Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

24 kwietnia 2021 r.
11:37

Kolejne kraje europejskie łagodzą koronarestrykcje, otwierają się ogródki restauracyjne i szkoły

Autor: Zdjęcie autora PAP
Przygotowania do otwarcia ogródka restauracji w maju 2020 r.
Przygotowania do otwarcia ogródka restauracji w maju 2020 r. (fot. archiwum/MK)

Wraz z postępem kampanii szczepień przeciwko Covid-19 i spadkiem wskaźników epidemicznych kolejne kraje Europy luzują obostrzenia sanitarne. Na Węgrzech, Słowacji i we Włoszech znów będą działać restauracyjne i kawiarniane ogródki. We Francji uczniowie wrócą do szkół.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na Węgrzech w sobotę zostają ponownie otwarte ogródki restauracyjne i kawiarniane. Skrócona zostanie też godzina policyjna, teraz będzie się rozpoczynać o godz. 23 i trwać do 5 rano. Złagodzenie restrykcji było możliwe dzięki zaszczepieniu przeciwko Covid-19 3,5 z blisko 10 milionów mieszkańców tego kraju. Według zapowiedzi rządu, gdy liczba zaszczepionych dojdzie do czterech milionów - czego należy się spodziewać pod koniec przyszłego tygodnia - otwarte zostaną kina, teatry, hotele, baseny, siłownie i biblioteki, a restauracje będą mogły przyjmować gości również wewnątrz lokali. Wszystkie te miejsca mają być dostępne dla osób z zaświadczeniem potwierdzającym szczepienie przeciwko Covid-19 lub przejście tej choroby. W poniedziałek 19 kwietnia przywrócono naukę stacjonarną w przedszkolach i niższych klasach szkół podstawowych.

Na Słowacji od poniedziałku znów będą działać tarasy i ogródki restauracyjne oraz siłownie. Obowiązywać w nich będzie limit miejsc i konieczność zachowania odległości od innych klientów. W poniedziałek 19 kwietnia otwarto zamknięte wcześniej sklepy i zakłady usługowe, hotele i pensjonaty, muzea i ogrody zoologiczne. Pozwolono również na odprawianie mszy z udziałem wiernych w kościołach, wcześniej dozwolona była tylko indywidualna modlitwa. Od tego czasu w otwartej przestrzeni publicznej, gdy odległość od innych osób wynosi co najmniej pięć metrów, nie trzeba już nosić maseczki. Na Słowacji od 12 kwietnia uczniowie stopniowo wracają do nauki stacjonarnej w szkołach. Wejście do większości miejsc użyteczności publicznej jest możliwe tylko z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa lub zaświadczeniem o przejściu Covid-19 lub zaszczepieniu się przeciwko tej chorobie.

W Czechach 12 kwietnia zakończył się trwający pół roku stan wyjątkowy. Zniesiono godzinę policyjną i zakaz podróży między powiatami, nadal zabronione są jednak spotkania, w których biorą udział więcej niż dwie na stałe nie mieszkające ze sobą osoby. Otwarto niektóre zamknięte wcześniej sklepy (papiernicze, z ubraniami dziecięcymi) i zakłady usługowe (pralnie) oraz targowiska spożywcze. Do szkół na zajęcia w trybie hybrydowym wrócili uczniowie pierwszych roczników szkół podstawowych. Według rządowego planu luzowania restrykcji 3 maja mają zostać otwarte kolejne sklepy i zakłady usługowe (w tym fryzjerzy i kosmetyczki) oraz muzea i galerie sztuki. Kolejne fazy łagodzenie restrykcji, w tym wznowienie działalności lokali gastronomicznych, siłowni i kin będą zależały od zmniejszania się liczby zakażeń poniżej określonych progów.

We Włoszech ograniczenia epidemiczne będą luzowane od poniedziałku. Najprawdopodobniej 11 z 20 włoskich regionów znajdzie się w tzw. strefie żółtej. Będą w nich działać restauracje i bary, ale goście będą mogli siedzieć tylko przy stolikach położonych w ogródkach lokali. Dozwolone będzie również swobodne przemieszczanie się pomiędzy żółtymi regionami. Pod gołym niebem i z zachowaniem odległości od innych widzów będą się tam mogły odbywać spektakle teatralne, koncerty i projekcje filmowe. 15 maja w żółtych regionach mają zostać otwarte baseny, 1 czerwca - siłownie i parki rozrywki. Do końca roku szkolnego w całych Włoszech otwarte pozostaną wszystkie żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe. W regionach żółtych i pomarańczowych do szkół mają wrócić również starsi uczniowie i studenci, w bardziej zagrożonych rozwojem epidemii regionach czerwonych - będą nadal uczyć się zdalnie. W strefach żółtych i czerwonych w domu będzie można przyjąć czterech dorosłych gości z dziećmi. W regionach czerwonych takie wizyty pozostaną zakazane. W całym kraju do końca maja będzie obowiązywać trwająca od godz. 22 do 5 rano godzina policyjna.

We Francji w poniedziałek uczniowie szkół podstawowych oraz przedszkolacy wrócą do tradycyjnych zajęć prowadzonych w placówkach. Gimnazjaliści i licealiści mają jeszcze przez tydzień kontynuować naukę zdalną, by 3 maja wrócić do fizycznej obecności w klasach. Tego dnia ma również zostać zniesiony zakaz poruszania się poza 10 km od miejsca zamieszkania, najprawdopodobniej utrzymana będzie jednak trwająca obecnie od godz. 19 do 6 rano godzina policyjna. Ponownego otwarcia restauracji, obiektów kultury i niektórych wciąż zamkniętych sklepów można się spodziewać najwcześniej w połowie maja.

W Austrii kanclerz Sebastian Kurz ogłosił w piątek plan wychodzenia z ograniczeń. Od 19 maja wznowią działalność lokale gastronomiczne, hotele i placówki kultury. Przy restauracyjnych stolikach będzie mogło siedzieć do 10 osób na zewnątrz i do czterech klientów wewnątrz lokali. Wydarzenia kulturalne i sportowe na świeżym powietrzu będą mogły gromadzić maksymalnie 3 tys. osób, w zamkniętej przestrzeni - 1,5 tys. Aby w nich uczestniczyć, tak samo jak przy wstępie do restauracji czy hoteli, będzie trzeba przedstawić świadectwo szczepienia, negatywny wynik testu lub zaświadczenie o przechorowaniu Covid-19. Zniesiona zostanie godzina policyjna, ale wszystkie lokale będą musiały być zamykane po godz. 22, po której w przestrzeni publicznej będzie można przebywać w grupach liczących nie więcej niż cztery osoby. Od 17 maja ma być przywrócona nauka w szkołach.

W Niemczech od soboty obowiązuje jednolity, ogólnokrajowy mechanizm wprowadzania ograniczeń epidemicznych. Jest to możliwe dzięki przyjęciu w tym tygodniu poprawek do ustawy o ochronie przed zakażeniami, wcześniej o restrykcjach decydowały władze krajów związkowych. Mechanizm obostrzeń opisywany też jako hamulec bezpieczeństwa opiera się na wskaźniku siedmiodniowej liczby infekcji w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Jeśli w danym regionie przekroczy on 100, lokalne władze będą musiały zarządzić trwająca od godz. 22 do 5 rano godzinę policyjna. Do północy dopuszczone będzie indywidualne uprawianie sportu lub spacer. Powyżej 165 zakażeń wszyscy uczniowie będą musieli powrócić do nauki zdalnej. Zakupy w sklepach niesprzedających podstawowego asortymentu będą możliwe po uprzednim umówieniu i przedstawieniu negatywnego wyniku testu. Jeżeli wskaźnik zachorowalności przekroczy 150, możliwy będzie tylko odbiór zamówionych towarów. W całym kraju nieczynne pozostają placówki kultury, obiekty sportowe i miejsca rozrywki. Restauracje sprzedają tylko na wynos. Te ograniczenia potrwają do końca czerwca.

W Belgii od poniedziałku zaczną działać zamknięte wcześniej zakłady usługowe wymagające bezpośredniego kontaktu z klientami, w tym fryzjerzy. Od 19 kwietnia do nauki w szkołach stopniowo wracają uczniowie, od tego dnia dozwolone są również zagraniczne podróże turystyczne, chociaż Belgowie wracający z najbardziej zagrożonych pandemią krajów wciąż muszą przejść kwarantannę. Od poniedziałku w odbywających się za dnia spotkaniach towarzyskich na świeżym powietrzu będzie też mogło brać udział do dziesięciu, nie jak wcześniej czterech, uczestników. 8 maja ma przestać obowiązywać godzina policyjna. Od tego dnia mają być otwierane ogródki restauracyjne, pod gołym niebem będzie też można organizować wydarzenia religijne, sportowe i kulturalne.

W Holandii od środy 28 kwietnia ponownie otworzą się ogródki gastronomiczne, ale będą czynne tylko od południa do godz. 18, a usadzeni przy dwuosobowych stolikach goście będą musieli zachowywać miedzy sobą półtorametrowy dystans. Zniesiona zostanie również godzina policyjna, a w prywatnych domach będzie można przyjmować dwóch gości, a nie jak obecnie jednego. Nadal zamknięte pozostają kina, teatry, miejsca rozrywki, siłownie i baseny.

W Hiszpanii 9 maja zakończy się stan zagrożenia epidemicznego i ogólnokrajowe obostrzenia w rodzaju nocnej godziny policyjnej, a decyzje o dalszych restrykcjach będą podejmowały władze wspólnot autonomicznych. Obecnie w większości z nich obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu się poza region zamieszkania, limit miejsc w lokalach gastronomicznych i zakaz prywatnych spotkań w większym gronie. Obostrzenia sanitarne w Hiszpanii wciąż uznawane są za jedne z najłagodniejszych w Europie. W niektórych miastach prowadzone są pilotażowe programy otwierania miejsc rozrywki dla większych grup przebadanych na obecność koronawirusa osób.

W Anglii 12 kwietnia rozpoczął się kolejny etap luzowani obostrzeń, w ramach którego pozwolono m.in. na ponowne otwarcie ogródków pubów i restauracji. Działają już również wszystkie sklepy, zakłady usługowe, w tym fryzjerzy, siłownie i biblioteki. 17 maja planowane jest pełne otwarcie lokali gastronomicznych, a także kin, teatrów i muzeów. Restrykcje łagodzone są również w innych częściach Zjednoczonego Królestwa. W poniedziałek w Walii ponownie zaczną działać ogródki pubów i restauracji, w Północnej Irlandii stanie się to 30 kwietnia. Od poniedziałku dla klientów otworzą się restauracje i puby w Szkocji, ale alkohol będzie podawany tylko na zewnątrz.(PAP)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Orlen Oil Motor Lublin w pierwszym domowym meczu pokonał drużynę z Częstochowy. Teraz chce zrobić to samo z ekipą z Rybnika

Orlen Oil Motor Lublin podejmie w piątek Innpro ROW Rybnik. Faworyt jest tylko jeden

Jeszcze na dobre nie opadły emocje po wyjazdowej wygranej w hicie trzeciej kolejki nad Betard Spartą Wrocław, a już w piątek żużlowcy Orlen Oil Motoru otworzą zmagania w czwartej serii. Do Lublina przyjedzie skazywany na pożarcie beniaminek – Innpro ROW Rybnik. Każdy inny wynik niż pewna wygrana trzykrotnych mistrzów Polski będzie sensacją

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium