe Święto Niepodległości. We wtorek, 11 listopada, setki mieszkańców wyszły na ulice, by wspólnie oddać hołd tym, którzy walczyli o wolność Polski.

„Dzień Wschodzi”: ZUS ostrzega przed fałszywymi „listopadowymi przeliczeniami” i apeluje o ostrożność w sieci
DZIEŃ WSCHODZI
film

„Dzień Wschodzi”: ZUS ostrzega przed fałszywymi „listopadowymi przeliczeniami” i apeluje o ostrożność w sieci

ZUS ostrzega przed fałszywymi informacjami o rzekomych listopadowych przeliczeniach emerytur i rent. W internecie pojawiła się fala materiałów generowanych przez sztuczną inteligencję, które mogą prowadzić do wyłudzenia danych i pieniędzy. Instytucja przypomina, że rzetelne informacje o świadczeniach dostępne są wyłącznie w jej oficjalnych kanałach.

Lekcje z wojskiem w lubelskich szkołach. Uczą, jak reagować w kryzysie

Lekcje z wojskiem w lubelskich szkołach. Uczą, jak reagować w kryzysie

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej ponownie odwiedzają szkoły regionu. Wystartowała czwarta edycja ogólnopolskiego programu „Edukacja z wojskiem”, realizowanego wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Obrony Narodowej.

Po niedzielnej porażce ze Skrą Bełchatów w środę siatkarze Bogdanki LUK Lublin zagrają w Zawierciu

Bogdanka LUK Lublin zagra wieczorem z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W meczu rozgrywanym awansem z 13. kolejki Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 20.30

„Wszyscy jesteśmy ambasadorami wolności” – muzyczna uczta na Placu Zamkowym i przed telewizorami
ZDJĘCIA
galeria

„Wszyscy jesteśmy ambasadorami wolności” – muzyczna uczta na Placu Zamkowym i przed telewizorami

We wtorkowy wieczór, mimo kapryśnej pogody, Plac Zamkowy w Lublinie wypełnił się po brzegi. Tysiące mieszkańców przyszło, by wspólnie świętować wolność podczas widowiska muzycznego „Polska na Tak!”. Koncert, który połączył różne pokolenia artystów i widzów, był hołdem dla niepodległości, solidarności i otwartości. Zobaczcie naszą fotogalerię.

11 Listopada wystrzelali Puchar Niepodległości
galeria

11 Listopada wystrzelali Puchar Niepodległości

Na strzelnicy lubelskiego „Snajpera” rywalizowali zawodnicy klubów strzeleckich oraz osoby indywidualne posiadające licencje albo patenty strzeleckie. Najwyższe trofeum to Puchar Niepodległości.

Wypadek w Moszczance. Trasa zablokowana w obu kierunkach

Wypadek w Moszczance. Trasa zablokowana w obu kierunkach

Do poważnego wypadku doszło dzisiaj wieczorem około godziny 18:15 w miejscowości Moszczanka (woj. lubelskie), na drodze krajowej nr 48 na odcinku Dęblin – Kock.

„Historia na śmierć i życie” – przypadek Moniki
RECENZJA

„Historia na śmierć i życie” – przypadek Moniki

Czy młoda osoba, która popełniła zbrodnię, powinna spędzić resztę życia za kratami? Historia Moniki Osińskiej pokazuje, że odpowiedź nie jest prosta.

107. rocznica odzyskania niepodległości. Centralne obchody odbyły się w Warszawie
RELACJA

107. rocznica odzyskania niepodległości. Centralne obchody odbyły się w Warszawie

W Warszawie prezydent Karol Nawrocki złożył wieńce, wręczył odznaczenia i nominacje generalskie, a w Gdańsku premier Donald Tusk uczestniczył w Paradzie Niepodległości, podkreślając jedność i wspólną odpowiedzialność za kraj.

Inscenizacja „Drogi do wolności” w Muzeum Wsi Lubelskiej
galeria

Inscenizacja „Drogi do wolności” w Muzeum Wsi Lubelskiej

Wydarzenie, przygotowane we współpracy z Teatrem z Nasutowa, pozwoliło uczestnikom przenieść się do obozu legionistów z 1918 roku i poczuć atmosferę tamtych przełomowych dni.

Lublin świętuje odzyskanie niepodległości. Za nami oficjalne uroczystości
ZDJĘCIA
galeria

Lublin świętuje odzyskanie niepodległości. Za nami oficjalne uroczystości

Zebranie Rady Miasta, uroczysty apel, defilada i złożenie wieńców pod pomnikami bohaterów – tak w Lublinie przebiegały obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem przedstawicieli władz miasta i województwa.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium