Po majowym weekendzie, we wtorek (7 maja) zaczyna się matura. Zapytaliśmy kilku nauczycieli języka polskiego jakich tematów można się spodziewać. I co radzą uczniom by powtórzyli. Jak co roku pojawiają się przecieki.
Dziady i Żydzi – Z tego co zaobserwowałam, jak bumerang wracają tematy związane z romantyzmem i pozytywizmem – mówi Aneta Holuk, polonistka z II LO im. gen. G. Orlicz-Dreszera w Chełmie. – W związku z tym na pewno warto powtórzyć sobie twórczość Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, a także Bolesława Prusa. Mogą pojawić się "Dziady", to lektura, którą można interpretować na wiele sposobów i analizować pod kątem różnych wątków. Poza tym uczulam młodzież na tematykę żydowską, którą może się pojawić w związku z rocznicą powstania w getcie warszawskim. Na pewno przyda się więc znajomość książki "Zdążyć przed Panem Bogiem", a także wiadomości z historii. Dziady i słowniki – Najczęściej, jeśli chodzi o lektury obstawiamy "Lalkę", "Chłopów" i "Dziady", które są bardzo eksponowanym utworem – mówi Małgorzata Twardziszewska, nauczycielka języka polskiego w I LO im. J. Zamoyskiego w Zamościu. – Poza tym zwracamy też uczniom uwagę na kompozycję tekstu, style językowe, żeby byli pewni, że poradzą sobie nie tylko z treścią, ale również stroną językowo-stylistyczną. Zachęcamy ich także do korzystania ze słowników poprawnej polszczyzny czy ortograficznego, które są dostępne podczas egzaminu i dzięki nim można uniknąć wielu błędów. Dżuma i Zbrodnia i kara – Rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia lektur, których dotychczas na maturze nie było – sugerował swoim uczniom Wojciech Trybulski z Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie. – Mam tu na myśli np: "Wesele", "Opowiadania" Borowskiego, "Inny świat", "Dżumę" czy "Zbrodnię i karę". Ale uprzedzał, że zdający powinni być przygotowani na to, że na maturze mogą trafić na każdą lekturę z tzw. podstawy programowej. Wszystko być może – Mówię uczniom, żeby uczyli się wszystkiego – informuje Grażyna Czarnomska z V LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. – Nie ma racjonalnych przesłanek, żeby opowiadać się za jakimś tematem. Może być wszystko.
Maturalne przecieki
Jak co roku tuż przed maturą pojawiają się przecieki. Czy warto brać je na poważnie? Z pewnością nie. Warto natomiast im się przyjrzeć. Ale tylko po to żeby powtórzyć materiał. Nie liczcie, że pojawią się one na maturze. Nie dajcie się naciągnąć na "pewne tematy" i przecieki za pieniądze. Tajemnicze osoby "mające znajomości w CKE" to zwykli oszuści liczący na Waszą naiwność.
Odpowiedzi z polskiego
Po maturze będziemy publikować na naszym portalu arkusze i przykładowe odpowiedzi z egzaminu z polskiego.