Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

31 października 2022 r.
18:14

Komitet Obrony Puław na sesji rady miasta. Związkowcy ostrzegają

0 8 A A

Zakłady Azotowe czwartek wznowiły produkcję kaprolaktamu oraz uruchomiły jedną linię do produkcji melaminy. Włączenia instalacji domagali się związkowcy, którzy tego samego dnia spotkali się z radnymi przestrzegając ich przed marginalizacją spółki i miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po kilkumiesięcznej przerwie, puławski kombinat chemiczny, jedyny polski producent melaminy, wznowił jej wytwarzanie. Biały proszek wykorzystywany jest do produkcji laminatów, żywic, czy lakierów. Grupa Azoty „Puławy” może dostarczać około 270 ton tego produktu na dobę. W lipcu i sierpniu władze spółki zdecydowały o całkowitym wstrzymaniu produkcji melaminy, tłumacząc ten ruch spadkiem popytu, ceną gazu, a także zaplanowanymi remontami.

Najpierw Tarnów, potem Puławy

Taki sam los w drugiej połowie sierpnia spotkał kaprolaktam oraz nawozy azotowe. Przestój wykorzystano na przeprowadzenie wspomnianych remontów. W tym czasie cena gazu była rekordowo wysoka. Gdy spadła do akceptowalnego poziomu, cała Grupa Azoty wznowiła produkcję nawozów. Instalacje uruchomiono 12 października, przy czym – nie wszystkie. O ile w Tarnowie równolegle z nawozami wznowiono wytwarzanie kaprolaktamu, to już w Puławach decyzja o uruchomieniu takiej linii zapadła dopiero w ostatni czwartek. W tym samym dniu wznowiono także produkcję melaminy, na razie na jedną trzecią mocy wytwórczych.

Tuż po ukazaniu się giełdowego komunikatu o wznowieniu produkcji kaprolaktamu i melaminy o potrzebie podjęcia takiej decyzji na forum rady miasta wypowiedzieli się związkowcy z „Komitetu Obrony Puław”. Sławomir Wręga i Renata Wyskwar mówili o swoich obawach związanych z przedłużającym się przestojem, najpewniej nie wiedząc o tym, że decyzja w tym zakresie została już podjęta i ogłoszona.

Podmiotowość zagrożona

Związkowcy przestrzegali przed zagospodarowaniem rynku przez inne spółki oraz ryzyku uszkodzenia drogich instalacji w przypadku ich nie uruchomienia w ciągu najbliższych miesięcy. – Jesteśmy tym bardzo zaniepokojeni i czujemy się w obowiązku o tym poinformować – mówili przewodniczący KOP.

Przedstawiciele związków zawodowych podczas spotkania z miejskimi radnymi skrytykowali także sposób przeprowadzenia konsolidacji firm tzw. wielkiej syntezy chemicznej, a także kontrowersyjne zapisy strategii rozwoju Grupy Azoty wskazujące na to, że na pewnym etapie rozważano rozwiązanie puławskiej grupy kapitałowej, jako osobnej spółki akcyjnej.

– Jeśli staniemy się zwyczajnym zakładem produkcyjnym to Tarnów będzie dyktował, która instalacja u nas pracuje, a która nie – ocenili, przestrzegając samorządowców przed negatywnymi skutkami marginalizacji „Puław” dla miasta.

Na pomoc do posłów

Do słów związkowców odniósł się m.in. Ignacy Czeżyk. Radny informacje o rzekomej chęci rozwiązania puławskiej spółki nazwał fake newsem. Przypomniał również o tym, że konsolidacji chemicznych przedsiębiorstw zapobiegła przejęciu zakładów w Tarnowie przez rosyjski Acron. – Uspokójmy się, rozmawiajmy i nie bądźmy niecierpliwi – zalecał samorządowiec.

– Powinniśmy rozmawiać o realnych problemach i stanąć ponad polityką. Zakłady w Puławach nie powinny być podporządkowane innym – ocenił Sławomir Seredyn, radny Polski 2050.

Z kolei radny Andrzej Kuszyk (Niezależni) oraz Janusz Grobel (Samorządowcy) uznali, że pracownicy Azotów powinni szukać wsparcia u posłów ziemi puławskiej. – Należy dotrzeć do premiera Sasina, zarządu spółki i rady nadzorczej oraz działać w tej sprawie wspólnie ze starostwem – zasugerował były prezydent Puław.

Z kolei radna Ewa Wójcik (Samorządowcy) o zorganizowanie „platformy współpracy” w sprawie umocnienia pozycji puławskich Azotów zaapelowała do prezydenta miasta, Pawła Maja. – Należy szukać wsparcia i pomocy, bo stajemy wobec powolnego marginalizowania Zakładów Azotowych. To najważniejszy zakład, który współistnieje z miastem w głębokiej symbiozie – mówiła.

Samorząd przejmie kontrolę?

Paweł Maj stwierdził, że do rozmów w sprawie roli ZA należy zaprosić wspomnianego Jacka Sasina, a także poszukać poparcia zarówno w starostwie, jak i wśród włodarzy ościennych gmin. Na pytanie prezydenta o konkretne oczekiwania ze strony komitetu, jego przewodniczący zaproponował możliwość uzyskania przez samorządy swojego przedstawiciela w radzie nadzorczej puławskiej spółki.

– W cywilizowanych krajach to przedstawiciele samorządów i pracowników posiadają większość. To nie są herezje. Należy w ten sposób pilnować interesu lokalnej społeczności – zaproponował Sławomir Wręga.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Staropolski agrest będzie kulinarnym bohaterem nowego Festiwalu Drzewo Życia, który w dniach od 21-23 czerwca odbędzie się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Gardzienicach. Dlaczego agrest i co można z agrestu przyrządzić?

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Dwadzieścioro maluchów będzie miało zapewnioną opiekę od rana do popołudnia. W gminie Zwierzyniec powstanie pierwszy żłobek. Ma się nazywać Berek.

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok
galeria

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok

Dawny ratusz, synagoga i XV-wieczny zamek – to nieistniejące obecnie, historyczne obiekty Hrubieszowa. Już ich nie ma, ale można je nadal oglądać. Bo zostały uwiecznione na płaskorzeźbach wmurowanych w bruk.

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 12 wydarzył się dzisiaj rano w miejscowości Okopy w gm. Dorohusk.

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło
FILM
film

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło

Kierowcy jadący wczoraj krajową drogą nr 17 w powiecie krasnostawskim nie mieli pojęcia, że wszystkie och wybryki rejestruje policyjna kamera umieszczona na dronie. Jeśli ktoś popełnił wykroczenie, zaliczył później spotkanie z mundurowymi i mandat.

Gorąca Pszczoła
foto
galeria

Gorąca Pszczoła

Lecimy z Waszym ulubionym tematem. Będzie dużo zdjęć, będzie gorąco, będzie po prostu imprezowo. Piękna Pszczoła, jak zwykle nie zawodzi. Kolejna niezapomniana impreza za nami. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Bieszczady

Dzieci marzą o wypadzie w Bieszczady. Dorośli zorganizowali zrzutkę

Potrzebują ok. 10 tysięcy złotych. Na razie mają mniej niż połowę, ale liczą na wsparcie. Członkowie Stowarzyszenia Carpe Diem w internecie zbierają pieniądze, aby zorganizować wyjazd w Bieszczady dla wychowanków Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Krasnymstawie.

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki  dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego
Artykuł zewnętrzny
1 czerwca 2024, 9:30

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Firma JFG Composites Sp. z o.o. pomyślnie zakończyła realizację projektu inwestycyjnego polegającego na wdrożeniu unikalnej, w skali międzynarodowej, technologii wytwarzania kompozytowych osłon elementów nadbudowy statków (kominów, radarów, anten, elementów dziobówki i rufówki etc.). Nowe parametry zaproponowanego rozwiązania imponują.

Marsz Równości w 2023 roku

Marsz Równości dzisiaj w Lublinie. Idą z hasłem „Miłość, a nie wojna”

Dzisiaj, wczesnym popołudniem, już szósty raz tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Jakub Banaszek i Radosław Wnuk

Prezydent Banaszek powołał I zastępcę. To "lokalny patriota"

Od dzisiaj I zastępcą prezydenta Chełma jest dotychczasowy dyrektor Departamentu Architektury, Geodezji i Inwestycji.

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja
Lublin
galeria

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja

Rozmawiali o problemach międzynarodowych: konflikcie na Bałkanach, kryzysie konstytucyjnym w Bośni i Hercegowinie, starzejącym się społeczeństwie oraz moralności surogacji. W Lublinie trwa 19. LubMUN Lublin Model United Nation czyli symulacja obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wydarzenie organizuje I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.

Klaudiusz B.

Niedoszły pupilek Suwerennej Polski stanie przed sądem

Jest akt oskarżenia przeciwko Klaudiuszowi B. Niedoszły pupilek Suwerennej Polski ma poważne prokuratorskie zarzuty.

Niebezpieczna przejażdżka quadem. Siostry trafiły do szpitala

Niebezpieczna przejażdżka quadem. Siostry trafiły do szpitala

23-latka nie zapanowała nad ciężkim pojazdem i quad wpadł do rowu. Kierująca nim młoda kobieta i jej 14-letnia trafiły po tym zdarzeniu do szpitala.

Meteorolodzy ostrzegają: W pogodzie nadal niebezpiecznie

Meteorolodzy ostrzegają: W pogodzie nadal niebezpiecznie

Kolejny dzień z ostrzeżeniami meteorologów. Prognozują, że sobota w Lubelskiem będzie burzowa.

Po zderzeniu z pociągiem samochód został kompletnie zniszczony

Wjechał autem pod szynobus. Z samochodu została miazga

Do groźnego wypadku doszło wczoraj w gminie Milejów (pow. łęczyński). Osobowe auto zderzyło się z szynobusem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!