Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

21 kwietnia 2009 r.
10:27
Edytuj ten wpis

Kryłów: Ruiny zamku powrócą do czasów świetności

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 5 A A

Władze Gminy Mircze przymierzają się do budowy kilkunastometrowej baszty na zamku w Kryłowie. Będzie z niej widać rozległą panoramę doliny Bugu oraz Kotlinę Hrubieszowską i spory kawałek Wołynia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Koszt tej inwestycji to ok. 1 mln zł. Odrestaurowane zostaną także fragmenty dawnych murów, a cały teren będzie porządnie zabezpieczony i uporządkowany.

- To będzie wielka atrakcja turystyczna - zapewnia Lech Szopiński, wójt Gminy Mircze. - Wspólnie z kilkoma gminami staramy się o 12 milionów franków szwajcarskich w ramach wspólnego projektu "Witajcie w Gotanii”. Za te pieniądze m.in. Tyszowce zechcą wyeksponować grodzisko w Czermnie, Hrubieszów - Masłomęcz i Gródek Nadbużny, a my nasz Kryłów.

Zamek w Kryłowie został wybudowany prawdopodobnie pod koniec XV wieku i jest wyjątkowo malowniczy. Leży na sztucznej wyspie nad odnogą Bugu. Była to forteca trudna do zdobycia. Powstała na planie zbliżonym do trójkąta. W narożach broniły jej zbudowane z cegły i kamienia tzw. basteje. Jedna z nich zachowała się do dziś. Zachowały się tam dwie kondygnacje ze sklepieniami i strzelnicami we wnękach.

Turyści zaglądają tutaj coraz częściej. Wspinają się po rozpadających murach, wychylają się przez strzelnicę i balansują na krawędzi prawdziwych przepaści. Jednak miejscowe władze zapewniają, że to się zmieni.

Jeszcze w tym roku zamek zostanie zabezpieczony, wybudowany zostanie most i droga dojazdowa. Urzędnicy starają się także o dofinansowanie z tzw. funduszu szwajcarskiego. Jeśli uda im się pieniądze uzyskać, zostanie w Kryłowie wybudowana okazała baszta.

- Będzie ona miała co najmniej kilkanaście metrów wysokości - mówi wójt Szopiński. - Zrekonstruujemy ją na podstawie jednej ze starych rycin. Zostanie wybudowana z cegły i kamienia. Oczywiście zgodnie z zaleceniami konserwatorów.

Będzie to gratka nie tylko dla miłośników historii. Z baszty będzie można podziwiać piękną panoramę m.in. doliny Bugu oraz obserwować ptactwo. Szacujemy, że będzie ona kosztować ok. 1 mln zł.

Kiedy baszta powstanie? - To okaże się być może w czerwcu - tłumaczy wójt. - Projekt został już wstępnie zatwierdzony. Mam nadzieję, że te pieniądze to… tylko kwestia czasu. Jednak baszta to nie wszystko. Chcemy także odtworzyć część dawnych fortyfikacji, zabezpieczyć mury bastei i stworzyć m.in. Centrum Informacji Turystycznej. Dużo pracy przed nami.

Władze gminy planują także rzeczne spływy tratwami dla turystów. Na razie tylko z Kryłowa do Czumowa.

- To świetny pomysł - zachwyca się Andrzej Gwiazdowski z Zamościa, miłośnik Kryłowa. - Świetnie byłoby też gdyby uruchomiono spływy kajakowe na Bugu. Oczywiście jest to rzeka bardziej niebezpieczna niż Wieprz, ale też emocje byłyby większe.

- Myślę, że Kryłów będzie mógł śmiało konkurować z Kazimierzem Dolnym - dodaje turystka z Lublina, zwiedzająca ruiny.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
miejscowy Pawlak / 13 czerwca 2009 o 18:41
0
ZNAJĄCY TEMAT napisał:
Jest znaczne prawdopodobieństwo,ze wyspa wraz zamkiem może po remoncie wpaść w ręce Ukrainy.Kilkanaście lat temu rzeka Bug zmieniła koryto
i wyspa wraz zamkiem znalazła się po polskiej stronie.Granica przebiega zgodnie z ustaleniami zawsze środkiem głównego nurtu rzeki. Bug jako dzika rzeka jest nieobliczalna.


a w KRYŁOWIE TY BYŁ ????????? to se pojedź i nie opowiadaj bajek o wyspie z zamkiem zapraszam do gospodarstw agroturystycznych i na stronę www.krylow.info gwarantuję że tydzień bez nudów będzie nie jak w Egipcie !!!


a w KRYŁOWIE TY BYŁ ????????? to se pojedź i nie opowiadaj bajek o wyspie z zamkiem zapraszam do gospodarstw agroturystycznych i na stronę www.krylow.info gwarantuję że tydzień bez nudów będzie nie jak w Egipcie !!! rozwiń
Avatar
ZNAJĄCY TEMAT / 25 kwietnia 2009 o 08:11
0
Jest znaczne prawdopodobieństwo,ze wyspa wraz zamkiem może po remoncie wpaść w ręce Ukrainy.Kilkanaście lat temu rzeka Bug zmieniła koryto
i wyspa wraz zamkiem znalazła się po polskiej stronie.Granica przebiega zgodnie z ustaleniami zawsze środkiem głównego nurtu rzeki. Bug jako dzika rzeka jest nieobliczalna.
Avatar
obyty / 24 kwietnia 2009 o 22:37
0
nie na gadaniu wszystko potwierdzam ale nie w jeden rok Zamość odbudowano tam tak na oko odbudowa ciągnęła się 10 lat, podobnie było z placówką SG w Kryłowie, 18 lat temu słyszałem że mają budować strażnicę - wybudowali bodajże w 2001 roku. Tak samo jest z przejściem granicznym, z zamkiem.
Pozdrawiam wszystkich turystów, którzy znają Kryłów i zapraszam w pierwszą niedzielę wakacji na 2 Piknik Historyczny pod hasłem: "Jeden Kryłów Trzy kultury"
Avatar
tim / 24 kwietnia 2009 o 09:51
0
szkoda, że nas wójt zawsze tylko na gadaniu kończy...
Avatar
Kili Mandżaro. / 21 kwietnia 2009 o 11:41
0
Tam jest na prawdę bardzo pięknie.A jakie ryby!Bardzo dobrze ze wreszcie ktoś o to zadba i że teren znajdzie swojego gospodarza.To wielka atrakcja turystyczna.Noclegi w kwaterach agroturystycznych u przemiłych gospodarzy też należy uznać za część mile spędzonego czasu.W pobliżu są tajemnicze,niezbadane jeszcze starożytne kurhany stanowiące nie lada gratkę dla koneserów dawnych, minionych lat.
Avatar
miejscowy Pawlak / 13 czerwca 2009 o 18:41
0
ZNAJĄCY TEMAT napisał:
Jest znaczne prawdopodobieństwo,ze wyspa wraz zamkiem może po remoncie wpaść w ręce Ukrainy.Kilkanaście lat temu rzeka Bug zmieniła koryto
i wyspa wraz zamkiem znalazła się po polskiej stronie.Granica przebiega zgodnie z ustaleniami zawsze środkiem głównego nurtu rzeki. Bug jako dzika rzeka jest nieobliczalna.


a w KRYŁOWIE TY BYŁ ????????? to se pojedź i nie opowiadaj bajek o wyspie z zamkiem zapraszam do gospodarstw agroturystycznych i na stronę www.krylow.info gwarantuję że tydzień bez nudów będzie nie jak w Egipcie !!!


a w KRYŁOWIE TY BYŁ ????????? to se pojedź i nie opowiadaj bajek o wyspie z zamkiem zapraszam do gospodarstw agroturystycznych i na stronę www.krylow.info gwarantuję że tydzień bez nudów będzie nie jak w Egipcie !!! rozwiń
Avatar
ZNAJĄCY TEMAT / 25 kwietnia 2009 o 08:11
0
Jest znaczne prawdopodobieństwo,ze wyspa wraz zamkiem może po remoncie wpaść w ręce Ukrainy.Kilkanaście lat temu rzeka Bug zmieniła koryto
i wyspa wraz zamkiem znalazła się po polskiej stronie.Granica przebiega zgodnie z ustaleniami zawsze środkiem głównego nurtu rzeki. Bug jako dzika rzeka jest nieobliczalna.
Avatar
obyty / 24 kwietnia 2009 o 22:37
0
nie na gadaniu wszystko potwierdzam ale nie w jeden rok Zamość odbudowano tam tak na oko odbudowa ciągnęła się 10 lat, podobnie było z placówką SG w Kryłowie, 18 lat temu słyszałem że mają budować strażnicę - wybudowali bodajże w 2001 roku. Tak samo jest z przejściem granicznym, z zamkiem.
Pozdrawiam wszystkich turystów, którzy znają Kryłów i zapraszam w pierwszą niedzielę wakacji na 2 Piknik Historyczny pod hasłem: "Jeden Kryłów Trzy kultury"
Avatar
tim / 24 kwietnia 2009 o 09:51
0
szkoda, że nas wójt zawsze tylko na gadaniu kończy...
Avatar
Kili Mandżaro. / 21 kwietnia 2009 o 11:41
0
Tam jest na prawdę bardzo pięknie.A jakie ryby!Bardzo dobrze ze wreszcie ktoś o to zadba i że teren znajdzie swojego gospodarza.To wielka atrakcja turystyczna.Noclegi w kwaterach agroturystycznych u przemiłych gospodarzy też należy uznać za część mile spędzonego czasu.W pobliżu są tajemnicze,niezbadane jeszcze starożytne kurhany stanowiące nie lada gratkę dla koneserów dawnych, minionych lat.
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 27 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 2

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 26 11

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 8

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 36 15

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 11 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 21 7

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 15 5

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 28 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!