Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

7 września 2022 r.
8:44

Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie lubelskim. Lista wydarzeń

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
10 września 2022 10:00
(fot. materiały prasowe)

Drugi i trzeci weekend września po raz kolejny przyniesie mieszkańcom województwa lubelskiego wiele ciekawych inicjatyw w ramach Europejskich Dniach Dziedzictwa. W planach są wystawy, spacery, pokazy widowisk, warsztaty i wiele innych atrakcji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To już 30. edycja wspólnej inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej. W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa przebiegną pod hasłem "Połączeni dziedzictwem". W województwie lubelskim od 2014 roku funkcję koordynatora projektu pełni Muzeum Wsi Lubelskiej. Założeniem EDD są m.in. promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

- Każdego roku w projekcie uczestniczy wiele instytucji kultury z naszego regionu, które będąc świadome wartości otaczającej nas spuścizny kulturowej podejmują wysiłek na rzecz jej promowania - podkreślają organizatorzy.

W Lublinie już w sobotni poranek będzie można wziąć udział w spacerze tematycznym organizowanym na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku, którego motywem przewodnim będą grypsy pisane przez więźniów. W listach tych więźniowie opisywali swoją sytuację, prosili o żywność, żegnali się z bliskimi. Start o godz. 10.

W samo południe w siedzibie Ratusza nastąpi wernisaż wystawy "WANDA BRZYSKA życie jak chemiczny wzór" ukazującej życie lublinianki z Grodna, córki dyrektora Zakładów Tytoniowych i spadochroniarza spod Arnhem, profesor chemii, spadochroniarki, żony pilota i sekretarza Lubelskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Kolejne wydarzenia w naszym mieście zaplanowano na 17 września. O godz. 10 w Specjalny Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie zaprezentowany zostanie ukraińsko-polski słownik języka migowego, który będzie dostępny online. Całość wzbogaci wystawa i publikacja filmów.

Także 17 września, o godz. 11, będzie można wziąć udział w spacerze przywołującym świat XVII-wiecznych mieszczan. Uczestnicy zwiedzą Piwnicę pod Fortuną na Rynku.

O tej samej porze w Muzeum Wsi Lubelskiej przeprowadzone zostaną warsztaty plastyczne dotyczące malarstwa ikonowego. Podczas tego spotkania uczestnicy dowiedzą się czym jest ikona, poznają podstawy teologii ikony oraz kanon ikonograficzny. Następnie spróbują skonfrontować tę wiedzę z praktyką.

Na finał tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Lublinie odbędzie się pokaz wyjątkowego widowiska - "Połączeni w tańcu od średniowiecza po lata 20-ste." 18 września o godz. 17 w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej na placu Litewskim będzie można poznać słowiańskie obrzędy, średniowieczne i renesansowe obyczaje, jak i XVII wieczną ilustrację fresków z Kamienicy pod Fortuną, XIX wieczne tańce a także klimat lat 20-stych i 30-stych XX wieku.

Atrakcji będzie jednak znacznie więcej, bo wydarzenia EDD organizowane będą w całym województwie. Na spacery tematyczne zaproszą: Muzeum Czartoryskich w Puławach, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce czy Kockie Stowarzyszenie Oświatowo-Regionalne.

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie zaprosi m.in. na sesję naukową i wystawę pt. "Józef Ignacy Kraszewski – dziennikarz, redaktor, wydawca, drukarz".

Centralnym punktem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Gołębiu będzie odsłonięcie muralu upamiętniającego postać hetmana Stefana Czarnieckiego oraz bitwę stoczoną pod Gołębiem w lutym 1656 r.

Z kolei Dom Kuncewiczów – Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym zaprosi na warsztaty ze zdobienia kafli motywami huculskimi.

To tylko wybrane przykłady wydarzeń organizowanych w innych ośrodkach województwa. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie internetowej edd.nid.pl.

Lista wydarzeń w woj. lubelskim:

  • Zamek w Janowcu
  • Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu
  • Państwowe Muzeum na Majdanku (Lublin)
  • Dom Kuncewiczów – Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym
  • Galeria Po 111 Schodach Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 (Lublin)
  • Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Krasieninie
  • Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Wojsławicach
  • STOWARZYSZENIE „SOSENKA” w Stefankowicach
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Gościeradowie
  • Ośrodek Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im Jana Pawła II w Lublinie
  • Ośrodek „Brama Grodzka- Teatr NN” w Lublinie, Piwnica pod Fortuną
  • Muzeum Czartoryskich w Puławach
  • Gminny Ośrodek Kultury w Gołębiu, Szkoła Podstawowa w Gołębiu
  • Muzeum Zamoyskich w Kozłówce Kozłówka
  • Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej
  • Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie
  • Fundacja Belriguardo-okno na historię i sztukę, Zespół Tańca Dawnego "Belriguardo" i Sbandieratori z MDK nr 2, Muzeum Narodowe w Lublinie - Warsztaty edukacyjne i spektakl "Połączeni w tańcu od średniowiecza po lata 20"
    GOK w Bełżcu
  • Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach
  • Kockie Stowarzyszenie Oświatowo-Regionalne
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Auto szorowało po asfalcie

Jechał gratem na zakazie

Policjanci z ryckiej drogówki pełnili służbę na terenie Dęblina. Na ulicy Kockiej zauważyli osobowe renault, które tylnym zderzakiem niemalże ocierało o nawierzchnię. Wszystko wskazywało na to, że pojazd jest poważnie uszkodzony i nie ma prawa jeździć po drodze publicznej.

W Lublinie powinni mieć wolne do środy, czyli opinie po złotym medalu siatkarzy Bogdanki LUK
ZDJĘCIA
galeria

W Lublinie powinni mieć wolne do środy, czyli opinie po złotym medalu siatkarzy Bogdanki LUK

Czwarta po rundzie zasadniczej PlusLigi Bogdanka LUK Lublin w sobotę wywalczyła pierwszy w historii klubu tytuł mistrza Polski. Jak spotkanie i ten sezon oceniają siatkarze i eksperci?

PGE MKS FunFloor zakończył występy u siebie wygraną z Gnieznem

Udane pożegnanie, PGE MKS FunFloor Lublin bez problemów pokonał rywalki z Gniezna

Szczypiornistki PGE MKS FunFloor w niedzielny wieczór pożegnały się ze swoimi kibicami. W ostatnim, domowym meczu sezonu 24/25 lublinianki pokonały w hali Globus MKS URBiS Gniezno 36:31. Bohaterką spotkania była Magda Balsam, która rzuciła aż 11 bramek.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Górnik Łęczna w niedzielę przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką i jego szanse na zajęcie miejsca w strefie barażowej spadły do minimum. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obydwu ekip?

Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego w Lublinie. Historyczne widowisko na miarę tysiąclecia
ZDJĘCIA
galeria

Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego w Lublinie. Historyczne widowisko na miarę tysiąclecia

Biało-czerwone flagi, średniowieczni wojowie i echo hymnu rozbrzmiewające w sercu miasta – tak Lublin świętował jedną z najważniejszych rocznic w historii Polski.

Cyklista w drodze do więzienia

Napadł na lombard, czmychnął na rowerze. Teraz nie pojeździ nawet 7,5 roku

Kryminalni z lubartowskiej komendy zatrzymali 26-latka, który pod koniec kwietnia b.r. wtargnął do jednego z miejscowych lombardów i ukradł tacę ze złotą biżuterią. Z łupem w ręku złodziej uciekł, odjeżdżając rowerem. Pokrzywdzony właściciel oszacował wówczas straty na kilkanaście tysięcy złotych.

Rowerowa wiosna w Świdniku

Rowerowa wiosna w Świdniku

To lepsze i zdrowsze rozwiązanie od siedzenia w domu przez komputerem. Władze Świdnika zachęcają dzieci i młodzież do aktywnego spędzania czasu. Służy temu akcja „Rowerowa Wiosna w Świdniku”.

Justyna Szafranek i Dorota Krać z Polskiego Związku Niewidomych w Lublinie podkreślają, że najwięcej barier powoduje zbyt mała świadomość na temat specyfiki dysfunkcji wzroku Codzienne bariery to nie tylko schody, ale porzucone hulajnogi i krawężniki
Magazyn

Codziennych barier jest coraz mniej. Osoby z niepełnosprawnościami mogą żyć jak inni

Miasto rozbudowuje infrastrukturę, oferuje asystentów, dostosowuje szkoły i wspiera edukację. Ale osoby z niepełnosprawnością wciąż wskazują na bariery, które dla innych są niewidoczne.

Wicelider był za mocny. Górnik Łęczna przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką

Wicelider był za mocny. Górnik Łęczna przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką

Kibice, którzy wspierają Górnika Łęczna od kilku ładnych lat doskonale wiedzą, że mecze zielono-czarnych z Bruk-Bet Tetmaliką Nieciecza bywają bardzo emocjonujące. Tak też było w niedzielę. Popularne „Słoniki” wygrały u siebie 3:1, ale spotkanie było zdecydowanie bardziej emocjonujące i zacięte niż wskazuje na to wynik

Kamil Ożarowski chce pomóc wychowankom domu dziecka w Zwierzyńcu

Opuści salon masażu i ruszy przez Polskę. Robi to dla dzieci

Pomysł: Pokonać na nartorolkach Polskę od Zakopanego po Hel. Cel: Pomóc potrzebującym dzieciom, chorym i z domów dziecka. Dlatego właśnie Kamil Ożarowski, właściciel salonu masażu z Zamościa podjął się "Biegu po uśmiech". Wspiera go Stowarzyszenie Dwa Domki.

Piknik był niebywałą frajdą dla dzieci
ZDJĘCIA
galeria

Transportowa niedziela z historią i przyszłością – Piknik Europejski na Placu Zamkowym

Zamek, zabytki i… Ikarus. W niedzielne popołudnie Plac Zamkowy w Lublinie zamienił się w kolorową zajezdnię pełną uśmiechów, zabawy i miejskiej mobilności z przeszłości i przyszłości. Wszystko za sprawą Europejskiego Pikniku Transportowego 2025 – flagowego wydarzenia lokalnych obchodów Dni Funduszy Europejskich.

Za nimi ostatni dzień jazdy. Cykliści ścigali się w centrum Lublina
ZDJĘCIA
galeria

Za nimi ostatni dzień jazdy. Cykliści ścigali się w centrum Lublina

Ponad 80 zawodników z Polski i różnych stron świata ściga się w Lublinie podczas „XXVIII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów" oraz VI "Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny”.

Majówka na ostro. Rzut Beretem rozbujał Lublin
Foto
galeria

Majówka na ostro. Rzut Beretem rozbujał Lublin

W Rzucie Beretem majówka nabrała rumieńców szybciej niż policzki po trzecim drinku. Było głośno, gorąco i z odrobiną szaleństwa – czyli dokładnie tak, jak lubicie. Zobaczcie, kto rzucił beretem... i resztą garderoby oraz jak się bawił Lublin.

Świdnik wpuści miliony w kanalizację

Świdnik wpuści miliony w kanalizację

Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek przygotowuje największy w historii spółki program inwestycyjny, czyli gruntowną przebudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w Świdniku. Będzie to kosztować blisko 53 mln zł, a jego realizacja planowana jest na lata 2025-2034.

Boso, ale wesoło, czyli Cejrowski w trasie
WIDEO
film

Boso, ale wesoło, czyli Cejrowski w trasie

Wojciech Cejrowski odwiedził Lublin z nowym stand-up’em podróżniczym. Choć znany jest z podróżniczych opowieści i kontrowersyjnych wypowiedzi, tym razem stawia na stand-up – ale w zupełnie innym stylu niż ten, do którego przyzwyczaili nas polscy komicy.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia