Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

15 września 2018 r.
8:56

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
4 13 A A

Bezpłatne śniadania i wycieczki oraz darmowe przejazdy komunikacją miejską mają skłonić kierowców do przesiadki na rower, do autobusu, albo pójścia piechotą. Do soboty, 22 września w Lublinie potrwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, którego kulminacją, jak co rok, będzie Dzień bez Samochodu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zrównoważony transport to taki, który jest efektywny i nie szkodzi innym – mówi koordynujący akcję Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta, który porusza się po Lublinie rowerem i bardzo to zachwala. – Wsiadając na rower dbamy o swoje zdrowie i przemieszczamy nie wolniej niż indywidualnym transportem samochodowym. To jest to, co chcemy promować.

Nie tylko do przesiadki na rower namawiani mają być lubelscy kierowcy. Zachęcani będą też do korzystania z komunikacji miejskiej. Zwłaszcza 22 września, czyli w Dniu bez Samochodu, gdy za bilet posłuży im dowód rejestracyjny. – Będzie uprawniać do przejazdu jedną osobę wszystkimi liniami komunikacji miejskiej – zapowiada Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego.

Stali pasażerowie komunikacji miejskiej mogą się zdziwić w najbliższą niedzielę, bo trzy śródmiejskie przystanki zostaną udekorowane włóczką przez tę samą ekipę, która „ubiera” m.in. stojaki rowerowe. Za ich sprawą kolorowo zrobi się na pl. Wolności, koło Bramy Krakowskiej i przy pl. Litewskim.

Już teraz odmieniona została ul. Krótka, na której ubyło miejsc do parkowania, a przybyło do siedzenia. – Możecie się państwo dowiedzieć, jak wygląda podwórzec miejski, czyli coś pomiędzy ulicą a deptakiem. Przestrzeń, w której wszyscy mogą się czuć dobrze i znaleźć dla siebie miejsce – mówi Krzysztof Jaraszkiewicz z fundacji LuCreate.

– Przygotowaliśmy też wystawę, jak tego rodzaju przestrzenie działają w innych miastach i jaki potencjał w tej ulicy drzemie – dodaje Jaraszkiewicz, którego fundacja chciałaby tak samo przekształcić ul. Niecałą.

Zmiana zaszła też na Starym Mieście. – Na skrzyżowaniu Cyruliczej i Furmańskiej jeden z dzikich parkingów został przez nas przekształcony w poziomy plac zabaw, gdzie będzie można pograć w kapsle, poskakać w gumę – zachęca Wojciech Januszczyk z fundacji Krajobrazy, która prowadzi tuż obok Zieloną Salę Wykładową, gdzie 21 września odbędzie się spotkanie z Filipem Szpiringerem (początek o godz. 17).

Co jeszcze nas czeka? Oto wybrane atrakcje:

* Wszyscy chętni już w najbliższą niedzielę mogą się zabrać na darmową wycieczkę turystyczną poza granice Lublina. Wyprawa wyruszy w samo południe z pl. Litewskiego, gdzie zaplanowany został piknik rodzinny. Jedną z atrakcji będą darmowe przejażdżki zabytkowym jelczem „ogórkiem”, który z ul. 3 Maja będzie wyjeżdżać o godz. 13, 14, 15, 16 i 17.

* We wtorek darmowe śniadania będą czekać na rowerzystów przejeżdżających w okolicy starego mostu w ul. Zamojskiej. Ekipy z regeneracyjnym posiłkiem mają tu czatować już od siódmej rano.

* W środę otwarta zostanie druga w mieście wypożyczalnia roweru towarowego, w który można zapakować 100 kg bagażu, albo… czwórkę dzieci. Uspokajamy: dzieci przypina się je pasami. Pierwsza taka wypożyczalnia działa w filii biblioteki przy Szaserów, drugi rower będzie czekać w bibliotece przy Bursztynowej.

* Na czwartek zaplanowano warsztaty z bezpiecznej jazdy po mieście dla seniorów (godz. 10, pl. Litewski), zaś o godz. 17 będzie można posłuchać w Ratuszu o wyznaczaniu w miastach stref czystego transportu.

* W piątek, 21 września można (godz. 17) można się zabrać na rowerową wycieczkę po mieście z przewodnikiem. Zbiórka na pl. Litewskim. Wcześniej piesi będą będą przypominać o tym, jakie mają prawa za znakiem „strefa zamieszkania”. Wielu kierowców to ignoruje, chociażby na ul. Zielonej i właśnie tu odbędzie się happening. Odbędzie się w południe, chociaż o tej porze panuje tu względny porządek, zaś parkingowa samowola powtarza się nocami i najwyraźniej umyka uwadze Straży Miejskiej.

* 22 września czeka nas nie tylko Europejski Dzień bez Samochodu. O godz. 11 z pl. Zamkowego wyruszyć ma parada cyklistów w strojach retro. Można do nich dołączyć. Trasa będzie prowadzić na Czuby.

* 22 września w systemie Lubelskiego Roweru Miejskiego bezpłatne będą przejazdy trwające do 60 minut, a nie - jak zazwyczaj - do 20 minut.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Wett / 15 września 2018 o 13:09
+22
Szkoda że miasto nie promuje idei "parkowanie zgodnie z przepisami" i nie odholowuje dziesiątkami aut poparkowanych po chodnikach przez cwaniaczkoburaków którym nie chce sie płacić za parkowanie albo przejsć 50m dalej
Avatar
Q / 15 września 2018 o 13:15
+18
Nie mam nic do promocji rowerów i ZTM sam  codzienne korzystam ale drazni asymetria oraz budowanie polityki zrównoważonego transportu na wrogiej opozycji do kierowców indywidualnych. Dlaczego nie są oni częścią tej polityki dlaczego np zPZMot nie Boże w tym udziału ??? ... Lewicowa wrażliwość pełna gębą ... Kierowcy źli 
 Problem w tym ze w Polsce to kierowcy aut w pewnej części są wrogą opozycją do innych mieszkańców miasta, zajmując przestrzeń przeznaczoną dla pieszych, utrudniając ruch komunikacji zbiorowej z której korzystają miliony rocznie. Odkąd uwolniono eksport używanych strucli z zachodu, polskie miasta i osiedla zmieniają sie w coraz większe graciarnie, bo mażeniem każdego Janusza jest wyjebac całe odzczedności na wypierdzianego passerati czy audika po Helmucie. A jak trujące i szkodliwe dla środowiska są niemieckie auta, to wszyscy wiemy po aferze z wieśwagenem...
 Problem w tym ze w Polsce to kierowcy aut w pewnej części są wrogą opozycją do innych mieszkańców miasta, zajmując przestrzeń przeznaczoną dla pieszych, utrudniając ruch komunikacji zbiorowej z której korzystają miliony rocznie. Odkąd uwolniono eksport używanych strucli z zachodu, polskie miasta i osiedla zmieniają sie w coraz większe graciarnie, bo mażeniem każdego Janusza jest wyjebac całe odzczedności na wypierdzianego passerati czy audika po Helmucie. A jak trujące i szkodliwe dla środowiska są niemieckie auta, to wszyscy... rozwiń
Avatar
obywatel gorszego sortu / 15 września 2018 o 14:50
+17
Szkoda że miasto nie promuje idei "parkowanie zgodnie z przepisami" i nie odholowuje dziesiątkami aut poparkowanych po chodnikach przez cwaniaczkoburaków którym nie chce sie płacić za parkowanie albo przejsć 50m dalej
 Oczywiście. A prym w tym wiedzie ulica Okopwa, na przeciwko prokuratury. Od lat samochody parkują na środku wjazdu pod busynek PKP a straż miejska nie jest w stanie sobie z tym poradzić.
Avatar
Polkiuy / 16 września 2018 o 10:25
+10
bo mażeniem każdego Janusza jest wyjebac całe odzczedności na wypierdzianego passerati czy audika po Helmucie. A jak trujące i szkodliwe dla środowiska są niemieckie auta, to wszyscy wiemy po aferze z wieśwagenem...
ot i ekologiczna wyższa kultura  ... ale poważnie wystarczy zostrzyć zgodnosc normy spalin i stanu faktycznego dla wszystkicjh pojazdów i uczciwie badać  a nawet ludzie zgodzą się aby do Centrum ich nie wpuszczać (np po 5 latach okresu przejsciowego)... OJEJ !!! ale co wtedy z wyeksploatowanymi autobusami (juz tłumaczę =wypierdzianymi) Autasanami, Jelczami i Solarisami wszyskie nie wjada do Centrum (!) albo nie przejda badań (bo to diesle kurcze normalnie ...) Eh gubicie w zeznaniach, nie wyczuwacie mądrosci etapu ... słabo z wami ekolodzy zbiorkomu ....
 Przelicz sobie jeszcze myślicielu ilu ludzi przewozi srednio autobus, a ile auto (podpowiem - zwykle w 5osobowym aucie jedzie 1 osoba) i wtedy dopiero policz ile zanieczyszczen na osobe
 Przelicz sobie jeszcze myślicielu ilu ludzi przewozi srednio autobus, a ile auto (podpowiem - zwykle w 5osobowym aucie jedzie 1 osoba) i wtedy dopiero policz ile zanieczyszczen na osobe rozwiń
Avatar
Leon H / 15 września 2018 o 12:25
-1
Szanowny panie Dyrektorze. Bardzo chciałbym zastąpić samochód rowerem, bo uwielbiam rower. Ale on służy do rekreacji a nie do codziennego dojazdu do pracy. Ja mam trójkę dzieci. Zanim pojadę do roboty muszę jedno zawieźć lub zaprowadzić do szkoły, drugie do przedszkola a trzecie zostanie z nianią. Po pracy muszę zrobić zakupy, odebrać dzieci i wrócić do domu. Proszę powiedzieć jak mam to zrobić przy pomocy roweru? Dodam że pracuję na drugim końcu Lublina. A co w zimie, podczas mrozów, opadów śniegu lub deszczu? Pan chyba ma już dorosłe dzieci a do pracy pewnie 5 minut piechotą. Pan może się bawić w takie rzeczy z nudów a ja nie. Nie mam tyle czasu ani możliwości na taką zabawę. Jak to pogodzić? Może jeszcze jakaś "dobra rada". Nie ma co ukrywać, rower do przede wszystkim zabawa, rekreacja w czasie wolnym...
Szanowny panie Dyrektorze. Bardzo chciałbym zastąpić samochód rowerem, bo uwielbiam rower. Ale on służy do rekreacji a nie do codziennego dojazdu do pracy. Ja mam trójkę dzieci. Zanim pojadę do roboty muszę jedno zawieźć lub zaprowadzić do szkoły, drugie do przedszkola a trzecie zostanie z nianią. Po pracy muszę zrobić zakupy, odebrać dzieci i wrócić do domu. Proszę powiedzieć jak mam to zrobić przy pomocy roweru? Dodam że pracuję na drugim końcu Lublina. A co w zimie, podczas mrozów, opadów śniegu lub deszczu? Pan chyba ma już dorosłe dziec... rozwiń
Avatar
Gość / 5 dni temu o 07:50
-2
A ja chciałabym pozdrowić pana, który w piękną słoneczną niedzielę 16 września o godzinie ok 11:10 bodajże na przystanku Nałkowskich wsiadł do autobusu nr 40 w kierunku Chodźki Szpital z rowerem i zablokował przejście od środkowych drzwi w stronę kierowcy. Dodam, że wysiadłam przy politechnice, a pan jechał dalej. Wiecie, rozumiem, gdyby to było gdzieś na odcinku Plac Litewski - Prusa, gdzie jest z górki i pod górkę, więc rowerem trudno, ale sami Państwo niech się zastanowią, zwłaszcza pan, jeśli pan jakimś trafem wpadł na ten wpis.
Avatar
Robert / 16 września 2018 o 18:29
-8
Dzień z darmową komunikacją w sobote ???  Ale pomysł  !!!! 
Avatar
zrównoważony NWO / 15 września 2018 o 09:59
-8
Program NWO sustainable development /zrównoważony rozwój = tzn. każdy obywatel świata w 100% hodowany i kontrolwany przez syjonistycznych globalistów - ich korporacje* - co i gdzie jemy, co pijemy, co myślimy, co robimy, co używamy, co mówimy, co click'amy, itd. Nie ma miejsca na prywatnosc i posiadanie czegoś. To pełna kontrola nad wirtualnym e-pieniądzem, e-kontem, e-zyciem. To zrównoważone opłaty/praca za przeżycie każdego dnia - pod warunkiem, że robisz dokładnie to, co korporacje wymagają. W przeciwnym razie etapami tracisz dostęp do wszystkiego. To globalny obóz koncentracyjny *
Program NWO sustainable development /zrównoważony rozwój = tzn. każdy obywatel świata w 100% hodowany i kontrolwany przez syjonistycznych globalistów - ich korporacje* - co i gdzie jemy, co pijemy, co myślimy, co robimy, co używamy, co mówimy, co click'amy, itd. Nie ma miejsca na prywatnosc i posiadanie czegoś. To pełna kontrola nad wirtualnym e-pieniądzem, e-kontem, e-zyciem. To zrównoważone opłaty/praca za przeżycie każdego dnia - pod warunkiem, że robisz dokładnie to, co korporacje wymagają. W przeciwnym razie etapami tracisz dostęp do ... rozwiń
Avatar
~~Lubelak / 15 września 2018 o 12:03
-9
Agenda 2030 i inne bzdety, olać to !
Avatar
Gość / 15 września 2018 o 11:47
-9
Rower nie jest szkodliwy dla innych? Ten człowoek jest chyba chory z urojenia
Avatar
Gość / 5 dni temu o 07:50
-2
A ja chciałabym pozdrowić pana, który w piękną słoneczną niedzielę 16 września o godzinie ok 11:10 bodajże na przystanku Nałkowskich wsiadł do autobusu nr 40 w kierunku Chodźki Szpital z rowerem i zablokował przejście od środkowych drzwi w stronę kierowcy. Dodam, że wysiadłam przy politechnice, a pan jechał dalej. Wiecie, rozumiem, gdyby to było gdzieś na odcinku Plac Litewski - Prusa, gdzie jest z górki i pod górkę, więc rowerem trudno, ale sami Państwo niech się zastanowią, zwłaszcza pan, jeśli pan jakimś trafem wpadł na ten wpis.
Avatar
Robert / 16 września 2018 o 18:29
-8
Dzień z darmową komunikacją w sobote ???  Ale pomysł  !!!! 
Avatar
Polkiuy / 16 września 2018 o 10:25
+10
bo mażeniem każdego Janusza jest wyjebac całe odzczedności na wypierdzianego passerati czy audika po Helmucie. A jak trujące i szkodliwe dla środowiska są niemieckie auta, to wszyscy wiemy po aferze z wieśwagenem...
ot i ekologiczna wyższa kultura  ... ale poważnie wystarczy zostrzyć zgodnosc normy spalin i stanu faktycznego dla wszystkicjh pojazdów i uczciwie badać  a nawet ludzie zgodzą się aby do Centrum ich nie wpuszczać (np po 5 latach okresu przejsciowego)... OJEJ !!! ale co wtedy z wyeksploatowanymi autobusami (juz tłumaczę =wypierdzianymi) Autasanami, Jelczami i Solarisami wszyskie nie wjada do Centrum (!) albo nie przejda badań (bo to diesle kurcze normalnie ...) Eh gubicie w zeznaniach, nie wyczuwacie mądrosci etapu ... słabo z wami ekolodzy zbiorkomu ....
 Przelicz sobie jeszcze myślicielu ilu ludzi przewozi srednio autobus, a ile auto (podpowiem - zwykle w 5osobowym aucie jedzie 1 osoba) i wtedy dopiero policz ile zanieczyszczen na osobe
 Przelicz sobie jeszcze myślicielu ilu ludzi przewozi srednio autobus, a ile auto (podpowiem - zwykle w 5osobowym aucie jedzie 1 osoba) i wtedy dopiero policz ile zanieczyszczen na osobe rozwiń
Avatar
śledczy / 16 września 2018 o 09:00
-10
bo mażeniem każdego Janusza jest wyjebac całe odzczedności na wypierdzianego passerati czy audika po Helmucie. A jak trujące i szkodliwe dla środowiska są niemieckie auta, to wszyscy wiemy po aferze z wieśwagenem...
 ot i ekologiczna wyższa kultura  ... ale poważnie wystarczy zostrzyć zgodnosc normy spalin i stanu faktycznego dla wszystkicjh pojazdów i uczciwie badać  a nawet ludzie zgodzą się aby do Centrum ich nie wpuszczać (np po 5 latach okresu przejsciowego)... OJEJ !!! ale co wtedy z wyeksploatowanymi autobusami (juz tłumaczę =wypierdzianymi) Autasanami, Jelczami i Solarisami wszyskie nie wjada do Centrum (!) albo nie przejda badań (bo to diesle kurcze normalnie ...) Eh gubicie w zeznaniach, nie wyczuwacie mądrosci etapu ... słabo z wami ekolodzy zbiorkomu ....
 ot i ekologiczna wyższa kultura  ... ale poważnie wystarczy zostrzyć zgodnosc normy spalin i stanu faktycznego dla wszystkicjh pojazdów i uczciwie badać  a nawet ludzie zgodzą się aby do Centrum ich nie wpuszczać (np po 5 latach okresu przejsciowego)... OJEJ !!! ale co wtedy z wyeksploatowanymi autobusami (juz tłumaczę =wypierdzianymi) Autasanami, Jelczami i Solarisami wszyskie nie wjada do Centrum (!) albo nie przejda badań (bo to diesle kurcze normalnie ...) Eh gubicie w zeznaniach, nie wyczuwacie mądrosci etapu ... słabo z... rozwiń
Avatar
HI / 15 września 2018 o 14:51
-10
Niezrównoważone pomysły na zrównoważony transport . . . :( 
Avatar
obywatel gorszego sortu / 15 września 2018 o 14:50
+17
Szkoda że miasto nie promuje idei "parkowanie zgodnie z przepisami" i nie odholowuje dziesiątkami aut poparkowanych po chodnikach przez cwaniaczkoburaków którym nie chce sie płacić za parkowanie albo przejsć 50m dalej
 Oczywiście. A prym w tym wiedzie ulica Okopwa, na przeciwko prokuratury. Od lat samochody parkują na środku wjazdu pod busynek PKP a straż miejska nie jest w stanie sobie z tym poradzić.
Avatar
Q / 15 września 2018 o 13:15
+18
Nie mam nic do promocji rowerów i ZTM sam  codzienne korzystam ale drazni asymetria oraz budowanie polityki zrównoważonego transportu na wrogiej opozycji do kierowców indywidualnych. Dlaczego nie są oni częścią tej polityki dlaczego np zPZMot nie Boże w tym udziału ??? ... Lewicowa wrażliwość pełna gębą ... Kierowcy źli 
 Problem w tym ze w Polsce to kierowcy aut w pewnej części są wrogą opozycją do innych mieszkańców miasta, zajmując przestrzeń przeznaczoną dla pieszych, utrudniając ruch komunikacji zbiorowej z której korzystają miliony rocznie. Odkąd uwolniono eksport używanych strucli z zachodu, polskie miasta i osiedla zmieniają sie w coraz większe graciarnie, bo mażeniem każdego Janusza jest wyjebac całe odzczedności na wypierdzianego passerati czy audika po Helmucie. A jak trujące i szkodliwe dla środowiska są niemieckie auta, to wszyscy wiemy po aferze z wieśwagenem...
 Problem w tym ze w Polsce to kierowcy aut w pewnej części są wrogą opozycją do innych mieszkańców miasta, zajmując przestrzeń przeznaczoną dla pieszych, utrudniając ruch komunikacji zbiorowej z której korzystają miliony rocznie. Odkąd uwolniono eksport używanych strucli z zachodu, polskie miasta i osiedla zmieniają sie w coraz większe graciarnie, bo mażeniem każdego Janusza jest wyjebac całe odzczedności na wypierdzianego passerati czy audika po Helmucie. A jak trujące i szkodliwe dla środowiska są niemieckie auta, to wszyscy... rozwiń
Avatar
Wett / 15 września 2018 o 13:09
+22
Szkoda że miasto nie promuje idei "parkowanie zgodnie z przepisami" i nie odholowuje dziesiątkami aut poparkowanych po chodnikach przez cwaniaczkoburaków którym nie chce sie płacić za parkowanie albo przejsć 50m dalej
Avatar
Leon H / 15 września 2018 o 12:25
-1
Szanowny panie Dyrektorze. Bardzo chciałbym zastąpić samochód rowerem, bo uwielbiam rower. Ale on służy do rekreacji a nie do codziennego dojazdu do pracy. Ja mam trójkę dzieci. Zanim pojadę do roboty muszę jedno zawieźć lub zaprowadzić do szkoły, drugie do przedszkola a trzecie zostanie z nianią. Po pracy muszę zrobić zakupy, odebrać dzieci i wrócić do domu. Proszę powiedzieć jak mam to zrobić przy pomocy roweru? Dodam że pracuję na drugim końcu Lublina. A co w zimie, podczas mrozów, opadów śniegu lub deszczu? Pan chyba ma już dorosłe dzieci a do pracy pewnie 5 minut piechotą. Pan może się bawić w takie rzeczy z nudów a ja nie. Nie mam tyle czasu ani możliwości na taką zabawę. Jak to pogodzić? Może jeszcze jakaś "dobra rada". Nie ma co ukrywać, rower do przede wszystkim zabawa, rekreacja w czasie wolnym...
Szanowny panie Dyrektorze. Bardzo chciałbym zastąpić samochód rowerem, bo uwielbiam rower. Ale on służy do rekreacji a nie do codziennego dojazdu do pracy. Ja mam trójkę dzieci. Zanim pojadę do roboty muszę jedno zawieźć lub zaprowadzić do szkoły, drugie do przedszkola a trzecie zostanie z nianią. Po pracy muszę zrobić zakupy, odebrać dzieci i wrócić do domu. Proszę powiedzieć jak mam to zrobić przy pomocy roweru? Dodam że pracuję na drugim końcu Lublina. A co w zimie, podczas mrozów, opadów śniegu lub deszczu? Pan chyba ma już dorosłe dziec... rozwiń
Avatar
~~Lubelak / 15 września 2018 o 12:03
-9
Agenda 2030 i inne bzdety, olać to !