Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

8 października 2018 r.
19:09

Trudna sytuacja Ursusa. Dlaczego ciągniki z Lublina się nie sprzedają?

Autor: Zdjęcie autora opr. p.p.
49 55 A A
Ursus
Ursus (fot. Maciej Kaczanowski)

16 milionów straty miał w I półroczu 2018 roku Ursus. Firma szykuje plan naprawczy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Trudne warunki rynkowe w Polsce i za granicą odbiły się na wynikach finansowych spółki. W czasie I półrocza przychody ze sprzedaży spadły o 60 proc., a wynik netto miał wartość ujemną i wyniósł 16 mln zł – pisze Ursus w oficjalnym komunikacie.

– Zarząd analizuje sytuację i jest w trakcie przygotowania programu naprawczego, który w perspektywie kilku kwartałów ma pozwolić na odbudowanie pozycji spółki i Grupy Kapitałowej – mówi Mariusz Lewandowski, rzecznik spółki.

Firma przytacza liczby. Od 2015 r. systematycznie spada liczba zarejestrowanych ciągników. Ten negatywny trend miał kontynuację w pierwszym półroczu 2018 r., kiedy zarejestrowano tylko 4 tys. sztuk maszyn. – To prawie dwukrotnie mniej niż w analogicznym okresie 2015 r., gdy sprzedaż krajowa wyniosła 7,7 tys. ciągników – dodaje rzecznik.

Istotnym elementem mającym wpływ na skalę zakupów ciągników przez rolników niska dostępność dopłat unijnych. ARiMR, który odpowiada za rozdysponowanie 11,6 mld zł środków. – Do końca I półrocza 2018 r. do ARiMR wpłynęły wnioski polskich rolników opiewające na 107 proc. środków przeznaczonych w ramach unijnego programu wsparcia rolnictwa. W tym samym czasie słyszymy, że do dnia 30 czerwca Agencja zawarła umowy na ok. 26,5 proc. dostępnych środków, a wypłaciła tylko 9 proc. całej kwoty – skomentował Karol Zarajczyk, prezes zarządu Ursusa.

W efekcie Ursus zanotował 48-procentowy spadek przychodów ze sprzedaży krajowej w stosunku do I półrocza 2017 r. Wyniki odnotowane na rynkach zagranicznych również były złe – rok do roku sprzedaż zagraniczna spadła o 72 proc., do poziomu 22,8 mln zł. Łączne przychody w I półroczu wyniosły 61,7 mln zł, czyli o 60 proc. mniej niż przed rokiem.

A jak wygląda sytuacja wdrażania nowych konstrukcji Ursusa? Chodzi tu o autobusy elektryczne, prototyp wodorowy oraz dostawczy samochód elektryczny Elvi. – Nowe konstrukcje są w fazie testów. Elvi wciąż przechodzi próby drogowe, niezbędne do uzyskania homologacji – mówi Mariusz Lewandowski. – Warto dodać, że spółka Ursud Bus, zajmująca się nowymi konstrukcjami, jest niezależna od Ursus SA (producent ciągników), choć są powiązane kapitałowo. Sytuacja w Ursus SA nie wpływu na Ursus Bus – kończy rzecznik.

Czytaj więcej o:

Komentarze 55

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 października 2018 o 21:14
+56
Nie rozumie polityki obecnego rządu jak otwierał fabrykę Mercedesa w Polsce to dawali im korzystne warunki teren wszystko. Natomiast firma rodzima Polska nie może od panstwa dostać kredytu.
Avatar
Gość / 8 października 2018 o 20:48
+46
"Istotnym elementem mającym wpływ na skalę zakupów ciągników przez rolników niska dostępność dopłat unijnych" - wg Morawieckiego Unia nie jest nam do niczego potrzebna. Proponuję niech rząd PIS przeprowadzi interwencyjny skup traktorów w celu ratowania polskiego pracodawcy
Avatar
Gość / 8 października 2018 o 19:50
+41
Z ursusa został tylko znaczek. Mechanicznie to chińskie dziadostwo. Jak silnik padnie nie opłaca się tego naprawiać. Stare ursusy do dzisiaj pracują na polach a części są dostępne.
Avatar
Gracz / 8 października 2018 o 21:41
+39
Czytam te opinie I zastanawiam sie z czego czerpiecie satysfakcje ? Czy z tego ze firma traci kontrakty , ze ludzie straca prace ? Czy to was naprawde satysfakcjonuje ?   
Avatar
zadziwiony / 8 października 2018 o 22:15
+25
używany tańszy to jeszcze pół biedy. Nowy. znanej na świecie firmy , i nie produkowany w Indiach,bogato oprzyrządowany w złącza hydrauliczne z przodu i tyłu oraz sterowanie w cenie raptem 10 000 zł wiekszej niz porównywalny wielkościa goły ursusik.To jest przyczyna niesprzedawalności ursusa w Polsce. wiem bo znam sytuację że tak napisze organoleptycznie-brat kupował . Druga bardzo wazna przyczyna- to ceny płodów rolnych. na wiosnę nawet uzywane ciągniki przestaną się sprzedawać.
Avatar
Lublininin / 8 października 2018 o 22:43
+24
Pytanko takie czy Ursus produkuje wgl części/podzespoły w Lublinie czy jest tylko montownią sprowadzającą szmelc z Chin ? Bo przy 500 osobach raczej stawiam na montownie.
Avatar
Gość / 8 października 2018 o 20:24
+19
Ursus na targach w Hanowerze przywiózł skorupę z żywicy na drewnianej ramie do której na sztywno przykręcone były koła. To nawet nie był projekt , to była koncepcja. Ale katalogi z danymi technicznymi i osiągami były już wydrukowane. Pośmiewisko na całe Niemcy. Wyglądało to komicznie.
Avatar
..pamietliwy... / 8 października 2018 o 19:56
+17
...ale nie zauważam żadnych postów utyskujących na wyprzedaż posocjalistycznych zakładów pracy! Tamta produkcja była o lata świetlne w tyle za obecnymi rozwiązaniami Ursusa. Widać jednak, że i te nowości trudno jest sprzedać. Najprawdopodobniej będą zwolnienia i nic nie poradzi się na rynkowy przymus! Produkt na wysokim poziomie, ale rolnicy wolą kupić używany z prywatnego importu, bo po prostu tańszy. A co będzie później, to już raczej pozostawiają czasowi, który zweryfikuje opłacalność zakupu...
Avatar
tak czy nie / 9 października 2018 o 00:34
+10
Ursus na targach w Hanowerze przywiózł skorupę z żywicy  na drewnianej ramie do której na sztywno przykręcone były koła. To nawet nie był projekt , to była koncepcja. Ale katalogi z danymi technicznymi i osiągami były już wydrukowane. Pośmiewisko na całe Niemcy.  Wyglądało to komicznie.
 Piszesz o aucie elektryczym? To dopiero "sukces". Pokazali model, który był podobny stylistyką do Iveco, a do ostatecznej produkcji realnego auta użyli karoserii Lublina :) Pewnie zostało w magazynie po Deawoo :) To dopiero jest innowacyjny i nowoczesny pojazd elektryczny :) Nadmuchiwano Ursusa jak bańkę mydlaną. Teraz ta bańka pękła...
 Piszesz o aucie elektryczym? To dopiero "sukces". Pokazali model, który był podobny stylistyką do Iveco, a do ostatecznej produkcji realnego auta użyli karoserii Lublina :) Pewnie zostało w magazynie po Deawoo :) To dopiero jest innowacyjny i nowoczesny pojazd elektryczny :) Nadmuchiwano Ursusa jak bańkę mydlaną. Teraz ta bańka pękła... rozwiń
Avatar
Gość / 8 października 2018 o 21:51
+9
" Śmigłowce ze Świdnika będą sprzedawały się jak przysłowiowe bułki i trzeba będzie powiększyć fabrykę " - zapytaj prezesa gdzie jest zamówienie na śmigłowce dla armii.
Avatar
Aro / 13 października 2018 o 12:45
0
Niektórym ludziom np. większości PISowców łatwiej się żyje jak sobie wytłumaczą, że wszelkie ich niepowodzenia łącznie z osobistymi są skutkiem jakiegoś układu np. spisku Balcerowicza, Sorosa, UE, Tuska etc.
Avatar
Aro / 13 października 2018 o 12:40
0
No ale od 2015 roku nie rzadzi PO a to wtedy wlasnie zaczely sie problemy i zjazd ze sprzedażą wiec o co ci chodzi. Poza tym Żuk jest prezydentem Lublina a nie rolników, jaki on ma wpływa na że oni siana nie mają.
Avatar
Kowalski / 11 października 2018 o 10:42
+2
Piszecie bzdury z tą "chińszczyzną"! W zależności od modelu silniki i napędy są różnych producentów ale np. silnik Perkinsa to nie chińszczyzna! Inna sprawa, iż ciągniki są niedopracowane ale wynika to z polskiej koncepcji na prowadzenie firmy! Byle szybciej byle sprzedać!
Avatar
On / 10 października 2018 o 15:03
+1
Ja bym kupił tylko niewiele jest tańszy od zachodniego i te silniki wynalazki jakie teraz montują... co będzie za parę lat z częściami zamiennymi. Tego się boję
Avatar
Gość / 9 października 2018 o 17:33
+1
Fabryka Ursus padła, mówię o tej socjalistycznej, ponieważ rolnicy nie kupowali jej produktów czyli traktorów, dzisiaj sytuacja się powtarza i nie ma dzisiaj, ani też nie było wówczas, w procesie upadku żadnych złych działań władzy jakiejkolwiek; wojewódzkiej czy centralnej, że o władzach miasta nawet nie wspomnę, zatem krótko; firma będzie istnieć, jeśli potrafi wyprodukować i sprzedać to, co wyprodukuje, i tylko tyle, i aż tyle drodzy miłośnicy teorii spiskowych dotyczących upadku wszystkich polskich firm postsocjalistycznych.
Avatar
adam / 9 października 2018 o 16:21
0
Dobrze byłoby by Pan wojewoda zajął sie problemem wspólnie z rządem i żukiem a nie marszem równości.
Avatar
ilonka / 9 października 2018 o 14:31
0
Z unijnych funduszy na lata 2014-17 wydaliśmy 5,86 mld €. Tymczasem jako składkę odprowadziliśmy 16,6 mld € Z najnowszego raportu Trybunału Obrachunkowego UE wynika, że w latach 2014 - 2017 z przyznanych Polsce 33 mld € w ramach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych wydano zaledwie 5,86 mld €. W tym samym czasie skumulowana składka członkowska Polski przekazywana do budżetu UE wyniosła 16,6 mld €. Oczywiście z powyższych statystyk nie należy wyciągać zbyt pochopnych wniosków. Wydatkowanie funduszy zawsze przyspiesza w II połowie 7-letniej perspektywy budżetowej. Niemniej lepiej dmuchać na zimne niż za chwilę obudzić się z ręką w nocniku.
Z unijnych funduszy na lata 2014-17 wydaliśmy 5,86 mld €. Tymczasem jako składkę odprowadziliśmy 16,6 mld € Z najnowszego raportu Trybunału Obrachunkowego UE wynika, że w latach 2014 - 2017 z przyznanych Polsce 33 mld € w ramach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych wydano zaledwie 5,86 mld €. W tym samym czasie skumulowana składka członkowska Polski przekazywana do budżetu UE wyniosła 16,6 mld €. Oczywiście z powyższych statystyk nie należy wyciągać zbyt pochopnych wniosków. Wydatkowanie funduszy zawsze przyspiesza w II poł... rozwiń
Avatar
Gość / 9 października 2018 o 13:33
0
Dlaczego, dlaczego.. Może z powodu jakości i z uwagi na fakt, ze to tania chińszczyzna? Może jakiś kryzys w Etiopii i już ich nie kupują?
Avatar
Bolek / 9 października 2018 o 13:31
0
Ludziska pojazd elektryczny 3,5 tony to bajka wyborcza czyli za górami za lasami, nic z obietnic pisowskich dla ludzi nie ma, tylko bawią się stolika i i grają w pokera kto więcej zaoferuje. Pozdrawiam naiwnych.
Avatar
Lublinianin / 9 października 2018 o 11:49
-1
Po co dać pracę polakom jak lepiej ściągać szrot z Chin i wciskać że Ursus to 100 % Lublin. To jest montownia szrotu tylko i po komentarzach widać że jakość słaba w porównaniu do ceny. Po co robić części, dać prace Polakom jak lepiej dać zarobić zagranicy.
Zobacz wszystkie komentarze 55

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pewna wygrana lubelskich koszykarek z Widzewem Łódź

Pewna wygrana lubelskich koszykarek z Widzewem Łódź 0 3

Mecz zdecydowanie tłumów nie porwał, ale najważniejsze dla koszykarek Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin jest zwycięstwo. Akademiczki pokonały fatalnie spisujący się Widzew Łódź 64:38

Kobieta była widziana w ciąży, a potem już bez dziecka. Wstrząsające odkrycie
film

Kobieta była widziana w ciąży, a potem już bez dziecka. Wstrząsające odkrycie 9 0

27-letnia mieszkanka Ciecierzyna w woj. opolskim jest podejrzana o zabicie własnego dziecka.

Wielkość tych bombek robi wrażenie. Happening w Tarasach Zamkowych [zdjęcia]
galeria

Wielkość tych bombek robi wrażenie. Happening w Tarasach Zamkowych [zdjęcia] 3 0

W sobotę w Tarasach Zamkowych odbył się świąteczny happening artystyczny - malowanie Giga Bombek.

Biała Podlaska: Obrazy Bazylego Albiczuka po konserwacji. Już można je oglądać
galeria

Biała Podlaska: Obrazy Bazylego Albiczuka po konserwacji. Już można je oglądać 4 0

To największa w muzeum konserwacja dzieł Bazylego Albiczuka. Efekty można od piątku oglądać w Oficynie Zachodniej.

Duża fabryka powstanie pod Lublinem. Wyprodukuje dwa miliony lamp rocznie
Magazyn

Duża fabryka powstanie pod Lublinem. Wyprodukuje dwa miliony lamp rocznie 38 17

Ford Focus: najczęściej do tego właśnie modelu samochodu Forda, Varroc Lighting Systems produkuje oświetlenie zewnętrzne. Firma, która współpracuje też m.in. ze Skodą, Bentleyem i Fiatem, w przyszłym roku ma otworzyć zakład produkcyjny w podlubelskich Niemcach. Będzie to ich 12 fabryka na świecie.

Terenowe akcje poboru krwi w woj. lubelskim. Najbliższe terminy

Terenowe akcje poboru krwi w woj. lubelskim. Najbliższe terminy 2 0

Na Twoją krew i jej składniki czekają chorzy oraz poszkodowani w nieszczęśliwych wypadkach. Jest wiele chorób, które leczy się uzupełniając brakujące elementy krwi – apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Puławy spłacą dług za 18 lat. Spór o obiekty sportowe dla SP nr 3

Puławy spłacą dług za 18 lat. Spór o obiekty sportowe dla SP nr 3 18 11

Miejscy radni przyjęli nową Wieloletnią Prognozę Finansową oraz zmiany w tegorocznym budżecie zmniejszające planowane wpływy i wydatki. Radny Janusz Grobel, wypomniał obecnemu prezydentowi miasta niekonsekwencję.

Sylwester 2018/2019 w Lublinie i regionie. Imprezy, wydarzenia

Sylwester 2018/2019 w Lublinie i regionie. Imprezy, wydarzenia 0 0

Koncert sylwestrowy "Czy można w taką noc... zakochać się?" w Teatrze Muzycznym
30 grudnia 2018, 17:00

Koncert sylwestrowy "Czy można w taką noc... zakochać się?" w Teatrze Muzycznym 0 0

Teatr Muzyczny w Lublinie zaprasza na pokazy barwnego muzycznego spektaklu "Czy można w taką noc... zakochać się?", który zobaczymy w sylwestrowy wieczór o godz. 17 i 21, a także dzień wcześniej, 30 grudnia o godz. 17.

PŚ w skokach narciarskich: Kolejne podium Piotra Żyły
film

PŚ w skokach narciarskich: Kolejne podium Piotra Żyły 0 0

Karl Geiger z pierwszą w karierze wygraną w Pucharze Świata w skokach narciarskich. Niemiec okazał się najlepszy w sobotnim konkursie w szwajcarskim Engelbergu.

Wieczór Sylwestrowy w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu
31 grudnia 2018, 19:30

Wieczór Sylwestrowy w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu 0 2

Tych, którzy nie mają sylwestrowych planów, Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu zaprasza na noc pełną filmowych emocji. Sylwester w Kinie wystartuje o godz. 19.30.

Nie masz pomysłu na prezent pod choinkę? Targi Rzeczy Wyjątkowych w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Nie masz pomysłu na prezent pod choinkę? Targi Rzeczy Wyjątkowych w Lublinie [zdjęcia] 9 0

W Warsztatach Kultury w Lublinie w sobotę zaczęły się Sprawunki - Targi Rzeczy Wyjątkowych.

Koncert Sylwestrowy w Filharmonii Lubelskiej
31 grudnia 2018, 18:00

Koncert Sylwestrowy w Filharmonii Lubelskiej 0 0

Szampańska fantazja to tytuł muzycznego widowiska, które Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) proponuje lublinianom na Sylwestra. Impreza odbędzie się 31 grudnia o godz. 18.

Sklepy oblężone przez kupujących. Kiermasz świąteczny w Galerii Olimp [zdjęcia]
galeria

Sklepy oblężone przez kupujących. Kiermasz świąteczny w Galerii Olimp [zdjęcia] 1 1

Supermarkety i galerie handlowe w Lublinie przechodzą prawdziwe oblężenie. Na parkingach trudno znaleźć wolne miejsce. Galeria Olimp przyciąga klientów trwającym od czwartku Wielkim Kiermaszem Świątecznym.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.