Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje wydarzeń

21 czerwca 2010 r.
0:25
Edytuj ten wpis

Open City 2010: Lublin jako przestrzeń wystawowa

0 0 A A

Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej "Open City/Otwarte Miasto”, Lublin, 18.06–20.07.10

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od piątku Lublin jest przestrzenią wystawową. I wcale nie chodzi o to, że ktoś skatalogował wszystkie ambitniejsze pomniki, rzeźby i budowle stojące w mieście i oprowadza ich szlakiem, przekonując, że od lat mamy dużo dobrej sztuki w plenerze. Nic takiego się nie wydarzyło, bo też nie miałoby realnych podstaw.

Za to na placach i ulicach oraz na kamienicach i w bramach pojawiły się zupełnie nowe dzieła składające się na II Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej "Open City/Otwarte Miasto”. Jednych trudno nie zauważyć, inne trzeba wypatrzyć. Wiele warto zobaczyć, bo to rzeczy intrygujące formalnie i treściowo. Niektóre są wręcz wytworami zjawiskowymi.

Najciekawszym eksponatem tegorocznego wydania festiwalu, którego program ułożył Krzysztof Żwirblis, jest "Holy Machine” autorstwa Kamili Szejnoch, czyli "Święta maszyna” stojąca w bramie kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 21. Obiekt nie tylko przypomina wyglądem bankomat, ale także jest tak skonstruowany, by można było z niego podobnie korzystać.

Na ekranie urządzenia znajduje się interaktywna Pieta z Villeneuve-lès-Avignon oraz kilka ramek z głównymi opcjami. Dotykając jednej z nich, można wybrać sobie wyznanie grzechu. Potem otwiera się wirtualna klawiatura, za pomocą której wpisujemy np. pychę. Następnie dostajemy polecenie dotknięcia stóp Chrystusa. Po jego wypełnieniu na ekranie pojawia się zadanie pokutne.

Ale to nie wszystko. Maszyna po chwili drukuje potwierdzenie operacji na kartce termoczułego papieru. Oprócz podstawowych danych mamy na niej komunikat: "Twoja spowiedź została przyjęta. Idź i nie grzesz więcej” oraz polecenie pokutne. W moim przypadku: "Patrz Bogu i ludziom prosto w oczy. Przemyśl Ewangelię wg św. Mateusza 4, 1–11 »Kuszenie Jezusa« i zmów Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa”.

O co chodzi Kamili Szejnoch? Czy chce wywołać skandal i w ten sposób zwrócić na siebie uwagę? Chyba trochę tak. Ale w jej pracy zawarta jest też głębsza refleksja nad coraz bardziej zrutynizowaną i uproszczoną religijnością, a także pytanie o miejsce kapłana i współczesnej techniki w Kościele.

Z równym rozmachem i poczuciem humoru dotyka poważnych spraw Piotr Wysocki w swojej realizacji zatytułowanej "Czuwaj”. To kino zaaranżowane w lokalu po salonie gier przy ulicy Peowiaków 11. Nad wejściem pyszni się neon z nazwą przybytku, a wewnątrz jest sala projekcyjna, w której pokazywany jest film o filmowcu-amatorze a zarazem wiekowym harcerzu.

Wysocki towarzyszy z kamerą filmowcowi pielgrzymującemu na patriotyczne i religijne uroczystości, zderzając jego nieco naiwną fascynację narodowym i kościelnym rytuałem z wyrachowaniem niektórych organizatorów i jednocześnie zestawiając postać drobnego rozgorączkowanego człowieka w harcerskim mundurze z grupami mundurowych paradującymi po ulicach w monumentalnych szeregach.

Wszystko to ogląda się na stojąco w rzeczywistej skali na wielkim ekranie zajmującym całą ścianę, co sprawia wrażenie, jakbyśmy byli bezpośrednimi obserwatorami zdarzeń. "Czuwaj” różni od normalnego kina jeszcze to, że nie ma tu godzin seansów, tylko godziny otwarcia – 13–19 od poniedziałku do piątku.

Z filmem mamy do czynienia również w przypadku "Lunety” Karoliny Breguły zainstalowanej na skraju placu Po Farze. Patrząc w okular nie widzimy kawałka Lublina, tylko brzeg dalekiego kraju, którego mieszkańcy nas sympatycznie pozdrawiają. To bardzo estetyczny i pozytywny obiekt.

Warto też zwrócić uwagę na drugą pracę warszawskiej artystki. Na placu Łokietka stoi jej lightbox ze zdjęciem przedstawiającym mężczyznę, który zapatrzony w książkę pt. "Modern Art” przechodzi przez jezdnię (na szczęście przejściem dla pieszych). Ale rzecz w tym, że trzyma on tom do góry nogami.

Dzieło pt. "Miłośnik sztuki" może być niezłą puentą całego festiwalu zorganizowanego przez Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża”, jeśli zinterpretujemy je tak, że współczesnej sztuki nie musimy odbierać zgodnie z definicjami i ze śmiertelną powagą.

Pozostałe informacje

Co Unia Europejska dała Białej Podlaskiej? Top inwestycje

Co Unia Europejska dała Białej Podlaskiej? Top inwestycje

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji prezentujemy 3 największe inwestycje z unijnym dofinansowaniem w Białej Podlaskiej z ostatniej dekady

Migał się przed odsiadką. Znaleźli go w Warszawie

Migał się przed odsiadką. Znaleźli go w Warszawie

Za posiadanie znacznych ilości narkotyków miał do odbycia karę 3,5 roku więzienia. Ale nie zamierzał "siedzieć", ukrywał się od jakiegoś czasu. Policjanci namierzyli jednak 28-latka z powiatu radzyńskiego, za którym wystawiono list gończy.

Śmiertelny wypadek w Cycowie

Śmiertelny wypadek w Cycowie

Dzisiejszej nocy doszło do kolejnego śmiertelnego wypadku. Tym razem w Cycowie.

Wróciły pokazy na fontannie multimedialnej. Pierwszy już za nami. Kiedy kolejne?
ZDJĘCIA
galeria

Wróciły pokazy na fontannie multimedialnej. Pierwszy już za nami. Kiedy kolejne?

„Wieniawski IMPRO” i „Symfonia Nauki” te dwa spektakle zaplanowano na pierwszy po zimowej przerwie pokaz na fontannie multimedialnej na placu Litewskim w Lublinie. Sezon zainaugurowano w środę, 1 maja. Dzisiaj zobaczyć będzie można "Czarcią Łapę" i "Unię Narodów".

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrał na wyjeździe z Młynami Stoisław Koszalin i jest bardzo blisko wywalczenia drugiego miejsca na koniec sezonu

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez
1 maja 2024, 14:00

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez

Rajd rowerowy, zawody wędkarskie, konkursy, zlot starych samochodów i motocykli, a także wiele najróżniejszych koncertów i patriotyczne uroczystości. Program tegorocznej, organizowanej już po raz XIX Majówki Roztoczańskiej w Krasnobrodzie jest zapełniony wydarzeniami. Potrwają do 5 maja.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do terminala w Koroszczynie coraz częściej sięga ponad 20 kilometrów. Bywa, że dociera aż do Międzyrzeca Podlaskiego. Kierowcy narzekają jednak, że niektórzy przewoźnicy wpychają się do kolejki

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia
ZDJĘCIA
galeria

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia

Kupują z reguły okazyjnie, a później... zaczynają się już duże wydatki. Życie kręci się wtedy między pracą, domem, a garażem. Kiedy już można z niego wyjechać, czas mija od zlotu do zlotu. Około takich 200 pasjonatów motoryzacji dotarło w środę swoimi zabytkowymi pojazdami do Zamościa.

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Bukmacherzy FC Wahadłowi po zaciętym meczu byli lepsi od Kopaczy FC zwyciężając minimalnie 6:5

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

4 osoby zginęły, 7 zostało rannych. Początek długiego weekendu wyjątkowo tragiczny

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna