Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

1 lutego 2010 r.
16:28
Edytuj ten wpis

Samorządowcy z powiatu chełmskiego chcą pomóc bezrobotnym

0 18 A A

Kto próbował choć raz zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Chełmie, wie że to niełatwe zadanie. Najwytrwalsi zajmują kolejkę już w nocy. Czy można ułatwić bezrobotnym życie? Gminni urzędnicy twierdzą, że tak.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Sytuacja w urzędzie pracy jest po prostu niedopuszczalna – denerwuje się Hieronim Zonik, wójt gminy Siedliszcze. – Nasi mieszkańcy skarżą się, że muszą zajmować kolejkę o czwartej rano. A i tak nie wiadomo, czy załatwią formalności.

Takie traktowanie ludzi jest uwłaczające ich godności. Tak nie może być. Ja wiem, że na początku roku rejestruje się więcej bezrobotnych, ale przecież urzędnicy powinni być na to przygotowani!

Najwyraźniej jednak nie są. Dlatego członkowie porozumienia "Gmina-Powiat Wspólna Sprawa”, czyli burmistrz Rejowca Fabrycznego i wójtowie gmin: Siedliszcze, Rejowiec, Chełm, Sawin, Rejowiec Fabryczny, Kamień, Dorohusk i Dubienka wystosowali do starosty chełmskiego list, w którym proponują swoje wsparcie przy usprawnieniu rejestracji bezrobotnych. W jaki sposób?

– Proponujemy m.in., że zatrudnimy w gminach stażystów, których delegujemy do pomocy w urzędzie pracy – mówi Stanisław Bodys, burmistrz Rejowca Fabrycznego. – Być może sytuację poprawiłoby też wprowadzenie rejestracji na telefon.

Bezrobotny nie musiałby jechać do miasta i zajmować kolejki nie będąc pewnym, czy się dostanie.
Mógłby zadzwonić i przyjechać do urzędu już na wyznaczoną godzinę. Koniecznie trzeba znaleźć jakieś rozwiązanie, bo obecna sytuacja jest nie do zaakceptowania.

Inna propozycja, to umożliwienie załatwiania najpotrzebniejszych formalności w urzędach gmin. Takie rozwiązanie było już kiedyś stosowane. Zdaniem wójtów i burmistrza Rejowca Fabrycznego, trzeba coś zrobić, aby pomóc ludziom, którzy nie mając pracy i tak są w trudnym położeniu. A wielogodzinne wystawanie w kolejce, nerwy i wydawanie pieniędzy na dojazdy do urzędu, sytuację tylko pogarszają. Co na to wszystko adresat listu?

– Trudno mi się do tego odnieść, bo listu jeszcze nie widziałem – mówi starosta Kazimierz Stocki. – Ja wiem, że członkowie tego porozumienia mają dużo pomysłów, często oderwanych od rzeczywistości. Powiem tak: wszystko, co rozsądne i mądre można przedyskutować. Spotykamy się przecież z wójtami, np. podczas konwentów, więc będzie okazja.

Propozycji nowych rozwiązań w urzędzie pracy nie chce komentować na razie dyrektor urzędu Alicja Nawrocka, bo mówi, że listu też nie widziała.

Pomysły gminnych samorządowców podobają się za to samym bezrobotnym. – Rejestracja na telefon? Świetny pomysł – mówi pani Katarzyna z gm. Dorohusk. – Ja jeździłam trzy razy żeby się zarejestrować. To skandal.

Jeśli chcą zatrudniać stażystów, to pierwszy zgłaszam się na ochotnika – mówi pan Marian. – Szukam pracy od pół roku. A w tym urzędzie to tylko papierki trzeba wypełniać, bo na pracę nie ma co liczyć. Do jednej za stary, do innej za mało wykształcony. To mogę rejestrować bezrobotnych. Co to za sztuka?

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
obserwator / 4 lutego 2010 o 10:32
0
Gość napisał:
czuć wybory, wójtowie rozpoczeli lansik, czyżby bali się przegranej w gminach i prą na powiat?

Gościu dyskutujesz ze sobą widzę , weż się zapracę w starostwie zajmij może rejestracją bezrobotnych, znalezieniem im pracy i nie będziesz musiał myśleć ciągle o wyborach bo tylko o tym mówisz
Avatar
mieszkaniec / 4 lutego 2010 o 10:30
0
Gość napisał:
nasz wójt z kolei nie ma szans, ostatni numerek + całokształt dyskwalifikują go!

Dobrze, ze mówisz na temat , podobnie jak starosta
Avatar
nie gość / 4 lutego 2010 o 10:27
0
Gość napisał:
czuć wybory, wójtowie rozpoczeli lansik, czyżby bali się przegranej w gminach i prą na powiat?

jaki ty jesteś gość pracowniku starostwa weż się za pracę skończ z wmawianiem że inni jak ty żyją wyborami, pracuj. Współczuj ludziom co pracy nie mają nie oszukuj ludzi
Avatar
nie gość / 4 lutego 2010 o 10:24
0
Gość napisał:
Skandal! Wybory sie zbliżaja i mydlą ludziom oczy.Młodzi chcą pracować ! Wójtowie dajcie pracę a nie stażystów. Koniec świata!

Mówisz to oczywiście do pracownikow starostwa, że nie ch wreszcie wezmą się za pracę, znajdą pracę bezrobotnym, ale oni nawet nie radzą sobie z zarejestrowaniem bezrobotnych, dobrze im w cieple walczyć trzeba jedynie o utrzymanie układu w starostwie dlatego ty i tobie podobni mówicie , a gościem nie jesteś tylko domowniekiem starostwa

Mówisz to oczywiście do pracownikow starostwa, że nie ch wreszcie wezmą się za pracę, znajdą pracę bezrobotnym, ale oni nawet nie radzą sobie z zarejestrowaniem bezrobotnych, dobrze im w cieple walczyć trzeba jedynie o utrzymanie układu w starostwie dlatego ty i tobie podobni mówicie , a gościem nie jesteś tylko domowniekiem starostwa rozwiń
Avatar
~wyborca~ / 4 lutego 2010 o 10:19
0
~mariolka~ napisał:
Porąbało tych wszystkich wójtów chyba! Kiełbasę przedwyborczą zaczynają rozrzucać czy co?! Wielka łaska ;zatrudnimy stażystów i oddelegujemy do PUP; - a stażystom to kto niby płaci stypendium, Wójt? Stażysta ma rejestrować i przyznawać świadczenia ; chyba tylko w urzędach gmin stażyści mają taką władzę. Skoro Panowie Wójtowie chcą faktycznie pomóc to niech się zrzucą na 1-2 etaty dla Starosty, który zatrudni bezrobotnych dla PUP i po temacie. PS. w urzędach gmin nigdy nie było załatwiania przez bezrobotnych formalności takich jak rejestracja. Było podpisywanie listy i tyle. Teraz w ogóle PUP z tego zszedł.
Po raz kolejny Pani ;redaktor; popisała się swoimi kompetencjami.

Jesteś pewnie pracowniekiem staroswa , przede wszystkim bezrobocie to zadanie starosty poprzez urząd pracy. Gmina czy wójt mają inne zadania i jeżeli ktoś chce pomóc w prostej czynności by zarejestrować w godny sposób bezrobotnego to czemu robisz mu wrzuty. weż się za pracę i szukaj pracy tym ludziom bo to zadanie powiatu i podziękuj tym którzy chcą pomóc852F

Jesteś pewnie pracowniekiem staroswa , przede wszystkim bezrobocie to zadanie starosty poprzez urząd pracy. Gmina czy wójt mają inne zadania i jeżeli ktoś chce pomóc w prostej czynności by zarejestrować w godny sposób bezrobotnego to czemu robisz mu wrzuty. weż się za pracę i szukaj pracy tym ludziom bo to zadanie powiatu i podziękuj tym którzy chcą pomóc852F rozwiń
Avatar
kalinka / 2 lutego 2010 o 21:29
0
A może pan starosta zbyt długo siedzi na urzędzie i nie widzi potrzeb "zwykłych" ludzi?
Czas na wietrzenie...
Avatar
Gość / 2 lutego 2010 o 21:25
0
Gość napisał:
czuć wybory, wójtowie rozpoczeli lansik, czyżby bali się przegranej w gminach i prą na powiat?


nasz wójt z kolei nie ma szans, ostatni numerek + całokształt dyskwalifikują go!
Avatar
werka / 2 lutego 2010 o 18:43
0
gdyby w powiecie był taki porządek jak w mojej gminie (nie piszę w jakiej bo powiecie, ze wójta wychwalam) to nie byłoby takiego bałaganu urzędniczego jak jest w starostwie i nikt by złego słowa nie powiedział, a dobrze że przed wyborami niech ludzie widzą i wiedzą jak rządzi PSL
Avatar
Gość / 2 lutego 2010 o 17:30
0
czuć wybory, wójtowie rozpoczeli lansik, czyżby bali się przegranej w gminach i prą na powiat?
Avatar
małorolny / 2 lutego 2010 o 17:23
0
Panie starosto był Pan u nas na Dożynkach, dyskutował Pan z godzinę ze sceny, do dziś nie wiem o co Panu chodziło, i czytam że chce pan o pilnych sprawach też dyskutować może by coś zrobić zamiast dyskutować , zorganizować zapytać innych ... itp
Avatar
obserwator / 4 lutego 2010 o 10:32
0
Gość napisał:
czuć wybory, wójtowie rozpoczeli lansik, czyżby bali się przegranej w gminach i prą na powiat?

Gościu dyskutujesz ze sobą widzę , weż się zapracę w starostwie zajmij może rejestracją bezrobotnych, znalezieniem im pracy i nie będziesz musiał myśleć ciągle o wyborach bo tylko o tym mówisz
Avatar
mieszkaniec / 4 lutego 2010 o 10:30
0
Gość napisał:
nasz wójt z kolei nie ma szans, ostatni numerek + całokształt dyskwalifikują go!

Dobrze, ze mówisz na temat , podobnie jak starosta
Avatar
nie gość / 4 lutego 2010 o 10:27
0
Gość napisał:
czuć wybory, wójtowie rozpoczeli lansik, czyżby bali się przegranej w gminach i prą na powiat?

jaki ty jesteś gość pracowniku starostwa weż się za pracę skończ z wmawianiem że inni jak ty żyją wyborami, pracuj. Współczuj ludziom co pracy nie mają nie oszukuj ludzi
Avatar
nie gość / 4 lutego 2010 o 10:24
0
Gość napisał:
Skandal! Wybory sie zbliżaja i mydlą ludziom oczy.Młodzi chcą pracować ! Wójtowie dajcie pracę a nie stażystów. Koniec świata!

Mówisz to oczywiście do pracownikow starostwa, że nie ch wreszcie wezmą się za pracę, znajdą pracę bezrobotnym, ale oni nawet nie radzą sobie z zarejestrowaniem bezrobotnych, dobrze im w cieple walczyć trzeba jedynie o utrzymanie układu w starostwie dlatego ty i tobie podobni mówicie , a gościem nie jesteś tylko domowniekiem starostwa

Mówisz to oczywiście do pracownikow starostwa, że nie ch wreszcie wezmą się za pracę, znajdą pracę bezrobotnym, ale oni nawet nie radzą sobie z zarejestrowaniem bezrobotnych, dobrze im w cieple walczyć trzeba jedynie o utrzymanie układu w starostwie dlatego ty i tobie podobni mówicie , a gościem nie jesteś tylko domowniekiem starostwa rozwiń
Avatar
~wyborca~ / 4 lutego 2010 o 10:19
0
~mariolka~ napisał:
Porąbało tych wszystkich wójtów chyba! Kiełbasę przedwyborczą zaczynają rozrzucać czy co?! Wielka łaska ;zatrudnimy stażystów i oddelegujemy do PUP; - a stażystom to kto niby płaci stypendium, Wójt? Stażysta ma rejestrować i przyznawać świadczenia ; chyba tylko w urzędach gmin stażyści mają taką władzę. Skoro Panowie Wójtowie chcą faktycznie pomóc to niech się zrzucą na 1-2 etaty dla Starosty, który zatrudni bezrobotnych dla PUP i po temacie. PS. w urzędach gmin nigdy nie było załatwiania przez bezrobotnych formalności takich jak rejestracja. Było podpisywanie listy i tyle. Teraz w ogóle PUP z tego zszedł.
Po raz kolejny Pani ;redaktor; popisała się swoimi kompetencjami.

Jesteś pewnie pracowniekiem staroswa , przede wszystkim bezrobocie to zadanie starosty poprzez urząd pracy. Gmina czy wójt mają inne zadania i jeżeli ktoś chce pomóc w prostej czynności by zarejestrować w godny sposób bezrobotnego to czemu robisz mu wrzuty. weż się za pracę i szukaj pracy tym ludziom bo to zadanie powiatu i podziękuj tym którzy chcą pomóc852F

Jesteś pewnie pracowniekiem staroswa , przede wszystkim bezrobocie to zadanie starosty poprzez urząd pracy. Gmina czy wójt mają inne zadania i jeżeli ktoś chce pomóc w prostej czynności by zarejestrować w godny sposób bezrobotnego to czemu robisz mu wrzuty. weż się za pracę i szukaj pracy tym ludziom bo to zadanie powiatu i podziękuj tym którzy chcą pomóc852F rozwiń
Avatar
kalinka / 2 lutego 2010 o 21:29
0
A może pan starosta zbyt długo siedzi na urzędzie i nie widzi potrzeb "zwykłych" ludzi?
Czas na wietrzenie...
Avatar
Gość / 2 lutego 2010 o 21:25
0
Gość napisał:
czuć wybory, wójtowie rozpoczeli lansik, czyżby bali się przegranej w gminach i prą na powiat?


nasz wójt z kolei nie ma szans, ostatni numerek + całokształt dyskwalifikują go!
Avatar
werka / 2 lutego 2010 o 18:43
0
gdyby w powiecie był taki porządek jak w mojej gminie (nie piszę w jakiej bo powiecie, ze wójta wychwalam) to nie byłoby takiego bałaganu urzędniczego jak jest w starostwie i nikt by złego słowa nie powiedział, a dobrze że przed wyborami niech ludzie widzą i wiedzą jak rządzi PSL
Avatar
Gość / 2 lutego 2010 o 17:30
0
czuć wybory, wójtowie rozpoczeli lansik, czyżby bali się przegranej w gminach i prą na powiat?
Avatar
małorolny / 2 lutego 2010 o 17:23
0
Panie starosto był Pan u nas na Dożynkach, dyskutował Pan z godzinę ze sceny, do dziś nie wiem o co Panu chodziło, i czytam że chce pan o pilnych sprawach też dyskutować może by coś zrobić zamiast dyskutować , zorganizować zapytać innych ... itp