Mimo sprzeciwów rodziców i nauczycieli Szkoła Podstawowa nr 10 zostanie zlikwidowana. Kilkumiesięczna batalia w obronie placówki skończyła się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym
– Rodzice nie mieli interesu prawnego w zaskarżeniu uchwały o zamiarze likwidacji szkoły – uzasadnia NSA. Uchwałę o wygaszeniu popularnej "dziesiątki" radni podjęli radni w czerwcu zeszłego roku. Placówka stopniowo przestałaby przeprowadzać nabory nowych uczniów i zupełnie przestała istnieć 31 sierpnia 2017 roku.
Likwidacja podstawówki oraz gimnazjum nr 3 ma przynieść budżetowi Chełma kilka milionów zł oszczędności.
Rodzice i nauczyciele organizowali pikiety w obronie szkoły. Szukali również wsparcia w Urzędzie Wojewódzkim, który jednak nie znalazł podstaw prawnych do zakwestionowania uchwały. Odwoływali się też do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sprawa trafiła w końcu do NSA.
– Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego jest potwierdzeniem, że miasto działało zgodnie z przepisami i wymaganą w tym przypadku procedurą. Od początku byliśmy przekonani o słuszności podejmowanych działań prawnych. Oczywiście zamiast komentować wyroki dotyczące likwidacji i wygaszania placówek wolałbym mówić o tworzeniu nowych szkół. Niestety niż demograficzny powoduje taką sytuację w niemal wszystkich polskich miastach, i niezależnie czy jest to Chełm, Warszawa, Lublin czy jakakolwiek inna miejscowość, zmiany w strukturach placówek oświatowych zawsze są trudne - komentuje Stanisław Mościcki, wiceprezydent Chełma.
W oczekiwaniu na rozstrzygnięcie NSA w "dziesiątce” został przeprowadzony nabór. Teraz wiadomo już, że nie powstanie tam ani jedna nowa klasa. Rodzice będą musieli zapisać swoje pociechy do innych placówek. – O tym, że w przypadku korzystnego dla miasta wyroku NSA, może być taka konieczność, rodzice zbyli na bieżąco informowani przez dyrekcję szkoły – dodaje wiceprezydent Mościcki.
Do Szkoły Podstawowej nr 10 uczęszcza 130 uczniów. – Po ukończeniu przez nich szkoły, zostanie ona zamknięta – dodaje Roland Kurczewicz, rzecznik chełmskiego magistratu.
Statystyki
149 szkół chciały gminy zlikwidować w tym roku
110 szkół w naszym województwie nie przyjmuje uczniów lub ich już w ogóle nie ma