Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

5 lipca 2017 r.
20:19

7. Landart Festiwal. Artystyczna droga przez Buble (program)

0 0 A A
6 lipca 2017 9:00
Jedna z prac (autorstwa Sławomira Matyjaszewskiego) jakie powstały nad Bugiem podczas wcześniejszych edycji Landartu<br />
Jedna z prac (autorstwa Sławomira Matyjaszewskiego) jakie powstały nad Bugiem podczas wcześniejszych edycji Landartu
(fot. Robert Pranagal / materiały organizatora)

Co Gdzie Kiedy. Był już Kazimierz, polsko-ukraińska granica, Roztocze. Od trzech lat jest Podlaski Przełom Bugu. To tutaj już w czwartek zjadą się artyści, by zostawić po sobie dedykowane temu miejscu dzieła sztuki. W okolicach Janowa Podlaskiego rozpoczyna się 7. Landart Festiwal.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Landarty, czyli osadzona w naturze sztuka współczesna, z biegiem lat stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych „produktów turystycznych” naszego regionu. „Wielokulturowy nurt Bugu”, czyli nadbużańskie tereny między Janowem a Włodawą z ich unikalnymi wydarzeniami kulturalnymi wygrał właśnie krajowy etap konkursu Komisji Europejskiej na Najlepszą Europejską Destynację. Lada dzień nad Bugiem pojawią się więc eksperci z Brukseli, by na własne oczy przekonać się o unikatowości tych terenów.

– W dużej mierze wygraliśmy właśnie dzięki Landart Festiwalowi – przyznaje Dorota Lachowska, dyrektor Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

To jedyny poświęcony landartom festiwal w Polsce, który przerwał dłużej niż dwie-trzy edycje. Jego twórca, czyli Fundacja Latająca Ryba, zaczynał skromnie. Na początku zapraszał 2-3 artystów, bo tylko na tylu było fundację stać. Dziś z budżetem ok. 200 tys. złotych może sobie pozwolić na sfinansowanie kilkunastu prac i zorganizowanie szeregu wydarzeń (koncerty, warsztaty dla dzieci, mapping, wystawy). Ale – jak podkreśla pomysłodawca festiwalu lubelski artysta Jarosław Koziara – nie jest to „kombinat turystyczny”. Landart Festiwal to nadal dość kameralna impreza, która swoje drugie życie prowadzi w internecie.

– Wydawałoby się, że pomysł wywiezienia sztuki współczesnej na krańce Polski, w krzaki, jest absolutnie abstrakcyjny – mówi Koziara. – Ale tak nie jest. Odezwał się do mnie człowiek z drugiego końca świata – z Nowej Zelandii. Też zajmuje się landartem. Przyjedzie w tym roku i zrobi jedną z prac.

Nad Bugiem pojawią się też artyści z Ukrainy, Włoch, Niemiec i z Polski. Powstanie 16 instalacji. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Droga”. – Dosłownie i w przenośni – tłumaczy Koziara. – Koncentrujemy się na czterech kilometrach drogi od wsi Bubel Granna do Bubla Starego. A każdy z artystów interpretuje hasło na swój sposób.

Co kilka lat festiwal zmieniał miejsce. Artystyczne instalacje pojawiały się w kazimierskich kamieniołomach i na Roztoczu. W tym roku powstanie już trzecia plenerowa galeria sztuki nad Bugiem. Ale nie ostatnia, bo impreza zostaje tu na dłużej.

– Prace tutaj nie są niszczone. I – co najważniejsze – budzą zainteresowanie nie tylko turystów, ale także miejscowych – podkreśla Koziara. – Zaobserwowaliśmy nawet spory wśród chłopów na temat interpretacji dzieła. Prości ludzie zainfekowani bakcylem sztuki współczesnej to największa wartość naszego festiwalu – podkreśla.

– Staramy się także zatrudniać do pracy ludzi stamtąd – dodaje Barbara Luszawska. – Automatycznie stają się wówczas kustoszami tego przedsięwzięcia.

 

7. Landart Festiwal - PROGRAM

Realizacja projektów przez zaproszonych artystów, 6 -15.07.2017 9:00

Artyści: Warsztaty - Agnieszka ChwiałkowskaAgnieszka DudekArtur TrojanowskiBart WolniewiczDonald Buglass (NZ)Dorota ProbaGrzegorz BorkowskiJan SajdakJanusz BałdygaJarosław KoziaraLorenzo Palmeri (IT) Mariusz TarkawianWarsztaty-Marta RyczkowskaMonika ProbaPaweł ChlebekRalf Witthaus (DE)Robert KuśmirowskiRoman Krawczenko (UA)Sergiy Radkkevich (UA)Siarhiej Leskiec (BL)Tatiana Talipowa Tomasz SikoraVlodko Kaufm­an (UA)Waldemar RudykWolodymyr Topij (UA)
Miejsca: Droga Janów Podlaski - Stary Bubel

INSTALACJA / Robert Kuśmirowski , Donald Buglass (NL) Waldemar Rudyk , Sergiy Radkievich (UA) Artur Trojanowski , Lorenzo Palmeri (I) Vlodko Kaufman (UA), Grzegorz Borkowski, Ralf Witthaus (DE) Paweł Chlebek , Jarosław Koziara , Jan Sajdak ,Tatiana Talipowa (UA), Bart Wolniewicz, Agnieszka Dudek PERFORMANCE/ Janusz Bałdyga, Vladimir Topij (UA).

Wystawy, 6-16 lipca 2017-07-06 09:00

6- 16 lipca – plenerowe wystawy fotografii prac land artu: Biała Podlaska, Janów Podlaski

Warsztaty, 8 – 15.07 2017-07-08 09:00

Artyści: Warsztaty - Agnieszka Chwiałkowska Warsztaty-Marta Ryczkowska
Mały Land Art -warsztaty dla dzieci / świetlica wiejska w Bubel Grannie / codziennie od 10.00 – 15.00 Kontakt: karuzela.sztuki@op.pl

Projekt „Mały Land Art” to program edukacyjny dla dzieci i młodzieży, który odwołuje się do lokalnej kultury i natury okolic Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, zajęcia są skierowane do dzieci z całego regionu oraz okolicznych wiosek.

Noc Kupały 

W sobotę, 8 lipca, o godz. 21  Zamku Biskupim w Janowie Lubelskim Noc Kupały – widowisko obrzędowe w wykonaniu Teatru Wiejskiego Czeladońka i impreza, na której zagra DJ Papa Zura z towarzyszeniem trąbki i perkusji

Teatr Obrzędowy Czeladońka z miejscowości Lubenka istnieje już 30 lat i na przestrzeni tych lat w teatrze zagrało już blisko 100 aktorów amatorów. Obecnie teatr liczy trzydzieści osób. Teatrem kieruje Kazimierz Kusznierow, który od 1977 roku kierował domem kultury w Lubence.

Pokaz pracy Ralfa Witthausa 2017-07-14 19:00

 Stadnina Koni w Janowie Podlaskim

Pokaz rysunków Mariusza Tarkawiana 2017-07-14 20:00

 Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim

Monady – widowisko audiowizualne, 14 i 15 lipca

Artyści: Bart Wolniewicz
„Monady” – widowisko audiowizualne w technice mappingu 3 D / realizacja Bart Wolniewicz, godz.22.00 – 24.00

Wernisaż 2017-07-15 15:00

Artyści: Warsztaty - Agnieszka Chwiałkowska Agnieszka Dudek Artur Trojanowski Bart Wolniewicz Donald Buglass (NZ) Dorota Proba Grzegorz Borkowski Jan Sajdak Janusz Bałdyga Jarosław Koziara Lorenzo Palmeri (IT) Mariusz Tarkawian Warsztaty-Marta Ryczkowska Monika Proba Paweł Chlebek Ralf Witthaus (DE) Robert Kuśmirowski Roman Krawczenko (UA) Sergiy Radkkevich (UA) Siarhiej Leskiec (BL) Tatiana Talipowa Tomasz Sikora Vlodko Kaufm­an (UA) Waldemar Rudyk Wolodymyr Topij (UA)

Baza i klub festiwalu ; agroturystyka ,,Sami Swoi” Bubel Łukowiska 17

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31