Muzeum Lubelskie w Lublinie i Warsztaty Kultury zapraszają na wernisaż wystawy haftu ludowego "Tańcowała igła z nitką". Otwarcie ekspozycji odbędzie się w czwartek, 11 sierpnia o godz. 19 na Zamku Lubelskim. Wydarzenie zostanie zorganizowane w ramach Jarmarku Jagiellońskiego.
Haft ludowy w Polsce początkowo stosowany był do wzmocnienia szwów na łączeniu tkanin. Jednak już w 2 poł. XIX w. coraz większe znaczenie miały względy identyfikacyjne czy estetyczne, kiedy to zaczęto stosować nici i dodatki produkcji fabrycznej m.in. koraliki czy cekiny. Na Lubelszczyźnie haft ludowy wyróżniał się wykorzystaniem różnorodnych ściegów liczonych i nieliczonych, doborem i zestawieniem motywów zdobniczych, kolorystyką, kompozycją, zharmonizowaniem ściegu z tkaniną, a także miejscem i rozmieszczenie zdobin. Na koszulach były to mankiety, kołnierz, przyramki, przody przy rozcięciu. Fartuchy zdobiono na brzegach, spódnice w dolnej część, a spodnie w górnej - czytamy na stronie organizatora.
W czterech lubelskich subregionach powstały lokalne rodzaje haftu wyróżniające się na tle całego kraju. Są to prezentowane na wystawie: haft biłgorajski, haft krzczonowski, haft podlaski (odmiana nadbużańska i włodawska) i haft hrubieszowsko-tomaszowski.
Wystawa potrwa do 28 sierpnia. Wstęp wolny.