Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

7 grudnia 2020 r.
19:08

"Szlachetna Paczka" w Lubelskiem. Na pomoc czeka jeszcze ponad 30 rodzin

Autor: Zdjęcie autora aa
2 0 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Lodówka na pewno przyda się 5-osobowej rodzinie z Kodnia. Kuchenka gazowa z zapalarką znalazła się wśród życzeń mieszkańca gminy Wojciechów, który opiekuje się 88-letnią babcią. Zaś dzieciom małżeństwa z Zamościa do zdalnej nauki potrzebny jest laptop lub tablet. Wśród oczekujących na Szlachetną Paczkę, którzy nie znaleźli jeszcze darczyńców są 33 rodziny z Lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Liczba ta może się zwiększyć, ponieważ jeszcze w poniedziałek wolontariusze mieli odwiedzić kilka rodzin – zaznacza Sabina Sęk, koordynatorka ds. promocji Szlachetnej Paczki w województwie lubelskim. I od razu wyjaśnia: Chcemy pomóc jak największej liczbie osób zaś w tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa wizyty u potrzebujących (m.in. ze względu na izolację czy kwarantannę) przedłużyły się w czasie.

Większość, 632 rodziny z województwa lubelskiego już znalazły swoich darczyńców. – Podobnie jak w poprzednich latach jest sporo osób, które chcą pomóc innym. Także w czasie pandemii nie pozostajemy obojętni na los drugiego człowieka – przyznaje pani Sabina, która wspólnie ze znajomymi z Polski m.in. z Gdańska, Poznania, Rzeszowa i Radomia przygotowała świąteczną paczkę dla seniorki. – Trzy lata temu pani Joanna straciła cały dobytek życia, ponieważ w jej domu wybuchł pożar – opowiada wolontariuszka. – Kobieta musiała się przeprowadzić ze wsi do miasta. Mimo przeciwności losu się nie poddała, utrzymuje się dzięki pracom dorywczym. Ta jej postawa bardzo mnie poruszyła.

Wśród rodzin, które jeszcze czekają na pomoc są m.in. mieszkańcy powiatów bialskiego, lubelskiego, zamojskiego czy opolskiego. Potrzeby są różne np. meble, kabina prysznicowa, pościel, czy sprzęt AGD, powtarzają się zaś prośby o żywność, środki chemiczne i ubrania.

Szczegółowe opisy rodzin i tego czego dokładnie potrzebują znajdują się na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl

– To już ostatnie chwile, by pomóc potrzebującym, do których dotarli wolontariusze Szlachetnej Paczki, dlatego też z całego serca zachęcamy do włączenia się do pomocy. Do tego by podarować drugiej osobie trochę szczęścia  – apeluje do darczyńców pani Sabina.

Weekend Cudów, czyli czas kiedy będą dostarczane dary do rodzin już niebawem, bo 12 i 13 grudnia. – W tym roku ze względu na obostrzenia sanitarne nie będzie możliwości aby darczyńcy sami dostarczyli paczki rodzinom – zaznacza Sabina Sęk. – Przywożą je do magazynu na określony przed wolontariusza dzień i godzinę, aby maksymalnie ograniczyć kontakt jednych osób z drugimi. Poza tym nas również obowiązują limity przebywających w jednym pomieszczeniu.

Odbiór paczek od darczyńców i ich przekazanie potrzebującym rodzinom będzie się odbywać w reżimie sanitarnym.

Stowarzyszenie Wiosna

Od 2001 r. organizuje przed światami Bożego Narodzenia akcję Szlachetna Paczka. Co roku wolontariusze stowarzyszenia odwiedzają rodziny zgłoszone do programu. Poznają ich historie, potrzeby a także marzenia, by później „wspólnie z nimi - szukać rozwiązań, które pomogą im przezwyciężyć trudną sytuację, zmienić schemat, według którego funkcjonują i w wielu przypadkach wyjść z biedy. W ubiegłym roku ponad 12 tys. wolontariuszy odwiedziło blisko 35 tys. rodzin w Polsce. Poza „Szlachetną Paczką” stowarzyszenie organizuje pomoc edukacyjną dla dzieci ze szkół podstawowych („Akademia Przyszłości”).

 „Raport o biedzie w Polsce”/szlachetnapaczka.pl

  • Ponad 900 tys. dzieci doświadczyło ubóstwa. 300 tys. żyje w skrajnym ubóstwie
  • Do 3,7 mln (10 proc. populacji) do końca bieżącego roku wzrośnie liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie w wyniku wzrostu bezrobocia i spadku PKB spowodowanych pandemią koronawirusa (szacunki MFW).
  • W 84 proc. rodzin, które otrzymały pomoc Szlachetnej Paczki, jest przynajmniej jeden chory lub niepełnosprawny członek rodziny.
  • Co trzeciej z nich nie stać na pokrycie comiesięcznych kosztów leczenia, w tym na wykup leków.
  • Co szósta rodzina, która otrzymuje pomoc Szlachetnej Paczki, żyje bez dostępu do łazienki. 6 proc. nie ma bieżącej wody.
  • 12 zł na dzień wynosi średni dochód na osobę w rodzinach objętych wsparciem Szlachetnej Paczki (po odliczeniu stałych kosztów utrzymania)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julita po raz pierwszy poszła do gastronomii w wakacje, po 2 klasie technikum. W tym czasie dostawała jedynie 50 zł kieszonkowego od swoich dziadków
MAGAZYN

Pokolenie Z idzie do wakacyjnej pracy

Mogli wyjechać w góry, lub na Mazury. Albo leniwie spędzić wolny czas przed komputerem. Zdecydowali się jednak na dodatkowy zarobek. Pieniądze wraz z wiekiem coraz bardziej są potrzebne, a w roku szkolnym nie każdy może w końcu dorobić

Marcin Pigiel zdobył w Świdniku swoją ósmą ligową bramkę

Podlasie wygrało z Avią w Świdniku. „Nie mogli znaleźć na nas sposobu”

Dwie porażki na koniec sezonu zanotowali piłkarze Avii Świdnik i zakończyli sezon 23/24 na czwartym miejscu w tabeli. W ostatniej kolejce żółto-niebiescy musieli uznać wyższość Podlasia Biała Podlaska, z którym przegrali 0:1. Goście zgarnęli komplet punktów mimo że od 55 minuty grali w dziesiątkę

Tomasz Złomańczuk wcześniej pracował właśnie w Chełmiance, w której dodatkowo zagrał jego syn Marcel

Orlęta Spomlek zakończyły sezon remisem w Chełmie, wyjątkowy mecz trenera Złomańczuka

Na koniec sezonu Orlęta Spomlek przerwały serię porażek. Drużyna Tomasza Złomańczuka zremisowała na wyjeździe z Chełmianką 2:2, chociaż jeszcze w 86 minucie przegrywała 0:2.

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin
Zdjęcia
galeria

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin

III Pielgrzymka papieża Jana Pawła II w Polsce odbyła się między 8 a 14 czerwca 1987 roku. Papież w ciągu siedmiu dni odwiedził: Warszawę, Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynię, Gdańsk, Częstochowę i Łódź.

Weekend z Modelkami
foto
galeria

Weekend z Modelkami

W ubiegły weekend w lubelskim klubie Helium wystąpił girlsband - Modelki, który tworzą: Aga, Zuza i Ula. Wylansowały takie hity jak: ”On Me”, ”Modelki”, ”Chyba że z Tobą”. Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia.

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu
Zdjęcia
galeria

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu

XVIII Festyn Sławin na sportowo - olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu odbył się w sobotę w Zespole Szkół nr 12 w Lublinie. Było gwarno i radośnie.

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie będzie współpracowała z Uniwersytetem w Daugavpils, jednym z najważniejszych ośrodków akademickich na Łotwie.

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz
galeria

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz

Tylko 10 biegów, ale pewna wygrana Orlen Oil Motoru nad ZOOleszcz GKM Grudziądz. Piątkowy mecz przerwały intensywne opady deszczu. Jak spotkanie rozegrane w nieco szybszym niż zwykle tempie podsumowali jego bohaterowie?

Iga Świątek po raz czwarty wygrała turniej French Open

Godzinka gry wystarczyła, Iga Świątek wygrała Rolanda Garrosa po raz czwarty

Nie było niespodzianki w finałowym meczu wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Iga Świątek, jak w większości poprzednich spotkań nie dała szans rywalce. W sobotę rozbiła Włoszkę Jasmine Paolini 6:2, 6:1.

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym
Zdjęcia
galeria

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym

Eko Piknik już po raz czwarty zagościł na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim. Uczestnicy najpierw wspólnie posprzątali okolicę, a następnie brali udział w grach, zabawach i pokazach.

Lewart Lubartów w sobotę zapewnił sobie awans do III ligi

Lewart Lubartów wraca do III ligi!

Lewart nie zmarnował szansy. W sobotę drużyna Grzegorza Białka pokonała Huragan Międzyrzec Podlaski 3:0 i na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek zapewniła sobie awans do III ligi. Ostatni raz na tym poziomie zespół z Lubartowa występował w sezonie 2020/2021.

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Sprzed siedziby starostwa powiatowego w Puławach na 35-km rowerową wycieczkę w niedzielę wyruszą setki miłośników dwóch kółek. W programie ognisko, grill i losowanie upominików. Cel - zalew za Matygami i rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Start o godzinie 9.

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu
Zdjęcia
galeria

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu

Za nami I Turniej Charytatywny o Puchar Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej. W zmaganiach, w których dział wzięli studenci lubelskich uczelni: PL, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego nie chodziło o laury i zwycięstwo, ale pomoc potrzebującym, podopiecznym lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

W maju w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie realizowany był m.in. projekt „Mamy Kreatywne Mamy”. W ramach projektu odbyły się zajęcia coachingowe, które przyniosły sporą dawkę wzruszeń i refleksji, a także spotkanie z Jolantą Dywańską, podczas którego poruszone zostały zagadnienia związane z pracą zawodową.

Biblioteka z Włodawy walczy o tytuł najlepszej w kraju. Na pewno na niego zasługuje

Jeszcze tylko przez niespełna dwa tygodnie potrwa ogólnopolski konkurs na najlepszą bibliotekę w kraju, organizowany przez portal granice.pl. Spore szanse na zwycięstwo ma Miejska Biblioteka Publiczna z Włodawy.

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami
Wideo

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami

Niemal kilogram substancji odurzających: amfetaminę, marihuanę, mefedron i tabletki ecstasy znaleźli policjanci w mieszkaniu i piwnicy 35-latka z Kraśnika. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do aresztu. Grozi mu kara do 10 lat więzienia, a w warunkach recydywy może zostać zwiększona o połowę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!