Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje wydarzeń

31 stycznia 2010 r.
9:09
Edytuj ten wpis

2009: To był rok Rozdroży i młodych artystów

0 0 A A

Podsumowanie roku 2009

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od 2007 roku, kiedy zapadła decyzja o staraniu się przez Lublin o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, w stolicy województwa lubelskiego nastąpiło duże ożywienie kulturalne.

Z miastem związało się kilku znakomitych reżyserów młodego pokolenia, którzy robią tu premiery. Powstają nowe festiwale o znaczeniu międzynarodowym. I co roku powraca ciągle oryginalna i fascynująca Noc Kultury, będąca manifestacją potencjału artystycznego Koziego Grodu.

Noc Kultury, 6.06.09

Około 250 niebiletowanych imprez w około stu miejscach złożyło się na ubiegłoroczną Noc Kultury. Działania artystyczne odbywały się od popołudnia do późnych godzin nocnych zarówno w typowych dla kultury i regularnie ją goszczących salach i plenerach, jak też w nietypowych i mniej typowych dla niej pomieszczeniach i przestrzeniach otwartych, w tym jeszcze nigdy nie zagospodarowanych artystycznie.

Ożywiono m.in. skwer między ulicą Radziszewskiego a parkingiem Hotelu Mercure Unia, piwnicę kamienicy ul. Olejna 2 i amfiteatr przy ulicy Odlewniczej.

Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża” zaskoczył zjawiskowym koncertem tria YallaYalla na balkonach kamienicy Krakowskie Przedmieście 39, gdzie instytucja ma swoją siedzibę.

Z salowych występów najciekawszy był performance muzyczny Roberta Kuśmirowskiego. W Warsztatach Kultury przy ulicy Popiełuszki, zajmujących pomieszczenia po dawnych warsztatach samochodowych, artysta zaaranżował coś na kształt elektronicznego laboratorium retro i w takiej scenerii dał elektroindustrialny koncert.
Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej "Miasto Otwarte / Open City”, 25.06–20.07.09

Ubiegły rok należał do Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża”. Miesiąc po rewelacyjnych Kodach nowa miejska instytucja kierowana przez Mirosława Haponiuka odpaliła kolejny festiwal, którego trudno było nie zauważyć i który trzeba było zauważyć. Przez prawie miesiąc Lublin był przestrzenią wystawienniczą dla kilkunastu znakomitych artystów.

To była niezwykła wystawa. Na ulicach i placach miasta można było obejrzeć efekty działań współczesnych artystów z kraju i z zagranicy, zaproszonych przez kuratora Waldemara Tatarczuka. W jednym przypadku przede wszystkim posłuchać .

Na skwerze przy ul. Ewangelickiej obywał się nieustający "Koncert pitagorejski”, czyli instalacja Paula Panhuysena. Rozbrzmiewały, kontrastując z ulicznym gwarem, dźwięki aluminiowych dzwonków rozwieszonych między drzewami i uruchamianych przez wiatr.

Wokół drzewa rosnącego przy placu Wolności Włodko Kaufman zbudował z desek amfiteatr nazwany "Ekoteatr”. W korytarzu kamienicy ul. Złota 2 Leszek Lewandowski stworzył "Kanał”. Ta niewielka studzienka, mająca około 50 cm wysokości, dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu luster i światła, sprawiała wrażenie, że jest nieskończonym tunelem do wnętrza ziemi.

Na placu pomiędzy ulicami Żwirki i Wigury a Grottgera Robert Kuśmirowski usypał z ziemi piramidę, której odwzorowaniem był sam wykop, i w sumie stworzył konstrukcję układająca się w symbol nieskończoności.
Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej "Kody”, 21–23.05.09

Najważniejszym wydarzeniem muzycznym minionego roku była pierwsza edycja Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej "Kody”. Było to pierwsze duże przedsięwzięcie Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża”, nowej miejskiej instytucji powołanej na bazie Fundacji "Muzyka Kresów”.

To, czym od lat zajmuje się fundacja Jana Bernada i Moniki Mamińskiej, czyli tradycyjna muzyka, spotkało się na festiwalu ze współczesną awangardą muzyczną. Przez trzy majowe dni lublinianie mogli podziwiać wybitnych artystów z kraju i z zagranicy. Na różnych scenach odbywały się zadziwiające koncerty, w których wykonawcy archaicznej muzyki współpracowali z muzykami awangardowymi.

W studiu Polskiego Radia Lublin śpiewaczki Zespołu Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej wystąpiły z perkusistami Janem Pilchem i Markiem Olmą. W wirydarzu oo. Dominikanów trio Phonos ek Mechanes przeprowadziło z tradycjonalistami Janem Gacą, Ewą Grochowską i Maciejem Filipczukiem "Zbyt ostrą wymianę dźwięków na laptopy i skrzypce”.

W filharmonii odbył się koncert Agaty Zubel, Cezarego Duchnowskiego, Marcina Grabosza i Anastazji Bernad, w którym ludowe pieśni kurpiowskie zabrzmiały w wersjach oryginalnych oraz w przetworzeniach klasycznym i współczesnym.

Wyjątkowo atrakcyjnym muzycznie i wizualnie dodatkiem do głównego nurtu imprezy był retrofuturystyczny spektakl "Elektrownia dźwięku” wrocławskiego zespołu Małe Instrumenty, opowiadający o fabryce, w której następuje przemiana dźwiękowych kompozycji w energię elektryczną i światło.
Spektakl "Turandot" neTTheatre i Grupy Coincidentia, 16.10.09

Prowadzony przez Pawła Passiniego neTTheatre – Teatr w Sieci Powiązań po wyrzuceniu z podwałbrzyskiej Srebrnej Góry przeniósł się w 2008 roku do Lublina i działa w strukturach Centrum Kultury.

Dzięki temu u nas w ubiegłym roku odbyły się premiery dwóch znakomitych spektakli – "U.F.O. Spotykacz”, kooprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie, i "Turandot”, wspólnej realizacji z Grupą Coincidentia z Białegostoku. Każde z tych przedstawień to inna konwencja i inna tematyka. I każde fascynujące. Przy czym drugie bardziej poruszające i imponujące wielością użytych środków.

Passini, przywołując wątki z częściowo autobiograficznej, niedokończonej opery Pucciniego i przedstawiając fakty z życia kompozytora, który tworzył swe ostatnie dzieło walcząc z rakiem krtani i borykając się z wyrzutami sumienia po samobójczej śmierci służącej, zrealizował wielowymiarowy spektakl mówiący przede wszystkim o cierpieniu.

Pozostałe informacje

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31