Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

5 września 2012 r.
16:55
Edytuj ten wpis

Europejski Festiwal Smaku, czyli Zasmakuj w Prowansji

0 0 A A

W piątek (7.09) w samo południe startuje na Starym Mieście w Lublinie największy festiwal sztuki i dobrego smaku w Polsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na placu Po Farze zagrają Haydamaky, Fanfary Transylwanii i Czesław Mozil, który zaśpiewa Miłosza. Wśród nowości jest Salon Literacki z Ernestem Bryllem, kino z Ordonką i pierwsza w Lublinie Noc Restauracji.

To już IV edycja Europejskiego Festiwalu Smaku, organizowanego przez Departament Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Miasto Lublin i Stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku. W tym roku festiwal zyskał silnego partnera. To Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie, narodowa instytucja kultury.

– Występuję tu w podwójnej roli: jako dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza i jako żarłok – powiedział Paweł Potoroczyn podczas warszawskiej konferencji prasowej festiwalu w dniu 3 września. – Uwielbiam jeść. Po przełomie 1989 r. Polska przeszła także rewolucję kulinarną. Wróciła kultura jedzenia. W naszym Instytucie corocznie gościmy od pięciuset do sześciuset zagranicznych profesjonalistów kultury. Chcemy w nich pozyskać partnerów, którzy wyjadą pod wrażeniem naszej kultury, również kulinarnej. I będą chcieli do nas wrócić, żeby tu inwestować. Będziemy wspierać ten festiwal – tak długo, jak długo będzie nas karmić.

Smak muzyki

W piątek o godz. 20.30 na scenie ustawionej na placu Po Farze zagra ukraiński zespół "Haydamaky”. Nowy skład, nowa muzyka i mocne gitary gwarantują, że koncert, na którym Haydamaky zagrają muzykę z nowej płyty (premiera jesienią) rozgrzeje publicz-ność do czerwoności.

W sobotę o 20.30 na placu Po Farze powinni pojawić się fani filmów Emira Kusturicy. Fanfary Transylwanii to 10-osobowa orkiestra rodowitych cygańskich muzyków pochodzących z Cugir w Rumunii. – Zagrają tradycyjne utwory przekazywane z pokolenia na pokolenie (folklor cygański i rumuński), silnie zakorzenione w tradycji mołdawskiej oraz saksońsko-transylwańskiej i siedmiogrodzkiej. W repertuarze koncertowym mają także utwory znane z filmu "Czarny kot, biały kot” Emira Kusturicy oraz z repertuaru Gorana Bregovicia – mówi Olek Doroszenko z agencji "Wschodni Folk”.

Na finał w niedzielę o 20.30 na scenę wyjdzie Czesław Mozil. Zaśpiewa piosenki do tekstów Czesława Miłosza, będą także wielkie przeboje. Muzycy jadą do Lublina prosto z Danii, wszyscy są absolwentami Królewskiej Akademii Muzycznej. Zapowiada się wielkie widowisko z elementami teatralnej inscenizacji.

Smak kultury

Podczas tegorocznej edycji organizatorzy nasycili festiwal duchowym smakiem. W piątek o 15 w klasztorze Dominikanów o godz. 15 abp Abel otworzy wystawę "Światło ikony”. W Sali Unii Lubelskiej, gdzie zobaczycie niezwykłe ikony, Maja Podleśna będzie pisać ikonę. Będzie można podpatrzeć, porozmawiać, towarzyszyć malarce ikon. Wystaw będzie aż 8.

Po raz pierwszy festiwal otwiera Salon Literacki, który mieści się w restauracji Old Pub. Codziennie o godz. 20 spotkacie poetów czytających swoje wiersze. W piątek przeczyta je Renata Bandos, w sobotę znakomity poeta Ernest Bryll, w niedzielę Sergiusz Sterna-Wachowiak, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Będzie także kino. W sobotę o godz. 18 w Ośrodku Brama Grodzka-Teatr NN zobaczycie film "Szpieg w masce” z Hanką Ordonówną. Film koresponduje z wystawą "Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, której wernisaż rozpocznie się w sobotę o 19.45.

Scena Teatralna festiwalu otworzy się na wirydarzu klasztoru Dominikanów, gdzie w sobotę o godz. 19 rozpocznie się spektakl "Biała lokomotywa” według Edwarda Stachury. Wśród aktorów legendarny bard Mirosław Czyżykiewicz. Na ten spektakl, prezentowany na festiwalu przez Lubelski Salon Artystyczny bilety w cenie 25 zł będzie można kupić na godzinę przed spektaklem.

Festiwal będzie miał także "Czytanie Pana Tadeusza”. W sobotę przed koncertem Fanfar Transylwanii najsmaczniejsze kąski z Mickiewicza przeczytają m.in.: Ernest Bryll i Sergiusz Sterna-Wachowiak. Czytaniu potowarzyszą muzycy Fanfar. – Cieszę się z tego niezwykłego projektu – mówi Olek Doroszenko, menadżer zespołu.

Smak Prowansji

Będzie miał wymiar duchowy i cielesny. Wernisaż wystawy Andrzeja Koziary "Prowansja Van Gogh” odbędzie się w sobotę 8 września podczas Nocy Restauracji. Vincent pojawi się w kamienicy na Złotej 5 - na fotografiach Andrzeja. Będą niespodzianki, muzyka. Początek wernisażu po koncercie zespołu Fanfary Transylwanii. Andrzej Koziara to były zastępca redaktora naczelnego National Geographic Polska, dziś jest redaktorem naczelnym Magazynu Lubelskiego "Lajf”.

W ciągu trzech edycji Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie prezentowano wielokulturowość i dziedzictwo kulinarne regionu, przez pryzmat wydarzeń kulturalnych. Widzowie zobaczyli panoramę kuchni. Od tatarskiej, przez nadbużańską, ukraińską, ormiańską, olenderską, szwedzką, po rdzenną lubelską. Podczas tegorocznej edycji każdego dnia odbywać się będą kulinarne prezentacje miast i gmin, podczas których będzie można uczestniczyć w gotowaniu i degustowaniu potraw. Będą pokazy mistrzów, warsztaty dobrego smaku i dziesiątki degustacji. Zapraszamy.




Pozostałe informacje

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna