Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

26 października 2021 r.
8:15

Dramatyczna sytuacja przy granicy. „Mamy do czynienia z kryzysem humanitarnym”

0 12 A A

Są wypychani z Białorusi do Polski i odwrotnie, koczują w lasach i na polach, próbując przeżyć przy pogarszającej się pogodzie. Z tygodnia na tydzień sytuacja przy granicy staje się coraz bardziej dramatyczna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Reporterka Uwagi! TVN wrócili na Podlasie, w okolice strefy stanu wyjątkowego. Mimo upływającego czasu straż graniczna nadal zawraca uchodźców na stronę białoruską, łamiąc w ten sposób Konwencję Genewską oraz unijne prawo. Tak zwane pushbacki sprawiły, że sytuacja przekraczających granicę stała się beznadziejna.

„Niemoc i zagubienie”

Reporterka Uwagi! dotarła w okolice miejscowości, gdzie niedawno pojawiła się grupa Irakijczyków. – Zauważyłam ich pod sklepem, siedzieli na betonie, w grupie było osiem osób, w tym czteroosobowa rodzina z małymi dziećmi – opowiada Monika Bałut, mieszkanka Milejczyc. I dodaje: – W najgorszym stanie była kobieta - zmęczona z bardzo poobcieranymi nogami. Oni od czterech dni nic nie jedli i nic nie pili, a od 15 dni byli na granicy.

Pani Monika kupiła uchodźcom jedzenie. – Pojawiła się policja, zapytałam ich, czy można tych ludzi zabrać z betonu i zaprowadzić do świetlicy, którą się opiekuję. Zrobiłam im kilkanaście herbat. Z oczu tych ludzi biła niemoc i zagubienie. Oni znaleźli się w okropnej pułapce.

Głodni, przemarznięci i chorzy Ofiarami białoruskich obietnic pomocy w łatwym przekroczeniu granicy z Polską stały się setki ludzi. Wciąż wypychani z Polski na Białoruś i odwrotnie. Koczującym w lasach i na polach ludziom pomagają wolontariusze. – Bezpośrednio spotkałem się z osobami z różnych krajów, z krajów, które do niedawna były ogarnięte wojną. Mówili, że przyjechali na Białoruś z Syrii i Iraku. Spotkałem też mniejszość religijną, prześladowaną przez ISIS, czyli Jazdydów z północnego Iraku – wymienia Iwo Łoś z Grupy Granica. I dodaje: - [W przypadku Jazydów] pierwszą rzecz, jaką zobaczyliśmy, była kobieta karmiąca dziecko piersią. Tym ludziom kończyło się jedzenie. Mówili nam, że byli źle traktowani po stronie białoruskiej.

Do przygranicznych wiosek wciąż docierają grupy głodnych, przemarzniętych i chorych ludzi. Kilka dni temu w okolicach Hajnówki wolontariusze odnaleźli grupę Irakijczyków. Wśród nich było szesnaścioro dzieci oraz kobieta w ósmym miesiącu ciąży. Wszyscy tkwili w lesie od wielu dni.

„Mogą mnie zabić, ale chcę bezpiecznego domu dla dzieci”

Uchodźcy przybywający do Polski są wcześniej meldowani w białoruskich hotelach. Za dowiezienie w pobliże granicy muszą zapłacić nawet cztery tysiące dolarów. Dopiero tam poznają realia, stając się świadkami ludzkich dramatów. Ich relacje są drastyczne. – To ślad po ugryzieniu przez psa. Zobaczcie. To było na Białorusi – wskazywała jedna z kobiet. – To dziecko. Dlaczego oni to robią? Mnie mogą zabić, dobrze niech mnie zabiją, niech zastrzelą, ale chcę dobrego, bezpiecznego domu dla moich dzieci.

– Słyszeliśmy o otwarciu polsko-białoruskiej granicy. Nie słyszeliśmy wcześniej o przemocy, o umieraniu ludzi. Moja przyjaciółka zmarła na terenie Polski. Była bita, dostała ataku serca. Jej ciało przeciągnięto. Twarz zakryto kocem. Umarła – dodała. Czy ktoś dba o prawa dzieci, które przebywają na terenie przygranicznym?

– To dobre pytanie, bo przecież znana jest historia dzieci z Michałowa oraz innych dzieci, o których słyszymy z pierwszej ręki. Oni opowiadają o tym, że po zatrzymaniu, są ponownie wywożeni w stronę białoruską. Takie sytuacje spotykały nawet ludzi, którzy byli w tak złym stanie zdrowia, że musieli trafić pod opiekę lekarską. Po otrzymaniu opieki są ponownie wywożeni pod granicę do lasu – mówi Iwo Łoś.

Mróz

Z tygodnia na tydzień atmosfera panująca na Podlasiu jest coraz bardziej dramatyczna. Coraz liczniejsze grupy uchodźców wypychane do Polski przez Białorusinów próbują przedostać się na Zachód.

Tymczasem polska straż graniczna oraz wojsko mobilizują się do wzmocnienia wschodniej granicy Polski. Z kolei mieszkańcy przygranicznych miasteczek organizują pomoc dla uchodźców. Dary trafiają do szpitali oraz strażnic, gdzie przebywają nieliczne rodziny z dziećmi.

– Wczoraj przyjechali funkcjonariusze ze straży granicznej. Zabrali od nas kredki, zeszyty, zabawki, żeby dać tym dzieciom, żeby miały zajęcie – mówi Maria Ancipiuk, przewodnicząca rady miejskiej w Michałowie. W tym roku mieszkańcy terenów przygranicznych wciąż nie skosili kukurydzy. – Boją się, że znajdą osoby, które straciły tam życie. Nie chcę, żeby nasza gmina znana była z tego, że u nas umierają ludzie, zamarzają. Dzisiaj też był przymrozek – mówi przewodnicząca rady miejskiej.

– Każdego dnia jak się budzę i każdego dnia jak kładę się spać, to sprawdzam, jaka jest temperatura na dworze. Codziennie myślę o tej rodzinie, którą spotkałam pod sklepem, codziennie myślę o tych dzieciach. Mam nadzieję, że są zdrowi i nic złego im się nie stało – mówi Monika Bałut. I dodaje: – Pojawiło się na świecie zjawisko ludzi nikomu niepotrzebnych, o których nikt się nie zatroszczy i to jest chyba najbardziej bolesne. W sytuacji zagrożenia życia, każdemu człowiekowi trzeba pomóc, to jest nasz obowiązek, zwyczajny ludzki obowiązek.

– Mnóstwo mieszkańców i mieszkanek regionu przygranicznego niesie tym ludziom pomoc. Widzą, w jakim oni są stanie, że często nie mają butów, są przemoknięci, mają rozdarte ubrania. Ale co z tego, że dostaną pomoc od ludzi, skoro trafią w stronę białoruskiej granicy. Profesjonalne organizacje powinny tu wejść, ponieważ mamy do czynienia z kryzysem humanitarnym – kwituje Iwo Łoś.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 26 października 2021 r. o 08:47
+37
mamy do czynienia z wojna hybrydową  a najgorszy jest wróg wewnętrzny
 Zwłaszcza zakamuflowana opcja prorosyjska.
Avatar
Paul / 26 października 2021 r. o 10:36
+30
Najpierw pytanie, czyja to wina? Jaki jest cel? Z całej tej medialnej lewackiej propagandy, wypowiedzi celebrytów i niektórych ważnych pań wynika, że to Polska jest winna zaistniałej sytuacji. Czy aby tak?
Avatar
Janusz_Paliwas / 26 października 2021 r. o 08:47
+29
Nie my, tylko Białoruś.
Avatar
TomaszBunc / 26 października 2021 r. o 09:47
+19
Panem tvnu jest Discovery, inc., zaś ten jest sługusem Wall Street. Wall Street to nie troskliwe misie.
Avatar
gbr1941 / 26 października 2021 r. o 11:03
+18
to ludzie wysyłaja do arabskich fejsów Ostrzeżenie ostrzeżenie przed arabskim islamem na granicy z Polską, płot zostanie skropiony krwią świni, abyście nie wjechali do Polski - przekażcie to swoim ----------warning warning for arab islam on the Polish border, the fence will be sprinkled with blood from the pig so that you do not enter Poland - pass it on to your ciekawe który sie odważy forsować nasza granice teraz ciekawe ktory arab zechce lamać polską granicie -pójda do łukaszenki - powiedzą --teraz to sam sobie przechodz !!! i co polska opozycjo w gacie robicie
Avatar
TECZOWY_ZSL / 26 października 2021 r. o 12:16
+17
KTO WYWOŁAŁ WOJNĘ HYBRYDOWĄ Z POLSKA I PO KTÓREJ STRONIE JEST STACJA OD tw mewa ??
Avatar
Ksawyer / 26 października 2021 r. o 10:01
+14
mamy do czynienia z wojna hybrydową  a najgorszy jest wróg wewnętrzny
 W tym odpowiedzialne dziennikarstwo przytaczytające opowieść kobiety forsującej granicę białorusko-polską, wymierzone w polskie państwo, zilustrowane zdjęciem dzieci, które można byłoby zrobić na przedszkolnych placach zabaw.  "Słyszeliśmy o otwarciu polsko-białoruskiej granicy. Nie słyszeliśmy wcześniej o przemocy, o umieraniu ludzi. Moja przyjaciółka zmarła na terenie Polski. Była bita, dostała ataku serca. Jej ciało przeciągnięto. Twarz zakryto kocem. Umarła – dodała. Czy ktoś dba o prawa dzieci, które przebywają na terenie przygranicznym".
 W tym odpowiedzialne dziennikarstwo przytaczytające opowieść kobiety forsującej granicę białorusko-polską, wymierzone w polskie państwo, zilustrowane zdjęciem dzieci, które można byłoby zrobić na przedszkolnych placach zabaw.  "Słyszeliśmy o otwarciu polsko-białoruskiej granicy. Nie słyszeliśmy wcześniej o przemocy, o umieraniu ludzi. Moja przyjaciółka zmarła na terenie Polski. Była bita, dostała ataku serca. Jej ciało przeciągnięto. Twarz zakryto kocem. Umarła – dodała. Czy ktoś dba o prawa dzieci, które przebywają na ... rozwiń
Avatar
Konstytucja / 26 października 2021 r. o 08:57
+14
Tfuvn i wszystko jasne. Same kłamstwa całą dobę.
Avatar
_miki_ / 26 października 2021 r. o 08:31
+11
mamy do czynienia z wojna hybrydową a najgorszy jest wróg wewnętrzny
Avatar
TECZOWY_ZSL / 26 października 2021 r. o 22:45
+8
To jest zbieranie owoców za wojnę w IRAKU, za tę  rzekomą broń chcemiczną, za poparcie dyplomatyczne i militarne  bezsensownego konfliktu, który  NIC nie dał POlsce, poza uchodźcami na granicy....... Nasz kraj niestety ma moralny obowiązek pomóc tym ludziom.....
  żymianie w sejmie i rządzie PL mają większość - ale bliżej uchodźcy mieliby przecież do Wzgórz Golan !!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 26 października 2021 r. o 22:45
+8
To jest zbieranie owoców za wojnę w IRAKU, za tę  rzekomą broń chcemiczną, za poparcie dyplomatyczne i militarne  bezsensownego konfliktu, który  NIC nie dał POlsce, poza uchodźcami na granicy....... Nasz kraj niestety ma moralny obowiązek pomóc tym ludziom.....
  żymianie w sejmie i rządzie PL mają większość - ale bliżej uchodźcy mieliby przecież do Wzgórz Golan !!
Avatar
Wielejebny / 26 października 2021 r. o 19:25
+7
mamy do czynienia z wojna hybrydową  a najgorszy jest wróg wewnętrzny
Zwłaszcza zakamuflowana opcja prorosyjska.
 Co racja to racja. Wkoncu ruskie pisali o tusku - nasz człowiek w Warszawie
Avatar
kula_shaker / 26 października 2021 r. o 18:30
-6
To jest zbieranie owoców za wojnę w IRAKU, za tę rzekomą broń chcemiczną, za poparcie dyplomatyczne i militarne bezsensownego konfliktu, który NIC nie dał POlsce, poza uchodźcami na granicy....... Nasz kraj niestety ma moralny obowiązek pomóc tym ludziom.....
Avatar
TECZOWY_ZSL / 26 października 2021 r. o 12:16
+17
KTO WYWOŁAŁ WOJNĘ HYBRYDOWĄ Z POLSKA I PO KTÓREJ STRONIE JEST STACJA OD tw mewa ??
Avatar
gbr1941 / 26 października 2021 r. o 11:03
+18
to ludzie wysyłaja do arabskich fejsów Ostrzeżenie ostrzeżenie przed arabskim islamem na granicy z Polską, płot zostanie skropiony krwią świni, abyście nie wjechali do Polski - przekażcie to swoim ----------warning warning for arab islam on the Polish border, the fence will be sprinkled with blood from the pig so that you do not enter Poland - pass it on to your ciekawe który sie odważy forsować nasza granice teraz ciekawe ktory arab zechce lamać polską granicie -pójda do łukaszenki - powiedzą --teraz to sam sobie przechodz !!! i co polska opozycjo w gacie robicie
Avatar
Paul / 26 października 2021 r. o 10:36
+30
Najpierw pytanie, czyja to wina? Jaki jest cel? Z całej tej medialnej lewackiej propagandy, wypowiedzi celebrytów i niektórych ważnych pań wynika, że to Polska jest winna zaistniałej sytuacji. Czy aby tak?
Avatar
Ksawyer / 26 października 2021 r. o 10:01
+14
mamy do czynienia z wojna hybrydową  a najgorszy jest wróg wewnętrzny
 W tym odpowiedzialne dziennikarstwo przytaczytające opowieść kobiety forsującej granicę białorusko-polską, wymierzone w polskie państwo, zilustrowane zdjęciem dzieci, które można byłoby zrobić na przedszkolnych placach zabaw.  "Słyszeliśmy o otwarciu polsko-białoruskiej granicy. Nie słyszeliśmy wcześniej o przemocy, o umieraniu ludzi. Moja przyjaciółka zmarła na terenie Polski. Była bita, dostała ataku serca. Jej ciało przeciągnięto. Twarz zakryto kocem. Umarła – dodała. Czy ktoś dba o prawa dzieci, które przebywają na terenie przygranicznym".
 W tym odpowiedzialne dziennikarstwo przytaczytające opowieść kobiety forsującej granicę białorusko-polską, wymierzone w polskie państwo, zilustrowane zdjęciem dzieci, które można byłoby zrobić na przedszkolnych placach zabaw.  "Słyszeliśmy o otwarciu polsko-białoruskiej granicy. Nie słyszeliśmy wcześniej o przemocy, o umieraniu ludzi. Moja przyjaciółka zmarła na terenie Polski. Była bita, dostała ataku serca. Jej ciało przeciągnięto. Twarz zakryto kocem. Umarła – dodała. Czy ktoś dba o prawa dzieci, które przebywają na ... rozwiń
Avatar
TomaszBunc / 26 października 2021 r. o 09:47
+19
Panem tvnu jest Discovery, inc., zaś ten jest sługusem Wall Street. Wall Street to nie troskliwe misie.
Avatar
Konstytucja / 26 października 2021 r. o 08:57
+14
Tfuvn i wszystko jasne. Same kłamstwa całą dobę.
Avatar
Janusz_Paliwas / 26 października 2021 r. o 08:47
+37
mamy do czynienia z wojna hybrydową  a najgorszy jest wróg wewnętrzny
 Zwłaszcza zakamuflowana opcja prorosyjska.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Zamorduję cię za podawanie broni biologicznej". Ktoś grozi burmistrzowi śmiercią

"Zamorduję cię za podawanie broni biologicznej". Ktoś grozi burmistrzowi śmiercią

Zamorduję cię za podawanie broni biologicznej w postaci szczepionki mieszkańcom Włodawy – wiadomość takiej treści, adresowana do burmistrza, trafiła na skrzynkę mailową Urzędu Miasta. Wiesław Muszyński zamierza zgłosić sprawę do prokuratury.

Święty Mikołaj już w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Święty Mikołaj już w Lublinie

Już po raz ósmy ulicami Lublina przeszedł Orszak św. Mikołaja.

Nowy blok w Lublinie z placem zabaw na dachu. Dziedziniec dla seniorów

Nowy blok w Lublinie z placem zabaw na dachu. Dziedziniec dla seniorów

Nowy blok mieszkalny może stanąć przy Chodźki 12, na działce będącej niegdyś zapleczem technicznym telekomunikacji. Urząd Miasta dał deweloperowi zielone światło

Mikołaje w Świdniku pobiegły dla Lenki
Zdjęcia
galeria

Mikołaje w Świdniku pobiegły dla Lenki

Kolorowo i mikołajkowo było dziś na ulicach Świdnika. Wszystko za sprawą VIII Charytatywnego Biegu Mikołajkowego.

Puławy: Są chętni do budowy 10-metrowego pylonu przed halą

Puławy: Są chętni do budowy 10-metrowego pylonu przed halą

Puławy zobowiązały się do sfinansowania budowy pylonu reklamowego, który ma stanąć przed nową halą sportową przy Lubelskiej. Chodzi o dziesięciometrowej wysokości stalowy słup z logo jej sponsora na szczycie. To część umowy pomiędzy Ratuszem, a Grupą Azoty.

2. Lubelska Brygada OT z Chorągwią Wojska Polskiego

2. Lubelska Brygada OT z Chorągwią Wojska Polskiego

2. Lubelska Brygada OT z Chorągwią Wojska Polskiego. Brygadę zasiliło też 35 nowych ochotników.

Lubelskie. Ulica jak "pole bitwy". Urzędnicy tłumaczą to opadami deszczu

Lubelskie. Ulica jak "pole bitwy". Urzędnicy tłumaczą to opadami deszczu

– Chcemy normalnej drogi– mówią mieszkańcy ulicy Ceglanej i narzekają, że urzędnicy nie reagują na ich prośby. Efekt jest taki, że w ich ocenie ulica jest teraz ledwo przejezdna. Urzędnicy obiecują „wyprofilowanie”.

Ponad 3,4 mln Polaków przyjęło dawkę przypominającą szczepionki

Ponad 3,4 mln Polaków przyjęło dawkę przypominającą szczepionki

W Polsce dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło 3 406 687 osób – podano w niedzielę na stronach rządowych. Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 wynosi blisko 42,7 mln. W pełni zaszczepionych jest ponad 20,5 mln obywateli.

Budżet Lublina na 2022 rok. Miasta nie stać na spełnienie próśb radnych

Budżet Lublina na 2022 rok. Miasta nie stać na spełnienie próśb radnych

Nie mają powodu do radości miejscy radni, którzy prosili prezydenta o wpisanie dodatkowych wydatków do planowanego na przyszły rok budżetu Lublina. Prezydent ogłosił, że miasta nie stać na spełnienie zdecydowanej większości tych próśb.

Karp pijany czy imbirowy? Propozycje na niedzielny obiad
magazyn

Karp pijany czy imbirowy? Propozycje na niedzielny obiad

Dzisiaj o godzinie 12 w Dworze Anna odbędą się Karpiowe Potyczki. W sekrety przyrządzania karpia wprowadzą gości Kamil Klekowski, szef kuchni w Mobilnej Akademii Kulinarnej i Paweł Szorek, szef kuchni restauracji w Dworze Anna. A my mamy dla was autorski przepis Pawła na flaczki z karpia i zestaw przepisów na smaczne dania z tej ryby

Zwierzęta ze schroniska też czekają na mikołajki

Zwierzęta ze schroniska też czekają na mikołajki

Nowe, lepsze życie będzie można podarować w poniedziałek zwierzętom z miejskiego schroniska przy ul. Metalurgicznej, które kolejny raz organizuje „Zoomikołajki” będące zarazem dniem otwartym placówki. Przygarnięte stąd psy i koty, być może nie od razu, ale zapewne zrewanżują się miłością.

Wędkarze wypadli z łódki. Jeden z nich już nie powędkuje

Wędkarze wypadli z łódki. Jeden z nich już nie powędkuje

Wędkowanie na zalewie w Nieliszu zakończyło się tragicznie. 44-latek wypadł z łódki. Niestety, nie udało się go uratować.

Koronawirus w Polsce, 5 grudnia. W Lublinie 120 nowych zakażeń

Koronawirus w Polsce, 5 grudnia. W Lublinie 120 nowych zakażeń

W całej Polsce jest 22 389 przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia w raporcie z 5 grudnia 2021 r. Zmarło 19 osób zakażonych koronawirusem, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 26 osób.

Wygraną dedykujemy pracownikom kopalni, czyli opinie po meczu Jagiellonii z Górnikiem Łęczna

Wygraną dedykujemy pracownikom kopalni, czyli opinie po meczu Jagiellonii z Górnikiem Łęczna

Piłkarze Górnika Łęczna pokonali na wyjeździe Jagiellonię Białystok po dwóch trafieniach Damiana Gąski i dali jasny sygnał, że nie mają zamiaru poddawać się w walce o utrzymanie w PKO BP Ekstraklasie. Jak sobotnie spotkanie podsumowali trenerzy obu ekip?

Nie tylko lekcje. W tym mieście licealiści będą szkolić się na poligonie

Nie tylko lekcje. W tym mieście licealiści będą szkolić się na poligonie

Uczniowie z terespolskiego liceum będą szkolić się na poligonie. Miasto podpisało właśnie umowę z fundacją Combat Alert, która wybuduje tu ośrodek szkolno–treningowy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium