Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

9 grudnia 2019 r.
14:21

Pacjenci po operacji zaćmy w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie z gronkowcem

125 14 A A

Pięciu pacjentów, którzy pod koniec listopada przeszli operację zaćmy w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie trafiło z poważnymi powikłaniami do kliniki okulistycznej przy Chmielnej. Chodzi o zakażenie gronkowcem. – Wstrzymujemy się z wykonywaniem operacji zaćmy do końca roku – zapowiada rzecznik szpitala.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W ubiegłym tygodniu do Kliniki Chirurgii Siatkówki i Ciała Szklistego SPSK1 trafiło pięć osób z objawami infekcji wewnątrzgałkowej. Kilka dni wcześniej przeszły one operację zaćmy w innym szpitalu. Wszyscy pacjenci natychmiast zostali zoperowani, obecnie kontynuowane jest leczenie zachowawcze – informuje dr hab. Anna Święch, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Siatkówki i Ciała Szklistego SPSK1. – Pierwsza wizyta kontrolna pozwala ostrożnie mówić o pozytywnym wyniku leczenia.

– Taka seria powikłań zdarza się rzadko, raz na kilka lat. Najczęściej jest spowodowana zjadliwym szczepem bakterii – mówi prof. Tomasz Żarnowski, kierownik Katedry Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i konsultant wojewódzki w dziedzinie okulistyki.

- Czekamy jeszcze na wyniki badań sanepidu, który od razu poinformowaliśmy o sytuacji. Do końca roku wstrzymujemy się z wykonywaniem operacji zaćmy - informuje Andrzej Ciołko, rzecznik szpitala przy al. Kraśnickiej.

- Chodzi o zakażenie gronkowcem, ale nie wiadomo jeszcze jakim szczepem – mówi Bożena Kess, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. – Kontrola trwa. Sprawdzamy stan sanitarny w szpitalu i prowadzimy kontrolę zakażeń. Wyniki powinny być jeszcze w tym tygodniu.

Szpital przy al. Kraśnickiej na razie nie potwierdza, że chodzi o gronkowca. – Pobraliśmy próbki z sali operacyjnej, a także od lekarza, który wykonywał operacje u wszystkich pięciu pacjentów. Nie potwierdziło się, że to gronkowiec – informuje Ciołko. Dodaje, że wszyscy pacjenci zostali już wypisani do domu, a na 17 grudnia mają wyznaczoną wizytę kontrolną przy Kraśnickiej.

Na razie nie wiadomo, co było źródłem bakterii. – Przyczyn może być wiele. Trzeba to koniecznie wyjaśnić, żeby uniknąć takich sytuacji w przyszłości. Konieczne są wyniki badań m.in. sanepidu. Nie wszystkie szpitale, w których wykonywane są operacje usunięcia zaćmy, są przygotowane na leczenie potencjalnych powikłań, stąd konieczne było zaopatrzenie tych pacjentów w szpitalu klinicznym – tłumaczy prof. Żarnowski.

Bez limitów

Od 1 kwietnia tego roku operacja usunięcia zaćmy (obok badań rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej) dołączyła do świadczeń, które są finansowane przez NFZ bez limitów. Ta zmiana miała skrócić czas oczekiwania na te świadczenia. Jak informował pod koniec kwietnia lubelski NFZ, w województwie lubelskim po zniesieniu limitów najbardziej skróciły się kolejki na operację zaćmy. Swoimi wynikami w tym zakresie szpital przy Kraśnickiej chwalił się w sierpniu przy okazji słynnej operacji usunięcia zaćmy u 105-letniej pacjentki. Jak informowała wówczas dyrekcja, na zabieg czeka się ok. 4–6 tygodni, a nie jak wcześniej - nawet dwa lata.

e-Wydanie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Arek / 9 grudnia 2019 o 15:36
+18
Operacja zaćmy na jednej z sal SOR ...  Brawo... Sala pierwsza klasa ...  Proponuję wytoczyc proces...
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 o 14:33
+18
zaraz ktoś znowu napisze,że to wina Jaczewskiego, zawsze jak źle piszą o Kraśnickich, winny jest inny szpital, ciekawe, który tym razem?
Avatar
Pracownik / 9 grudnia 2019 o 16:26
+12
Tak to jest jak się ustawia przetargi na chemię do dezynfekowania i od lat preferuje te same firmy
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 o 15:05
+12
błąd organizacji pracy oddziału
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 o 15:26
+10
Lepiej tam zaćmy nie operować
Avatar
filuś / 9 grudnia 2019 o 19:16
+6
W niemieckim szpitalu dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk jest na każdym korytarzu i w każdej sali. Lekarz... CHIRURG... zanim dotknął się do rany na mojej nodze odkaził ręce. Bo poprzednio badał współlokatora. Jak pielegniarka zapomniała odkazić ręce przed otwarciem opatrunku, to dostała taką zje... , że aż mnie zaskoczył. Nie po to operował i tępił bakterie z rany, by na nowo ją ktoś mu dawał robotę. Dlatego w Niemczech w szpitalach CHLEW jest nieakceptowalny. Nikt nie każe zakladać debilnych woreczków na buty, bo... sale są sprzątane 2 razy dziennie. O żywieniu, to nawet w hotelach można pomarzyć.
W niemieckim szpitalu dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk jest na każdym korytarzu i w każdej sali. Lekarz... CHIRURG... zanim dotknął się do rany na mojej nodze odkaził ręce. Bo poprzednio badał współlokatora. Jak pielegniarka zapomniała odkazić ręce przed otwarciem opatrunku, to dostała taką zje... , że aż mnie zaskoczył. Nie po to operował i tępił bakterie z rany, by na nowo ją ktoś mu dawał robotę. Dlatego w Niemczech w szpitalach CHLEW jest nieakceptowalny. Nikt nie każe zakladać debilnych woreczków na buty, bo... sale są sprzątane 2 ... rozwiń
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 o 18:21
+4
co na to sanepid i ich kontrole, nic nie wykazują, co tam szarak pracownik sanepidu w stosunku do dyrektora takiego molocha, dać im podwyżkę
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 o 17:25
+4
Oszusci wynajmuja domy i nie placa.w okolicach Lubartowa i Lublina pojawiaja sie dwaj Panowie Wieslaw B i Krzysztof S (cecha charakterystyczna obaj maja brody) ktorzy wyrazaja chęć najmu domu.Po uzgodnienieniu szczegółow wprowadzaja się .Panowie są miłośnikami zwierząt maja dwa psy czarnego labradora i owczarka alzackiego.Placa za miesiąc lub dwa po czym w nocy sie wyprowadzają .Ostatnio tak zalatwili wynajmującego z Kamionki gdzie nie uregulowali czynszu za 3 miesiące i oplaty licznikowe.Wyprowadzili sie i zapewne mieszkaja w nowo wynajętym domu .Panowie pochodza z Pomorza i jezdza Volkswagenem o numerach rej zaczynajacych sie litera P..W Lublinie prowadza dwa sklepy.Szukam osób ktore zostaly oszukane przez te osoby .Prosze o kontakt osoby pokrzywdzone UWAZAJCIE TO OSZUŚCI
Oszusci wynajmuja domy i nie placa.w okolicach Lubartowa i Lublina pojawiaja sie dwaj Panowie Wieslaw B i Krzysztof S (cecha charakterystyczna obaj maja brody) ktorzy wyrazaja chęć najmu domu.Po uzgodnienieniu szczegółow wprowadzaja się .Panowie są miłośnikami zwierząt maja dwa psy czarnego labradora i owczarka alzackiego.Placa za miesiąc lub dwa po czym w nocy sie wyprowadzają .Ostatnio tak zalatwili wynajmującego z Kamionki gdzie nie uregulowali czynszu za 3 miesiące i oplaty licznikowe.Wyprowadzili sie i zapewne mieszkaja w nowo wynajęty... rozwiń
Avatar
rodzina / 13 grudnia 2019 o 08:13
+1
Wychodzi pośpiech, bo przecież liczy sie, aby szybciej, a nie zasady dezynfenkcji i sterylizacji, których nie powinno się skracać, czy pomijać-szkoda pacjentów, bo pan doktor swoje zarobił
Avatar
polepszacz / 12 grudnia 2019 o 22:12
+1
zle sprawuje nadzór sanepid na czele z Panią IRMINĄ NIKIEL , kontrole tej śmiesznej inspekcji wypdają dobrze kwity po kontrili są dobre tylko ,że to fikcja ! zycie tow eryfikuje po co te sanepidy podatnicy utrzymują ? po to by było tak jak tu ? czy tez by konsument zjdała konserwanty w zywności ? lub by preparaty sczepionkowe były watpliwej jakości ? kogo reprezentują te firmy ? dla kogo pracują bo jak widać nie dla obywateli !
Avatar
wtajemniczony / 13 grudnia 2019 o 08:40
0
Dekontaminację wykonywał personel sali, a nie pracownicy sterylizacji, bo przeciez pan doktor i instrumentariuszki wiedzą lepiej, a dział sterylizacji w każdym szpitalu to "zło konieczne" i zawsze jest za długo. Trzeba skontrolować wszystkie szpitale publiczne i prywatne- dopiero pacjenci pójdą po odszkodowania.
Avatar
rodzina / 13 grudnia 2019 o 08:13
+1
Wychodzi pośpiech, bo przecież liczy sie, aby szybciej, a nie zasady dezynfenkcji i sterylizacji, których nie powinno się skracać, czy pomijać-szkoda pacjentów, bo pan doktor swoje zarobił
Avatar
Bb / 13 grudnia 2019 o 08:03
0
W tym szpitalu panuje brud i syf. Caly presonel to kupa brudasow. Najgorsi sa lekarze, syfiarze
Avatar
polepszacz / 12 grudnia 2019 o 22:12
+1
zle sprawuje nadzór sanepid na czele z Panią IRMINĄ NIKIEL , kontrole tej śmiesznej inspekcji wypdają dobrze kwity po kontrili są dobre tylko ,że to fikcja ! zycie tow eryfikuje po co te sanepidy podatnicy utrzymują ? po to by było tak jak tu ? czy tez by konsument zjdała konserwanty w zywności ? lub by preparaty sczepionkowe były watpliwej jakości ? kogo reprezentują te firmy ? dla kogo pracują bo jak widać nie dla obywateli !
Avatar
tak myślę / 9 grudnia 2019 o 20:27
0
Skoro doktory potrafią wystawiać słone rachunki za swoje usługi to może teraz poszkodowani powinni wystawić równie słony rachunek za nieuzasadnione cierpienie . Doktory przywykli że oni knocą a Państwo za ich błędy płaci . Gronkowiec to nie jest taka pestka, łapie się go szybko , gorzej się go pozbyć i ten cały czas nie jest taki bezbolesny
Avatar
filuś / 9 grudnia 2019 o 19:16
+6
W niemieckim szpitalu dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk jest na każdym korytarzu i w każdej sali. Lekarz... CHIRURG... zanim dotknął się do rany na mojej nodze odkaził ręce. Bo poprzednio badał współlokatora. Jak pielegniarka zapomniała odkazić ręce przed otwarciem opatrunku, to dostała taką zje... , że aż mnie zaskoczył. Nie po to operował i tępił bakterie z rany, by na nowo ją ktoś mu dawał robotę. Dlatego w Niemczech w szpitalach CHLEW jest nieakceptowalny. Nikt nie każe zakladać debilnych woreczków na buty, bo... sale są sprzątane 2 razy dziennie. O żywieniu, to nawet w hotelach można pomarzyć.
W niemieckim szpitalu dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk jest na każdym korytarzu i w każdej sali. Lekarz... CHIRURG... zanim dotknął się do rany na mojej nodze odkaził ręce. Bo poprzednio badał współlokatora. Jak pielegniarka zapomniała odkazić ręce przed otwarciem opatrunku, to dostała taką zje... , że aż mnie zaskoczył. Nie po to operował i tępił bakterie z rany, by na nowo ją ktoś mu dawał robotę. Dlatego w Niemczech w szpitalach CHLEW jest nieakceptowalny. Nikt nie każe zakladać debilnych woreczków na buty, bo... sale są sprzątane 2 ... rozwiń
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 o 18:21
+4
co na to sanepid i ich kontrole, nic nie wykazują, co tam szarak pracownik sanepidu w stosunku do dyrektora takiego molocha, dać im podwyżkę
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 o 17:25
+4
Oszusci wynajmuja domy i nie placa.w okolicach Lubartowa i Lublina pojawiaja sie dwaj Panowie Wieslaw B i Krzysztof S (cecha charakterystyczna obaj maja brody) ktorzy wyrazaja chęć najmu domu.Po uzgodnienieniu szczegółow wprowadzaja się .Panowie są miłośnikami zwierząt maja dwa psy czarnego labradora i owczarka alzackiego.Placa za miesiąc lub dwa po czym w nocy sie wyprowadzają .Ostatnio tak zalatwili wynajmującego z Kamionki gdzie nie uregulowali czynszu za 3 miesiące i oplaty licznikowe.Wyprowadzili sie i zapewne mieszkaja w nowo wynajętym domu .Panowie pochodza z Pomorza i jezdza Volkswagenem o numerach rej zaczynajacych sie litera P..W Lublinie prowadza dwa sklepy.Szukam osób ktore zostaly oszukane przez te osoby .Prosze o kontakt osoby pokrzywdzone UWAZAJCIE TO OSZUŚCI
Oszusci wynajmuja domy i nie placa.w okolicach Lubartowa i Lublina pojawiaja sie dwaj Panowie Wieslaw B i Krzysztof S (cecha charakterystyczna obaj maja brody) ktorzy wyrazaja chęć najmu domu.Po uzgodnienieniu szczegółow wprowadzaja się .Panowie są miłośnikami zwierząt maja dwa psy czarnego labradora i owczarka alzackiego.Placa za miesiąc lub dwa po czym w nocy sie wyprowadzają .Ostatnio tak zalatwili wynajmującego z Kamionki gdzie nie uregulowali czynszu za 3 miesiące i oplaty licznikowe.Wyprowadzili sie i zapewne mieszkaja w nowo wynajęty... rozwiń
Avatar
Pracownik / 9 grudnia 2019 o 16:26
+12
Tak to jest jak się ustawia przetargi na chemię do dezynfekowania i od lat preferuje te same firmy
Avatar
Arek / 9 grudnia 2019 o 15:36
+18
Operacja zaćmy na jednej z sal SOR ...  Brawo... Sala pierwsza klasa ...  Proponuję wytoczyc proces...
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

50 złotych Zygmunta Kamińskiego

50 złotych Zygmunta Kamińskiego 0

Historia pieniądza 50-złotowy banknot Zygmunta Kamińskiego to niezwykły okaz. Był to pierwszy nominał złotowy zaprojektowany i wydrukowany w kraju. Za jego pośrednictwem Polacy po raz pierwszy zobaczyli nowe godło. Również po raz pierwszy banknot podzielono na dwie strefy w stosunku mniej więcej 1:3 z wyraźnym wyodrębnieniem pola na znak wodny. Taki podział obowiązuje do dziś na naszych banknotach. Być może to spowodowało, że 50 złotych z emisji z 1925 roku znalazło się wśród monet i banknotów wpisanych w 2018 roku na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 stycznia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 stycznia 2020 r. 0 0

Oscarowe kino w Chatce Żaka
1 lutego 2020, 17:00

Oscarowe kino w Chatce Żaka 0 1

Zanim 9 lutego w Dolby Theatre w Hollywood wręczone zostaną najważniejsze filmowe statuetki na świecie, Chatka Żaka (ul. Radziszewskiego 16) zaprosi na pokazy wybranych produkcji z oscarowej stawki. Zobaczymy m.in. "Boże Ciało". Przegląd "Nadchodzą Oscary" zostanie zorganizowany w dniach 1-2 lutego.

Kolorowe wstążki na drzewach do wycinki przy ul. Lipowej w Lublinie

Kolorowe wstążki na drzewach do wycinki przy ul. Lipowej w Lublinie 30 35

Kolorowe, jaskrawe wstążki pojawiły się na pniach drzew, które znikną z ul. Lipowej, jeżeli władze miasta zrealizują zatwierdzony projekt przebudowy tej ulicy.

Kierowca wjechał w rower bez oświetlenia. Uciekł i nie pomógł rowerzyście

Kierowca wjechał w rower bez oświetlenia. Uciekł i nie pomógł rowerzyście 0 0

37-letni rowerzysta wyjechał z drogi podporządkowanej wprost pod nadjeżdżające auto. Do wypadku doszło w niedzielę wieczorem na ul. Warszawskiej w Wisznicach (pow. bialski).

Pieszy poważnie ranny po potrąceniu na przejściu dla pieszych w Puławach

Pieszy poważnie ranny po potrąceniu na przejściu dla pieszych w Puławach 5 8

57-latek z Puław został poważnie ranny w wyniku potrącenia go przez kierującą volkswagenem. Do zdarzenia doszło w Puławach na przejściu dla pieszych.

Skatepark Rusałka w Lublinie już gotowy. Prezydent Żuk z szansą na obiecane kółeczka
galeria

Skatepark Rusałka w Lublinie już gotowy. Prezydent Żuk z szansą na obiecane kółeczka 15 1

Już tylko pieczątki od nadzoru budowlanego brakuje do otwarcia skateparku przy Rusałce. Obiekt został już sprawdzony przez władze miasta i – jak deklaruje Ratusz – w lutym powinien być oddany do użytku.

Sąsiedzka interwencja na Czechowie. Złapali pijanego kierowcę

Sąsiedzka interwencja na Czechowie. Złapali pijanego kierowcę 0 0

Mieszkańcy osiedla zauważyli pijanego kierowcę, zatrzymali go i zabrali mu kluczyki. Do zdarzenia doszło na lubelskim Czechowie. 18-latek spowodował kolizję i próbował uciec.

Mniej dyrektorów w lubelskich szpitalach. Urząd chwali się spadkiem zadłużenia o 64 mln złotych

Mniej dyrektorów w lubelskich szpitalach. Urząd chwali się spadkiem zadłużenia o 64 mln złotych 10 18

Cięcie etatów, kontraktów i mniej ludzi na dyrektorskich pensjach. – O 64 mln zł zmniejszył się dług naszych szpitali – poinformował w poniedziałek Urząd Marszałkowski. Sytuacja placówki przy al. Kraśnickiej nadal jest jednak fatalna. Znowu trzeba pożyczać pieniądze na pensje dla pracowników.

„Strefa wolna od LGBT” przy wjazdach do miejscowości w Lubelskiem. Sprawą zajmie się prokuratura

„Strefa wolna od LGBT” przy wjazdach do miejscowości w Lubelskiem. Sprawą zajmie się prokuratura 115 47

Warszawska prokuratura otrzymała zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Bartosza Staszewskiego. Młodzieżówce Porozumienia lubelski aktywista naraził się publikacją zdjęć z tablicami „Strefa wolna od LGBT” przy znakach drogowych.

81 ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach. Opustoszałe ulice miasta Wuhan [wideo]
film

81 ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach. Opustoszałe ulice miasta Wuhan [wideo] 0 0

Do 81 osób wzrosła liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa w Chinach. Zarażonych wirusem jest już ponad 2800 osób. Chińskie władze ostrzegają, że zdolność koronawirusa do przenoszenia się jest coraz większa.

Historie ocalałych z obozu Auschwitz-Birkenau
film

Historie ocalałych z obozu Auschwitz-Birkenau 0 8

Prof. Jacek Wiśniewski to syn pisarki Seweryny Szmaglewskiej, która ocalała z obozu Auschwitz-Birkenau, autorki książki „Dymy nad Birkenau”.

Jak ubierają się mieszkańcy Lublina? "Wydają się bardziej zrelaksowani"
Rozmowa

Jak ubierają się mieszkańcy Lublina? "Wydają się bardziej zrelaksowani" 8 3

Rozmowa z Piotrem Karwalą, autorem książki „Męska szafa - instrukcja obsługi”.

Aron Stasiak (Górnik Łęczna): Wymagamy od siebie więcej

Aron Stasiak (Górnik Łęczna): Wymagamy od siebie więcej 0 2

Rozmowa z Aronem Stasiakiem, napastnikiem Górnika Łęczna

Karnawał Teatralny w Centrum Kultury w Lublinie: Teatr Panopticum
1 lutego 2020, 18:00

Karnawał Teatralny w Centrum Kultury w Lublinie: Teatr Panopticum 0 0

Cztery spektakle Teatru Panopticum zobaczymy w weekend w Centrum Kultury w ramach Karnawału Teatralnego. Przedstawienia zostaną zaprezentowane 1 i 2 lutego o godz. 18 i 19.30.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!