Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

7 kwietnia 2011 r.
18:23
Edytuj ten wpis

Nabór do szkół w Chełmie: "Progi są za wysokie"

0 6 A A
Urząd Miasta chce, by w tym roku do IV LO przyjmowano uczniów z minimum 100 punktami. Rok temu, aby
Urząd Miasta chce, by w tym roku do IV LO przyjmowano uczniów z minimum 100 punktami. Rok temu, aby

Ratusz podał progi punktowe do szkół ponadgimnazjalnych. – Są stanowczo za wysokie i ograniczą nabór – oburzają się nauczyciele. I dodają, że do tej pory szkoły ustalały je same.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zgodnie z nowymi ustaleniami kandydaci, którzy zechcą dostać do I lub II LO będą musieli wykazać się co najmniej 130 punktami. W przypadku III, IV i VI LO próg został ustalony na poziomie 100 punktów, a w przypadku techników 70. Tymczasem przed rokiem, kiedy progi punktowe ustalały szkolne komisje rekrutacyjne, aby się dostać do "jedynki” wystarczyło wykazać się 90 punktami, a w przypadku IV LO tylko 65.

– Przy takim progu punktowym poważnie obawiam się o tegoroczny nabór – mówi Marzena Koprukowniak, dyrektor IV LO. – Zaniepokojeni są też nasi nauczyli. Jeśli nie będzie młodzieży, stracą pracę.

W przeszłości Chełm już kilkakrotnie obiegała plotka o zamiarze zlikwidowania właśnie IV LO. Jeśli rzeczywiście były takie zamiary, to spełzły na niczym. Tymczasem szkoła ma się całkiem dobrze, w tym roku szkolnym planowano utworzenie sześciu klas pierwszych, a udało się stworzyć siedem.

– Podczas spotkania z dyrektorami niczego im z góry nie narzucałem – zastrzega Stanisław Mościcki, zastępca prezydenta Chełma. – Jedynie zaproponowałem tegoroczne progi punktowe. Sprzeciwu nie było.

Mościki zapewnia, że wpływając na podniesienie progów punktowych, wcale nie dąży do ograniczenia rekrutacji w liceach na korzyść szkół zawodowych. Jego zamiarem nie jest też zlikwidowanie którejś ze szkół. Jedyne na czym mu zależy, to na podniesieniu poziomu nauczania i wiedzy uczniów.

– Było mi naprawdę wstyd, kiedy dowiedziałem się, że w lubelskim rankingu pod względem zdawalności egzaminu dojrzałości Chełm zajął przedostatnie miejsce, a powiat chełmski ostatnie – mówi wiceprezydent. – Taki stan rzeczy trzeba za wszelką cenę zmienić.

Mościcki jest przekonany, że osiągnięcie przez ucznia 130 punktów na 200 nie jest niczym nadzwyczajnym. Tymczasem doświadczony nauczyciel, który pragnął zachować anonimowość twierdzi, że ucznia już z 80 punktami można nazwać dobrym, a z ponad 100 punktami wyróżniającym się. Z kolei uczniów, którzy w ubiegłym roku osiągnęli maksymalną liczbę punktów można było policzyć na palcach jednej ręki.

– Nie rozumiem, dlaczego gospodarze miasta, tworząc elitarne ogólniaki, chcą skazać większość młodzieży na szkoły zawodowe – mówi Joanna Nowicka, matka ucznia III klasy gimnazjum.

– Przecież bywa tak, że odpowiednio dopingowani uczniowie dopiero w szkołach średnich się odnajdują i nabierają zapału do nauki. A jeśli chce się osiągnąć wysoki poziom w szkołach ponadgimnazjalnych, trzeba o to zabiegać już w szkołach podstawowych.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Patrycja / 23 maja 2011 o 22:22
0
:/ Cholera, no ;/ Chciałam się dosta do 1 lo w chełmie a brak mi tylko 10 pkt zeby przekroczy próg ;/
Avatar
bw / 8 kwietnia 2011 o 20:54
0
[quote name='wiesiek' timestamp='1302273166' post='461377']
Jaki nauczyciel taki uczeń. (oczywiście są wyjątki) Ale większość dzisiejszych nauczycieli totalnie olewa swoją pracę na lekcjach a już na prywatnych korepetycjach potrafią nauczyć nawet matoła. Nie wierzę, że nasza młodzież jest tak tępa, wierzę, że nauczycielowi się nie chce. Mówi: jaka płaca - taka praca.... Średnio miesięcznie wychodzi im ok 3.500 brutto, czy to jest tak mało? A już całkiem mnie z nóg zwaliło gdy młoda nauczycielka wychodząc ze szkoły po 3 lekcjach zbolałym głosem mówiła, że jest taka zmęczona i nareszcie idzie do domu... nic dodać nic ująć. Za moich czasów wyniki uczniów w dużej mierze świadczyły o zdolnościach pedagogicznych kadry nauczycielskiej, teraz jak nie pójdziesz na korepetycje to jesteś matoł i tyle
[/quote]
Czyli NAUCZYCIELE NAUCZYCIELOM zgotowali ten los!
[quote name='wiesiek' timestamp='1302273166' post='461377']
Jaki nauczyciel taki uczeń. (oczywiście są wyjątki) Ale większość dzisiejszych nauczycieli totalnie olewa swoją pracę na lekcjach a już na prywatnych korepetycjach potrafią nauczyć nawet matoła. Nie wierzę, że nasza młodzież jest tak tępa, wierzę, że nauczycielowi się nie chce. Mówi: jaka płaca - taka praca.... Średnio miesięcznie wychodzi im ok 3.500 brutto, czy to jest tak mało? A już całkiem mnie z nóg zwaliło gdy młoda nauczycielka wychodząc ze szko... rozwiń
Avatar
wiesiek / 8 kwietnia 2011 o 16:32
0
Jaki nauczyciel taki uczeń. (oczywiście są wyjątki) Ale większość dzisiejszych nauczycieli totalnie olewa swoją pracę na lekcjach a już na prywatnych korepetycjach potrafią nauczyć nawet matoła. Nie wierzę, że nasza młodzież jest tak tępa, wierzę, że nauczycielowi się nie chce. Mówi: jaka płaca - taka praca.... Średnio miesięcznie wychodzi im ok 3.500 brutto, czy to jest tak mało? A już całkiem mnie z nóg zwaliło gdy młoda nauczycielka wychodząc ze szkoły po 3 lekcjach zbolałym głosem mówiła, że jest taka zmęczona i nareszcie idzie do domu... nic dodać nic ująć. Za moich czasów wyniki uczniów w dużej mierze świadczyły o zdolnościach pedagogicznych kadry nauczycielskiej, teraz jak nie pójdziesz na korepetycje to jesteś matoł i tyle
Jaki nauczyciel taki uczeń. (oczywiście są wyjątki) Ale większość dzisiejszych nauczycieli totalnie olewa swoją pracę na lekcjach a już na prywatnych korepetycjach potrafią nauczyć nawet matoła. Nie wierzę, że nasza młodzież jest tak tępa, wierzę, że nauczycielowi się nie chce. Mówi: jaka płaca - taka praca.... Średnio miesięcznie wychodzi im ok 3.500 brutto, czy to jest tak mało? A już całkiem mnie z nóg zwaliło gdy młoda nauczycielka wychodząc ze szkoły po 3 lekcjach zbolałym głosem mówiła, że jest taka zmęczona i nareszcie idzie do domu..... rozwiń
Avatar
Gość / 8 kwietnia 2011 o 14:31
0
ale mają 100 procentową zdawalność matur
Avatar
Gość / 8 kwietnia 2011 o 14:28
0
[quote name='Gość' timestamp='1302265271' post='461303']
a ile trzeba by do LO w Rejowcu się dostać, czy 11 wystarczy?
[/quote]

odradzam tam bez sensu
Avatar
Gość / 8 kwietnia 2011 o 14:21
0
a ile trzeba by do LO w Rejowcu się dostać, czy 11 wystarczy?
Avatar
Patrycja / 23 maja 2011 o 22:22
0
:/ Cholera, no ;/ Chciałam się dosta do 1 lo w chełmie a brak mi tylko 10 pkt zeby przekroczy próg ;/
Avatar
bw / 8 kwietnia 2011 o 20:54
0
[quote name='wiesiek' timestamp='1302273166' post='461377']
Jaki nauczyciel taki uczeń. (oczywiście są wyjątki) Ale większość dzisiejszych nauczycieli totalnie olewa swoją pracę na lekcjach a już na prywatnych korepetycjach potrafią nauczyć nawet matoła. Nie wierzę, że nasza młodzież jest tak tępa, wierzę, że nauczycielowi się nie chce. Mówi: jaka płaca - taka praca.... Średnio miesięcznie wychodzi im ok 3.500 brutto, czy to jest tak mało? A już całkiem mnie z nóg zwaliło gdy młoda nauczycielka wychodząc ze szkoły po 3 lekcjach zbolałym głosem mówiła, że jest taka zmęczona i nareszcie idzie do domu... nic dodać nic ująć. Za moich czasów wyniki uczniów w dużej mierze świadczyły o zdolnościach pedagogicznych kadry nauczycielskiej, teraz jak nie pójdziesz na korepetycje to jesteś matoł i tyle
[/quote]
Czyli NAUCZYCIELE NAUCZYCIELOM zgotowali ten los!
[quote name='wiesiek' timestamp='1302273166' post='461377']
Jaki nauczyciel taki uczeń. (oczywiście są wyjątki) Ale większość dzisiejszych nauczycieli totalnie olewa swoją pracę na lekcjach a już na prywatnych korepetycjach potrafią nauczyć nawet matoła. Nie wierzę, że nasza młodzież jest tak tępa, wierzę, że nauczycielowi się nie chce. Mówi: jaka płaca - taka praca.... Średnio miesięcznie wychodzi im ok 3.500 brutto, czy to jest tak mało? A już całkiem mnie z nóg zwaliło gdy młoda nauczycielka wychodząc ze szko... rozwiń
Avatar
wiesiek / 8 kwietnia 2011 o 16:32
0
Jaki nauczyciel taki uczeń. (oczywiście są wyjątki) Ale większość dzisiejszych nauczycieli totalnie olewa swoją pracę na lekcjach a już na prywatnych korepetycjach potrafią nauczyć nawet matoła. Nie wierzę, że nasza młodzież jest tak tępa, wierzę, że nauczycielowi się nie chce. Mówi: jaka płaca - taka praca.... Średnio miesięcznie wychodzi im ok 3.500 brutto, czy to jest tak mało? A już całkiem mnie z nóg zwaliło gdy młoda nauczycielka wychodząc ze szkoły po 3 lekcjach zbolałym głosem mówiła, że jest taka zmęczona i nareszcie idzie do domu... nic dodać nic ująć. Za moich czasów wyniki uczniów w dużej mierze świadczyły o zdolnościach pedagogicznych kadry nauczycielskiej, teraz jak nie pójdziesz na korepetycje to jesteś matoł i tyle
Jaki nauczyciel taki uczeń. (oczywiście są wyjątki) Ale większość dzisiejszych nauczycieli totalnie olewa swoją pracę na lekcjach a już na prywatnych korepetycjach potrafią nauczyć nawet matoła. Nie wierzę, że nasza młodzież jest tak tępa, wierzę, że nauczycielowi się nie chce. Mówi: jaka płaca - taka praca.... Średnio miesięcznie wychodzi im ok 3.500 brutto, czy to jest tak mało? A już całkiem mnie z nóg zwaliło gdy młoda nauczycielka wychodząc ze szkoły po 3 lekcjach zbolałym głosem mówiła, że jest taka zmęczona i nareszcie idzie do domu..... rozwiń
Avatar
Gość / 8 kwietnia 2011 o 14:31
0
ale mają 100 procentową zdawalność matur
Avatar
Gość / 8 kwietnia 2011 o 14:28
0
[quote name='Gość' timestamp='1302265271' post='461303']
a ile trzeba by do LO w Rejowcu się dostać, czy 11 wystarczy?
[/quote]

odradzam tam bez sensu
Avatar
Gość / 8 kwietnia 2011 o 14:21
0
a ile trzeba by do LO w Rejowcu się dostać, czy 11 wystarczy?
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami
film

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami 0 0

– Jest to zorganizowana zemsta i odwet na mnie ze strony poprzedniego kierownictwa CBA oraz obecnego kierownictwa CBA – powiedział Paweł Wojtunik po opuszczeniu krakowskiej prokuratury.

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07]
20 lipca 2018, 0:00

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07] 0 0

Co Gdzie Kiedy. Pierwsza noc oczyszczenia oraz Sicario 2 to jedne z tytułów, które zawitają w piątek na ekranach lubelskich kin. Przedpremierowo będzie też można zobaczyć kontynuację przeboju Mamma Mia. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend?
film

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend? 1 0

Piątek deszczowy, ale sobota i niedziela z większymi przejaśnieniami. Sprawdź prognozę pogody na weekend 20-22 lipca w woj. lubelskim.

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu
Alarm 24

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu 0 0

Spółdzielcy ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólnota” w Łęcznej skierowali sprawę do prokuratury. Chodzi o nagranie, na którym słychać wypowiedź jednego z członków zarządu spółdzielni. W dość obcesowych słowach określa spółdzielców.

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo]
film

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo] 0 0

Burze i towarzyszące im ulewy w wielu rejonach Polski spowodowały znaczne zniszczenia.

Dzisiaj w Lublinie ruszają Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce

Dzisiaj w Lublinie ruszają Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce 1 0

Tego wydarzenia nie można przegapić. Dzisiaj w Lublinie rozpoczynają się 94. PZLA Mistrzostwa Polski. Przez trzy dni będziemy mogli podziwiać gwiazdy, które zdobywały medale na najważniejszych imprezach na świecie. Przyjadą do nas: Anita Włodarczyk, Paweł Wojciechowski, Piotr Lisek, Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, czy Ewa Swoboda. Będą oczywiście także: Paweł Fajdek, Malwina Kopron i Paulina Guba

Most Kultury nie zostanie zamknięty. "Przyznajemy się do pewnego błędu"

Most Kultury nie zostanie zamknięty. "Przyznajemy się do pewnego błędu" 0 0

Nie ma zagrożenia dla działalności Mostu Kultury – zapewnia dyrektor miejskiej instytucji, która odpowiada za to miejsce i bije się w piersi za zbyt wysoki pawilon obwieszony reklamami. – Przyznajemy się do pewnego błędu – mówi szef CK.

Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm. Pszczoły w niebezpieczeństwie?

Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm. Pszczoły w niebezpieczeństwie? 0 0

Minister rolnictwa zgodził się na stosowanie neonikotynoidów w uprawach rzepaku. Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm, a pszczelarze studzą emocje.

Opole Lubelskie: Osadzeni z zakładu karnego w przedszkolu

Opole Lubelskie: Osadzeni z zakładu karnego w przedszkolu 0 0

Miasto remontuje przedszkole. Firma, które realizuje to zadanie zatrudnia więźniów. Prace remontowe w pomieszczeniach przeznaczonych dla maluchów są kolejnym przykładem resocjalizacji osadzonych w miejscowym zakładzie karnym przy współpracy z ratuszem.

Pieniądze na szkolne wyprawki wypłacą już w sierpniu. Jest jeden warunek

Pieniądze na szkolne wyprawki wypłacą już w sierpniu. Jest jeden warunek 2 1

Już w sierpniu wypłacane mają być pierwsze 300 zł dodatku na każde uczące się dziecko. Ale otrzymają je osoby, które wnioski o wypłatę złożyły w lipcu.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r. 0 0

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 4 11

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 27 4

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 2 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 2 4

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!