Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

5 sierpnia 2010 r.
19:27
Edytuj ten wpis

Rząd zmienił stawki VAT. Jak to wpłynie na zawartość naszych portfeli?

0 0 A A

Ceny żywności nie pójdą w górę – przekonuje rząd. Ale koszty jej produkcji wzrosną o kilkanaście procent – alarmują przedsiębiorcy. Zmiany stawek podatku VAT mogą więc dotkliwie nadwyrężyć nasze finanse.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– W ciągu tygodnia ceny mąki skoczyły o prawie 20 proc. – mówi Tadeusz Pęzioł, właściciel jednej z największych lubelskich piekarni. – Racjonalnych przyczyn nie widzę. Wygląda mi to na efekt paniki przed zmianami podatku.

Według młynarzy, podwyżki są, ale zapowiedziane zmiany stawek VAT nie mają z tym wiele wspólnego. – To efekt słabych zbiorów i jakości dostarczanego zboża – zapewnia Edward Skrzypek, właściciel młyna "Emark” w Starej Wsi.

Od 2011 roku podstawowa stawka VAT wzrośnie z 22 do 23 proc. Więcej zapłacimy m.in. za ubrania, kosmetyki czy meble. Stawkę 7-procentową podniesiono do 8 proc. Ten próg obejmuje m.in. leki, niektóre media i branżę budowlaną. Z 3 do 5 proc wzrośnie VAT na żywność nieprzetworzoną, np. owoce, mleko czy zboża. Spadnie natomiast stawka podatku na żywność po przetworzeniu. Kupując wędlinę, pieczywo lub masło, zapłacimy 5 zamiast 7 proc. VAT. Rząd zapewnia więc, że np. ceny chleba nie pójdą w górę.

– Jak to nie, skoro droższa będzie jego produkcja – dziwi się Pęzioł. – Więcej zapłacę za mąkę i inne produkty. Podrożeją również media. Wszystkie koszty wzrosną o blisko 20 proc. To się musi odbić na cenach w sklepie.

Według prognoz rządu, podwyżka VAT będzie kosztować każdego z nas najwyżej kilkanaście groszy dziennie. Eksperci nie są już tak optymistyczni.

– Przeciętnie zarabiająca osoba zapłaci miesięcznie od 20 do 40 zł więcej – mówi Paweł Majtkowski, główny analityk firm doradczej Expander. – Nie jest to jakaś wielka kwota, choć dla wielu znacząca. W sumie jednak nie ma nad czym płakać. Bałbym się dopiero kolejnych podwyżek VAT, które mogą nastąpić w 2012 i 2013 r. Jeśli nie uda się zmniejszyć deficytu budżetowego, trudno będzie ich uniknąć.

Przeciętna polska rodzina najwięcej wydaje na żywność i rachunki. To pochłania nawet 80 proc. domowego budżetu. Ceny wody, gazu czy energii elektrycznej wzrosną automatycznie. Nie wiadomo jednak, co zrobią sprzedawcy w sklepach. – Jedni trochę podniosą ceny, a inni wcale – ocenia Majtkowski.

Zdaniem ekspertów branży spożywczej, wzrost cen może sięgnąć 3 procent. – Nie ma cudów – mówi Andrzej Faliński z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, skupiającej największe sieci handlowe. – Zaklęcia rządu nie pomogą. Będzie wzrost kosztów, a więc i wzrost cen. Najtrudniej oszacować rezultat na sklepowej półce. Ale myślę, że przed większymi podwyżkami uchroni nas duża konkurencyjność polskiego rynku.

W internetowej sondzie na stronie www.dziennikwschodni.pl zapytaliśmy Czytelników, co, ich zdaniem, najbardziej podrożeje. Wskazali na benzynę (13 proc. odpowiedzi), żywność (12 proc.), prąd (5 proc.).

SKUTKI PODWYŻKI VAT
Przykładowe ceny produktów spożywczych po wprowadzeniu nowych stawek VAT
chleb z 2,6 na 2,65 zł
sok owocowy z 3,20 na 3,27
parówki z 3,89 na 3,96
ser żółty z 22,00 na 22,44
szynka z 26,00 na 26,32
ryż z 3,65 na 3,72
filety z kurczaka z 15,99 na 16,31
papierosy, np. z 9,80 na 9,99
wódka, np. z 22,85 na 23,31.

Pozostałe informacje

Wiemy już kim jest tajemnicza sokolica krążąca wokół lubelskiego gniazda
WIDEO
film

Wiemy już kim jest tajemnicza sokolica krążąca wokół lubelskiego gniazda

Sokolica, która pojawiła się przy gnieździe lubelskich sokołów w środowe popołudnie przyleciała aż spod Warszawy.

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Planując wyjątkowy prezent na komunię dla swojego dziecka, warto zastanowić się nad wyborem roweru, który nie tylko będzie praktyczny, ale także dostosowany do potrzeb małego rowerzysty. W tym artykule przyjrzymy się zaletom rowerów junior 24 cali, trendy w wyborze rowerów dla dzieci na komunię oraz sposobom dopasowania roweru do wieku i wzrostu małego rowerzysty.

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Dystanse do felg są coraz popularniejszym dodatkiem wśród właścicieli samochodów, zarówno wśród entuzjastów tuningu, jak i zwykłych kierowców, którzy szukają sposobów na poprawę wyglądu i działania swojego pojazdu. W tym artykule przyjrzymy się, jakie korzyści niesie za sobą montaż tych komponentów.

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Kazimierz Dolny, znany ze swojego renesansowego uroku i malowniczych krajobrazów, skrywa również wiele tajemnic i legend. Te historie dodają miastu magicznej atmosfery i zachęcają do odkrywania jego ukrytych zakamarków.

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ergonomia w miejscach pracy oraz biurka z regulacją wysokości zyskują na popularność. Innowacje technologiczne pozwalają na zaprojektowanie mebli, które nie tylko ułatwiają wykonywanie obowiązków, ale również przyczyniają się do poprawy zdrowia i samopoczucia pracowników. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Tomek Makowiecki w Domu Kultury
20 kwietnia 2024, 19:00

Tomek Makowiecki w Domu Kultury

Tomasz Makowiecki rusza na „Bailando” po Polsce. Jego nowy album „Bailando” będziecie mogli usłyszeć na żywo już w najbliższą sobotę w lubelskim Domu Kultury. Artyście na scenie towarzyszyć będą: Mikołaj Dobber, Krzysztof Pożarowski oraz Wojciech Warmijak.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Dużo bardziej istotny start miał miejsce w Kanadzie, gdzie w Pucharze Świata w kolarstwie torowym walczono o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

W Lublinie rozpoczęły się konsultacje społeczne Strategii Kultury Lublin 2030+. Swoje uwagi dotyczące dokumentu można do ratusza kierować do 30 kwietnia. Dla zainteresowanych będzie zorganizowane także spotkanie konsultacyjne.

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!
Dzień Wschodzi
film

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!

Najważniejsi badacze mediów zjechali do Lublina na 15. jubileuszową konferencję naukową pt. "Współczesne Media". Tegorocznym hasłem przewodnim jest "nadawca-odbiorca-użytkownik".

Ważna impreza żużlowa w sierpniu odbędzie się w Lublinie

Ważna impreza żużlowa w sierpniu odbędzie się w Lublinie

Na 6 lipca zaplanowano pierwszą imprezę z cyklu Indywidualnych Mistrzostw Polski. Jedna z czterech rund zostanie rozegrana w Lublinie.

"Przysięga Ireny" film nakręcony w przestrzeniach Lublina już w kinach
ZDJĘCIA
galeria

"Przysięga Ireny" film nakręcony w przestrzeniach Lublina już w kinach

Premiera filmu " Przysięga Ireny"  z udziałem twórców, odbyła się w środę w Chatce Żaka. Premiera polsko-kanadyjskiej produkcji w reżyserii Louise Archambaut, trafi do kin już 19 kwietnia. Fabuła dramatu wojennego oparta jest na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Samica sokoła przed gniazdem na kominie, ale to nie Wrotka. Co dalej z sokołami?
WIDEO

Samica sokoła przed gniazdem na kominie, ale to nie Wrotka. Co dalej z sokołami?

Fani lubelskich sokołów obserwując gniazdo na kominie elektrociepłowni Wrotków zauważyli obcą samicę sokoła. To może być trop w zaginięciu Wrotki.

Mateusz Cierniak z dziką kartą na Grand Prix w Warszawie

Mateusz Cierniak z dziką kartą na Grand Prix w Warszawie

To sytuacja, której chyba jeszcze nie było. Aż czterech zawodników Orlen Oil Motoru będzie występować w cyklu Grand Prix. Do Bartosza Zmarzlika, Fredrika Lindgrena i Jacka Holdera dołączył na stałe jeszcze Dominik Kubera. Co więcej, w środę gruchnęła wieść, że podczas zawodów w Warszawie, które odbędą się 11 maja, z dziką kartą wystartuje dodatkowo Mateusz Cierniak!

Dąb posadzony, teraz trzeba go nazwać

Dąb posadzony, teraz trzeba go nazwać

Posadzony z okazji 70-lecia uczelni dąb przezimował i teraz puszcza pierwsze wiosenne liście. Uczelnia ogłasza konkurs na imię dla niego.

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium