Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

7 września 2022 r.
8:44

Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie lubelskim. Lista wydarzeń

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A
10 września 2022 10:00
(fot. materiały prasowe)

Drugi i trzeci weekend września po raz kolejny przyniesie mieszkańcom województwa lubelskiego wiele ciekawych inicjatyw w ramach Europejskich Dniach Dziedzictwa. W planach są wystawy, spacery, pokazy widowisk, warsztaty i wiele innych atrakcji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To już 30. edycja wspólnej inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej. W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa przebiegną pod hasłem "Połączeni dziedzictwem". W województwie lubelskim od 2014 roku funkcję koordynatora projektu pełni Muzeum Wsi Lubelskiej. Założeniem EDD są m.in. promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

- Każdego roku w projekcie uczestniczy wiele instytucji kultury z naszego regionu, które będąc świadome wartości otaczającej nas spuścizny kulturowej podejmują wysiłek na rzecz jej promowania - podkreślają organizatorzy.

W Lublinie już w sobotni poranek będzie można wziąć udział w spacerze tematycznym organizowanym na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku, którego motywem przewodnim będą grypsy pisane przez więźniów. W listach tych więźniowie opisywali swoją sytuację, prosili o żywność, żegnali się z bliskimi. Start o godz. 10.

W samo południe w siedzibie Ratusza nastąpi wernisaż wystawy "WANDA BRZYSKA życie jak chemiczny wzór" ukazującej życie lublinianki z Grodna, córki dyrektora Zakładów Tytoniowych i spadochroniarza spod Arnhem, profesor chemii, spadochroniarki, żony pilota i sekretarza Lubelskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Kolejne wydarzenia w naszym mieście zaplanowano na 17 września. O godz. 10 w Specjalny Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie zaprezentowany zostanie ukraińsko-polski słownik języka migowego, który będzie dostępny online. Całość wzbogaci wystawa i publikacja filmów.

Także 17 września, o godz. 11, będzie można wziąć udział w spacerze przywołującym świat XVII-wiecznych mieszczan. Uczestnicy zwiedzą Piwnicę pod Fortuną na Rynku.

O tej samej porze w Muzeum Wsi Lubelskiej przeprowadzone zostaną warsztaty plastyczne dotyczące malarstwa ikonowego. Podczas tego spotkania uczestnicy dowiedzą się czym jest ikona, poznają podstawy teologii ikony oraz kanon ikonograficzny. Następnie spróbują skonfrontować tę wiedzę z praktyką.

Na finał tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Lublinie odbędzie się pokaz wyjątkowego widowiska - "Połączeni w tańcu od średniowiecza po lata 20-ste." 18 września o godz. 17 w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej na placu Litewskim będzie można poznać słowiańskie obrzędy, średniowieczne i renesansowe obyczaje, jak i XVII wieczną ilustrację fresków z Kamienicy pod Fortuną, XIX wieczne tańce a także klimat lat 20-stych i 30-stych XX wieku.

Atrakcji będzie jednak znacznie więcej, bo wydarzenia EDD organizowane będą w całym województwie. Na spacery tematyczne zaproszą: Muzeum Czartoryskich w Puławach, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce czy Kockie Stowarzyszenie Oświatowo-Regionalne.

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie zaprosi m.in. na sesję naukową i wystawę pt. "Józef Ignacy Kraszewski – dziennikarz, redaktor, wydawca, drukarz".

Centralnym punktem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Gołębiu będzie odsłonięcie muralu upamiętniającego postać hetmana Stefana Czarnieckiego oraz bitwę stoczoną pod Gołębiem w lutym 1656 r.

Z kolei Dom Kuncewiczów – Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym zaprosi na warsztaty ze zdobienia kafli motywami huculskimi.

To tylko wybrane przykłady wydarzeń organizowanych w innych ośrodkach województwa. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie internetowej edd.nid.pl.

Lista wydarzeń w woj. lubelskim:

  • Zamek w Janowcu
  • Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu
  • Państwowe Muzeum na Majdanku (Lublin)
  • Dom Kuncewiczów – Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym
  • Galeria Po 111 Schodach Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 (Lublin)
  • Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Krasieninie
  • Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Wojsławicach
  • STOWARZYSZENIE „SOSENKA” w Stefankowicach
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Gościeradowie
  • Ośrodek Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im Jana Pawła II w Lublinie
  • Ośrodek „Brama Grodzka- Teatr NN” w Lublinie, Piwnica pod Fortuną
  • Muzeum Czartoryskich w Puławach
  • Gminny Ośrodek Kultury w Gołębiu, Szkoła Podstawowa w Gołębiu
  • Muzeum Zamoyskich w Kozłówce Kozłówka
  • Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej
  • Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie
  • Fundacja Belriguardo-okno na historię i sztukę, Zespół Tańca Dawnego "Belriguardo" i Sbandieratori z MDK nr 2, Muzeum Narodowe w Lublinie - Warsztaty edukacyjne i spektakl "Połączeni w tańcu od średniowiecza po lata 20"
    GOK w Bełżcu
  • Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach
  • Kockie Stowarzyszenie Oświatowo-Regionalne
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrał na wyjeździe z Młynami Stoisław Koszalin i jest bardzo blisko wywalczenia drugiego miejsca na koniec sezonu

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez
1 maja 2024, 14:00

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez

Rajd rowerowy, zawody wędkarskie, konkursy, zlot starych samochodów i motocykli, a także wiele najróżniejszych koncertów i patriotyczne uroczystości. Program tegorocznej, organizowanej już po raz XIX Majówki Roztoczańskiej w Krasnobrodzie jest zapełniony wydarzeniami. Potrwają do 5 maja.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do terminala w Koroszczynie coraz częściej sięga ponad 20 kilometrów. Bywa, że dociera aż do Międzyrzeca Podlaskiego. Kierowcy narzekają jednak, że niektórzy przewoźnicy wpychają się do kolejki

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia
ZDJĘCIA
galeria

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia

Kupują z reguły okazyjnie, a później... zaczynają się już duże wydatki. Życie kręci się wtedy między pracą, domem, a garażem. Kiedy już można z niego wyjechać, czas mija od zlotu do zlotu. Około takich 200 pasjonatów motoryzacji dotarło w środę swoimi zabytkowymi pojazdami do Zamościa.

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Bukmacherzy FC Wahadłowi po zaciętym meczu byli lepsi od Kopaczy FC zwyciężając minimalnie 6:5

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

4 osoby zginęły, 7 zostało rannych. Początek długiego weekendu wyjątkowo tragiczny

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

Chociaż do zakończenia zmagań w tej części rozgrywek została jeszcze jedna seria gier, to znany jest już skład czołowej czwórki, która będzie rywalizować w fazie play-off

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Obie imprezy były bardzo mocno obsadzone, chociaż na Półwyspie Apenińskim startowali jedynie orlicy

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja
1 maja 2024, 19:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami długi weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia
galeria

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia

W środę 1 maja w Parku Ludowym w Lublinie, odbył się Piknik Europejski. Okazją do świętowania jest zbliżająca się dwudziesta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna