Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

2 czerwca 2019 r.
21:35

Noc Kultury 2019. Apetyty były większe [recenzja]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
40 28 A A

Nietrudno było w tegoroczną Noc Kultury usłyszeć komentarze, że spacer przez miasto nie zaspokajał w pełni apetytu widzów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeszcze przed wydarzeniem wszystko wskazywało na to, że organizatorzy postawili najmocniej na sztuki wizualne w przestrzeni miasta. To one, na równi z plenerowymi koncertami, są szczególnie wdzięczne dla widzów przelewających się przez śródmieście. Wystarczy iść z nurtem, zadzierać głowę i robić zdjęcia, a potem podpowiadać napotkanym znajomym, gdzie koniecznie powinni zajrzeć.

Tegoroczne podpowiedzi krążące między widzami ograniczały się głównie do liter świecących nad Olejną oraz liter krzyczących z okna nad Złotą. Tak, nieuczciwe byłoby stwierdzenie, że poza tymi pracami nie było prac godnych uwagi, ale zachwyty były słyszalne jakby rzadziej. Częściej niż dotąd było za to słychać obawy, że lubiana Noc Kultury, która stała się dla miasta cenną marką, może podryfować w kierunku bycia tylko okazją do spotkań towarzyskich i zarobku dla restauratorów. Owszem, było jak zwykle magicznie, Lublin pokazał swoje kolorowe i gwarne oblicze, a pogoda była nad wyraz łaskawa. Mimo wszystko pozostał niedosyt.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kań / 3 czerwca 2019 o 03:01
+32
Potrzeba więcej świeżości bo zrobi sie odgrzewany co roku kotlet.
Avatar
Zawiedziony / 3 czerwca 2019 o 06:32
+25
Pierwsza edycja najlepsza ever... scena elektroniczna na wylocie ul. Wieniawskiej, scena zespolów pochodzących kiedys z Lublina na pl. Litewskim, scena rockowa na pl. Łokietka itd... dzialo się ! Teraz to sztuka dla towarzystwa wzajemnej adoracji z CK i Warsztatów Kultury... no i oczywiście Teatru NN.... marność...
Avatar
Gość / 3 czerwca 2019 o 07:44
+16
Niestety było Słabo :( i to nie jest tylko moja opinia. Stojąc obok ludzi dało się słyszeć takich opinii całe mnóstwo. Rok temu był pomysł ul. Krawiecka był genialna i naprawdę było nastrojowo. W tym roku widać było brak pomysłu (wypalenie??!) . "Atrakcje" chaotycznie porozrzucane po mieście. Powieszone litery to nie jest to po co idzie się na "Noc Kultury"!!! Jedyną ciekawą instalacje były spływające kaskada kolorowe ryby które tworzyły fajny nastrój. Reszta to takie instalacje na siłę, a niektóre jak by żywcem przeniesione w Muzeum wsi lubelskiej. Pomysł "Nocy kultury" jest super i powinien być jak najbardziej kontynuowany, ale formę trzeba przemyśleć. Moim zdaniem powinna być mocniejsza selekcja artystów - trzeba pamiętać, że te instalacje są dla ludzi, a nie dla innych artystów, i mają one ich przyciągnąć do siebie.
Niestety było Słabo :( i to nie jest tylko moja opinia. Stojąc obok ludzi dało się słyszeć takich opinii całe mnóstwo. Rok temu był pomysł ul. Krawiecka był genialna i naprawdę było nastrojowo. W tym roku widać było brak pomysłu (wypalenie??!) . "Atrakcje" chaotycznie porozrzucane po mieście. Powieszone litery to nie jest to po co idzie się na "Noc Kultury"!!! Jedyną ciekawą instalacje były spływające kaskada kolorowe ryby które tworzyły fajny nastrój. Reszta to takie instalacje na siłę, a niektóre jak by żywcem przeniesi... rozwiń
Avatar
Gość / 3 czerwca 2019 o 00:08
+13
Impreza udana, ale... Może zamiast pana Koziary zaprosić artystów z większym talentem i wyobraźnią, bo mam wrażenie jak by się już wypalił. Przy tego typu imprezie brakowało mi tego czegoś co było na wcześniejszych edycjach tym razem tego zabrakło, było troszkę płasko mam na myśli Ul Olejną. Pomysł z napisami raczej słaby i to było słychać już od początku. Lublin kojarzył się z magią i kolorem, ciekawymi formami gdzie oko na dłużej można zawiesić, ale tego zabrakło. Co do imprez to było sporo ciekawych wydarzeń, ale tak naprawdę z tych bardzo dobrych można było wybrać około 6-8 i to pogrubioną czcionką powinno znajdować się w programie, reszta to dodatki nie znaczy złe, ale nie aż tak widowiskowe, program po raz kolejny słabo czytelny. Rozmawiając z osobami z odległych miejsc z Polski byli pod dużym wrażeniem, no ale jak ktoś był pierwszy raz i naoglądał się zdjęć z poprzednich edycji to wyglądało to troszkę słabo w tym roku. Osoby które przyjeżdżają tu jako turyści kilka dni wcześniej byli zdziwieni że w piątek wieczorem nie było wszystko gotowe, gdzie na spokojnie można fotografować, niestety w sobotę jest bardzo ciężko przy takim tłumie zobaczyć na spokojnie i porobić zdjęcia. Nie wykorzystano potencjału głównego wejścia czyli Bramy Krakowskiej jak i Grodzkiej gdzie ludzie wchodzą i wychodzą najczęściej. Można było w jakiś ciekawy sposób podświetlać stare kamienice czego zabrakło w wielu miejscach. Mimo udanej imprezy warto by się zastanowić czemu pojawiły się pewne ale... Swoją drogą brakowało mi koloru, ale nie tęczy, jak i obrazu i formy.
Impreza udana, ale... Może zamiast pana Koziary zaprosić artystów z większym talentem i wyobraźnią, bo mam wrażenie jak by się już wypalił. Przy tego typu imprezie brakowało mi tego czegoś co było na wcześniejszych edycjach tym razem tego zabrakło, było troszkę płasko mam na myśli Ul Olejną. Pomysł z napisami raczej słaby i to było słychać już od początku. Lublin kojarzył się z magią i kolorem, ciekawymi formami gdzie oko na dłużej można zawiesić, ale tego zabrakło. Co do imprez to było sporo ciekawych wydarzeń, ale tak naprawdę z tych bardz... rozwiń
Avatar
Gość / 2 czerwca 2019 o 22:46
+13
Rzeczywiscie - gowno nie sztuka...
Avatar
tm / 3 czerwca 2019 o 15:14
+12
program jest słaby i szczątkowy. bez muzyki czy spektakli granych na żywo na każdym kroku noc kultury to po prostu przemarsz ludzi od wodopoju do wodopoju. dałem sobie spokój po zeszłorocznej edycji, to nie ma sensu - chyba, że ktoś lubi macanki w tłumie i kurczowe trzymanie dzieci z rękę na każdym kroku
Avatar
normalny / 3 czerwca 2019 o 07:05
+11
Jaka to kultura???????????? Te instalacje jak to nazywacie to żadna kultura, chyba ktoś myli pojęcia. Po co to w ogóle wymyślone to nie mam pojęcia. Przesadzacie z tą Nocą Kultury. Porażka, niby tacy chcecie być światowi i oświeceni a wychodzi jak zwykle.
Avatar
folkatka / 3 czerwca 2019 o 12:29
+10
Tegoroczną edycję oceniam jako najsłabszą. Mam wrażenie, że organizowanie tej imprezy stało się coroczną rutyną. Gdzies znikła ta swiezość i energia z pierwszych lat. Wypalenie - to nornalna sprawa, dlatego może wartoby zatrudnić kogoś spoza Lublina?  I oczywiście, wartoby powrocić do rozwiązań z poprzednich edycji.  Były już imprezy na podwórkach, i kameralne koncerty w różnych przestrzeniach. Dodam jeszcze to, że w poprzednich latach było - na Starym Mieście - conajmniej kilka - punktów gastronomicznych, knajpy wystawiały się ze sprzedaża piwa na zewnatrz.  Czekam na zmiany. 
Tegoroczną edycję oceniam jako najsłabszą. Mam wrażenie, że organizowanie tej imprezy stało się coroczną rutyną. Gdzies znikła ta swiezość i energia z pierwszych lat. Wypalenie - to nornalna sprawa, dlatego może wartoby zatrudnić kogoś spoza Lublina?  I oczywiście, wartoby powrocić do rozwiązań z poprzednich edycji.  Były już imprezy na podwórkach, i kameralne koncerty w różnych przestrzeniach. Dodam jeszcze to, że w poprzednich latach było - na Starym Mieście - conajmniej kilka - punktów gastronomicznych, knajpy wystawiały się ze sprzedaża... rozwiń
Avatar
Więcej kultury, mniej pijaństwa / 3 czerwca 2019 o 15:30
+9
Mam nadzieje że organizatorzy wezmą sobie to do serca i dziennikarze przekażą listę życzeń aby kolejne edycje były naprawdę bardzo dobre. Mniej rozgardiaszu i więcej przemyślanych działań artystycznych.
Avatar
Gość / 3 czerwca 2019 o 07:27
+9
Na Placu po Farze powinien być koncert. W ogóle było za mało koncertów a sztuka wizualna może być przez długi czas niezależnie od Nocy Kultury
Avatar
Więcej kultury, mniej pijaństwa / 3 czerwca 2019 o 15:30
+9
Mam nadzieje że organizatorzy wezmą sobie to do serca i dziennikarze przekażą listę życzeń aby kolejne edycje były naprawdę bardzo dobre. Mniej rozgardiaszu i więcej przemyślanych działań artystycznych.
Avatar
tm / 3 czerwca 2019 o 15:14
+12
program jest słaby i szczątkowy. bez muzyki czy spektakli granych na żywo na każdym kroku noc kultury to po prostu przemarsz ludzi od wodopoju do wodopoju. dałem sobie spokój po zeszłorocznej edycji, to nie ma sensu - chyba, że ktoś lubi macanki w tłumie i kurczowe trzymanie dzieci z rękę na każdym kroku
Avatar
folkatka / 3 czerwca 2019 o 12:29
+10
Tegoroczną edycję oceniam jako najsłabszą. Mam wrażenie, że organizowanie tej imprezy stało się coroczną rutyną. Gdzies znikła ta swiezość i energia z pierwszych lat. Wypalenie - to nornalna sprawa, dlatego może wartoby zatrudnić kogoś spoza Lublina?  I oczywiście, wartoby powrocić do rozwiązań z poprzednich edycji.  Były już imprezy na podwórkach, i kameralne koncerty w różnych przestrzeniach. Dodam jeszcze to, że w poprzednich latach było - na Starym Mieście - conajmniej kilka - punktów gastronomicznych, knajpy wystawiały się ze sprzedaża piwa na zewnatrz.  Czekam na zmiany. 
Tegoroczną edycję oceniam jako najsłabszą. Mam wrażenie, że organizowanie tej imprezy stało się coroczną rutyną. Gdzies znikła ta swiezość i energia z pierwszych lat. Wypalenie - to nornalna sprawa, dlatego może wartoby zatrudnić kogoś spoza Lublina?  I oczywiście, wartoby powrocić do rozwiązań z poprzednich edycji.  Były już imprezy na podwórkach, i kameralne koncerty w różnych przestrzeniach. Dodam jeszcze to, że w poprzednich latach było - na Starym Mieście - conajmniej kilka - punktów gastronomicznych, knajpy wystawiały się ze sprzedaża... rozwiń
Avatar
gość / 3 czerwca 2019 o 12:27
+4
Zaułek Hartwigów bardzo fajna instalacja, tylko szkoda że celowo moim zdaniem porozrzucał tam ktoś kupy i uformowane to w śmierdzące kule !!! wydaje się to celowym działaniem. Żałować też trzeba gdzie nie wykorzystano potencjału podwórek np. na Jezuickiej, najpiękniejszej bramy w Lublinie o której prawie nikt nic nie słyszał, myślę tu o bramie gnojnej tak pięknie zresztą fotografowaną przez Hartwiga. Wykorzystane było tyło podwórko przy kamienicy na Królewskiej szkoda. Przy Jezuickiej jest kilka pięknych bram i podwórek podobnie w bliskich okolicach gdzie teraz to wszystko jest pod kluczem albo kłódką. Noc kultury przy takiej ilości osób powinna odbywać się dwa dni, bo mimo szczerych chęci i tak wszystkiego się nie zobaczyło. Mimo narzekań i osób zdrowo podpitych zwłaszcza w późniejszych godzinach, było bezpiecznie choć policji raczej niewiele i to można było poprawić by czuć się bardziej bezpiecznie. Fajnie by było poszerzyć ilość artystów nawet z innych miast i zaprezentować więcej ciekawych prac, aby przenieść się do innego bajkowego Lublina, samych wydarzeń artystycznych nie brakowało, jeśli już to brakowało ciekawych form i miejsc które można było pokazać w nie tuzinkowy sposób.
  Jestem również za pokazaniem bram i podwórek :) Przecież można zlecić wykonanie projektu chociażby rajskich ogrodów w podwórkach i w bogatej szacie ozdobić bramy czy wykonać inne ciekawe projekty. Mam wrażenie że tegoroczny festiwal został narzucony od góry i niestety nie spotkał się w większości z aplauzem publiczności.
  Jestem również za pokazaniem bram i podwórek :) Przecież można zlecić wykonanie projektu chociażby rajskich ogrodów w podwórkach i w bogatej szacie ozdobić bramy czy wykonać inne ciekawe projekty. Mam wrażenie że tegoroczny festiwal został narzucony od góry i niestety nie spotkał się w większości z aplauzem publiczności. rozwiń
Avatar
gość / 3 czerwca 2019 o 12:11
+1
Nie wiem jaki program miałeś w ręku, ale w moim była i mapka z najważniejszymi punktami programu, i wc, i przystankami z komunikacja nocną, i informacja o bezpłatnej komunikacji. 
Avatar
tak to widzę / 3 czerwca 2019 o 11:01
+4
Niestety było Słabo :( i to nie jest tylko moja opinia. Stojąc obok ludzi dało się słyszeć takich opinii całe mnóstwo. Rok temu był pomysł ul. Krawiecka był genialna i naprawdę było nastrojowo. W tym roku widać było brak pomysłu (wypalenie??!) . "Atrakcje" chaotycznie porozrzucane po mieście. Powieszone litery to nie jest to po co idzie się na "Noc Kultury"!!! Jedyną ciekawą instalacje były spływające kaskada kolorowe ryby które tworzyły fajny nastrój. Reszta to takie instalacje na siłę, a niektóre jak by żywcem przeniesione w Muzeum wsi lubelskiej. Pomysł "Nocy kultury" jest super i powinien być jak najbardziej kontynuowany, ale formę  trzeba przemyśleć. Moim zdaniem powinna być mocniejsza selekcja artystów - trzeba pamiętać, że te instalacje są dla ludzi, a nie dla innych artystów, i mają one ich przyciągnąć do siebie.
 Powinna być mapka w programie z ciekawymi miejscami instalacji i innych wydarzeń. Co do rybek zgoda, najlepsza instalacja tego typu podczas tegorocznej imprezy. Pozostałe instalacje raczej słabe, brak odpowiedniego pomysłu na najciekawszą uliczkę Ku Farze trzeba uznać za porażkę, największy potencjał i nie został wykorzystany. Brak pomysłu, robienie tego na szybko i brak czasu na coś ciekawszego ? Brama Krakowska i tutaj zonk, nic ciekawego nie dało się wymleć ? powinny może być rozpisane ogólnopolskie projekty na najciekawsze prace i może miałoby to ręce i nogi bo w tegorocznej imprezie zabrakło polotu i wyobraźni niestety.
 Powinna być mapka w programie z ciekawymi miejscami instalacji i innych wydarzeń. Co do rybek zgoda, najlepsza instalacja tego typu podczas tegorocznej imprezy. Pozostałe instalacje raczej słabe, brak odpowiedniego pomysłu na najciekawszą uliczkę Ku Farze trzeba uznać za porażkę, największy potencjał i nie został wykorzystany. Brak pomysłu, robienie tego na szybko i brak czasu na coś ciekawszego ? Brama Krakowska i tutaj zonk, nic ciekawego nie dało się wymleć ? powinny może być rozpisane ogólnopolskie projekty na najciekawsz... rozwiń
Avatar
Mama hdgucd / 3 czerwca 2019 o 10:57
0
Ryby były super. Byłam z dzieckiem. Zakochało się w rybach i robiliśmy sztuczny tłum podróżując w górę i dół tych schodów.
Avatar
ość / 3 czerwca 2019 o 10:46
+6
Mnóstwo sztuki ale trzeba zejść z deptaka!!! Szukać koncertów i wydarzeń! Jak ktoś chce tylko instalacje oglądać to niech jedzie na Bella Skyway Festiwal. Można też skakać disco polo do Lubartowa na  Polsacie. Czy wszędzie musi rządzić polski cham???
 Tutaj chyba się mylisz, sporo znajomych którzy przyjechali z innej części polski własnie chciało oglądać min. instalacje, niestety w tym roku wyszło tak sobie, można nawet powiedzieć nawet słabo. Ktoś kto szuka informacji w internecie kojarzy to imprezę głównie ze zdjęć. To starsze edycje były bardzo ciekawie zrealizowane i turyści zamiast innych imprez w kraju wybrali Lublin.  Bella Skyway Festival o tej imprezie nie słyszałem dzięki za informacje.
 Tutaj chyba się mylisz, sporo znajomych którzy przyjechali z innej części polski własnie chciało oglądać min. instalacje, niestety w tym roku wyszło tak sobie, można nawet powiedzieć nawet słabo. Ktoś kto szuka informacji w internecie kojarzy to imprezę głównie ze zdjęć. To starsze edycje były bardzo ciekawie zrealizowane i turyści zamiast innych imprez w kraju wybrali Lublin.  Bella Skyway Festival o tej imprezie nie słyszałem dzięki za informacje. rozwiń
Avatar
gość / 3 czerwca 2019 o 10:37
+1
Tysiące ludzi ogrom imprez. Dziękujemy Prezydentowi za tak wspaniała Noc. Napewno zwycięży w wyborach bo tylko On może ogarnąć kulturę na tak wysokim poziomie. W Europie a nawet na świecie nie ma tak wspaniałego wydarzenia jakim jest Noc Kultury. Tysiące ludzi na ulicach chłonęło Kulturę. Wspaniałe koncerty, wystawy każdy znalazł coś dla siebie. Mam nadzieję że w następnym roku będzie tak samo wspaniale.
 Przesadzasz i to bardzo.  Impreza kolejny raz udana, natomiast były edycje ciekawsze i ta jest jedna ze słabszych niestety.Jak piszesz najlepsza impreza w europie czy na świecie, znaczy to nigdzie nie byleś i niczego nie wiedziałeś. Są w naszym kraju dużo ciekawsze imprezy, a co do dopiero w europie czy na świecie. Brakowało choćby większej ilości toi toi przy takiej liczbie uczestników. Policji nie wdziało się prawie wcale. Brak mapki w programie głównie pod turystów z oznaczeniami WC, przystanków autobusowych oraz oznaczeń gdzie dane autobusy jadą i informacji o bezpłatnej komunikacji, proste ale tego zabrakło na innych dużych imprezach tego typu to standard.
 Przesadzasz i to bardzo.  Impreza kolejny raz udana, natomiast były edycje ciekawsze i ta jest jedna ze słabszych niestety.Jak piszesz najlepsza impreza w europie czy na świecie, znaczy to nigdzie nie byleś i niczego nie wiedziałeś. Są w naszym kraju dużo ciekawsze imprezy, a co do dopiero w europie czy na świecie. Brakowało choćby większej ilości toi toi przy takiej liczbie uczestników. Policji nie wdziało się prawie wcale. Brak mapki w programie głównie pod turystów z oznaczeniami WC, przystanków autobusowych oraz oznaczeń... rozwiń
Avatar
gość / 3 czerwca 2019 o 10:25
-1
szkoda że tego koncertu disko polo nie zrobili w Noc Kultury, toby mniej chamstwa się zjechało do Lublina w sobotę :) Pomyliłeś imprezy, disco z pola to pod wiejską remizą, tutaj jest miasto i inna kultura, nie prosto z pola :)
Po większości uczestników było widać że bawili się świetnie.