Oprocentowanie kredytów hipotecznych w większości banków zależy od stopy WIBOR (ang. Warsaw Interbank Offered Rate – wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym).
Rynek przewiduje, że Rada Polityki Pieniężnej zmieni stopy procentowe dopiero w III kwartale br. Home Broker już dziś sprawdził, który WIBOR – 3-, 6- czy 12-miesięczny – jest najkorzystniejszy dla kredytobiorców w okresie podwyżek stóp procentowych.
WIBOR 3M najniższy
Według 6-miesięcznej oprocentowane są kredyty mieszkaniowe w BOŚ, DnBNord czy ING. BGŻ daje klientom wybór między WIBOR-em półrocznym i rocznym.
Mniej więcej od początku 2006 roku widoczna jest prawidłowość, że stopa 3M ma najniższą wartość, 6M jest wyższa, a 12M najwyższa, bez względu na to czy znajdujemy się w cyklu podwyżek czy obniżek stóp administracyjnych. Można to tłumaczyć niższym ryzykiem pożyczania środków na krótszy termin.
Uwaga na aktualizację stopy bazowej
Zwykle jest tak, że jeśli bank posługuje się WIBOR-em 3M, aktualizuje jego wartość raz na kwartał, a jeśli WIBOR-em 6M – raz na pół roku. Są jednak wyjątki. W mBanku i MultiBanku, które stosują 3-miesięczny WIBOR aktualizacja stawki następuje co miesiąc (obowiązuje wartość z przedostatniego dnia roboczego poprzedniego miesiąca).
Mazowiecki Bank Regionalny co 3 miesiące aktualizuje z kolei WIBOR 6M, a Pekao SA co miesiąc aktualizuje WIBOR 3M. Różne są też zasady aktualizacji. Większość banków przyjmuje na kolejny okres wartość WIBOR z ostatniego dnia roboczego poprzedniego okresu, np. kwartału.
Ale nie zawsze tak jest. Przykładowo Pekao SA wylicza na kolejny miesiąc wartość WIBOR 3M na podstawie średniej z notowań od 1. do 25 dnia poprzedniego miesiąca. Zmiana musi być większa niż 0,25 pkt. proc.
Symulacja \"kredytowego” WIBOR-u
W symulacji pominęliśmy WIBOR 12M ze względu na jego niską popularność. Z symulacji wynika, że najkorzystniejszym wariantem jest stopa 3M. Jej średni poziom przy aktualizacji raz na kwartał wynosi od początku 2005 r. 4,55%. W przypadku stopy 6M oraz aktualizacji co pół roku średni poziom to 4,74%.
W okresie podwyżek stóp dodatkowe zalety WIBOR 6M
W cyklu podwyżek stóp trudno wskazać jednoznacznie korzystniejszy WIBOR. Zaleta 3M w postaci niższego nominalnie poziomu jest równoważona przez wadę w postaci częstszej aktualizacji. Odwrotnie jest ze stopą 6-miesięczną.
Sztuczny WIBOR?
Obecnie wynosi 0,77 pkt proc., aczkolwiek w szczytowym okresie, w połowie ub.r., przekraczał 1 pkt. proc. Zjawisko „odrywania się” WIBOR od stopy NBP jest pochodną zmniejszającej się roli tej pierwszej w transakcjach na rynku międzybankowym.
To powoduje, że WIBOR staje się coraz bardziej „sztuczną” stopą, wyliczaną głównie dla celów określenia oprocentowania kredytów udzielanych przez banki osobom prywatnym oraz firmom.
Źróło: Home Broker Doradcy Finansowi