Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

26 lipca 2015 r.
16:27

Potrafimy skuteczniej walczyć z padaczką

0 0 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)
(fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z prof. Tomaszem Trojanowskim, kierownikiem Kliniki Neurochirurgii SPSK4 w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jakie działanie mają najnowsze stymulatory mózgu, które lekarze z pana kliniki wszczepili jako pierwsi w Polsce?

To najnowocześniejsze stymulatory nerwu błędnego, które wykorzystuje się w leczeniu pacjentów z padaczką lekooporną, taką, w której pomimo stosowania intensywnej terapii farmakologicznej liczba napadów się nie zmniejsza. Po wszczepieniu stymulatorów ataki są znacznie rzadsze, a u 1/3 pacjentów całkowicie ustępują.

• Czy mimo wszczepienia stymulatora napady mogą wrócić?

Stymulacja odbywa się przez całe życie. Trzeba jednak wymieniać baterię w stymulatorze. Jeśli pacjent pozwoli na jej wyczerpanie, to napady wracają. Sygnały wyczerpującej się baterii lekarz odczytuje na komputerze, z którym łączy się stymulator. Jeśli okaże się, że zostało na przykład 10 procent baterii, pacjent powinien ją wymienić za ok. 1-2 miesiące. Baterię wymienia się podczas zabiegu operacyjnego.

• Czym różnią się nowoczesne stymulatory od tych dotychczas stosowanych?

Te nowoczesne, analizując pracę serca pacjenta, wykrywają jej zaburzenia, które świadczą o zbliżającym się ataku padaczki. Dzięki temu uruchamiają dodatkową stymulację i zapobiegają napadowi. Działa to automatycznie w dzień i w nocy, pacjent nic nie musi robić. Dotychczas używane stymulatory nie miały takiej funkcji. Pacjent musiał sam pobudzać stymulator do wysyłania dodatkowych impulsów za pomocą specjalnego magnesu. Nie zawsze potrafił właściwie ocenić, czy nagle pojawiające się objawy, aura, były rzeczywiście dowodem na zbliżający się atak. W związku z tym, stymulator pobudzany był zbędnie i tym samym w większym stopniu zużywał baterię. Nie było to więc ekonomiczne. W przeciwieństwie do nowoczesnych stymulatorów, które działają tylko wtedy, kiedy występują obiektywne objawy zaliżającego się napadu.

• Jak wygląda zabieg wszczepiania stymulatora?

To nie jest skomplikowana operacja. Trwa około półtorej godziny. Elektrodę łączy się z nerwem błędnym. Pod skórę na klatce piersiowej po lewej stronie pod obojczykiem jest wszczepiany generator. To miejsce najbliżej głowy, w którym można wszczepić taki stymulator.
Po przeprowadzonej operacji, co trzy miesiące, konieczne są wizyty u lekarza. Musimy m.in. sprawdzić jak działa stymulator, jaki jest stan baterii. Stymulator można zewnętrznie sterować i ustawiać parametry np. natężenie prądu. Chodzi o to, żeby uzyskać skuteczność przy jak najmniejszym zużyciu baterii. Wówczas stymulator rzadziej wymaga wymiany.

• Czy stymulator w jakimś stopniu ogranicza pacjenta?

Nie, można z nim normalnie funkcjonować. Jedyne przeciwwskazanie dotyczy badania rezonansem magnetycznym. Pole magnetyczne występujące w rezonansie może przestawić parametry stymulatora. Jeśli pacjent chce się poddać takiemu zabiegowi, to najpierw musi wyłączyć stymulator.

• Na razie stymulatory zostały wszczepione dwóm pacjentom. Czy w planach są kolejne operacje?

Jak najbardziej. Na razie stymulatory zostały wszczepione 9 i 21-letniemu pacjentowi. W kolejce czeka pięciu kolejnych – dorosłych i dzieci. Dzieci jest znacznie więcej, bo padaczka lekooporna występuje u nich znacznie częściej. Jeśli natomiast chodzi o leczenie stymulatorem, to nie ma tu przeciwwskazań pod względem wieku. Takie operacje można wykonywać zarówno u dorosłych jak i u dzieci.

Przewidujemy, że kolejne operacje będziemy mogli wykonać w sierpniu. Chodzi o kwestie organizacyjne i finansowe. Stymulatory są bardzo drogie. Koszt jednego to około 40-60 tys. zł. Na razie musimy indywidualnie występować do NFZ o przyznanie refundacji na nowy typ stymulatora i wskazywać, że w konkretnym przypadku uzasadnione jest jego zastosowanie. Jeśli jednak uda nam się wykazać, że urządzenie rzeczywiście jest znacznie bardziej ekonomicznie, to NFZ prawdopodobnie zgodzi się na regularną refundację. Prognozujemy, że czas funkcjonowania nowoczesnego stymulatora będzie dłuższy o około 1/3. Te dotychczas używane trzeba było wymieniać co 2-3 lata, a ten nowy być może co 5 lat.

Pozostałe informacje

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV
DO ZOBACZENIA
film

Wiedźmin IV na pierwszym zwiastunie, W roli głównej: Ciri (wideo)

Kiedyś jej szukaliśmy, teraz się w nią wcielimy. Sześć minut z Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV.

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

50-latek poszukiwany za brutalne gwałty i rozboje wpadł pod Pragą. Był poszukiwany od 2018 roku.

Laura Miskiniene to liderka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Po liderze czas na wicelidera. Polski Cukier AZS UMCS zagra u siebie z VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS w niedzielę zagra kolejny hitowy mecz. Tym razem przeciwnikiem będzie VBW Gdynia.

Potrącił mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Targały nim wyrzuty sumienia

Potrącił mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Targały nim wyrzuty sumienia

Do tragicznego wypadku na drodze doszło w nocy z czwartku na piątek. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia, jednak w piątek rano zgłosił się na policję.

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

W ramach trzeciej rundy Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm ponownie okazał się lepszy od rywali zza miedzy i pokonał PZL Leonardo Avię 3:0. W weekend obie nasze drużyny wracają do walki o ligowe punkty. I obie na parkiecie zameldują się w sobotę. Zdecydowanie trudniejszego rywala mają świdniczanie, którzy zmierzą się z drugim zespołem w tabeli.

Jaka pogoda czeka nas w weekend?
film

Jaka pogoda czeka nas w weekend?

Pogodę na Lubelszczyźnie w najbliższy weekend początkowo kształtował będzie wyż przemieszczający się przez Polskę w kierunku Ukrainy i Rumunii. Przyniesie nam trochę rozpogodzeń, ale i niższe wartości temperatury. W niedzielę, za sprawą głębokiego niżu z centrum nad Zatoką Botnicką, znajdziemy się pod wpływem cyrkulacji zachodniej. Napłyną wilgotne masy powietrzne, a w związku z tym nastąpi wzrost zachmurzenia i opady atmosferyczne oraz porywisty i „nieprzyjemny” wiatr.

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Czy kibice Motoru Lublin powinni płacić za parking pod stadionem w trakcie meczu? Jeden z czytelników wyraził swoje oburzenie w tej sprawie. Urzędnicy tłumaczą, że opłaty są konieczne, ale czy problem można rozwiązać inaczej?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium