Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor: Zdjęcie autora pab

Mniej lub bardziej znane, najczęściej jednak pozostające w cieniu mężczyzn. To oni byli w blasku chwały. One musiały się zadowolić radością zwycięstwa. A czasem i zasmakować goryczy, bo niekiedy to zwycięstwo oceniają jako nie do końca takie, jakie miało być. Oto dziewczyny z Solidarności.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Anna Herbich po dwóch książkach o historii Dziewczyn z Powstania (2014) i Syberii (2015) sięga po bliższą nam historię – okresu PRL. „Dziewczyny z Solidarności” to 11 opowieści kobiet, które za solidarność z drugim człowiekiem, za działalność opozycyjną zapłaciły wysoką cenę. Siedziały w więzieniu, ukrywały się przed milicją, przez poświęcenie dla konspiracji przegrywały swoje życie zawodowe i rodzinne.

Beata Górczyńska tuż przed maturą trafiła do więzienia za dystrybucję podziemnej literatury. Gorzko konstatuje, że Jadwiga Kmicińska, porucznik Służby Bezpieczeństwa, która w 1986 r. przyszła na rewizję do jej domu, w 1997 r. dostała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, za „wybitne zasługi w umacnianiu bezpieczeństwa i porządku publicznego”. Górczyńska w 2013 roku od prezydenta Bronisława Komorowskiego również dostała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Można więc powiedzieć, że państwo polskie uznało zasługi demokratycznej opozycjonistki i funkcjonariuszki komunistycznego aparatu represji za takie same.

Wiele zarzutów do wolnej Polski ma też Joanna Gwiazda. Według niej już nawet sam strajk w stoczni był „po części prowokacją władz”. W 1985 r. jej mąż Andrzej Gwiazda został skazany za swoją działalność opozycyjną. A po przemianach ustrojowych, ten sam sędzia, który go skazał, awansował na prezesa sądu rejonowego. Boli ją to, że po 1989 r. nie było prawdziwego rozliczenia z komunistami.

Politykę „grubej kreski” po 1989 r. popiera za to Izabella Cywińska, która za wystawienie sztuki o krwawych wydarzeniach 1956 r. w kierowanym przez nią Teatrze Nowym w Poznaniu, była internowana w stanie wojennym, a w 1989 r. została ministrem kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Według niej skakanie sobie do gardeł w okresie przemian nic dobrego by nie przyniosło.

Joanna Wojciechowicz, późniejsza założycielka i szefowa Gdańskiej Agencji Informacyjnej „S”, w swojej opowieści o strajku w Stoczni Gdańskiej wspomina ciekawe historie „od kuchni”, jak np. temat zakupu świeżych koszul dla liderów Andrzeja Gwiazdy i Lecha Wałęsy. I to, że Anna Walentynowicz nie chciała się zgodzić na taki wydatek ze wspólnej kasy.

Najpiękniej o tym, czym była „Solidarność” mówi z kolei Hanna Grabińska, współpracowniczka ks. Jerzego Popiełuszki: „Solidarność to nie tylko walka uliczna z milicją, strajki, pisanie odezw i drukowanie bibuły. To była codzienna pomoc, udzielana dziesiątkom tysięcy Polaków znajdujących się w sytuacji krytycznej. To była solidarność”.

Książka "Kobiety z Solidarności" oczywiście ma na celu zaakcentowanie obecności i roli pań w tym ruchu, który przewrócił do góry nogami porządek w Polsce. Ale w żaden sposób nie należy traktować jej jak jakiejś babskiej opowieści. Występujące tu osoby to działaczki pełną gębą. Niejeden polityk, walczący z "komuną" dziś, chciałby móc się pochwalić takim życiorysem.

Pozostałe informacje

Bractwo Kurkowe świętuje jubileusz i wita nowych członków
ZDJĘCIA
galeria

Bractwo Kurkowe świętuje jubileusz i wita nowych członków

Piękne staropolskie stroje z żupanami, szable oraz futrzane czapki z piórami. Bractwo Kurkowe świętowało swój jubileusz oraz przyjęcie nowych członków.

Dwa dni zabawy. Będą gwiazdy, jarmark i coś dla dzieci
7 czerwca 2025, 12:00

Dwa dni zabawy. Będą gwiazdy, jarmark i coś dla dzieci

Został jeszcze prawie miesiąc do Dni Biłgoraja 2025. Ale już można sobie rezerwować czas na pierwszy weekend czerwca. Bo zapowiada się sporo atrakcji.

Motor w Szczecinie przegrał trzeci mecz z rzędu

Motor w niedzielę zmierzy się z Zagłębiem Lubin w ostatnim domowym meczu sezonu 24/25

W niedzielę piłkarze Motoru mają ostatnią szansę, żeby przełamać się przed własną publicznością. Beniaminek o godz. 12.15 zagra z Zagłębiem Lubin. Transmisję zapowiada Canal+Sport 3, a na naszym portalu, jak zwykle relacja na żywo.

Kampania, która daje siłę jednym słowem

Kampania, która daje siłę jednym słowem

Lublin staje się miejscem wyjątkowej kampanii społecznej, która nie wymaga darowizn, nie zbiera na sprzęt medyczny i nie szuka sponsorów. Kampania „Nagraj się dla Hospicjum” opiera się na tym, co niematerialne, a zarazem najcenniejsze – obecności i słowie skierowanym do drugiego człowieka.

Wisła Puławy rozbiła w wyjazdowym meczu Zagłębie Sosnowiec

Wisła Puławy rozbiła w wyjazdowym meczu Zagłębie Sosnowiec

Wisła Puławy w piątek wieczorem zagrała najlepszy mecz w tym sezonie. Grający przez niemal całą drugą połowę w „dziesiątkę” podopieczni trenera Macieja Tokarczyka wysoko ograli w Sosnowcu tamtejsze Zagłębie i uczynili kolejny wielki krok ku zapewnieniu sobie utrzymania

Pijany na niesprawnym rowerze i z „lepkimi” rękami

Pijany na niesprawnym rowerze i z „lepkimi” rękami

W czwartek ulicami Parczewa policjanci zatrzymali pijanego mężczyznę, który jechał niesprawnym rowerem po alkohol. Kilka godzin później ten sam człowiek był sprawcą kradzieży płynu do spryskiwaczy na stacji benzynowej.

Karol Nawrocki na finiszu kampanii odwiedza Lublin: mamy prawo do tego, żeby mówić swoim głosem w Berlinie i Kijowie
galeria

Karol Nawrocki na finiszu kampanii odwiedza Lublin: mamy prawo do tego, żeby mówić swoim głosem w Berlinie i Kijowie

Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta popierany przez Prawo i Sprawiedliwość na wzór Sławomira Mentzena w ostatnim dniu kampanii przejechał pół kraju. Co mówił w Lublinie?

Julia Szeremeta

Julia Szeremeta wygrała Turniej im. Feliksa Stamma

Julia Szeremeta najlepsza podczas Turnieju im. Feliksa Stamma w Warszawie, który miał rangę Pucharu Świata. To był popis boksu w wykonaniu zawodniczki KS Paco Lublin. Wicemistrzyni olimpijska w stolicy stoczyła dwa pojedynki i oba wygrała bardzo pewnie.

Policjanci uniewinnieni. Sąd: „To był nieszczęśliwy wypadek”

Policjanci uniewinnieni. Sąd: „To był nieszczęśliwy wypadek”

Po trwającym niemal trzy lata procesie, zapadł wyrok w sprawie głośnej interwencji z sierpnia 2020 roku, zakończonej śmiercią zatrzymanego Tomasza K. Sąd Rejonowy Lublin-Wschód uniewinnił w piątek dwóch policjantów – Wojciecha K. i Arkadiusza K. – od zarzutów nieumyślnego spowodowania śmierci oraz przekroczenia uprawnień.

"Wielki brat patrzy". Policjanci nagrywali przewinienia z powietrza

"Wielki brat patrzy". Policjanci nagrywali przewinienia z powietrza

W powiecie kraśnickim policjanci kontrolowali kierowców z użyciem policyjnego drona. Złapani na gorącym uczynku kierowcy nie kryli zdziwienia tym, że otrzymali mandat.

Stare drzewa przy pałacu przegrały z nawałnicą. Miasto planuje wycinkę kolejnych

Stare drzewa przy pałacu przegrały z nawałnicą. Miasto planuje wycinkę kolejnych

Nawałnica powaliła ostatnio w parku Potockich dwa stare drzewa. Urzędnicy przekonują, że były w złym stanie. Miasto planuje rewitalizację tego miejsca i kolejne drzewa pójdą pod topór.

USG piersi bezpłatnie i bez skierowania. Kobiety, pamiętajcie że profilaktyka jest ważna
16 maja 2025, 10:00

USG piersi bezpłatnie i bez skierowania. Kobiety, pamiętajcie że profilaktyka jest ważna

Bez zapisów, bez stresu i bezpłatnie – tak w skrócie wygląda kampania Biustowniczki, która zawitała do VIVO! Lublin. Kobiety w wieku 18–35 lat mogą skorzystać z profilaktycznego badania USG piersi. Bez kolejek, ale według kolejności przybycia.

Po 20 latach pozytywne informacje dla Arkad. Miasto i inwestor doszli do porozumienia

Po 20 latach pozytywne informacje dla Arkad. Miasto i inwestor doszli do porozumienia

Miasto Lublin i spółka Arkady doszli do porozumienia. Prace będą mogły niedługo ruszyć, a ich zakończenia możemy oczekiwać do końca 2028 roku. Znamy też plany inwestycji.

Wybory prezydenckie 2025: Policja w gotowości, cisza wyborcza obowiązuje. Co można, a czego nie?
wybory prezydenckie 2025

Wybory prezydenckie 2025: Policja w gotowości, cisza wyborcza obowiązuje. Co można, a czego nie?

Już w niedzielę Polacy ruszą do urn, by wybrać nowego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Atmosfera wyborcza gęstnieje, ale... właśnie w tym momencie na scenę wchodzi ona – cisza wyborcza. Oficjalnie rozpocznie się w piątek, 16 maja, o północy i potrwa aż do zakończenia głosowania. To nie czas na polityczne przepychanki – to moment na ciszę, refleksję i... przestrzeganie prawa. Bo za złamanie zasad można słono zapłacić.

Dzięki zgłoszeniu nie doszło do tragedii. 48-latek prowadził z 3,5 promilami alkoholu

Dzięki zgłoszeniu nie doszło do tragedii. 48-latek prowadził z 3,5 promilami alkoholu

Policjanci z Janowa Lubelskiego otrzymali zgłoszenie o nietrzeźwym kierowcy. Okazało się, że kierowca miał aż 3,5 promila alkoholu w organizmie.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31