Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

5 maja 2022 r.
13:28

Małe zainteresowanie oddziałem przygotowawczym dla ukraińskich uczniów w Zamościu

Autor: Zdjęcie autora ak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Tworzony w Zamościu oddział przygotowawczy mógłby przyjąć ok. 160 uczniów z Ukrainy. Ale na taką formę edukacji i nauki języka polskiego zdecydowało się tylko nieco ponad 50 osób.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W tym momencie mamy deklaracje od 55 uczniów. Utworzymy cztery oddziały: dwa dla edukacji wczesnoszkolnej i po jednym dla dzieci z klas IV-VI i VII-VIII – precyzuje Dominka Gil, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Zamościu. To tej podstawówce ma podlegać oddział dla ukraińskich uczniów.

Zainteresowanie jest więc niewielkie, jeśli wziąć pod uwagę, że w zamojskich przedszkolach oraz szkołach podstawowych i średnich jest obecnie ok. 200 Ukrainek i Ukraińców. A to na pewno nie wszyscy, którzy mieszkają w mieście, bo wiadomo, że część uczniów korzysta z nauki zdalnej w ukraińskim systemie edukacyjnym.

Oddział przygotowawczy ruszy w lokalu przekazanym miastu przez Fundację Alior Banku. Niezbędne drobne remonty 16 znajdujących się tam pomieszczeń przeprowadziła miejska spółka – Zakład Gospodarki Lokalowej. A wyposażenie sal lekcyjnych to darowizna od Fundacji PZU. – Wszelkie koszty pokryliśmy z pieniędzy, które wpłynęły na konto uruchomione na pomoc Ukrainie. Nie musieliśmy ponosić żadnych wydatków z miejskiego budżetu – zapewniał prezydent Andrzej Wnuk podczas sesji, na której radni podejmowali uchwałę o uruchomieniu oddziału przygotowawczego.

Zadaniem dyrektor SP nr 2 było zorganizowanie pracy placówki i skompletowanie kadry. Pracowników jest 10, ale spośród nich tylko trzy osoby zostaną zatrudnione na pełnych etatach. Pozostali nauczyciele będą mieć pojedyncze godziny. – Za pośrednictwem urzędu pracy przyjęliśmy też cztery panie z Ukrainy, które na tyle dobrze znają polski, że będą wspomagać nauczycieli. Nie było od nich wymagane wykształcenie pedagogiczne – mówi dyr. Gil.

Zajęcia w oddziale przygotowawczym będą się odbywać w godz. 9-14. Główny nacisk położony zostanie na naukę języka polskiego. Najmłodsi uczniowie na 20 godzin lekcyjnych tygodniowo, będą mieć 7 z polskiego, starsi 9.

W SP nr 2 jest obecnie 15 ukraińskich uczniów. Niemal wszyscy przejdą do oddziału przygotowawczego. Ale nie w każdej z podstawówek tak to wygląda. W SP nr 9 jest 25 dzieci z Ukrainy. Wszystkie zostają tu, gdzie są.

– Zrobiłem zebranie z mamami, przedstawiłem im korzyści płynące z tej formy edukacji, ale nie mam ani jednej deklaracji o przejściu do oddziału przygotowawczego – mówi Jerzy Kolano, dyrektor „dziewiątki”. Dodaje, że motywacje uchodźczyń były różne. Niektóre nie chciały, by dzieci jeździły na zajęcia w inną część miasta, inne tłumaczyły, że niedługo planują powrót do Ukrainy, jeszcze inne zostają w Zamościu, ale nie zdecydowały się fundować dzieciom kolejnej zmiany. Dlatego w SP nr 9 trójka najstarszych dzieci przystąpi pod koniec maja do egzaminu ósmoklasisty. – Chcą się sprawdzić i mają do tego prawo. Zobaczymy, jak im pójdzie – kwituje Kolano.

Oddział przygotowawczy powinien ruszyć 9 maja. Ma pracować do wakacji. Uczniowie nie otrzymają świadectw, ale zaświadczenie. A co we wrześniu? – Zakładam, że obecni uczniowie, o ile zostaną w Polsce, po tak intensywnym kursie będą mieć już na tyle opanowany nasz język, że z powodzeniem włączą się w system naszej edukacji. Może się jednak okazać, że przyjadą nowi. Być może dla nich we wrześniu organizowane będą znów zajęcia, ale o tym zadecydują już władze miasta – mówi Dominika Gil.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje

2 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych a zarazem radosnych świąt państwowych. - Flaga symbolizuje naszą przynależność do narodu i państwa – mówi dr hab. Robert Kozyrski, prof. KUL z Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Piłkarze Victorii Łukowa (zielone stroje) w 23. kolejce odnieśli 15. zwycięstwo w tym sezonie

Victoria Łukowa znowu zwycięska. W weekend kolejne mecze zamojskiej klasy okręgowej

Na rozpoczęcie weekendu majowego rozegrano 23. kolejkę w „najciekawszej lidze świata”. Wszystkie zespoły ze ścisłej czołówki sięgnęły po trzy punkty, a mecz derbowy pomiędzy Pogonią 96 Łaszczówka, a Koroną Łaszczów zakończył się remisem

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?
film

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?

Lublin stał się doskonałym miejscem na początek interesujących wycieczek? Jakie wakacyjne kierunki oferuje lubelskie lotnisko? Dokąd polecimy przez cały rok? O tych rzeczach rozmawiamy z Piotrem Jankowskim z Portu Lotniczego Lublin w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi.

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium